Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Malatya’da 5,2 büyüklüğünde deprem
Malatya’da 5,2 büyüklüğünde deprem
“ANKAPARK’A SAHİP ÇIKALIM”
“ANKAPARK’A SAHİP ÇIKALIM”
“Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü kendi personelinin hakkını koruyamıyor”
“Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü kendi personelinin hakkını koruyamıyor”
“455 bin 4-B’li kamu çalışanı 4-A’lı çalışan haline getirilmelidir”
“455 bin 4-B’li kamu çalışanı 4-A’lı çalışan haline getirilmelidir”
CHP'li Kaya: Okullar özel okul ücretleri ödensin diye mi açılıyor?
CHP'li Kaya: Okullar özel okul ücretleri ödensin diye mi açılıyor?
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
12 Aralık 2019 Perşembe - 10:54

NKP’den Sinop Nükleer Santral Projesi’ne tepki: “Dünyada ve ülkemizin hiçbir yerinde nükleer santral istemiyoruz”

SİNOP’TA yapılması gündemde olan nükleer santral projesi büyük tartışma konusuyken, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (IDK)  Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu gündemiyle, 10 Aralık tarihinde Ankara’da İlbank Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldi. 

NKP’den Sinop Nükleer Santral Projesi’ne tepki: “Dünyada ve ülkemizin hiçbir yerinde nükleer santral istemiyoruz”

SİNOP’TA yapılması gündemde olan nükleer santral projesi büyük tartışma konusuyken, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (IDK)  Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu gündemiyle, 10 Aralık tarihinde Ankara’da İlbank Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldi. 
Türkiye’de olası bütün nükleer santrallere karşı çıkan Nükleer Karşıtı Platform (NKP) da toplantıya katılarak Sinop halkının görüşleri alınmadan toplantının düzenleniyor olması ve il dışından gelip katılmak isteyenlerin salona alınmaması iddialarıyla durumu protesto etti. NKP temsilcileri, Sinop Belediye Başkanı ve Milletvekillerinin katılımı ile Elektrik Mühendisleri Odası’nda (EMO) düzenlenen basın toplantısında, IDK toplantısının meşru olmadığına dikkat çekilerek, nükleer santrallere karşı ortak tepki gösterildi. 
“SÜREÇ OLDU BİTTİYE GETİRİLİYOR”
Toplantıya; Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, CHP Milletvekilleri Orhan Sarıbal, Barış Karadeniz, HDP Milletvekili Murat Çepni, Prof. Dr. Aziz Konukman, Mersin NKP Sözcüsü Aycan Özkan, Sinop NKP Sözcüsü Zeki Karataş, Sinop NKP Üyeleri; Bülent Küçük, Erkan Kabal, Fuat Aydın, Murat Şahin, Mine Batur, Leyla Yurteri, Mersin NKP`den Yusuf Üçay, Avukat Mehmet Horuş, Ekoloji Birliği’nden Adem Çiftçi ve çok sayıda nükleer karşıtı katıldı. Toplantıda konuşan Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, 6 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilen Halkın Katılım Toplantısını hatırlatarak, İDK Toplantısını senaryosu yazılmış kurgulanmış bir toplantı olarak nitelendirdi. Toplantının ÇED adı altında düzmece bir toplantı olduğunu belirterek tepkisini dile getiren Ayhan, şunları söyledi: 
“6 Şubat 2019 tarihinde Sinop halkının kendine yer bulamadığı bir toplantı düzenlendi. Bugün yaşadığımız durumda aynı. Halkın tamamının geleceğini ilgilendiren bir toplantıya halk değil de halkı temsilen sadece Sinop Belediye Başkanı’nın çağrılması sürecin bir oldu bittiye getirildiğini gösteriyor. Sinop’un ve Sinopluların yaşam hakları ellerinden alınıyor. Sinop halkının davetli olmadığı toplantıda salonun hükümetin bürokratları ve işbirlikçileri ile doldurulduğunu gördük. Amaçları Sinop halkının sesini kısmak. Bizler bugün düzenlenen toplantının bir benzerini daha önce yaşadığımız için bu kez hazırlıklıydık. Salonda yerlerimizi aldık ve tarihin yeniden tekerrür ettiğini gördük. Bu toplantıyı gayrimeşru sayıyoruz. Baskılara boyun eğmeyeceğiz. Sinop halkı, Sinop çocukları ve geleceğimiz için mücadelemize devem edeceğiz.” 
“ÜLKEMİZDE VE SİNOP’TA NÜKLEER SANTRAL KURULMASINI İSTEMİYORUZ.”
CHP Milletvekili Barış Karadeniz de, İDK toplantısını yok saydıklarını söyledi. Karadeniz; “Halkı bilgilendirme adına halktan kaçarak, Sinop halkı engellenip, bir takım insanlarla salonlar doldurularak bir toplantı yapıldı. Böyle bir toplantıyı kabul etmiyoruz. Ülkemizde ve Sinop’ta nükleer santral kurulmasını istemiyoruz. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Nükleer inadından vazgeçmeyen iktidar, sürekli olarak Sinop halkının nüfusunun az olduğuna bahsediyor. Herhangi bir kaza durumunda ölen insanların sayısının az olacağını düşünüyorlar. Bizler, Sinop’ta nükleer santral istemiyoruz. Cesedimizi çiğnemeden nükleer santral kurdurmayacağız. Türkiye’de yol bitti, beton bitti, sıra enerjiye geldi. Kendi ceplerini dolduracaklar. Ülkenin cebinden artık elinizi çekin. Ülkemizin nükleere değil, çok daha güzel yatırımlara ihtiyacı var.” şeklinde konuştu. 
CHP Milletvekili Orhan Sarıbal da, hükümetin enerji politikalarını eleştirdi. Sarıbal; “İnsanlığa, kurulu güç yeterli olmasına rağmen bir süreç yürütülüyor. Belli ki birileri para kazanacak. Ülkemizi de, doğaya ve insanlara yapılan hainliklerin arkasında başka pazarlıklar var. Saray ile yabancı şirketlerin arasındaki pazarlık yeni değil, yabancı şirketlerin derhal Ülkemizden gitmesini istiyoruz.” dedi. Yenilenebilir enerjiye yatırımların yapılması gerektiğini vurgulayan Sarıbal, nükleer santrallerden vazgeçilmesini istedi. 
“SİNOP HALKI HAYIR DİYOR”
HDP Milletvekili Murat Çepni ise halktan izole alanlarda, lobilerle kapalı kapılar ardında gizli kapaklı düzenlenen toplantıları kabul etmediğini belirterek, Ülkeyi zehir deposuna benzetti. Siyasi iktidarın uyguladığı zehir politikası ile halkın karşı karşıya kaldığını ifade eden Çepni, İzmir Gaziemir’deki nükleer atıklara dikkat çekti. İktidarın santral kararının kesinlikle politik bir karar olduğunun altını çizen Çepni, nükleer yatırımların savaş siyasetinin bir tezahürü olduğunu kaydetti. "İnsana, doğaya karşı bir siyasi iktidar ile karşı karşıyayız" diyen Çepni, şu ifadeleri kullandı: “Halkın ‘hayır’ dediği, bir avuç lobinin siyaseti halkın tepkisiyle mutlaka başarısız olacak. Buna asla izin vermeyeceğiz. Siyasi iktidar enerji ihtiyacını gerekçe göstererek nükleer santral kurma girişiminde bulunuyor. İktidarın enerji politikaları gerçekçi değil. Ülkemizin enerjiye ihtiyacı yoktur. Nükleer santrallerin ve termik santrallerin ölüm olduğunu biliyoruz. Siyasi iktidarın enerji politikalarına karşıyız.”
“TOPLANTIYA SİNOP HALKI ALINMADI” 
Ayrı ayrı bildirilen görüşlerin ardından NKP tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Sinop Nükleer Santral projesinin çevresel etkilerinin değerlendirildiği, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) 1. Toplantısı bugün Ankara'da düzenlendi. Toplantıya, NKP temsilcilerinin bir kısmı alınmadı. NKP Üyeleri halkın görüşleri alınmadan, oldu-bittiye getirilerek oluşturulan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun ele alındığı bu toplantıyı, yasa dışı bulduğumuzu buradan duyuruyoruz. Biz NKP Bileşenleri, Ülkemizde; ne Sinop’ta, ne Mersin’de, ne de İğneada’da, nükleer santral kurdurmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. 
Bilindiği üzere; Sinop Nükleer Santrali’nin çevresel etkilerine yönelik, 6 Şubat 2018 tarihinde Sinop’ta Halkın Katılım Toplantısı gerçekleştirildi. Tüm çabalarımız ve itirazlarımıza rağmen ÇED başvuru dosyasının açıklanacağı Sinop Halkını Bilgilendirme Toplantısına Sinop halkı alınmadı. Sinop halkının bilgilendirme toplantısının yapılacağı salona girmelerini önlemek için de toplantının yapılacağı, Sinop Üniversitesi Uygulama Oteli Konferans Salonuna yakın mesafede güvenlik güçlerince bariyer oluşturularak;  halkın katılımını önledi. Tek taraflı yanlı bir rapor hazırlandı. Sinop`ta, salona alınmayan bizler, Sinop Valisi`ne durumu anlatmak ve dilekçeler vermek için Sinop Valiliğine geldiğimizde de gazla, TOMA’larla ve joplarla karşılandık. Buna rağmen Sinop halkı mağduriyetini dile getiren dilekçelerini Sinop Valiliğine sundu. Bu dilekçeler Sinop Valiliği Yazı İşleri Müdürlüğü kayıtlarında mevcuttur. İktidar milletvekilleri, hükümet yandaşları ve öğrencilerle gerçekleştirilen bu toplantıyı yok hükmünde saydığımızın bir kez daha altını çiziyoruz. İtirazlarımız dikkate alınana kadar haklı mücadelemize devam edeceğimizi buradan ifade ediyoruz.
 Sinop’ta düzenlenen toplantıda, halk adına toplantıya katılım sağlamaya çalışan NKP Üyeleri, bugün Ankara’da gerçekleştirilen toplantıya katılımları da engellenmiştir. Kendinden olmayana tahammülü olmayan Hükümet yetkilileri, bugün ayrı bir hukuksuzluk örneği sergileyerek halk iradesini bir kez yok saymıştır. Hükümet, Türkiye’nin ikinci nükleer santralı projesi olan ve Sinop`ta Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından kurulmuş olan EUAS International ICC Merkezi Jersey Adaları Türkiye Merkez Şubesi tarafından, Sinop İli Merkez İlçesi Abalı Köyü’nün İnceburun mevkiinde kurulması planlanan 4,560 MW’e kurulu gücündeki santralın kurulumuna yönelik ısrarı hız kesmeden sürdürmektedir. Halkı yanlış bilgiler vererek yanıltan hükümet, enerji ihtiyacını gerekçe göstererek, Ülkemizin geleceğini yok etmektedir. Ülkemizde, "milli enerji" politikaları ve savunma ihtiyacı bahane edilerek, yerli işbirlikçileri ve nükleer lobilerin desteği ile elektrik enerjisi senaryolarının her gün biri sahnelenmektedir. 
“ÇERNOBİL FACİASI VE FUKUŞİMA HATIRLATMASI”
Kamusal bilincin çoktan yok olduğu Ülkemizde, gerçekdışı enerji krizleri yaratılıp kamu bütçesi adeta yağmalanmaktadır. Siyasi iktidar pervasızca Ülkemizde; oldukça tehlikeli, riskler barındıran, insanlık ve çevre adına oldukça kaygı verici bir teknolojiyi gündemimize sokmaktadır. Nükleer santrallerin gerekliliği konusunda tek taraflı bilgilendirmeler yapılarak halk aldatılmakta;  Mersin-Akkuyu, Sinop- İnceburun ve Kırklareli-İğneada’da halkın onayı alınmadan, uzman görüşü olmadan, tüm itirazlara inat projeleri hayata geçirmeye çalışılmaktadır. Üstelik yanı başımızda yaşanan Çernobil faciası ve Fukuşima’ya rağmen. Biz, dünyada ve ülkemizin hiçbir yerinde nükleer santral istemiyoruz! Hükümetin hukuksuz kapalı kapılar ardında aldığı kararlara itiraz ediyoruz. Nükleer santral inşaatlarının biran önce durdurulmasını, nükleer silahların ülkemize sokulmamasını, ülke ekonomisinde bu projeler için ayrılan kaynakların halkın ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmasını; eğitim, bilim ve teknolojiye yatırım yapılarak "çağ atlamayı" talep ediyoruz. Alınan yanlış kararlardan derhal vazgeçilmelidir. 
Yapılacak enerji planlaması ile üniversiteler, meslek odalarının ve toplumun görüşleri alınarak kamu esaslı uygulamasında sakınca barındırmayan doğru alternatiflere yönelinmesini talep ediyor, acil yasal düzenlemeler yapılması gerektiğinin altını çiziyoruz. Bizler, NKP bileşenleri olarak; ülkemizde kurulması planlanan sadece nükleer santraller ve nükleer silahlara yönelik değil, devlet desteği ile sermayenin talanına açılan doğaya yönelikte mücadele ediyoruz. Bu onurlu mücadelemizden de asla vazgeçmeyeceğiz. Ulusal ve yerel yandaş şirketlerin, kar hırsı ile doğayı, kamusal alanları elimizden almasına izin vermeyeceğiz. Mücadele eksenimizi genişleterek ülkemizin tüm değerlerini var gücümüzle savunacağız. Bizler, NKP olarak, kurulması planlanan nükleer santraller iptal edilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kapitalizmin kirli emellerine Ülkemizi feda etmeyeceğiz.”

 
EĞİTİM SEN’DEN FİLİPİNLER’E TEPKİ
 
Ankara’da “Bal Günleri” başlıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
EĞİTİM SEN’DEN FİLİPİNLER’E TEPKİ
KESK ve Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, son günlerde Filipinler’de ...
‘Black Friday’ çılgınlığına Ankaralılar da katıldı
‘BLACK Friday’ veya ‘Kara Cuma’ yada ‘Efsane Cuma’ olarak anılan, ABD’de ...
“FIDE Engelliler İçin Konfederasyon Kupası” Şampiyonası Başkent Ankara’da başladı
DÜNYA Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından ilk defa düzenlenen "FIDE ...
 
SAĞLIK BAKAN YARDIMCISI MEŞE:“Ruhsal engelli bireylerin sosyal olarak dışlanması küresel bir halk sağlığı ve insan hakları sorunudur”
SAĞLIK Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Sağlık Bakanlğı, Aile, ...
Kış mevsiminin vazgeçilmezlerinden “kestane” enerji ve vitamin deposu
SOĞUK kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan kestane, kayıngiller familyasından ...
“Shine Dans Stüdyosu” Tunus Caddesi’ne taşındı
2000 yılında kurulan Ankara’nın ilk dans okullarından “Shine Dans Stüdyosu” ...
 
Türkiye’nin en büyük duvar kağıdı fabrikası “AdaWall” Ankara’da mağaza açtı
ADANA’DA üç yıl kadar önce üretime başlayan dünyanın ikinci, Türkiye’nin ...
“Sürücü belgesinden önce de psikoteknik testleri uygulanmalı”
ULAŞIM çeşitleri içerisinde en fazla kaza ve ölüm oranı karayolu taşımacılığında ...
Başkentte “Tayland Milli Günü” kutlandı
TAYLAND Ankara Büyükelçiliği, 5 Aralık Tayland Babalar Günü kapsamında ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Kim Bilir Saat Kaç
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Demirel’i anarken (7)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Zengin Her Zaman Haklıdır
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
Mutlu Bayramlar
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Başkent Temsilcisinin Süper Lig Karnesi
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Arkadaşımın Evi Nerede?” Filminin Analizi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri