Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
“Veri işleme hukuka  ve kanuna uygun olmalıdır”
“Veri işleme hukuka ve kanuna uygun olmalıdır”
23 Nisan Resepsiyonu’nda Meclis’te neler konuşuldu?
23 Nisan Resepsiyonu’nda Meclis’te neler konuşuldu?
“Bugün hiç kimse konuşmamalı, sadece çocuklar konuşmalı”
“Bugün hiç kimse konuşmamalı, sadece çocuklar konuşmalı”
TGB:“Ulusal Egemenliğimiz ve Birliğimiz için Görev Başındayız”
TGB:“Ulusal Egemenliğimiz ve Birliğimiz için Görev Başındayız”
EMD, 2018’nin “Altın Kalem”lerini belirliyor
EMD, 2018’nin “Altın Kalem”lerini belirliyor
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
8 Ekim 2018 Pazartesi - 10:01

Kamu ve reel sektörün paydaşları Yapay Zeka'yı konuştu

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye'nin en büyük Yapay Zeka topluluğu olarak bilinen Deep Learning Türkiye tarafından düzenlenen Yapay Zeka Konferansı DeepCon'18'e ev sahipliği yaptı.

Kamu ve reel sektörün paydaşları Yapay Zeka yı konuştu

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye'nin en büyük Yapay Zeka topluluğu olarak bilinen Deep Learning Türkiye tarafından düzenlenen Yapay Zeka Konferansı DeepCon'18'e ev sahipliği yaptı. 5-6 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenen ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay ve BTK Başkan Vekili Figen Kılıç'ın açılış konuşmalarını yaptığı Yapay Zeka Konferansı'nda 2 gün boyunca Endüstri 4.0, Yapay Zeka, Büyük Veri gibi konular masaya yatırıldı.

“MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ KÜRESEL REKABETTE BİZİ ÖNE ÇIKARACAK”

Açılışta konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, konferans boyunca dile getirilen tüm konuların Milli Teknoloji Hamlesi'nin içerisinde bulunduğunu belirtti. Bakan Yardımcısı Kacır; “Milli Teknoloji Hamlesi ilk olarak bağımsızlığımız için stratejik değer taşıyan yüksek teknoloji ürünlerini özgür olarak geliştirmenin ve üretmenin adıdır. İkinci olarak da küresel rekabette bizleri öne çıkaracak, iktisadi kuvvetimizi arttıracak ve dünyada yükseltmekte olduğumuz küresel adalet sesini daha kuvvetli hale getirecek ürünleri ve hizmetleri geliştirmenin adıdır. Almanlar yeni sürece Endüstri 4.0, Japonlar Toplum 5.0 derken biz de Milli Teknoloji Hamlesi diyoruz. Kendi kaynaklarımız, kendi hedeflerimiz, kendi vizyonumuz doğrultusunda kendi yetkinliklerimizin ve ihtiyaçlarımızın farkında olduğumuz bir yol haritasına ihtiyacımız var. Bu anlamda paradigma değişiklikleri bizim en büyük avantajımız. Bu paradigma değişiklerini yakalamak büyük fırsatlar sunuyor. İnsansız Hava Araçları'nda biz bunu yaşadık. Dünyanın 50 yıl önce olgunlaştırmış olduğu teknolojileri aynı yöntemlerle arkadan gelerek yakalamaya çalışsaydık ya da başkalarının bizlere sunduğu yol haritalarını takip etmeye çalışsaydık, emin olun savunma sanayiinde bu büyük hamleyi asla başaramazdık. Bu paradigma değişimleri fırsat olduğu gibi tehditler de barındırıyor. Örneğin; otomotiv sektöründe biz Avrupa’nın en büyük otomotiv üreticilerinden biriyiz. Şimdi yerli marka otomobilimizi geliştiriyoruz. Çok değil 10-12 sene sonra cep telefonlarında yaşadığımız devrimin belki de daha büyüğünü otomotiv sektöründe yaşayacağız. Sürücüsüz otomobiller ve paylaşımlı mobilite gibi kavramlarla yeni bir otomotiv dünyası bizi bekliyor. İçinde insan çalışmayan ve 24 saat üretim yapan fabrikalardan bahsediyoruz. Bu fabrikalar bütün dünyanın üretim dağılımını etkileyecek. İş gücü avantajıyla bir takım ürünleri dünyaya satma avantajı yakalayan ülkeler, bu avantajlarını hızla yitirecekler.” diyerek sanayileşmedeki paradigma değişikliklerinin önemine vurgu yaptı. Ayrıca Kacır, yakın zamanda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Ulusal Yapay Zeka Stratejisini açıklayacağını duyurdu.

“YAPAY ZEKA'DAN SAĞLIK, EĞİTİM, TARIM VE AKILLI ŞEHİRLER GİBİ ALANLAR FAYDALANACAK”

Bir dönem BTK Başkanı olan ve şimdilerde Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı olarak görevini sürdüren Dr. Ömer Fatih Sayan da yaptığı konuşmasında Yapay Zeka kavramının önemine değindi. Bakan Yardımcısı Sayan; “Yapay Zeka'yı makinelerin düşünme, algılama, öğrenme, problem çözme ve karar verme yeteneği olarak düşünebiliriz. Toplumsal ihtiyaçların giderilmesinde yapay zekadan faydalanacak alanlar; sağlık, eğitim, tarım ve akıllı şehirler. Sağlıkta, kaliteli sağlık hizmetlerinin sağlanması ve arttırılması, tarımda verimliliğin arttırılması ve israfın azaltılması, eğitimde erişimin kolaylaşması ve kalitenin artması ve son olarak akıllı şehirlerde ise daha akıllı ve güvenli ulaşım araçları ile daha az trafik problemleri sağlanabilir. Yapay zeka ile elde ettiğimiz ve elde edebileceğimiz kazanımların tamamını değerlendirebilmek için önümüze çıkacak zorlukları da ele almamız gerekmektedir. Bu zorluklar; Yapay Zeka'nın araştırma ve uygulamasındaki uzmanlık eksikliği, veri ekosistem etkileşiminin olmaması ve akıllı verilere erişim, Yapay Zeka'nın benimsenmesi için yüksek kaynak maliyeti ve düşük farkındalık şeklindedir. Bu konferansın da bu alandaki farkındalığın ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Kamu otoriteleri, üniversiteler, öğrenciler, akademisyenler ve sanayicilerde de bu işbirliği ve yaklaşımın olması memnuniyet vericidir.” şeklinde konuştu.

“İNSAN YAPAY ZEKANIN HEP BİR ADIM ÖNÜNDE OLACAKTIR”

Konferansa katılan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay da Yapay Zeka ve Sanayi ilişkisinden bahsetti. Atalay; “Eskiden Yapay Zeka ile ilgili çalışmaları hayata geçirmek zordu. Mevcut bilgisayar teknolojileri hızlı işlem yapmaya müsait değildi. Oysaki bugün, işlem kapasiteleri çok güçlü bilgisayarlar var. Cep telefonları, bundan 30 sene önceki süper denilen bilgisayarlardan çok daha iyi. 50 yıl önce başlayan Yapay Zeka temelli çalışmalar, günlük hayatta kullanılmaya başlandı. Yapay Zeka ile ilgili konular sonuç olarak insanların hayatını kolaylaştırmak, karar vericilerin daha kolay karar vermesini sağlamak ve hatta otonom sistemleri kendi kendine karar veren sistemler yapmak şeklinde hayatımıza girmeye başladılar. Elon Musk bunu insanlığı yok edebilecek bir tehlike gibi görebiliyor ama ben ona katılmıyorum. İnsanın yaptığı hiçbir şey insandan öte olamaz, insan ondan hep bir adım önde olacaktır diye düşünüyorum.

“ASTARUS İLE YAPAY ZEKA PROGRAMINI BAŞLATTIK”

Bu çalışmaların temelinde büyük veri, büyük veri analizi ve verilerden alınan çıkan sonuçlar ile hayatımızı kolaylaştıran sistemler amaçlanıyor. Teknolojilerdeki değişimleri iyi yakalarsak, geçmişte kaçırdığımız şeyleri telafi etme şansımız oluyor. İnsansız Hava Araçları konusunda trendi zamanında yakalayarak dünyanın en iyi iha üreticilerinden biriyiz. Yapay Zeka için de aynen böyle bir dönemdeyiz. Şu anda kimse bizden daha önce değil. Bütün dünya benzer konular üzerinde çalışıyor. Sürecin başındayız ve bu süreci yakalarsak kesinlikle bu alanda da en iyi olmamak için hiçbir sebep yok. Biz HAVELSAN olarak bu çalışmaları 4 yıl önce başlattık. ASTARUS isimli bir Yapay Zeka platformumuz var. Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığımız sözleşme kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı elindeki verileri kullanarak eğitim politikalarının belirlenmesi, eğitim altyapılarının daha etkin planlanarak işletilmesi gibi konularda Milli Eğitim Bakanlığı'nın verimliliğinin arttırılması adına Yapay Zeka teknolojilerini kullanmasına bu vesile ile başlanmış oldu. HAVELSAN olarak bu teknolojileri geliştirmeye ve kullanmaya başladık.” dedi.

“GÜNÜMÜZÜN PETROLÜ ARTIK VERİ”

Konferansa ev sahipliği yapan BTK'nın Başkan Vekili Figen Kılıç ise bilgi teknoloji ve haberleşme sektöründeki gelişmelerle günlük hayatımızın da geliştiğini belirtti. Başkan Vekili Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü: “Teknolojik gelişmeler bizi bu yeniliklere ayak uydurmaya zorunlu kılıyor. Bu gelişmelerle birlikte verilerin üretilmesi, işlenmesi, depolanması ve bu verilerin pazarlanabilir bilgiye dönüşmesi de büyük bir önem arz ediyor. Günümüzün petrolü artık veri. Veriyi işleyebilen ülkeler daha güçlü. Dönüşüm ve dijitalleşme de hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. 2016 yılında yapmış olduğumuz 4,5G ihalesiyle birlikte bu sistemi kullanmaya başladık. 5G'nin de eli kulağında. Testler ve denemeler devam ediyor. 5G ile artık hayatımıza nesnelerin interneti, makina öğrenmesi ve Yapay Zeka konuları çok fazla tesir edecek. Eskiden nesnelerin internetini konuşuyorduk fakat artık her şeyin internetini konuşmaya başladık. 5G ile birlikte yaşam tarzımız değişecek, iş yapma biçimlerimiz değişecek, meslekler değişecek, eğitim sistemimiz değişecek. Dijitalleşen dünyada Türkiye olarak bizim de yer almamız gerekiyor. 100 günlük eylem planımızda dijitalleşme konuları çok önemli konu başlıklarımızdan biri. Türkiye'nin 2023 vizyonunda dijitalleşme de konu başlığı olarak yer alıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın geçmiş yıllarda hazırladığı “Dijital Türkiye Yol Haritası”, hangi alanlara ağırlık vermemiz gerektiğini açıklıyor. İnsan, dönüşüm, altyapı, tedarikçiler, kullanıcı ve yönetişim ana başlıkları altında özellikle gençlerin ufkunu açacak çok güzel bilgiler var. Yine Türkiye Dijital Dönüşüm Ofisi'nin kurulması, bu işlerin artık çok daha hızlı, dinamik ve stratejiler doğrultusunda yapılacağını gösteriyor. Zaten her geçen gün artan E-Devlet uygulamalarıyla birlikte devletle vatandaş ilişkisine de yenilikler getiriliyor. Endüstri 4.0 uzantısı ve kapsamı ile 3. sanayi devriminin bir uzantısı değil, yepyeni bir devrim olarak hayatımızı etkiliyor. Bugün artık günlük hayatımızda nesnelerin interneti, robotik sistemler, sürücüsüz arabalar, nano teknoloji vb. gibi kavramları çok kullanıyoruz. Günümüzde artık multi disiplinel meslekler ortaya çıkıyor. Artık dünyada çoğu yerde bu yeni meslekler var. Günümüzde zamandan ve mekândan bağımsız çalışmalar başladı. Karma takımlar kurularak farklı mekanlarda eş zamanlı çalışılabiliyor. BTK olarak biz de teknolojiyi takip ediyoruz, kullanmaya çalışıyoruz ama bununla birlikte asıl vazifelerimizden olan makine öğrenmesi ve Yapay Zeka konularında veya kişisel verilerle ilgili konularda düzenlemelerimizi takip ediyoruz. Yeni teknolojilerle birlikte sosyal etkiler ve etik konusu da ciddi oranda tartışılıyor olacak. Bizim BTK olarak düsturumuz şu; Türkiye'nin verisi Türkiye'de faydalı olsun.”

“KONFERANSLAR PANELLER VE ATÖLYE ÇALIŞMALARI YAPILDI”

Konferansın ilk gününde Yapay Görsel Zekaya Doğru, Microsoft'un Yapay Zeka ile Türkiye'ye etkisi, Yapay Zekanın Hukuk Alanındaki Yansımaları, Otonom Araç Tasarımında Yapay Zeka, Türkiye’nin Yapay Zeka Stratejisi Ne Olmalı?, Siber Güvenlik ve Derin Öğrenme Uygulamaları, Türkiye'de Endüstri 4.0 Evrimi başlıklarında sunumlar ve ayrıca Türkiye’de Yapay Zeka Çalışmaları Paneli gerçekleştirildi. Konferansı ikinci gününde ise atölye çalışmaları yapıldı.

 
“27 yıldır güler yüzlü hizmetleri sayesinde bir aile olduk”
 
Zafer Gazetesi’nde “Bakanlar” Buluşması
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“27 yıldır güler yüzlü hizmetleri sayesinde bir aile olduk”
A. NAZ SÜRENKÖK / ANKARA TRT Ankara Radyosu'nun önemli prodüktörlerinden ...
Ölümünün 28. Yılında “Bahriye Üçok”un ardından…
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA ANKARA Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin ...
“Türkiye'nin en önemli konusu kentsel dönüşümdür”
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   ÖZELLİKLE 1999 Marmara depreminin ardından ...
 
Dava sürelerinin kısaltılması, yargı sistemimizi rahatlatır
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA Özgürlük, eşitlik gibi adalet kavramı ...
Son 16 yılda 53 atanamayan öğretmen yaşamına son verdi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA EĞİTİM ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim ...
İcradan satılık Peugeot
İcradan satılık Peugeot
 
Garanti Kavaklıdere Şubesi bekletmede iddialı
F. ÖZGÜR ALTIN / ANKARA ÇANKAYA bölgesi özellikle yabancı yatırımcı ...
Okuma alışkanlığı çocuk yaşta kazandırılmalı
BEGÜM ARSLAN / ANKARA KÜTÜPHANECİLİK mesleğinin ve kütüphanecilerin ...
Ekmek fiyatlarına zam yapılmaması bakkalları çileden çıkarttı
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA GEÇTİĞİMİZ günlerde Türkiye Fırıncılar ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
Ekonomik Kriz, Demokrasi, Kalkınma ve Tüketici Hakları ?...
Ahu Tüzün DEMİRDAMAR
Ahu Tüzün DEMİRDAMAR
Öfke Duygumuzu Mır Mır Köşesinde Sakinleştirelim Mi?
Alperen  Furkan  AYDIN
Alperen Furkan AYDIN
Onur Hareketi
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Al Aşkını Sok Gözüne...
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Mediha ŞEN SANCAKOĞLU (3)
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
Bitmeyen Masallara (1)
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri