Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
TANAP’tan Otizme “MAVİ IŞIK”
TANAP’tan Otizme “MAVİ IŞIK”
Mülteciler Günü’nde Misafir- Mülteci Fotoğraf Sergisi başkentlilerle buluştu
Mülteciler Günü’nde Misafir- Mülteci Fotoğraf Sergisi başkentlilerle buluştu
“Uçan Teğmen” sonsuzluğa uçtu
“Uçan Teğmen” sonsuzluğa uçtu
Ankara Ülkü Ocakları’ndan Ebulfez Elçi Bey’in eşi Halime Hanım ruhuna “mevlid-i şerif”
Ankara Ülkü Ocakları’ndan Ebulfez Elçi Bey’in eşi Halime Hanım ruhuna “mevlid-i şerif”
TTB: “Tababet için Adalet”
TTB: “Tababet için Adalet”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
1 Ekim 2018 Pazartesi - 10:38

Nazmi Bilgin “güven” tazeledi

Gazeteciler Cemiyeti’nin dün yapılan Olağan Genel Kurulu’nda tek aday olan Nazmi Bilgin “oy birliği” ile yeniden Başkan seçildi.

Nazmi Bilgin “güven” tazeledi

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA

 

BASINIMIZ en temel taşlarından olan ve 72 yıldır Ankara’da gazetecileri temsil eden Gazeteciler Cemiyeti’nin Olağan Genel Kurulu dün (30 Eylül 2018 Pazar günü) Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) gerçekleştirildi.

Genel Kurulun açılışını yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Başkanlık Divanı için verilen bir önergeyi divana sundu. Oy birliği ile kabul edilen önergeye göre Başkan Yusuf Turan, Başkan Yardımcısı Seçil Keskin ve katip üyeler Ahmet Ertüm ile Mehmet Değer’den oluşan divan seçildi. Divan Başkanı Yusuf Turan önce üyeleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı’na davet etti. Turan, kongre gündemini oya sundu ve oy birliğiyle kabul edildi.

DİVAN BAŞKANI YUSUF TURAN: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ, DİĞER TÜM ÖZGÜRLÜKLERİN ANASIDIR

Genel Kurul’un açılışını Divan Kurul Başkanlığı’nı yürüten Yusuf Turan yaptı. Turan, konuşmasında basınımızın geçmişten günümüze olan tarihini kısaca anlattı. Yusuf Turan “Basın özgürlüğü, diğer tüm özgürlüklerin anasıdır. Basın özgür değilse varsayılan diğer özgürlüklerin de içi boştur, anlamsızdır. Basın özgürlüğü, gazetecinin mesleki özgürlüğü olmadığı gibi gazeteciye kişisel olarak tanınan bir hak, ayrıcalık ve lütuf da değildir, tam tersine basın özgürlüğü, halkın bilgi edinme ve haber alma hak ve özgürlüğüdür. Basın özgürlüğünün öznesi, halkın kendisidir. Demokrasi basında, toplumda ve yönetimde özgürlük, çoğulculuk, çok seslilik ve katılımcılıkla kalite kazanır. Gazeteciler Cemiyeti de meslektaşlarımız arasındaki dayanışmayı sağlamasından ötürü çok büyük bir rol oynamaktadır. Ülkemizin bütünlüğü, ulusumuzun birliği ve devletimizin tekliği; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserimdir dediği ve en büyük çağdaşlaşma ve aydınlanma hocasına olan Cumhuriyetimizin en taşıyıcı temel sütunlarıdır. Bu sütunlardan herhangi birisinin dahi sarsılması Cumhuriyetimiz için çok büyük bit tehdittir. Bu tehdidi önlemede en önemli güç Atatürk’ün “Basın özgürlüğünden doğacak sakıncalar, yine basın özgürlüğü ile giderilir” felsefesinin ördüğü basın özgürlüğüdür” şeklinde konuştu.

GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI NAZMİ BİLGİN: SUSMADIK, SUSMUYORUZ, SUSMAYACAĞIZ

Daha sonra kürsüye gelen Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ise basınımızın günümüzdeki durumunu geçmiş dönemlerdeki yaşadığı tecrübelerle karşılaştırarak ayrıntılı bir şekilde değerlendirdi. Başkan Bilgin şöyle konuştu: “Salona baktığımızda birçoğunuzun saçlarının kırlaştığını görüyorum, bu da bana her birinizi tecrübelerle dolu bir basın hayatınızın olduğunu gösteriyor. Ben de naçizane 46. yılımı dolduruyorum basın mesleğinde. Öncelikle bu yapacağım konuşmanın siyasetle hiçbir alakası yok. 46 yıllık meslek hayatımda basının bu kadar susturtulduğunu, basının bu kadar tek sesli hale geçtiği bir dönem yaşamadım. Şuanda ülkemizde olan, benim yıllardan beri karşı çıktığım bir durum var o da basında tekelleşmedir. Lakin basında tekelleşme, sansürün kardeşidir. Şuanda gazeteler, televizyonlar iktidarın ve sermayenin eline geçmiştir. Ana akım olan, Hürriyet gazetesinin el değiştirmesinden sonra çok sayıda gazetecinin işine son verdi. Habertürk kapatıldı 400 gazeteci işsiz kaldı. Aydın Doğan gazeteyi satınca bir açıklama yaptım ve paranın mühim olmadığını az da olsa toplumun çok sesliliğinin satıldığını söyledim. TRT’den 1800’e yakın meslektaşımız emekliliğe zorlandı. TRT ve AA bizlerin gözbebeği. TRT her daim iktidarın müdahalesine maruz kalmıştır. TRT taraf olmaktan çıktı bir propaganda aracı haline geldi. Tecrübe zor kazanılan bir iştir. Bir kurum işlevini yitirmişse çözüm işten çıkarma değil. Öte yandan Anadolu basını ciddi bir mali sıkıntı içindedir. Bunun en önemli nedeni kağıt meselesidir. Toplumun özgürlüğü için kağıt zorunludur. SEKA fabrikası İzmit’te şu an bir müze olarak kullanılıyor. Hapisteki gazetecilerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Gazetecinin suç işleme özgürlüğü yoktur. Hapiste gazetecinin olmadığını savunmak Türkiye’yi 180 ülke arasında 157.sırada yer alamsına neden olur. Adalet sistemimizle dünyada 100.sırada yer alıyoruz. Bizim altımızda devlet değil kabineler aşiretler var. Gazetecilik evrenseldir tarafsızdır, doğruları görmektir. Gazetecilerin nerede hangi kurumda çalışıldığına bakılmaksızın yani candaş, yandaş, paralel diye ayrımı yapılamaz. 15 Temmuz özellikle medya ve basın aracılığıyla önlenmiştir.  Bunun ardından gelen OHAL ve tutuklamalar, sadece darbecilerle sınırlı kalmadı. Gazeteciler ve bilim insanlarının tutuklanmasına da neden oldu. Atatürk’ün 1925 Kastamonu konuşmasındaki uyarılarının yerindeliği bir kez daha görüldü. Atatürk diyordu ki: “Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru ve en hakiki tarikat, tarikat-ı medeniyettir. Medeniyetin emir ve talep ettiklerini yapmak insan için kafidir”. Onun için bizler susmadık, susmuyoruz, susmayacağız, korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız.”

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı kürsiye davet edildi. Kolaylı, Anadolu’nun 21 ilinden gelen gazeteciler cemiyeti başkanlarını tanıttı ve genel kurulun cemiyetin geleceği konusunda önemli kararlar alacağına inandığını söyledi.  

Denetim Kurulu Başkanı Doğan Bulgun, dönem raporunu okudu. Raporda, Gazeteciler Cemiyeti’nin Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen meslek örgütleriyle yaptığı basın özgürlüğü çalışmaları, diplomatik temaslar, sanatsal faaliyetler, meslekte 50.yıl onur ödülleri töreninin yanı sıra cemiyetimizin 72.yıl dönümü kutlamaları ve Seçilmiş Kurullar toplantısına ilişkin bilgilere yer verildi.

Yeni seçilecek Yönetim Kurulu’na taşınmaz mal alımı, satımı, kiralanması, devredilmesi ile bankalardan kredi teminat mektubu alma ve borçlanma yetkisinin verilmesi maddesi de oylanarak oy birliğiyle kabul edildi.  Gündemin seçim maddesine geçildi.

BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU SEÇİLDİ

Seçime Nazmi Bilgin Başkanlığında tek liste ile gidildi. Yönetim Kurulu’na Ayhan Aydemir, Nursun Erel, Ümit Gürtuna, Yusuf Kanlı, Savaş Kıratlı, Olgunay Köse, Ali Oruç, Güray Soysal, Önder Sürenkök, Ali Şimşek, Önder Yılmaz, Musatafa Yoldaş ve Ertürk Yöndem, Denetim Kuruluna ise Doğan Bulgun, Umut Çevik, İzzet Dağıstanlı, Ertuğrul Bülent Danacı, Abdulhalik Ensari, Faysal Geyik, Murat Eralp Gürgen, Metin Işık, Arif Koca, Mustafa Salihoğlu ve Hacı Ali Topcu oy çokluğuyla seçildi.

Dilek ve temenniler bölümüyle Divan Başkanı Yusuf Turan, kongreyi kapattı. Genel Kurul’da ayrıca; Gazeteciler Cemiyeti’nin yayınladığı, editörlüğünü Prof. Dr. Korkmaz Alemdar’ın yaptığı “Türkiye’de Kitle İletişimi/Dün-Bugün-Yarın”, Efrail Aydemir’in “Büzgüsüz Ağız” ile Dicle Kavak Ekmekci’nin “Oy Avı” isimli kitapları da tanıtılarak üyelere dağıtıldı.

 
Sezaryen sonrasında da normal doğum mümkün
 
Maraş'a özgü yemeni ve çarıklar veren “Dedem Osmanlı Çarıkları” Başkent'te
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Atatürk’e siroz teşhisini koyan ilk doktordu: “Nihat Reşat Belger”
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA ÜLKEMİZİN kurucusu Ulu Önder Gazi ...
Ankara'da 3. kez Kahramanmaraş Rüzgarı esiyor
BEGÜM ARSLAN / ANKARA KAHRAMANMARAŞ Valiliği, Kahramanmaraş Büyükşehir ...
“2018 Türkiye Tayland Karşılıklı Kültür Yılı”na yoğun ilgi
A. NAZ SÜRENKÖK / ANKARA 2018 Türkiye Tayland Karşılıklı Kültür Yılı' etkinlikleri başladı.
 
Türk Eczacılarından “Dünya Eczacılık Günü”ne Özel Resepsiyon
BEGÜM ARSLAN / ALPER ŞAŞMAZ /ANKARA   TÜRK Eczacıları Birliği tarafından ...
 “Genç Çiftçi Akademisi” ile gençler tarıma özendiriliyor
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ZİRAAT Bankası, ülke tarımının geleceğini şekillendirmek ...
Uyuşturucu Bedenimizi Değil, Geleceğimizi Uyuşturur!
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA İÇİŞLERİ Bakanlığı ile Dünya İşitme ...
 
Yasak park ederseniz aracınız hasar görür
ANKARA büyükşehir olmasının ve başkentimiz olmasının yanı sıra ticaret ...
Ankara'da 4. Konsültasyon– Liyezon Psikiyatrisi (KLP) etkinlikleri başladı
ANKARA Üniversitesi ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından ...
Ankara’nın itfaiye araçları Güvenpark’ta
ANKARA Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Haftası münasebetiyle başlattığı ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Gelinler ve Kaynanalar
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Kutlu Payaslı (Sanatla Geçen Yıllarım) (8)
MEHMET SALİH ÖZELER
MEHMET SALİH ÖZELER
Cemal KAŞIKÇI Raporu Başbakan MERKEL, törende neden fenalaştı?
Prof. Dr.  Yaşar ÖZGÖK
Prof. Dr. Yaşar ÖZGÖK
3. Cerrahi Tedavi
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
10 Yeni Film Vizyonda...
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
İyi Mi Yoksa İyi Gibi Mi?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri