Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Sağlık Bakanı twitterden paylaştı: Can kaybı 108'e yükseldi
Sağlık Bakanı twitterden paylaştı: Can kaybı 108'e yükseldi
AŞTİ'de otobüs seferleri durduruldu
AŞTİ'de otobüs seferleri durduruldu
Mamak’ın dört bir yanı dezenfekte ediliyor
Mamak’ın dört bir yanı dezenfekte ediliyor
Altınok: Her gün farklı videoyla vatandaşı bilgilendiriyoruz
Altınok: Her gün farklı videoyla vatandaşı bilgilendiriyoruz
Kalecik Belediyesi’nden Hayvan Evi Projesi
Kalecik Belediyesi’nden Hayvan Evi Projesi
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
11 Şubat 2020 Salı - 10:32

Milli Eğitim Bakanı, EBA’yı anlattı:“Öğrencilerin farklılaşan ihtiyaçlarına alternatif çözümler ürettik”

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çok sayıda eğitimcinin ve öğrencinin yoğun katılım gösterdiği “Yenilenen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve EBA Akademik Destek” tanıtım programında bir sunum gerçekleştirdi.

Milli Eğitim Bakanı, EBA’yı anlattı:“Öğrencilerin farklılaşan  ihtiyaçlarına alternatif çözümler ürettik”

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çok sayıda eğitimcinin ve öğrencinin yoğun katılım gösterdiği “Yenilenen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve EBA Akademik Destek” tanıtım programında bir sunum gerçekleştirdi. Bakan Selçuk EBA ile eğitimde fırsat eşitliği sağladıklarına işaret ederek; “Öğrencilerin farklılaşan ihtiyaçlarına alternatif çözümler ürettik.” dedi.
“BÖYLE BİR İÇERİĞİ HAZIRLAMAK GERÇEKTEN HEYECAN VERİCİ”
EBA programına tüm öğrencilerin erişebileceğini ifade eden Bakan Selçuk, her bir öğrenciye kişisel yol haritası ve strateji belirleme imkânı sunduklarını söyledi. Bakan Selçuk yaptığı sunumda şu ifadeleri kullandı: “2023 eğitim vizyonunda ısrarla vurguladığımız okullar arasındaki fırsat adaletini sağlama konusu gerçekten çok önemli. Okullar arasında belirli bir eşitlik ama daha da önemlisi adalet sağlanmadıkça belirli bir baz oluşmuyor. Baz oluşmayınca uluslararası rekabete açılma konusunda sorunlar çıkıyor. İşte tam da burada eşitlik de bize yetmez diyoruz. Aynı şartları herkese sunuyor olmak, başka açılardan avantajlı olan öğrencilerimizi, okullarımızı aslında eşit kılmak anlamına gelmiyor. O yüzden adil olmak meselesi çok çok önemli.2023 eğitim vizyonunda bir başka hedefimiz; muhakkak suretle nitelikli eğitim içeriklerini hazırlamak. Bu bizim vazifemiz zaten. Peki, ama buna erişimi nasıl kolaylaştıracağız? Herkes nasıl erişecek? Nitelikli eğitim içeriklerine ulaşmak adaletin temeli olsa gerek. Her yerde vurguluyorum, bu sistemin omurgası öğretmendir. Kişiye özel, gruba özel ihtiyacı neyse onu vermek durumundayız. Tam da bu çalışma bununla ilgili. Bu sadece okulla, öğrenciyle ilgili değil ayrıca öğretmenler için sürekli, sürdürülebilir, her an, ne zaman isterlerse. Böyle bir içeriği hazırlamak gerçekten heyecan verici. 
“BU AKILLI SİSTEMLE ÇOCUK EKSİĞİNİ BİLMİŞ OLUYOR”
Peki, bunlar güzel dilekler, hoş şeyler. Okullar arasındaki farkı azaltmak, nitelikli eğitim içeriğine herkesin ulaşabilmesi, öğretmenler için sürekli eğitim; bu da güzel. Ama nasıl? İşte burada elimizde büyük bir güç var, bu da teknolojiyle erişim konusu. Ben özellikle Sayın Nabi Avcı’ya, Sayın İsmet Yılmaz’a teşekkür etmek istiyorum. Kimin emeği geçtiyse teşekkür etmek lazım. Bugün özellikle 11-12. Sınıftaki öğrencilerimiz için hayati derecede önem taşıyan akademik destek, burası çok çok önemli. Ne yapıldı? Bir kişiselleştirmeye geçildi. Ara yüz tümüyle yenilendi ve kişiselleştirme her bir çocuğun sayfası, takvimi, ilerleme hızı, mevcut dersler, soruları, konuları, kendisine özel bir şekilde artık yapılabiliyor. Bu ne demek? Her bir öğrencimizin kişisel olarak ihtiyaçlarını bireysel olarak karşılayabiliyoruz artık. Çocuklarımız için bir çalışma takibi, kişiselleştirilmiş eksik kapatma, yani kişiye göre bakabilme ve bunu yapay zekâ temelli bir yazılımın çocuğun öğretmeni olarak, destekçisi olarak ortaya koyabilmesi çok çok önemli. Bütün öğrencilerimiz bireysel olarak kendisinin neyi çalıştığını, nerede eksiği olduğunu, nasıl takip edebileceğini, eksiği kapatabilmek için neye ihtiyacı olduğunun yanıtını bu akıllı sisten çocuğun önüne getiriyor ve ona göre çocuk eksiğini bilmiş oluyor. 
“BU OYUNLAŞTIRMA ÇERÇEVESİNDE ÖĞRENCİLERİMİZİN BELLİ PUAN VE ARMA SİSTEMLERİYLE MOTİVASYONLARININ ARTIRILMASINI DA HEDEFLİYORUZ”
Biliyorsunuz portfolyo da yeni geldi. Niye e-rehberliği önemsiyoruz? Ben kendimi bildim bileli şuralarda hep şu söylenir. Denilir ki “keşke bütün öğrencilerin bireysel olarak rehberlik alabilecekleri, projeler, sertifikalar bir yerde toplansa da çocuğun rehberliği yapılırken buna dikkat edilerek yapılsa” diye dilek ve temenni kısmı olurdu. İşte burada tam da bunu yapmış olduk. Bütün öğrencilerimiz hangi ilimize giderse gitsin her bir çocuğumuzun porfolyosunda onun bütün geçmiş hikâyesi yer alacak ve buna göre rehberlik olacak. Bu da yeni bir kazanım ve çok çok değerli. Ve bu konuda çocuklarımızın bir takım armalarla vesaire, ödevlerinin, öğretmen görüşlerinin, katıldığı oylamaların-alıştırmaların hepsinin burada yer alıyor olması önemli. Bir başka şey oyunlaştırma. Bu aslında dünya için de yeni bir şey. Bu oyunlaştırma çerçevesinde öğrencilerimizin belli puan ve arma sistemleriyle motivasyonlarının artırılmasını da hedefliyoruz. Yani çocuklar, öğrenciler hangi konuyu ne şekilde yaparsa, nereye ulaşırsa bunun tescillenmesi anlamında bir takım armalar, bir takım kullanıcılara ilişkin özellikleri de rahatlıkla ortaya koyabiliriz. Her bir öğrencimiz için bu şahsi olarak yer alıyor. Artık zaman ve mekân meselesi her yerde ve her zaman şeklinde genişlemesi gereken bir konu. Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin sadece sınıfın içinde bir şeyler yapmasına gerek yok. Kitaplarında herhangi bir şey ararken hatta bir konu üzerinde “Ben karbon döngüsüyle ilgili kısmı kitaptan kare kodla cep telefonunda görmek istiyorum, incelemek istiyorum. videoyu izlemek istiyorum” dediğinde kitabın her bir sayfasında neyle ilgiliyse kare kodla erişim sağlanması söz konusu oldu. 
“SÜREKLİ SÜRDÜRÜLEBİLİR EĞİTİMİ HER İLÇE DÜZEYİNDE KURMAYA BAŞLADIK”
İkinci kısmı öğretmenlerimle ilgili. Bu sürekli ve sürdürülebilir gelişim öğretmen açısından çok çok önemli. Ve bütün bu kurslar, programlar, içerikler, canlı eğitimler bir video kütüphanesinden eğitime erişme, soru sorma, cevabını alma bütün bunların hepsi artık mümkün. Depremle, hava durumuyla ilgili konularda öğrencilerimizin her şeye erişimi için de bu önemli bir fırsat. Sürekli sürdürülebilir eğitimi her ilçe düzeyinde kuracağız, ki başladık. Öğretmen destek noktalarıyla fiziksel ortam açısından da ortaya koyacağız. Bütün ilçeler, Ankara’daki bir merkezde akademik bir portalda buluşacaklar. Benim diyelim ki matematik eğitimiyle ilgili çok önemli çalışmam var ve bunu paylaşmak istiyorum; bunu da yapma imkânımız olacak. Bizim öğrencimizin ve öğretmenin hayatının bütününe eğitimi taşıma ve bütünsel olarak eğitimsel bir dönüşüm için bir fiziksel ve dijital atmosfer projemiz. Bunu nasıl yapıyoruz? Yeniliklere anlatmaya çalışıyoruz. Öğrencinin eksikliklerini akıllı sistem belirliyor ve diyor ki "senin şu konularda eksiğin var, sana önerilerim var" Burada en kritik şeylerden birisi şu. Biliyorsunuz ben liseleri çok geziyorum, öğrencilerle çok oturuyorum. Diyorum ki "Sizin ihtiyacınız ne? Bakandan, öğretmeninizden, anne babalardan ne bekliyorsunuz?" İhtiyaçları analiz ediyoruz, politikamızda değerlendirmek üzere analiz ediyoruz. 
“HER BİR ÇOCUK İÇİN, ŞAHSA ÖZEL, HANGİ ÜNİVERSİTE, HANGİ BÖLÜM HER NEYSE FİLTRELEME YAPILIYOR VE BELİRLİ PROGRAMLAR DİYE BİR LİSTE OLUŞUYOR”
11 ve 12'inci sınıflardaki öğrencilerimize sorduk. Her bir öğrencimizin hedefleri var, hedefleri belirliyor. Hedef belirleme ve tercih oluşturma için de bir akıllı sistem var. Her bir çocuk için, şahsa özel, hangi üniversite, hangi bölüm her neyse filtreleme yapılıyor ve belirli programlar diye bir liste oluşuyor. Ve çok daha önemli bir şey; bu sabit değil. Çocuğun ilerleme hızına göre sürekli değişen bir şey. Çocuğa da uyarı veren, senin konu anlatımlarını takip etmek, senin soruları çözmen vesaire bunları izliyorum, hedeflerini takip ediyorum diyen bir akıllı sistemden söz ediyoruz. Güncel durum belirleme, ders hedeflerinin oluşması. Yani bugünkü durumun ne, hangi derse neredesin ne aşamadasın? Biraz önce öğrencilerimizin istediği "eksiklerimizi söyleyen biri olsa, otomatik olarak önümüze getirse" burada bunu işlevsel şekilde yapma imkânımız var. Haftalık, aylık, yıllık çalışma takvimi belirleme. Bu da çok önemli. Biz her bir öğrenciye takvim önerebiliyoruz. Ve çocuğun bu takvime uyup uymadığını da akıllı sistem kontrol ediyor ve buna göre ona öneriler geliştiriyor. Bütün derslerin video kütüphanesini oluşturdular. Türkiye’nin her yerinden çok iyi ders anlatma yeteneği olan arkadaşlarımızdan, bu dersleri defalarca izleme-dinleme imkânı var. Buradan örnek sorular, çözümler, hepsini ayrıntılı olarak inceleyebilir. Önerilen konu testi vardır ama sonuçlar bu çözmekle ilgili sorun varsa, eksiği varsa akıllı sistem diyor ki “Senin şöyle bir eksiğin var, onu da bu şekilde giderebilirsin. Senin için şu konu anlatımını yeniden izlemeni, dinlemeni istiyoruz” Kendi sınıfında, kendi okulunda nerede çocuğun onu görebilme imkânı da oluyor. Bu da ayrı bir özellik getiriyor. Akademik Destek Zekâsı; bu dünyada da çok nadiren yapılan çalışmalardan. Ve Türkye’de şöyle bir sistem yok. Çocuğumuzun hangi konuda, hangi soruda nasıl bir eksiği olduğunu yapay zekâ. Cevaplamalar yapıldıktan sonra alt kazanım analizi yapılıyor. Bunlar da haritalandırmayla yapılıyor, ondan sonra çocuğa özgü eksikleri nelerdir, tamamladıkları nelerdir? Sana otomatik olarak eksik olduğun konuda test veriyoruz. Basılı deneme sınavları var, bunlar çok ayrıntılı. Çevrimiçi çözülmüş sorular çok önemli, girmediği sınavlar, bütün bunlarla ilgili raporların hepsini burada görebilir. 
“HER BİR ÖĞRENCİMİZE, BÜTÜN OPERATÖRLERDEN AYLIK 3 GB ÜCRETSİZ ERİŞİM İMKÂNI VAR”
Burada çok önemli bir şey var. Peki, ama buna nasıl ulaşacaklar? Her bir öğrencimize, bütün operatörlerden aylık 3 GB ücretsiz erişim imkânı var. Her bir öğrencimiz, Türkiye’nin her yerinden; telefon çeksin yeter. Bu anlamda bir erişme ve ulaşma imkânı var. Bunu pilot çalışmalarda denedik. İşin özeti; eğitimde fırsat adaleti. Benim fırsatım yok, benim öğretmenim yok. Çok basitçe var. Bunu sağlamış olduk, fırsat adaletiyle Türkiye’den isteyen herkesin buna erişmesiyle ilgili altyapıyı kurmuş olduk. Ve bu benim hayallerimden bir tanesiydi ve buna ulaşmış olmak bugün benim açımdan çok çok değerli. Sizler burada bulunarak bizlere destek verdiniz.”

 
İşsizlik rakamları açıklandı
 
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği “Kitabın Yeşerttiği Düşünceler” ile kitap okuma alışkanlığını geliştiriyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkentte Keşmir Dayanışma Günü Programı Düzenlendi
BAŞKENTTE Pakistan Kültür Derneği ve Pakistan Büyükelçiliği işbirliği ...
Mamak Belediye Başkanı Köse: “Güzel Mamak’ımızı sanatın, kültürün ve estetiğin merkezi yapma çabasını sürdürüyoruz”
STK’larda Kadın Birliği Platformu KABİP’in tarafından Göç temalı Uluslararası ...
MURAT ERTAN’DAN ANKARALILAR DERNEĞİ ÜYELERİNE “ALGI YÖNETİMİ EĞİTİMİ” KONULU SEMİNER
EĞİTİM Bilimleri ve Davranış Bilimleri Uzmanı Murat Ertan, Ankaralılar ...
 
THD Genel Başkan Yardımcısı Kılıç: “Temel ihtiyaçlardaki KDV’ler en aza indirilmeli ve hatta mümkünse kaldırılmalıdır”
TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Sekreteri ve Tüketici Hakları ...
İYİ Parti Sözcüsü Ağıralioğlu : “Kurtarma çalışmalarında bir ordu disiplini lazımdır”
İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, 6 Şubat 2020 tarihinde partisinin ...
Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar: “Kartlı ön ödemeli sayaç kullanan aboneler cezalandırılıyor”
TÜKETİCİ Hakları Derneği, Başkentgaz tarafından uygulanan peşin alınan ...
 
Su Politikaları Derneği 2019 Faaliyet Raporu’nu yayınladı
SU Politikaları Derneği (SPD) 2019 yılına ilişkin faaliyet raporunu yayınladı. ...
SEDEC Fuarı ile binlerce firma potansiyel müşterisi ve tedarikçisiyle buluşacak
TÜRKİYE’NİN ilk sınır ve ana yurt güvenliği temalarıyla gerçekleştirilecek ...
Kanser taramaları KETEM’lerde veya aile hekimlerinde ücretsiz olarak yaptırılabiliyor
SAĞLIK Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü (SGGM) ile Dünya ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Korona Virüsü Sinemayı da Vurdu
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
Koronavirüs ve Tüketici Hakları
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Kim Ki Duk’un Gerçek Roman Filmi Analizi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
İki Şişe Ekmek
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
“Öğrenme Ortamı”
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Küresel Bankalar Fosil Yakıtlara 2,7 Trilyon $ Finansman Sağladı
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri