Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Emre Yılmaz’ın  Kişisel Sergisi  Karikatür Atölyesi’nde
Emre Yılmaz’ın Kişisel Sergisi Karikatür Atölyesi’nde
Obezite önemli bir halk sağlığı sorunudur
Obezite önemli bir halk sağlığı sorunudur
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu:  “Resmi enflasyon ile emekçi enflasyonu arasında ciddi uçurum var”
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu: “Resmi enflasyon ile emekçi enflasyonu arasında ciddi uçurum var”
“Türkiye’nin dış politikasını açık ve net Putin belirliyor”
“Türkiye’nin dış politikasını açık ve net Putin belirliyor”
Restoran, kantin, okul ve hastane gibi yerlerde alerjen gıda bilgisi tüketiciyle paylaşılacak
Restoran, kantin, okul ve hastane gibi yerlerde alerjen gıda bilgisi tüketiciyle paylaşılacak
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
9 Eylül 2019 Pazartesi - 10:31

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Candan:Ulus’un altını oyacak projelere değil, değerlerinin gün yüzüne çıkartılmasına ihtiyaç var

MİMARLAR Odası Ankara Şubesi, İtfaiye Meydanı Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği üyelerinin katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Candan:Ulus’un altını oyacak projelere değil,  değerlerinin gün yüzüne çıkartılmasına ihtiyaç var

MİMARLAR Odası Ankara Şubesi, İtfaiye Meydanı Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği üyelerinin katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Ulus’ta yapılan plan değişiklileriyle birlikte Ulus’taki sosyal, ekonomik ve tarihi kültürün yok olacağını ifade edildi. Toplantıda Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, İtfaiye Meydanı Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği Başkanı Turgut Uslu, İtfaiye Meydanı Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği Başkanı Başkan Yardımcısı Mustafa Batuhan Ünlü, Ediz Erkovan, Salim Yuna, Mehmet Fırat Başar, Muhlis Özcan’ın yanı sıra,  çok sayıda Ulus esnafı katılarak derdini anlattı. 
“SALI GÜNÜ SAAT 12.00’DE DEVRAN OTEL’DE YAPILACAK ORTAK AKIL TOPLANTISINA HERKESİ EDİYORUZ”
Ulus’un hiçbir plan ve projeye ihtiyaç duymaksızın başlı başına önemli bir proje olduğunu ifade eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Candan; “Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Ulus bakımsız hale getirerek itibarsızlaştırılıyor. Plan değişiklikleriyle tarihi tarumar ediliyor. Rant ilişkileriyle mülkiyet hakları gasp edilerek ve esnaf göz ardı edilerek Ulus’a müdahale için süreç işletiliyor. Bunu durdurmak istiyoruz. Çünkü Cumhuriyet’in simge değeri Ulus hepimize ait bir değerdir. Kuruluşun ve kurtuluşun mekânıdır. Ulus, Anadolu’da kurulmuş onlarca uygarlığın katman katman şekillendiği ortak kültürel mekândır” dedi. 
Candan, “İtfaiye Meydanı Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği ile Ulus esnafı, Cumhuriyet’in simgesi Ulus için Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden ortak akıl çağrısı yapıyor. Büyükşehir Belediyesi, Altındağ Belediyesi hatta Çevre Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere tüm ilgili kurumları ve yetkilileri ortak akıla davet ediyor. Biz bu çağrıyı duymamazlık edemeyiz. Bu çağrı öyle kıymetli bir çağrı ki ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. Yaşadığımız alanlara dair fikir üretilirken katılımcı bir süreç işletilmesi kaçınılmazdır. Bu kapsamda Ulus esnafının, ilgili tüm kurumlara ve yetkililere, tüm Ankaralılara ve meslek örgütlerine, demokratik kitle örgütlerine ve vatandaşlara yaptıkları çağrı aynı zamanda bizim çağrımızdır. Salı günü saat 12.00’de Devran Otel’de yapılacak ortak akıl toplantısına herkesi ediyoruz. Ulus’un kendisi zaten büyük bir değer. Oraya öyle büyük değerini bilmeyen projeler yapmaya gerek yok. İnsani ilişkilerin olduğu kapitalizmin ticari ilişkilerinden uzak insancıl bir ticaret yaşamı var. Yüz yüze iletişim kurabileceğiniz bir ortam var. Ulus’un altını oyacak projelere değil, bakıma ihtiyacı var, temizliğe ihtiyacı var, değerlerinin gün yüzüne çıkartılmasına ihtiyaç var. Oradaki potansiyeli açığa çıkartacak, ara sokaklardaki karmaşayı giderecek trafik düzenlemelerine ihtiyaç var. Biraz bakım ve biraz temizlikle Ulus hepimizin yaşayacağı bir yer haline getirebilir. Ulus’un bütün değerleri gasp eden, tarihini tarumar eden, insanların varlıklarını elinden alarak mülkiyet kavramını tartışmalı getiren, başka bir rant ilişkisine izin vermeyeceğiz. Ulusun değerini açığa çıkarmak istiyorsanız. Roma’yı ortaya çıkarın. 
Cumhuriyet değerleri ile kavga etmeyi bırakın. Ulus bizim için önemli bir alan kuruluşun ve kurtuluşun mekânı. Tarihsel ve simgesel potansiyeli olan bir yer. Ulusla ilgili bütün projelere dair açtığımız davalarda bilirkişileri raporlarında uzmanlar, “Ulus’un potansiyelini bilmeyenler tarafından hazırlanan bu planların Ulus’u koruyacağını düşünmüyoruz” dediler. Yargının kararını anlamadılar anlamak istemediler. Hepimizin canını acıtan Atatürk’ün mimarı olarak bilenen Seyfi Arıkan tarafından yapılan İller Bankası binası yıkarak büyük bir suç işlediler Ulus’ta acele kamulaştırma yapıldı, dert yut değil ranttı. Ulus üzerinde planlar bitmiyor. Kredi yurtlar kurumunun yapılması değil başka projelerin gündemde olduğunu duyuyoruz. Ulus hepimize ait yaşayanlarıyla, esnafıyla, tarihi ile hatta şu anda yarattığı alışveriş potansiyeli ile birlikte inanılmaz bir değeri var. AVM’lere yönlendiriliyoruz insani ölçekte değil kar amacı güden ticari ilişkiler kuruluyor. Ulustaki ticaret insani boyutları içinde barındırıyor. Ulustaki yürütülen çoklu projelerin hiçbirisinde ne meslek odalarının ne orada yaşayan insanların kentlilerin nede esnafın fikri sorulmuyor. Bu ortak akıl çağrısı hepimizi için bir fırsat 10 Eylül’de herkesi ‘Ulus için Ulus’ta Ortak Akıl’ toplantısına davet ediyoruz.” dedi. 
“BİN 500 ESNAF, ÇALIŞANLAR VE AİLELERİYLE BİRLİKTE MAĞDUR OLACAK”
İtfaiye Meydanı Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği Başkanı Turgut Uslu ise İtfaiye Meydanı’na yapılacak proje ve uygulamalar eliyle, toplumun hak ve hukukunu göz ardı edildiğini belirtti. Uslu: “Bizler üç kuşaktır ekmek kapımıza emek ve gönül vermiş, İtfaiye Meydanı’nın esnaf ve yatırımcılarıyız. Bölgemiz kuşaktan kuşağa aktarılmış olan ekonomik ve kültürel değerlerinin hiçe sayıldığı bir anlayışla, 2017 yılında “Acil kamulaştırma kararı” çıkarılmış (ki bu üçüncü kamulaştırma saldırısı) ikinci Acele Kamulaştırma süreci Ankara Büyük Şehir Belediyesi tarafından yürütülürken Danıştay 6. Daire Başkanlığının yürütmeyi durdurma kararı ile durdurulmuşken, ardından bin 500 esnafın, çalışanların ve ailelerin mağdur olacağı, vicdanların sızladığı bir süreç Kredi Yurtlar Kurumu tarafından sözde Yurt yapma bahanesi ile ortada bir proje dahi yokken başlamıştır. 
Konumuz; değerinin üçte birinin teklif edildiği maddi değerlerin öne çıkartılmaya çalışıldığı basit bir çarşı değildir. Ankara genelinde ulaşımı daha rahat ve öğrenci kardeşlerimizin huzur içerisinde konaklayacağı birçok alan ve yerleşke varken dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi tarafından imar planında değişiklik yapılarak uzun süredir Ticaret Alanı olan bölge bir anda Yurt alanına çevrilmiş ve bu gerekçe ile Kredi Yurtlar Kurumu tarafından Acele Kamulaştırma yöntemiyle bölgeye yurt yapma çalışmaları başlamıştır. Burada yapılmak istenen üç kuşak öncesinden aktarılan manevi ve kültürel bir değeri yok etmek ve bir kesime menfaat sağlamaktır. Zira konu birilerine menfaat sağlamak olmasaydı Şehrin merkezinde Acele Kamulaştırma gibi Devletin sadece savaş halinde ihtiyaç duyduğu bir uygulama söz konusu olmazdı. Sizler konuyu kişisel menfaat açısından değerlendirebilirsiniz ancak burada yapılmak istenen kent kimliğinin ve hafızasının yok edilmeye çalışılmasıdır. Cumhuriyetin manevi değerlerinin yok edilmesi ile başlayan bu süreç sonunda Vatandaşa hizmet anlayışından sapmış ve bir kesime çıkar sağlama noktasına gelmiştir. Bir kentin tarihi dokusunu bozmadan, yerinde yenileme projeleriyle onu gelecek kuşaklara aktarmakla, kentin dokusunu, karakterini iz kalmayacak şekilde silip, müşterisinden çaycısına, taksicisinden turistine kadar İtfaiye Meydanı’nın enerjisine bağlı unsurları bir kalemde yok etmek başka şeylerdir. Biliyoruz ki şehirler yaşar. Başkentimiz de, her kentimiz gibi zamanın hızlı akışı içinde kalmış, çarpık yapılaşmalarla, eskimeyle yorgun düşmüştür. Bu sebeple çevre ve şehircilik alanındaki yenilenmeler, değişim dönüşüm ve ıslah çalışmaları kaçınılmaz olmuştur. 
Bu düşünce ile İtfaiye Meydanı’nda yapılması arzu edilen değişim ve dönüşüm; devletin politikaları dışında ortak akıl ve bilimin ışığından ayrılmadan olmalıdır ve bölge esnafı, çalışanı, ziyaretçisi kısacası bölge halkı bunun bir parçası olmalıdır. Üç kuşaktır sahip çıktığımız değerlerimizde ve ekmek kapımızdan birileri öyle istedi diye yok sayılmamalıyız ve atılmamalıyız. Bu kabul edilebilir bir anlayış değildir. Tüm siyasilerin seçim öncesi vaadiydi hani vatandaş ile birlikte yönetecektiniz? Hani bizlere değer verip fikrimizi soracaktınız? Bu arada Hukukun üstünlüğüne inanana ve adaletten şaşmayan bizler, Danıştay 6. Dairesi tarafından iki defa yürütmeyi durdurma kararı verilmesine rağmen zemin hazırlanarak bölgeye yurt yapılması bahanesi ile tekrar acele kamulaştırma yapılmaya çalışılmasını oldukça manidar bulduğumuzu belirtmek isteriz. Söz konusu öznemiz olan İtfaiye Meydanı’na yapılacak proje ve uygulamalarda, toplumun hak ve hukukunu göz ardı ederek siyasi çıkar, herhangi bir cemiyet veya lokal bir yapı gözlüğü ile uygulama ve proje yapılırsa devletin kucaklayıcı, adil, her vatandaşına eşit mesafede duran Devlet anlayışı ile çelişeceğinin altını çizmek ve sizlerin dikkatini çekmek isteriz. Bu ve buna benzer yaptırımlar ya da uygulamalar ile bugün bizler karşı karşıya gelmiş gibi gözükmekle birlikte yarınlarda sizlerin karşı karşıya gelmeyeceğinizi hanginiz garanti edebilirsiniz. 
“BÖLGE KİMLİĞİ KORUNARAK HAREKET EDİLMELİ”
Bu bölgede hayata geçirilmesi en sağlıklı ve randımanlı olacak projeleri, meslekleri, deneyimleri, öngörüleri ve elbette bu işin profesyoneli olmaları gereği Mimarlar Odası’nın profesyonelliğine ve tavsiyelerine kesinlikle gereksinim duyulmalıdır. Burada konu siyaset değildir konu tamamen vatandaşa hizmet ve değerlerimizi yaşatmaktır. Bu sadece İtfaiye Meydanı için değil tüm kentlerde, yerel yönetimlerin ve hükümetin çağdaş bir bakışa sahip olması ile mümkün olacaktır. Medeniyetler şehirlerini imar ederken, kültürel ve ahlaki dokuyu korumaktan ödün vermemiştir. Şeyh Edeb-Ali'nin nasihat ettiği gibi ''Milleti yaşat ki devlet yaşasın.'' duruşu hep var olmuştur. 
Aksi takdirde sahaya inmeden, bu hassasiyetler göz önünde bulundurulmadan yapılacak imar hareketleri mevcut ticari ve kültürel dokuyu yok edecek, telafisi mümkün olmayan haksızlık ve hukuksuzluğa sebep olarak mahşeri vicdani kanatacaktır. Bu tür kamusal alan çalışmalarında kişisel hak ve hukukun korunması ilkesi göz ardı edilmeden yapıldığı takdirde, ortaya çıkacak eserler toplumun Devletine ve Adalete güven duygusunu perçinleyecektir. Beklentimiz; bu değişim, dönüşüm ve iyileştirmelerde mutlaka o bölgenin maddi ve fiziki durumunun yanında sosyal, kültürel ve mali yapılarının dikkate alınması yönündedir. Bölge kimliği korunarak hareket edilmesi sadece esnafın değil, vatandaşın gözünde ve tarih önünde vicdani yükü ortadan kaldıracaktır. Mimarlar Odası’nın, kentlerin kimliğini korumaya yönelik bilinci ve önderliği için teşekkür ederken, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin konuya büyük hassasiyetle yanaşacağına inancımız tamdır. Hiçbir siyasi görüşe ya da belirlenmiş kişilere değil kitlelere çalışmak esas olmalı, filler tepişirken çimenler ezilmemelidir.” diyerek Ulus esnafı adına şikâyetleri dile getirdi.
“GEREKÇESİ 12 PARSELİ ACELE KAMULAŞTIRMA ADI ALTINDA GASP ETMEKTİR”
Toplantıya katılan Ulus esnaflarından Salim Yuna ve Ediz Erkovan da görüşlerini dile getirdi. Daha önce kamulaştırılmak üzere belirlenmiş alan varken plan değişikliği ile yurt yapılmak istenen alanın seçilmesinin manidar olduğunu vurgulayan Yuna; “Siyasi hiçbir amacımız olmadan herkesle görüştük her yere başvurduk. Sesimizi duyurmak istedik malum yandaş medyanın sadece birkaç gazete dışında haber bile olamadık. Buradaki kamulaştırmalar bitmiyor. Şu anki kamulaştırma Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurt ihtiyacı diyorlar. Kamulaştırma Yasası’nda açık maddeler de var. Bizlere yurtlara karşı değiliz ama yurt yapılacak alanın o bölge olması biraz manidar. Daha önce de kamulaştırılmış yer varken. 
Tarihi kültürel dokusu olan ve oradaki binlerce esnafı barındıran geleneksel bir yeri yok etmek imha etmek anlamına gelir. Oradan tarihi ile birlikte siliyorlar. Cumhuriyet’in bütün eserlerini yok ediyorlar. Üniversite yaptılar bu üniversite ile birlikte valilik binası defterdarlık binası tarihi demiryolları ve sıra bize geliyor. Yakın bir gelecekte Ulus’ta insan göremeyeceğiz. Sadece bir üniversite ve öğrencilerin gezdiği bir yer olacak. Ticarette göremeyeceğiz. Yurt yapılacak birçok alan varken buranın seçilmesi manidardır.” dedi. Bir diğer Ulus esnafı Ediz Erkovan da yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “2017 Nisan ayının başından itibaren birçok kapıyı çalmamıza rağmen sağlıklı bir netice alamadık. Kamulaştırma sürecinden sonra iki seçim yaşadık. Hep vaatler de aynıydı, ‘Devlet vatandaş el ele yöneteceğiz. Size sormadan hiçbir şey yapmayacağız’dı. Tüm siyasi partilerin söylemi böyleydi. Bir kesimin öngörüsü ile oranın yurt olabileceği imar planı değişikliği ile önümüze konuldu. Akabinde acele kamulaştırma kararı ile karşı karşıya kaldık. İki defa yürütmeyi durdurma kararı verilen bir bölge ile bir karar verilememiş olması çok manidardır. Ulus Tarihi Kent Yenileme Projesinde gelişme tarihi yok edelim yeni tarih yazalımdır. Gerekçesi 12 parseli acele kamulaştırma adı altında gasp edelimdir. Tarihi yok ettiğiniz takdirde ortada bir proje kalmaz.”

 
Ankaralılar “RUBATO” müziğe doydu
 
Okulda beslenmeye dikkat
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ankaralılar “RUBATO” müziğe doydu
KENDİ deyimleriyle ‘efkar dozu yüksek’ bir müzik yapan ve milyonların ...
Eğitim giderleri yüzde 15 artmışken memur ve işçiye yapılan zam çok az
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, partisinin genel merkezinde ...
Sağlık kalkanı “Kabak Çekirdeği”
BİR avuç yani yaklaşık 10 gramında 56 kalori bulunan mineral ve vitamin ...
 
CHP’li kadınlardan Mamak’ta yaşanan istismara tepki
CHP Ankara İl Kadın Kolları üyesi kadınlar, Mamak’ta 14 yaşındaki bir ...
Kendi ilacımızı üretemiyoruz, hammaddede dışa bağlıyız
TÜRK Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, bölge Eczacı Odası ...
Türkiye’ye gelen gurbetçiler ilaç mağduriyeti yaşayacak
TÜM Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Türkiye'ye ...
 
“Biz erken seçim istemeyeceğiz ama karşı taraf erken seçime gidiyoruz derse biz her zaman hazırız”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin genel ...
“Yerli aşımızın üretimi için çalışmalarımız devam etmektedir”
KORUYUCU sağlık hizmetleri çalışmalarının daha da yaygınlaştırması, sağlık ...
“Su yönetiminde yeni düşünce yapısı oluşturmalıyız”
SU Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız, TEMA Vakfı 2019 Saha ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Babalar Tatilde Çocuklarına Daha Çok Vakit Ayırmalı
DENİZ TALİPOĞLU
DENİZ TALİPOĞLU
Kendimi Bunun İçin Mi Yoracağım Ben?
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Babalar Tatilde Çocuklarına Daha Çok Vakit Ayırmalı
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Gül ile Bülbül
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
Tam “Ekmek Aslanın Ağzından Midesine İnerken...”
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Boşluğu Dolduruyorum ve Unutuyorum
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri