Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
26 Ocak 2019 Cumartesi - 10:21

“Hayvanlara yönelik uygulanan şiddet suç kapsamına alınacak”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA TARIM ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından düzenlenen “Sokak Hayvanları Çözüm Çalıştayı”na katıldı. Çalıştaya, Trabzon Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta,

“Hayvanlara yönelik uygulanan şiddet suç kapsamına alınacak”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

TARIM ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından düzenlenen “Sokak Hayvanları Çözüm Çalıştayı”na katıldı. Çalıştaya, Trabzon Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, hayvan hakları konusunda çalışan sivil toplum örgütleri, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kamu Denetçiliği Kurumu çalışanları katıldı.

HAYVAN SEVER YOKTUR HAYVAN SEVMEYEN VARDIR”

Çalıştay’da konuşan Bakan Pakdemirli, hayvanlara yönelik uygulanan şiddetin suç kapsamına alınmasını, sahipli hayvanlarını sokağa terk edenlere yaptırım getirilmesini hedeflediklerini söyledi. Bakan Pakdemirli şu ifadeleri kullandı: “Bir göğün altında aynı nefesi paylaştığımız dostlarımızın refahının ve sağlıklarının korunması çok önemlidir. Hayvanlar insanın doğa ile uyumu ve hayatı bakımından önemlidir. Dünya bitkiye insana ve hayvana yetecek kadar büyüktür. Hayvan dostlarımız sosyal yaşantımızın parçasıdır, o nedenle doğanın dengesini korumak hayvanları korumak ile mümkün olabilir. Hayatımız hayvan dostlarımızla daha anlamlıdır ve hayvanların özgür ve güzel yaşaması devletin görevidir. 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu ve ilgili yönetmeliklerin çerçevesinde; denetim, koordinasyon ve mali destek sağlanmasına dair çalışmalar, bakanlığımızca yürütülmektedir. Kanun gereği, yerel yönetimlerce kısırlaştırılıp aşılanan sahipsiz hayvanlar, işaretlenerek alındıkları ortama geri bırakılmaktadır. Ülkemizde rehabilite edilmemiş yaklaşık 800 bin kadar sahipsiz hayvan mevcuttur. Yerel yönetimlerce kurulan toplam 86 bin 500 hayvan kapasiteli 234 adet hayvan bakım evi bulunmaktadır. Yerel yönetimler tarafından 2004-2018 yılları arasında 1 milyon 352 bin adet sahipsiz hayvan aşılanmış, 1 milyon 80 bin adet hayvan kısırlaştırılmış ve 316 bin adet hayvan bakım evlerinden sahiplendirilmiştir.

BAKAN PAKDEMİRLİ SAHİPSİZ HAYVANLAR İÇİN HARCANAN RAKAMLARI PAYLAŞTI”

Bakanlığımızca bütçe imkânları dahilinde, hayvan bakım evi yapımı ve sahipsiz hayvanların kısırlaştırılması maksadıyla yerel yönetimlere mali destek sağlanmaktadır. Bakanlığımızca hayvan bakım evi yapım maksadıyla 2009-2018 yılları arasında 61 yerel yönetime toplam 301 milyon lira mali destek sağlanmıştır. Ayrıca, bakanlığımızca 2009-2018 yılları arasında sahipsiz hayvanların kısırlaştırılması maksadıyla yerel yönetimlere 9 milyon 254 bin lira da mali destek sağlanmıştır. Bakanlığımızca rehabilite edilen sahipsiz hayvanların işaretlenmesi için mikro çip ve kulak küpesi temin edilmiştir. Bu maksatla 2014-2018 yılları arasında 3 milyon 750 bin liralık mikro çip, kulak küpesi ve mikro çip okuyucu temin edilerek yerel yönetimlere dağıtımı yapılmıştır. Yine bakanlığımızca 2017-2018 yıllarında sahipsiz hayvanların barınması maksadıyla 1 milyon 350 bin lira tutarında kedi evi ve köpek kulübesi yaptırılarak dağıtımı sağlanmıştır. Sahipsiz hayvanların beslenmesi maksadıyla da su, mama kapları ile otomatik su ve mama makinaları temin edilerek dağıtımı sağlanmaktadır. Sahipsiz hayvanların korunması çalışmaları, belediyelerle işbirliği halinde aşıla, kısırlaştır, işaretle, kaydet, sahiplendir, izle ve denetleme ilkeleri çerçevesinde yürütülmektedir.

5199 SAYILI KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İHTİYAÇ DUYULDU”

Bakanlığımızca 5199 sayılı kanun kapsamında denetim çalışmaları da hayvan hakları ihlalleri ile ilgili olarak 2007-2018 yılları arasında toplam 9 milyon 150 bin 700 lira idari para cezası uygulanmıştır. Bakanlığımızca yine ilgili kanun uygulamasında bugüne kadar karşılaşılan sorunların giderilmesi maksadıyla söz konusu kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin çalışmalar Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla yapılmaktadır. Bu kapsamda ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak hazırlanan 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu Değişiklik Tasarısı, TBMM Çevre Komisyonu’nda 25 Haziran 2014 tarihinde kabul edilmiştir. Son dönemde hayvanlara yönelik kasten öldürme, işkence, eziyet ve kötü muamele fiillerinde artış görülmesi ve bu fiillerin kabahat kapsamında değerlendirilmesi başta Sayın Cumhurbaşkanımızı ve kamuoyu vicdanını rahatsız etmiştir. Bu sebeple 5199 sayılı kanunda değişiklik yapılmasına ihtiyaç duyulmuş ve bakanlığımız tarafından Adalet ve İçişleri Bakanlıklarıyla koordineli olarak değişiklik taslağı üzerinde çalışılmıştır. Söz konusu taslakta, hayvanlara yönelik şiddet ve kasten öldürme fiillerinin suç kapsamına alınması yönünde düzenlemeler öngörülmektedir. Ayrıca vatandaşlar tarafından sıkça şikayet konusu olan ev hayvanı satış yerlerinde kedi ve köpek bulundurulmasının yasaklanmasına dair bir değişiklik öngörülmüştür. Sahipsiz hayvan popülasyonunun artmasını engellemek maksadıyla da, sahipli hayvanını sokağa terk edenlere de yaptırım getirilmesini de hedefliyoruz. Hayvanlara merhamet ve sevgi ilkesi ile çalışmalarını yürüten bakanlığımız, hayvanlara şiddet ve kötü muamele gösterenlere gereken cezaların verilmesi maksadıyla 5199 sayılı kanunda değişiklik yapılmasına yönelik çalışmasına devam etmektedir. Biz hayvanlara karşı yapılan vicdanımızı yaralayan, insanlık onurunu zedeleyen her türlü davranışın karşısında olmaya devam edeceğiz.”

TÜRKİYE’DE HAYVAN HAKLARI KONUSUNDA ORTAK BİR BİLİNÇ OLUŞTURMAMIZ GEREKİYOR”

Trabzon Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta ise hayvanların korunmasına ilşkin Meclis çevre komisyonu olarak kararlar aldıklarını ifade etti. Balta şunları söyledi: “Çevreyi temiz tutarsak tüm canlılar mutlu olur. Bu siyaset üstü bir meseledir. Stklarla çok çalıştık. Hayvan hakları konusunda ülkemizde ilk kapsayıcı yasal düzenleme 5199 sayılı kanundur. Kanun düzenlediği hükümlerde birçok yenilik getirdi. Eksikliklerinden dolayı da değişiklik yapılması gündeme geldi. Son zamanlarda artan hayvan hakları ihlalleri hepimizi rahatsız etti. Hayvanlara karşı işlenen suçların caydırıcı olmadığı kabul ediyoruz. Dünya uygulamalarına bakmamız lazım ve bize özgü bir bakış açısını oluşturmamız lazım. Türkiye’de hayvan hakları konusunda ortak bir bilinç oluşturmamız gerekiyor.”

HAYVANLARI KENDİ EVİMİZİN ÖNÜNE KOYACAĞIMIZ BİR KAP SUYA MUHTAÇ EDEN BİZİZ”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu da; “Hayvanlara karşı işlenen suçlara ilişkin, yasama meclisimizden bir görev talep ediyorum. Türkiye Barolar Birliği’ni soruşturmada aktif, davalarda resmi müdahil yapın. Türkiye Barolar Birliği’ni müracaat yetkisi ile donatalım. Dava açıldığında otomatik olarak biz müdahil olalım” diyerek teklifte bulundu. Feyzioğlu, “Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan hayvan haklarına, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun el atmış olması toplumun geniş kesimlerini tatmin edecek bir sonuca ulaşabileceğimizi gösteriyor” dedi. “Bu gerçekten sıkıntılı bir konu” diyen Feyzioğlu, şunları kaydetti: “Bir taraftan hayvanların doğal yaşam alanlarını yok ettik. Yağmur sularını asfaltlardan, betonlardan akıttık, dünyayı susuz bıraktık. Sel bastı, ‘niye bastı’ diye hayret ettik. Dere yataklarına binalar yaptık sonra niçin doğal felaket geldi diye şaşkınlıkla izledik. Hayvanlar yaşam alanı bulamaz oldu. Ne ağaç bulur oldu ne su bulur oldu. Hayvanları kendi evimizin önüne koyacağımız bir kap suya muhtaç eden biziz. Hayvanların kendileri değil. Hayvanları aç da bıraktık. Çocuklarımıza 15 gün oynasın, anasını babasını üzmesin diye cins köpekler satın aldık. Sonra yazlıkta baktık ki herkes kuçuları seviyor, biz de kışın ne olacağını umursamıyoruz ya, Türkiye’nin en ıssız mekânlarına dönüşen yazlık sitelere kışlığımıza dönerken o hayvancıkları, sizi evi olarak benimsemiş hayvancıkları attık. Ve sonra da bunlar niçin saldırganlaştı, niçin acıktı, niçin gelen geçene havlıyor diye o suçsuz biçareleri suçlayarak tepeden konuştuk. Herkes hatalı. Bir ölçüsü olmalı bu işin. Bu ölçüyü burası bulacak. Bir taraftan insanları bir taraftan canları koruyacağız.

BİZ HAYVAN HAKLARINI İNSANIN HAKLARINI KORUMAK İÇİN DE GETİRMEK ZORUNDAYIZ”

Çocuğa cinsel istismarda bulunan, kadını döven önce hayvana eziyet ile başlıyor. Bu bir bilimsel gerçektir. Yani biz cinsel istismarı önlemek mi istiyoruz; her toplumu ilgilendiren olay gazetelere düştüğünde cezaları arttıralım, idam getirelim diye çığırmaktan vazgeçelim. Bu bir çözüm değil. Çözüm ilk başta atılırsa var. Kişiyi, o vahşet yoluna, o sapık yoluna girerken önlersek var. Ve o yola giriş hayvana eziyet ile başlıyor. Bütün cinsel suçlulara, kadın döven ruh hastalarına bakın, geçmişlerinde bir kediye, bir köpeğe en azından tekme atmışlıkları var. Bunu unutmayalım. Dolayısıyla biz hayvan haklarını insanın haklarını korumak için de getirmek zorundayız. Bu bir bilimsel zorunluluktur. Bu konuda ne yapacaksak birlikte yapacağız. Biz en doğruyu ben bilirim dayatmasından vazgeçmediğimiz takdirde çözüm bulamayız. İşte Kamu Denetçiliği Kurumu en doğruyu biz biliriz kurumudur. Biz biliriz. Sıkılı yumrukla sadece kavga edilir. Elimizi uzatırsak önce el sıkışırız birbirimizi anlamaya başlarız. İki adımlı bir çözüm öneriyorum. Birinci adım eğitim. Bu eğitim uzun vadelidir ama hemen şimdi başlamalıdır, anaokulundan önce başlamalıdır. Evlatlarımıza hayvanın can olduğunu, duygusu olduğunu, sevdiğini, öfkelendiğini, hissettiğini anlatarak başlamalıyız. Çünkü iyi insan olmak, ahlaklı insan olmak göstermelik değildir. Canlıyı seven iyi insandır. Biz öğretim veriyoruz, biz test doldurmayı öğretiyoruz çocuklarımıza, çarpı attırıyoruz, boşluk doldurtuyoruz. Ama biz eğitim vermiyoruz. Biz okullarımızda iyi insan olmayı eğitim yoluyla anlatacağız. Bunun da yolu hayvanı severek, hayvanın canlı olduğunu hissettirerek olur. Zaten bu, çocukların özünde var. Bunu kaybettirmeyelim yeter.”

 
Sevenleri Uğur Mumcu’yu andı
 
19 ton hurmayı İstanbul'da satmak isterken yakalanan şahsa adli kontrol
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sevenleri Uğur Mumcu’yu andı
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BUNDAN 26 yıl önce evinin önünde kendisine düzenlenen ...
Türk Eğitim-Sen'den “sözleşmeli öğretmenlere” destek
BEGÜM ARSLAN / ANKARA TÜRK Eğitim-Sen, eş ve sağlık özrü mağduru ...
Ataması yapılmayan öğretmenler: “Susma haykır, atama haktır”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BRANŞ Öğretmenleri Atama Mücadele Platformu ...
 
“Geçmiş – Gelecek Bağlamında” Retrospektif Resim Sergisi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA ANKARA Çağdaş Sanatlar Merkezi, Ressam Nurtaç ...
Mansur Yavaş’tan Temel Karamollaoğlu’na ziyaret
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA MİLLET İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye ...
“Ankara için kolları sıvadık”
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA KURULUŞ çalışmaları süren İhtisas Medya ...
 
Paralı poşet uygulamasında kaybeden tüketici
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA 1 Ocak 2019 ile başlayan paralı market poşeti ...
Yüzyılın Casusu “Çiçero” ANKAmall'de görücüye çıktı
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   SON günlerin en çok konuşulan filmlerinden ...
Kargı, “abARTık” Sergisi İle Sanata Dönüştü
BEGÜM ARSLAN / ANKARA ABDULLAH Şengörenoğlu ‘AbARTık’ ismini verdiği ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Zahidem
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
İşletmenizde Veri Güvenliğini Sağlamak İçin 5 Kolay Yöntem
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Kryztof Kieslowski Dekalog Dizi Filmleri
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Zaman Kendi Çocuklarını Yutar
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Zamansız Ayrılıklar
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
TARİHİN İLK ŞAİRİ BİR KADIN
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri