Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Türk-İş Başkanı Atalay’a bir destek de sokağın emekçilerinden...
Türk-İş Başkanı Atalay’a bir destek de sokağın emekçilerinden...
5 adet araç kiralanacak
5 adet araç kiralanacak
Garsonluk hizmeti için ihale açıldı
Garsonluk hizmeti için ihale açıldı
EGO, ray bağlantı elemanı alacak
EGO, ray bağlantı elemanı alacak
Ersun Yanal Fenerbahçe'de
Ersun Yanal Fenerbahçe'de
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
9 Mart 2018 Cuma - 10:31

Microsoft Ankara Zirvesi'nde Dijital ve Teknolojik Gelişmeler Konuşuldu

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA “KAMUDA Güvenilir Teknoloji İş Ortağı" misyonuyla yola çıkan ve Türkiye'deki 25. yılını kutlayan Microsoft, sunduğu çözümlerle dijital dönüşüm konusunda liderlere ve kurumlara önemli avantajlar sağlıyor.

Microsoft Ankara Zirvesi nde Dijital ve Teknolojik Gelişmeler Konuşuldu

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

“KAMUDA Güvenilir Teknoloji İş Ortağı" misyonuyla yola çıkan ve Türkiye'deki 25. yılını kutlayan Microsoft, sunduğu çözümlerle dijital dönüşüm konusunda liderlere ve kurumlara önemli avantajlar sağlıyor. Bu amaçla Microsoft Türkiye, çözümlerini bu yıl altıncı kez 7 Mart 2018’de gerçekleştirdiği Ankara Zirvesi’nde iş ortaklarıyla paylaştı. JW Marriott Otel’de gerçekleşen etkinlikte Kamuda Siber Güvenlik Çözümleri, Yeni Nesil Teknolojiler ve Kamuda Dijital Dönüşüm başlıkları, alanında uzman yöneticiler tarafından ele alınırken, kamu sektöründen başarılı bilişim hikayeleri ve iş ortağı çözümleri paylaşıldı.

"TEKNOLOJİNİN GETİRDİĞİ YENİ OLANAKLARLA YENİ FİKİRLER HIZLI BİR BİÇİMDE HAYATA GEÇEBİLİYOR"

Zirve ayrıca, bulut bilişim, siber güvenlik çözümleri, dijital dönüşüm ve yeni nesil teknolojiler (IoT, ChatBots, Büyük Veri, Machine Learning, Yapay Zeka) konularında uzman kişilerin katılımıyla gerçekleşen seanslara da ev sahipliği yaptı. Açılış konuşması için sahneye gelen Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, Microsoft'un Türkiye'de 25. yılını kutladığını ve bundan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Kansu sözlerini şöyle sürdürdü: "25 yıl boyunca Microsoft'un teknolojilerini sizlerle tanıştırdık. Buna devam edeceğiz. Microsoft olarak biz, Türkiye'nin potansiyeline her zaman inandık. Bu anlamda da sizi, başarıya taşıyacak son teknolojilerle buluşturmaya devam edeceğiz. Teknolojinin çok hızlı geliştiği bir dijital dönüşümün içinden geçiyoruz. Daha 10 yıl önce 100 bin dolarlara mal olan drone'lar, şimdi 700 dolar civarında. Ya da 3 boyutlu yazıcılar 2007'de 400 bin dolara takılırken, şimdi 100 dolara herkes evine bile alabiliyor. Yeni kurulan bir start-up şirket 2 yıl içerisinde 1 milyar dolara yakın bir pazar değerine hızlı bir şekilde ulaşıyor. Bunun arkasındaki güç, teknolojidir. Teknolojinin getirdiği yeni olanaklarla yeni fikirler hızlı bir biçimde hayata geçebiliyor. Bu fikirler de birkaç ay içerisinde milyonlarca insana hızlı bir biçimde ulaşabiliyor. Bu değişim sadece şirketleri değil, bireyleri ve toplumları da kökten değiştiriyor. Değişimin parçası olup, buna katkıda bulunan devletler; hem iktisadi kalkınma olarak hem de toplumsal refah konusunda başarılı sonuçlar elde ediyorlar.

"35 MİLYON VATANDAŞ E-DEVLET HİZMETLERİNDEN FAYDALANIYOR"

E-Devlet şeklinde kullandığımız online vatandaşlık hizmetleri, şuan da 130 ülke tarafından farklı örnekleriyle kullanılıyor. Akıllı şehir uygulamalarının artmasıyla belediye harcamalarında yüzde 40'a varan bir eksilme görülüyor. Akıllı şehircilik uygulamaları tasarrufu sağlıyor. Son dönemde İstanbul Fatih Belediyesi, "Akıllı Konteyner" uygulamasıyla büyük fayda sağladı. Çöpleri toplayan kamyonlar, konteynerların içindeki sensörler sayesinde sadece dolu olan konteynerlara gidiyorlar. Hem zamandan hem de masraftan tasarruf sağlanıyor. Eylül 2017 rakamlarına göre Türkiye'de E-Devlet hizmetinden faydalanan vatandaşlarımızın sayısı 35 milyon. Tapudan trafiğe kadar birçok uygulama oradan kullanılıyor. Soy Ağacı uygulamasında da sadece 24 saat içinde 5 milyondan fazla sorgulama yapılması, ne hızlı bir dönüşüm içine girdiğimizi gösteriyor.

"HAC KURASI PROJESİ İLE ÇEKİLİŞ SONUÇLARINI 1.2 MİLYON VATANDAŞIMIZ İZLEDİ"

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Hac Kurası adına güzel bir proje yaptık. Azure Grup platformu üzerinde hac kurasının gerçekleştirilmesi ve sonuçlarının duyurulması projesi ile 1 Şubat'taki çekiliş sonuçlarını 2 saat içerisinde 1.2 milyon vatandaşımız izledi. Teknoloji insanların hayatını çok hızlı değiştiriyor. Microsoft olarak 25 yıldır bu dönüşümde yer alamaya çalışıyoruz. Dünyada ve Türkiye'de özel veya kamu farketmeksizin kullanıcılara güç katmak amacıyla son dönemde bulut bilişim teknolojisi ile kendimize bir yol çizdik. Birden çok duyu artık hayatımızda. Akıllı telefonumuzdaki bir uygulamayı, akıllı uygulamaları olan başka cihazımızda kullanabiliyoruz. Tek bir cihaza bağımlı olmayan bir uygulama deneyimi hayatımızın içerisinde. Eskiden sadece klavye ile sergilediğimiz iletişim, belki bir el hareketiyle ya da göz hareketiyle bilgisayarla etkileşime dönüştü. Skype veya Windows'un son sürümlerinde bilgisayarın retinanınızdan sizi tanıması buna örnektir. Yapay zeka, bizim stratejimizin en ortasında yer alıyor. Verinin çok artması, bu veri üzerinde akıllı sistemlerin işlem yapmasını kolaylaştıdı. Bu veriden bir katma değer ortaya çıkarmak çok önemli oldu. Burada yapay zeka çok öenmli ve daha da önemli olacak. Yazılım geliştirmeyle ilgili çok önemli yenilikler var. Özellikle yazılım geliştirme projelerinde sunucu bulma ve size tahsis edilmesi durumları hem pahalıdır hem de gereksiz yere aylarca uzayabilir. Sunucusuz yazılım geliştirme ortamları, özellikle bulut teknolojisinin nimetlerinden faydalanıyor. Bulut teknolojisiyle modern bir yazılım geliştirme ortamı sunuyoruz. Projeler de bu ortamlarda geliştirilebiliyor. Mesela Windows ve Office'in sürümleri veya güncellemeleri eskisinden daha hızlı geliyor. Bunun sebebi bizim de sunucusuz yazılım geliştirme kavramlarını hayata geçirmemizdir."

"İLK 10 EKONOMİ İÇİN DİJİTAL DÖNÜŞÜM ŞART"

Sektörlerin dijital dönüşüm konusundaki konumundan ve adaptasyonundan bahseden Kansu, "Öncü sektörlerimiz, dijital dönüşümün baya ileri safhalarındalar. Gazete ve dergiler, seyahat sektörü öncü sektörlerdir. Şuanda dijital dönüşümü yoğun bir biçimde yaşayan sektörler var. Bunlar; sağlık sektörü, tarım sektörü, sürücüsüz ve otonom araçların planlandığı ve hala üzerinde geliştirmelerin devam ettiği ulaşım sektörü, yapay zekanın kullanıldığı ve şubeye gelen müşlterinin o sırada ruh halini yüz tanıma sistemiyle saptayan perakende bankacılık vb. Dijital dönüşümün bu rüzgarını önümüzdeki dönemde hissedecek sektörler de var. Bunlar da; üretim sektörü, eğitim, yıllarca oluşturulan içtihadın akıllı sistemler tarafından değerlendirilip yargı kararlarının daha doğru ve hızlı verilmesini sağlayacak hukuk sektörü gibi. Kamuya da genel olarak kafa yoruyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre 2020'ye kadar dünya ekonomisinin yüzde 25'i dijital ekonomi üzerinden hareket edeceği belirtiliyor. Hem şirketlerimizin hem kamu kurumlarımızın bölük pörçük planları hayata geçirmelerinden ziyade, bir dijital dönüşüm planlamasının olması gerekiyor. Bir sonraki atılacak adımın ne olacağının bilinmesi gerekiyor ki bu bizi başarıya götürsün ve verimli projeler ortaya çıksın. Bir takım hassasiyetlerini dikkate alarak hibrit bulut çözümlerimizi kamuya sunuyoruz. Kamumuzun kendi veri merkezlerinde bulut uygulamarını sunarken, yapay zeka, öğrenen sistemler gibi yenilikleri birleştirip çözümler sunuyoruz. 2023 hedeflerinin içerisinde olan dünyanın ilk 10 ekonomisine girmek istiyorsak, dijital ve teknolojik gelişmeyi hızlı bir biçimde yapmamız lazım. " dedi.

"KOL GÜCÜ YERİNİ ZİHİN GÜCÜNE BIRAKIYOR"

Bir diğer açılış konuşmacısı olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ise, kamunun dijital dönüşüme olan yaklaşımı ve çalışmalarından bahsetti. Sayan konuşmasında şu hususlardan bahsetti: "Küresel ölçekte yaşanan dijital dönüşümün, sosyal ve ekonomik hayatta büyük değişimlere sebep olduğunu biliyoruz. Bilgiye erişimin ve bilgi aktarımının çok kolay ve hızlı olduğu bir çağdayız. Baş döndürücü bir hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri, sadece ekonomik ve sosyal hayatta önemli değişiklikler yaratmakla kalmıyor; bireyler, kurumlar ve devletler için de adeta yeni fırsatlar ve olanaklar ortaya koyuyor. Yaşanan bu gelişmeler bilgi ve iletişim teknolojilerini gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline getiriyor. E-Devlet uygulamaları, finans, bankacılık, elektronik ticaret, dijitam medya, giyilebilir teknolojiler, robotik sistemler, sosyal medya, sanal gerçeklik gibi hemen her alana damgasına vuran bilgi ve iletişim teknolojileri katlanarak artan devasa boyuttaki verileri işliyor, depoluyor ve kullanıyor. Bu anlamda yeni bir sanayi devrimi ile karşı karşıyayız. Bu da Endüstri 4.0 olarak tanımlanıyor. Robotlar, nesnelerin interneti, 3D Baskı, bulut bilişim gibi teknolojilerle, kendi içinde otomasyonu ve birbirleriyle entegrasyonuyla biçimlenecek bilgi ve iletişim teknolojileri, sanayi ve hayatın her alanına uçtan uca yön verecek. Eskiden teknoloji insanın kol gücünün uzantısıyken, endüstri 4.0 ile adeta zihin gücünün bir uzantısı olacak. Kol gücü yerini zihin gücüne bırakıyor. İletişimin hızlanması, gündelik hayatın teknoloji sayesinde dijitalleşerek, her bir bireyin internete bağlı cihazlar ve uygulamalar üzerinden ürettiği verinin artması ve bulut bilişim teknolojileri sayesinde veri saklama maliyetlerinin azalması sonunuca, büyük veri kavramı büyük önem kazanıyor. Yeni sanayi devrimi olan Endüstri 4.0 çağının simgesi büyük veri ve bulut bilişim olacak.

"DİJİTAL DÖNÜŞÜM YAKALANMADIĞI TAKTİRDE ORTA GELİR TUZAĞINA DÜŞERİZ"

Endüsrti 4.0'ın madeni olan büyük veri, yapay zeka uygulamalarıyla işlenerek, adeta altının, elmasın ve yakutun yerini alan bilgiye dönüşümüne hep birlikte tanık olacağız. Artık günümüzün elması, petrolü bunlar. Bunun nasıl işleneceğiyle ilgili büyük kurumlar kurulmuş ve hemen hemen her şirkette veri yöneticileri var. En önemli zorluklardan birisi, ülke olarak bu duruma hazır, sadece mevcut teknolojilere değil ve gelecekteki potansiyel gelişmeleri de karşılayacak bir alt yapının tesis edilmesidir. Bu alt yapının da yerli ve milli unsurlarla desteklenmesi olmazsa olmaz şartlardan biridir. Yerli teknolojiye sahip, katma değeri yüksek ürünler geliştirmek birinci önceliğimiz. Ana hedef platformlarda söz sahibi olmak ve katkı sağlayabilmektir. Dijital dönüşüm yakalanmadığı taktirde orta gelir denen tuzağa düşeriz.

"5G VADİSİ AÇIK TEST SAHASI PROJESİ GELİŞTİRDİK"

BTK olarak olarak iletişimin alt yapısının 2023 hedefleri doğrultusunda bütün gelişmelere hazır olmasını sağlamakla yükümlüyüz. 4.5G yetkilendirmesi kapsamında hizmet sunacak işletmelere yerli ürün sunmak konusunda belli kıstaslar getirdik. Kurumumuz, istenilen güçlü alt yapı için 4.5G yetkilendirmesinin tek başına yeterli olmayacağını ve 5G'ye doğru ilerlediğinin de farkında olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bütün uygulamalarda iletişim olmazsa olmazdır. Biz de 5G ve ötesini hedefledir. Mobil haberleşme sistemlerde yerli ve milli, dünya pazarında yer alacak katma değeri yüksek ürün ve teknolojiler geliştirmek adına ulusal ve uluslararası seviyede kamu, sanayi ve akademinin işbirliğiyle ekosistemdeki tüm paydaşlarımızla ortak çalışmalar yapılması amacıyla 5G Türkiue Forum kurumumuz bünyesinde kuruldu. 5G Türkiye Forum ile kısa sürede verimli yol alabilmek için organizasyon yapısında çekirdek ağ, fiziksel ağ, hizmet ve uygulama ile stdartizasyon çalışma grupları kuruldu. Bu 4 çalışma grubunun altında 16 alt çalışma grubu da kurularak bütün 5G hazırlığı anlamında çalışmalara devam ediyoruz. 5G yönündeki çalışmalar sadece 5G Türkiye Forum ile şekillenmiyor. Yine kurumumuz bünyesinde ODTÜ, Bilkent, Hacettepe Üniversitelerinin yerleşkeleriyle, BTK merkez binasının bulunduğu bölgede bir 5G Vadisi Açık Test Sahası projesi geliştirdik. Buna bütün mobil operatörlerimiz, üniversitelerimiz üye. Burada kamu-özel herkesi 5G için çalışmalar yapmaya davet ediyoruz. Oluşturulabilecek 5G ile ilgili tüm teknolojiler burada test edilecek. Katma değer oluşturabilecek bir ortam da hedefleniyor."

"YAZILIM SEKTÖRÜ ÜLKEMİZDEKİ GENÇ BEYİNLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ FIRSATLAR VAADEDİYOR.

Son olarak sözlerini bilişim ve elektronik haberleşme sektörünün lokomitifi olan yazılım hususunda devam ettiren Sayan; "Yazılım endüstrisi yapısı gereği donanıma göre daha esnek bir üretim sürecine sahiptir. Yazılımın en büyük çekiciliği, parlak fikirlerin en büyük sermaye ve avantaj haline gelmesidir. Yazılım sektörü ülkemizdeki genç beyinler için çok önemli fırsatlar vaadediyor. Bilişim teknolojileri; cihazlardan ev aletlerine, enerji sistemlerinden kişisel eşyalara kadar tüm donanımların internetin bir parçasına dönüştüğü günümüzde, hayatın akışından üretime, savunmaya ve şehirlere dair sofistike yazılımların gelişmesi bekleniyor. Artık cihazlara güç veren şey, donanımla birlikte çalışabilen yazılımlardır. Yazılım endüstrisinin gücü de tam burada başlamış durumda. Ülkelerin ihtiyaçlarını gözeterek üretilecek yazılımlar, ürettiği katme değerle ülkelerin ihracat potansiyeli artıyor, ihtiyaca göre sürekli kendini yenileyen sistemler bunu donanım değişikliğiyle değil, yazılımlar ile yapıyor. Bu bağlamda biz gerek 5G Türkiye Forumu, 5G Vadisi Açık Test Sahası ve 4.5G kapsamında yapılan çalışmalar ile ülkemizde elektronik haberleşme sektörüne ilişkin bir yazılım-üretim ekosisteminin de geliştirilmesini hedefliyoruz." diyerek sözlerini noktaladı.

 
Yenimahalle’de engel tanımayan 8 Mart
 
“Şeker Fabrikaları halkın malıdır, ‘yerli ve millidir’, satılamaz!”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Şehit ailelerimize ve gazilerimize “ücretsiz” özel ambulans hizmeti
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA DOĞUMDAN ölüme kadar geçen süre olarak ...
“8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN”
BEGÜM ARSLAN / ANKARA HER şey ABD'nin New York kentinde bir dokuma ...
Herkes deprem konusunda evini kontrol ettirsin
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ...
 
Duayen gazeteci Karacehennem, mezarı başında anıldı
ÖZGÜR ALTIN / ANKARA Duayen gazeteci, Gazeteciler Cemiyeti Başkan ...
Dünya kadınları büyük mağduriyet yaşıyor
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA MALİ Müşavir ve Bağımsız Denetçi ve ...
Ulusal Riskli Bebek Kongresi'nin ilki Ankara'da gerçekleştirildi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA YÜKSEK İhtisas Üniversitesi ve Koru Hastaneleri'nin ...
 
AGYD'den Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı'na ziyaret
M. UMUT KARAKÜLAH GAZETECİLER ve yazarlar başta olmak üzere ...
8 Mart'ta Şiddetsiz Yaşamak ve Yaşatmak için konuşacaklar
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ŞİDDETSİZ Toplum Derneği, 3. Kuruluş Yıldönümü ...
ISAF Exclusive 3 gün boyunca Başkent’te
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA MARMARA Fuarcılık tarafından 2'ncisi ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SELVER AKAR
SELVER AKAR
Peynirli Zeytinli Kek ile Şekerpare Tarifi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Her Şeyden Sonra
CENGİZ ÖZER
CENGİZ ÖZER
Dindar Neslin Geldiği Son Nokta!
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
Bir Plastik Poşet Dünya’ ya Bedeldir!...
KUTLU TAMAY
KUTLU TAMAY
Ayıntap Sofrası
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Bir Garip Yolcuyum Hayat Yolunda
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri