Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
“Sığınmacı sorunu için Şam  yönetimiyle tekrar görüşmeye başlanmalı”
“Sığınmacı sorunu için Şam yönetimiyle tekrar görüşmeye başlanmalı”
Kosova’nın bağımsızlığının 12’nci yılı Ankara’da kutlandı
Kosova’nın bağımsızlığının 12’nci yılı Ankara’da kutlandı
SPD Başkanı Dursun Yıldız: Tarım ve Orman Şurası Eylem Planı’nı değerlendirdi: Mevzuatta düzenleme yapılması faydalı olur
SPD Başkanı Dursun Yıldız: Tarım ve Orman Şurası Eylem Planı’nı değerlendirdi: Mevzuatta düzenleme yapılması faydalı olur
Bu proje ile kadınların politikada temsillerinin güçlendirilmesi hedefleniyor
Bu proje ile kadınların politikada temsillerinin güçlendirilmesi hedefleniyor
EMO Ankara Şubesi seçimleri sonuçlandı
EMO Ankara Şubesi seçimleri sonuçlandı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
16 Ocak 2020 Perşembe - 10:29

HAK-İŞ Başkanı Arslan, Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuştu: HAK-İŞ’ten yeni asgari ücret önerisi

HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, 14 Ocak 2020 tarihli Başkanlar Kurulu Toplantısı öncesi basın mensuplarının karşısına geçerek önemli açıklamalar yaptı.

HAK-İŞ Başkanı Arslan, Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuştu: HAK-İŞ’ten yeni asgari ücret önerisi

HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, 14 Ocak 2020 tarihli Başkanlar Kurulu Toplantısı öncesi basın mensuplarının karşısına geçerek önemli açıklamalar yaptı. 2019’da belediyelerde 6 bin 327 HAK-İŞ’linin işten çıkarıldığını hatırlatan Arslan, çoğunun tazminatlarının ödenmediğini belirtti. 
Ücretlilerin vergi yükünün çok olduğunu ve TÜRK-İŞ ve DİSK ile bir araya gelerek bu sorunu çözmeye yönelik devlet yetkilileriyle temas halinde olduklarını ifade eden Arslan, konuşmasında işsizlik sıkıntısından ve 696 sayılı KHK ile ortaya çıkan mağduriyetten bahsetti. Arslan ayrıca asgari ücret alanların vergi dışında bırakılmasını savunduklarını söyledi.
“BASKILARA DİRENEN ARKADAŞLARIMIZ İŞTEN ÇIKARILDI”
Toplantıda Genel Başkan Mahmut Arslan dışında; HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları Dr. Osman Yıldız, Yunus Değirmenci, Mehmet Şahin ve Av. Hüseyin Öz’ün yanı sıra konfederasyona bağlı sendikaların başkanları ile basın mensupları yer aldı. Arslan’ın konuşmasında; “HAK-İŞ için 2019 yılında önemli gelişmelerin yaşandığını vurgulayan Arslan, “2019 yılında Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 14. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdik. 
Ayrıca 2019 yılında gerçekleştirilen 31 Mart yerel seçim sonuçları bizi yakından ilgilendirmiştir. 31 Mart yerel seçimlerinden sonra CHP ve HDP’ye geçen bazı belediyelerde sendikalarımıza yönelik bir operasyon gerçekleştirilmiştir” dedi. HAK-İŞ üyelerinin sendikalardan istifa ettirilmek için büyük bir baskı ve tehditle karşı karşıya kaldığını anlatan Arslan, “Baskılara direnen arkadaşlarımızın bir bölümü işten çıkarılmıştır. Üyelerimiz sendikal baskılara direndiği için sürgün edilmiş, işten çıkarmanın yaşandığı işyerlerinde eylemler başlatılmıştır. Çeşitli etkinliklerle üyelerimize yönelik gerçekleştirilen baskı, tehdit, işten çıkarmalar ve sürgünler protesto edilmiştir. Bu durum Konfederasyonumuz tarafından da yakından takip edilmiş, sendikalarımızın gerçekleştirdiği eylem, yürüyüş ve protestolara Konfederasyonumuz da katılarak destek vermiştir. İşten çıkarılan arkadaşlarımızın işe dönmesi konusunda yürütülen kampanyalara destek sağlanmış, işyerleri değiştirilmiş, sürgün edilen arkadaşlarımızla dayanışma içerisinde olunmuştur” diye konuştu. 
“BELEDİYELERDE 6 BİN 327 ARKADAŞIMIZ İŞTEN ÇIKARILDI” 
Konfederasyona ve sendikalara bağlı 109 işyerinde çalışan 29 bin 272 HAK-İŞ üyesinin baskı, tehdit, korkutmalar ve bir kısım engellemelerle sendikalardan istifa ettirildiğini söyleyen Arslan, “6 bin 327 arkadaşımız çeşitli sebeplerle belediyelerde işten çıkarıldı. Çıkarılan arkadaşlarımızın büyük bir bölümünün tazminat ve temel hakları ödenmeden işten çıkarıldılar. 350 HAK-İŞ üyesi arkadaşımız işyerlerinden istifa ettirilmek için uzak bölgelere sürgün edildi” dedi. 
Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, işten çıkarılan işyerlerinde eylemlerin devam ettiğini kaydeden Arslan; “İstanbul’da 1.469 arkadaşımız herhangi bir hukuki takibat olmadan, herhangi bir soruşturma ya da kovuşturma olmadan, disiplin cezası olmadan sadece seçim öncesi işe alındıkları için iş akitleri tazminatsız ve uyarı yapılmadan SMS yoluyla iş akitleri feshedilmiştir. Arkadaşlarımız 140 gündür İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde mücadelelerini azim ve kararlılıkla sürdürmektedirler. Bu mücadele, işe yeniden dönme mücadelesidir. HAK-İŞ olarak Türkiye’nin her yerinde işten çıkarılan, sürgün edilen veya sendikalarımızdan ayrılan arkadaşlarımızın işlerine geri dönmeleri, sendikalarına kavuşmaları için yoğun bir çalışma sürdürüyoruz” diye konuştu. 
“VERGİ KONUSUNDA CİDDİ BİR ÇALIŞMA YAPTIK” 
HAK-İŞ Konfederasyonu’nun 2019 yılında vergi konusunda ciddi bir çalışma yaparak, vergi alanında uzmanlarla, HAK-İŞ ve HAK-İŞ’e bağlı sendikaların uzmanlarıyla bir vergi reformu raporu hazırladığını açıklayan Arslan, “Vergi konusundaki özet raporumuz başta hükümet kanadı olmak üzere, AK Parti Grup Başkan Vekillerine, Maliye Bakanlığı’na ve diğer bakanlıklara ulaştırılmıştır. Siyasi partilerden, Grup Başkan Vekillerine ve basın yayın kuruluşları aracılığıyla HAK-İŞ’in vergi konusundaki talepleri kamuoyuyla paylaşılmıştır” dedi. 
“ÜCRETLİLERİN VERGİ YÜKÜNÜN FAZLALIĞINA DİKKAT ÇEKTİK” 
HAK-İŞ olarak vergi konusundaki raporda özellikle ücretliler üzerindeki vergi yükünün fazlalığına dikkat çektiklerini dile getiren Arslan, “Vergilendirmede çalışanların medeni durumu, çocuk sahibi olup olmadığı, evli olup olmadığı ve birden fazla kişinin muhatabı olarak çalışmalarının dikkate alınıp alınmadığı, ilk dilim verginin ne kadarının vergi dışı bırakılması gerektiği gibi çeşitli temel yaklaşımları ortaya koyduk. AB ülkelerini kıyasladık, karşılaştırdık. Hem AB ülkelerindeki hem de ülkemizdeki vergi düzenlemeleri konusundaki bizim açımızdan olumsuz hususların altını çizerek, yeniden gözden geçirilip bir düzenleme yapılması talebimizi yeniledik” sözlerine yer verdi. 
“KONFEDERASYONLAR OLARAK ORTAK BİR ÇALIŞMA YAPTIK” 
HAK-İŞ’in vergi konusundaki çalışmalarının yanı sıra üç konfederasyonun ortak çalışma yaptığını anımsatan Arslan; “Bu çalışmalarda da Konfederasyonumuzun kendi çalıştığı çerçevede ve bazı bir kısım ilavelerle 3 Konfederasyon olarak vergi konusundaki taleplerimizi kamuoyuyla paylaştık. Bizim taleplerimize rağmen dijital vergi düzenlemesi ne yazık ki parlamentodan geçti ama biz vergi konusundaki çalışanların uğradığı haksızlıkların ve adaletsizliklerin giderilmesi konusundaki kararlılığımızı her fırsatta kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
“İŞSİZLİK SİGORTASI VE DENGELER” 
İşsizlik konusunda hala ciddi bir işsiz stoğunun bulunduğunu ve kayıtdışı istihdamda artış yaşandığını dile getiren Arslan; “İşsizlik sigortasındaki dengeler ilk kez 2019 yılında gelir-gider yönünde bozulmuştur ve bu durum hepimizi ciddi şekilde endişeye sevk etmektedir. Özellikle ücretli çalışanların hem ihtiyaç kredisi hem de kredi kartı borçlarındaki artışlar dikkati çekmekte ve yaptığımız araştırmaya göre yaklaşık 3 milyon 900 bin çalışanın icra takibi sonucunda hacizlerle karşı karşıya kaldığını görmekteyiz. HAK-İŞ olarak bu sorunun çözümü konusunda çaba sarf edeceğiz” dedi. 
“KADRO KAPSAMI DIŞINDA KALAN KİT’LER GÜNDEMİMİZDE” 
Arslan 2020 yılının ilk Başkanlar Kurulu Toplantısının gerçekleştirildiğini belirterek; “2020 yılında HAK-İŞ’in birinci gündeminde 696 sayılı KHK konusundaki gelişmeler var. 2017 yılında kamuda çalışan 1 milyona yakın taşeron şirketlerdeki arkadaşlarımız kadrolarına kavuşmuştur. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük reformlarından birisidir. Ancak 696 sayılı KHK kapsamı dışında kalan KİT’lerde çalışan arkadaşlarımız kadro alamamıştır. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak kadro alamayan arkadaşlarımızın kadrolarına kavuşmaları için her fırsatta bu konuyu gündemimizden eksik etmedik. Kapsam dışı kalan arkadaşlarımızın kadrolarının verilmesi konusunda ciddi bir çalışma ortaya koyduk” dedi. 
“KAPSAM DIŞI KALANLAR İÇİN MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR” 
696 sayılı KHK’ya HAK-İŞ’e verilen taahhütlerin dışında bir madde eklenerek, çalışma hayıtında çeşitli sıkıntılar yaratacak bir düzenleme yapıldığını belirten Arslan; “Bu durumu her fırsatta hükümetimize ve ilgililere iletmemize rağmen bu konuda ne yazık ki herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Sendikalarımızın büyük bir mücadele ile örgütlediği üyelerimiz, kanun maddesindeki bir değişiklikle sendikalarından kanun zoruyla başka sendikaların üyesi yapılmaya itilmişlerdir. Bu sorunun ortadan kaldırılması konusundaki çabalarımız bundan sonra da hız kesmeden devam edecektir.” şeklinde konuştu.

 
Ankara’daki Balıkesirlilerden “geleneksel kahvaltı” buluşması
 
Başkentte kuru ağaçlar sanat eserine dönüşüyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ankara’daki Balıkesirlilerden “geleneksel kahvaltı” buluşması
BAŞKENT Ankara'nın en aktif sivil toplum kuruluşlarından biri olan Ankara ...
Tunalı Rotary Kulübü’nden “Meslek Hizmetleri Başarı Ödülleri”
ANKARA Tunalı Rotary Kulübü tarafından Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Hakan ...
Göbeklitepe Operası 3 boyut esintileriyle 19 Şubat’ta görücüye çıkacak
DEVLET Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Murat Karahan, Ankara Opera ...
 
TÜMFED’DE BAYRAĞI “KADRİ ŞARMAN” DEVRALDI
TÜRK Musikisi Federasyonu'nda (TÜMFED) 11 Ocak 2020 Cumartesi günü Ankara ...
TTB, 2020 yılı içinde şiddete karşı bir dizi etkinlik yapacak
TÜRK Tabipleri Birliği’nin (TTB) 11 Ocak’tan başlayarak Dr. Ersin Arslan’ın ...
Haberimiz ses getirdi, Ankara’da ekmeğe zam yok
GEÇTİĞİMİZ hafta, Başkent Ankara’da 200 gramlık ekmeğe zam yapılarak 1 ...
 
Opera Sahnesi’nde Gangster Rüzgarı esti
EKONOMİK buhranda halkın yaşadığı sıkıntıların sorumlusu olarak gördüğü ...
Etimesgut Belediye Başkanı Demirel, Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği üyesi gazetecilerle buluştu
ETİMESGUT Belediye Başkanı Enver Demirel, Ankara Gazeteciler ve Yazarlar ...
İsmail Gaspıralı Ödülleri Verilecek
İSMAİL Gaspıralı Bilim ve Sanat Akademisi ile Sahipkıran Stratejik Araştırmalar ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
“Başkent’in Boğalgazı (!)”2*
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Jeotermal Yatırımların Geliştirilmesi İçin Destekler Artıyor
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Zeki Demirkubuz Filmlerinde Kadın Karakterler Temsili
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Dünyaya Veda
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Dünyanın İlk Katlanabilir Çatı Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimine Başladı
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
SIM Değişimi Saldırılarına Dikkat
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri