Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Başkentte “Tayland Milli Günü” kutlandı
Başkentte “Tayland Milli Günü” kutlandı
Çankaya’da ‘Acil Yardım Hattı’ hayata geçti
Çankaya’da ‘Acil Yardım Hattı’ hayata geçti
‘ASTOP Üstün Hizmet ve Başarı Ödülleri’ sahiplerini buldu
‘ASTOP Üstün Hizmet ve Başarı Ödülleri’ sahiplerini buldu
“Hiçbir milletvekili millet  menfaatlerinden başka endişe taşımamalı”
“Hiçbir milletvekili millet menfaatlerinden başka endişe taşımamalı”
Engellerin aşıldığı “SES YARIŞMASI”
Engellerin aşıldığı “SES YARIŞMASI”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
19 Temmuz 2019 Cuma - 10:43

Gün geçtikçe artan ilaç ithalatı yerli ilaç üretimini zorunlu kılıyor

TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, düzenledikleri basın toplantısında son dönemde büyük sıkıntıya neden olan ilaç bulma güçlüğü, ithal ilaçlar ve eczacılık mezunlarının istihdam sorunu konularında açıklamalarda bulundu. 

Gün geçtikçe artan ilaç ithalatı yerli ilaç üretimini zorunlu kılıyor

TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, düzenledikleri basın toplantısında son dönemde büyük sıkıntıya neden olan ilaç bulma güçlüğü, ithal ilaçlar ve eczacılık mezunlarının istihdam sorunu konularında açıklamalarda bulundu. 
“EŞDEĞERİ OLMAYAN VE PİYASADA BULUNMAYAN İLAÇLAR İÇİN FİYATLANDIRMADA MUTLAKA DEĞİŞİKLİK YAPILMALI”
Euro kuru yüzünden firmaların belli ilaçları belli sayıda dağıtıma soktuğunu belirten Saydan; bazı göz damlaları, bağırsak hastalığı ilaçları, muadili olmayan tansiyon ilaçları, romatizmal hastalık ilaçları ve diyaliz solüsyonu ilaçlarının bulunmasının çok zor olduğunu ifade etti.  Saydan; “İlaç fiyatlandırmasına esas olarak alınan ve gerçek değerinin yarısı kadar olan Euro kuru yüzünden hastalarımız yine birçok ilacı bulamama sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Birçok ilacın piyasada bulunamamasının sebebi uygulanmakta olan yanlış ilaç fiyat politikasıdır. Bu sorunun çözülebilmesi için, ekonominin reel gerçeklerine uygun fiyatlandırma yapılmalı ve ilaçta, Euro kuru güncel hale getirilmelidir. İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan resmi Euro kuru hâlâ 3,40 TL olarak hesaplanıyor. Ancak ilaçta kullanılan kur seviyesinin güncel kurun çok altında olmasından kaynaklı olarak piyasada bulunamayan ilaç sorunu devam edecektir. Çünkü güncel kura göre Euro bugün itibariyle ilaçtaki kurun yaklaşık iki katı oranda, 6,43 TL seviyesinde bulunmaktadır. Hiçbir firma zarar ederek çalışmak istemez, istese de ekonomik gerçekler buna müsaade etmez. Piyasada bulunmayan birçok ilaç en ucuz referans ülkedeki fiyatın bile çok çok altında fiyatı olması nedeniyle ithal edilmemektedir. Eşdeğeri olmayan ve piyasada bulunmayan ilaçlar için fiyatlandırmada mutlaka değişiklik yapılmalı, fiyatı en düşük Referans ülkedeki perakende satış fiyatına yaklaştırılmalıdır. Zira bulunamayan ilaç en pahalı ilaçtır. Fiyatlandırmada yapılacak iyileştirmenin yanı sıra yerli ilaç üretimi ve kullanımı özendirme çalışmaları hızlandırılmalıdır. İlaçta dışa bağımlı olduğumuz sürece ilaç yokluğu, bulunamaması gibi sorunlar her zaman yaşanacaktır. Bu yüzden yerli ilaç üretimi ve kullanımı bir an önce hızlandırılmalıdır. Bunun için reçeteye ilaç ismi değil etken maddenin yazılması uygulamasına biran önce geçilmelidir.” dedi.
“2018 YILINDA EN ÇOK İLAÇ İTHALATI ALMANYA’DAN YAPILDI”
Türkiye'nin ithal ilaca ödediği paranın giderek arttığını vurgulayan Saydan, “Türkiye'de eczacılık ürünleri ithalatı incelendiğinde 2018'de sektörün en çok ithalat yaptığı ülkeler arasında ilk beş sırada Almanya, ABD, İsviçre, Güney Kore ve İtalya gelmektedir. İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) raporundan elde edilen bilgilere göre Almanya'dan 2017 yılında 828 milyon dolarlık ürün ithal edilirken, 2018 yılında bu rakam yüzde 6,3 artarak 880 milyon dolara yükseldi. Özellikle Almanya'dan ithal edilen ilaç bedeli rakamları 2015 yılından bu zamana kadar sürekli bir artış göstermektedir. 2018 yılında yüzde 111,1 ile en büyük artış Güney Kore'den yapılan ithalatta gerçekleşmiş olup, ithalata ödenen para 182 milyon dolardan 384 milyon dolara yükseldi. En az artış ise yüzde 5,2 ile İtalya'dan yapılan ithalatta gerçekleşerek, 363 milyon dolarlık ürün ithal edildi. İlaç ithalatı Türkiye'nin milyarlarca dövizinin yurt dışına çıkmasına neden oluyor. Yerli ilacın üretiminin ve kullanılmasının özendirilmesine yönelik çalışmaların bir an önce hızlandırılması gerekiyor. Türkiye'nin en çok ilaç ithalat yaptığı ilk beş ülkeden yapılan ithalat için harcanan paranın 2 milyar 589 milyon doları sadece bu beş ülkeye yapılıyor. Bu rakamlar Türkiye'nin ilaçta dışa önemli ölçüde bağımlı olduğunu gösteriyor.” dedi. 
“YERLİ İLAÇ SANAYİ DESTEKLENMELİ VE EŞ DEĞER İLAÇ VATANDAŞA ÇOK İYİ ANLATILMALI”
Devletin yerli ilaç sanayini desteklemesinin hem dışa bağımlılığı azaltacağını hem de ilaçta fiyat avantajı sağlayacağını belirten Saydan; “Reçetelerde etken madde yazılımına geçilerek, hekim ve eczacılar yerli ilaç için teşvik edilmeli. Aynı zamanda yerli ilaç için vatandaştan daha az katkı payı alınarak vatandaşın da bu projeye katılımı sağlanmalıdır. Hastalara eşdeğer ilacı çok iyi anlatmak gerekmektedir. Eşdeğer ilacın, orijinal ilaçla aynı şey olduğu, ülke ekonomisi için yerli ilaç seçilmesi gerektiği anlatılmalıdır. Böylece bilinçli bir ulusal ilaç politikası oluşturabiliriz. AB ülkelerini incelediğimizde, her ülkede jenerik ilacın ve yerli üretimin desteklendiğini görmekteyiz. AB ülkelerinde reçetesini alıp eczaneye gelen hastalar, eczacıya bir istekte bulunmazlarsa eczacı, kendisine en uygun eşdeğer ilacı vermektedir. Tedavi ve ilaç parasının bütçeye vereceği yükün azaltılması ancak yerli ilaç desteklenerek mümkündür. Bu bağlamda eşdeğer ilacı yaygınlaştırmak için reçetelerde bir önce etken madde yazılımına geçilmelidir.” şeklinde konuştu. 
“İHTİYACIN ÇOK ÜSTÜNDEKİ ECZACILIK FAKÜLTELERİ MEZUNLARININ ÖNEMLİ BİR KISMI İŞSİZ KALIYOR”
Son olarak eczacılık mezunlarının istihdam sorununa dikkat çeken Saydan, şu ifadeleri kullandı: “Eczacılık mesleğinin önemli bir diğer sorunu da hızla artan eczacılık fakülteleri ve işsiz mezunlar. Türkiye'de 25 bin eczane ve KKTC dâhil 58 eczacılık fakültesi bulunuyor. Öğrenim gören 10 bin öğrenci var ve her yıl 2 bin mezun veriliyor. Dolayısıyla işsiz eczacı sayısı da artıyor. Eczacılık fakülteleri ve kontenjan sayıları ülkemizin ihtiyacının çok üzerindedir. Mezun olan eczacıların çoğu mevcut yasanın 3 bin 500 kişiye bir eczane açılmasına izin verdiği için eczane açamıyor ve ülkemizde yaşanılan istihdam sorunu nedeniyle de kamuda da iş bulamıyor. Yeni mezun eczacılara bir yıl süre ile eczanelerde çalışma zorunluluğu getirilmiş olması da gerçek bir istihdam sağlamaya yönelik olmayıp sadece işsizliği bir yıl ötelemekte,  bir yıl boyunca zorunlu stajyer istihdamı da eczanelere ek bir ekonomik yük getirmesinin yanı sıra her yıl yaşanacak personel değişikliğiyle de birçok hukuki ve sosyal sorunu da beraberinde getirmektedir. Kısaca; eczacının eczacıya istihdam ettirilmesi içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda ne yeni mezunlara çare olacak ne de mevcut eczanelere bir katkı sağlayacaktır. Önümüzdeki dönem yeni mezun olacak genç eczacılar için iş bulma açısından ciddi sorunların yaşanacağı bir dönem olacak. Zira mezun olanların nerede istihdam edileceği düşünülmeden, planlanmadan açılan üniversiteler gençlerimize bir gelecek sunan kurumlar olmak yerine maalesef işsizliği öteleyen bir yapı halini almış durumdalar. TEİS olarak beklentilerimiz; Öğrencisi olmayan fakat açılmış olan eczacılık fakültelerinin standartları belli kriterlere ulaşmadan öğrenci alımına müsaade edilmemesi, öğrenci almaya müsait fakültelerin taban puanlarının yükseltilmesinin sağlanmasıdır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2023 yılında 9 bin fazla “eczacı” olacağı öngörüsünden hareketle; mesleğimizin geleceği ve işsiz eczacı ordusu oluşmaması için eczacılık fakülteleri kontenjanlarındaki sayıların azaltılması öncelikli hedeflerden biri olmalıdır. 
“ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA İLACIN TEK YETKİLİSİ ECZACIDIR, ECZACINIZA DANIŞMADAN İLAÇ KULLANMAYIN!”
Son olarak da halkımıza buradan her zaman olduğu gibi ister bitkisel kaynaklı ve doğal olarak adlandırılmış olsun, isterse kronik hastalıklarda kullandıkları ilaçlar olsun mutlaka hekim tavsiyesi ve eczacı eliyle alıp kullanmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor, yerli ilaçların da en az ithal ilaçlar kadar kaliteli ve etkili olduğunu, eşdeğer ilaç konusunda eczacılarına güvenmekten çekinmemeleri gerektiğinin altını önemle çiziyoruz. Ülkemizde ve dünyada ilacın tek yetkilisi eczacıdır, eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayın!”

 
Mansur Yavaş: “Tek kişinin verdiği kararların da sonucunu görüyoruz Ankara’da, bunun maliyeti hepimizden çıkıyor”
 
Ticari taksilere sıkı denetim
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Mansur Yavaş: “Tek kişinin verdiği kararların da sonucunu görüyoruz Ankara’da, bunun maliyeti hepimizden çıkıyor”
ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, büyükşehir belediyesinin ...
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, III. Tarım ve Orman Şurası tanıtım toplantısında konuştu
TARIM ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 15 yıl aradan sonra Ekim ayında ...
Sivil Örgütler Ulus Heykel’de buluşarak zamlar ve hayat pahalılığına tepki gösterdi
Aralarında DİSK, KESK, TMMOB, ASMMMO ve Ankara Tabip Odası’ndan isimlerin ...
 
Gümüş, altın veya platin düzeyde sıfır atık belgesi alınabilecek
SIFIR Atık Yönetmeliği 12 Temmuz 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi projesi için hazırlanan “YENİDEN YERLEŞİM” planı açıklandı
DÜNYA Bankası Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi Genişletme Projesi için ...
BÜYÜKŞEHİR’DEN UYARI: “EGO CEP’te ve Durak Ankara uygulamalarında geçici aksaklıklar yaşanacak”
ANKARA Büyükşehir Belediyesi, başkentli yolculara uyarıda bulunarak otobüslerin ...
 
Kılıçdaroğlu S400’e ilişkin konuştu: “Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlaması hakkıdır”
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediye tarafından Hilal Mahallesi’nde ...
On Birinci Kalkınma Planı ile 7 bölge için iklim değişikliği eylem planları hazırlandı
TÜRKİYE Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ...
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar Batıkent’te kitap fuarının açılışını yaptı
YENİMAHALLE Belediyesi, Batıkent Meydan’da düzenlediği kitap fuarıyla ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
8 Yeni Film Vizyonda
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Çin’in Yapay Güneşi 2020’de Elektrik Üretecek
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Renksiz Zamanlar
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Roberto Benigni’nin La Vita é Bella(Hayat Güzeldir) filmi
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Lüks Ürün Pazarı 1,5 Trilyon Euro’ya Koşuyor
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Davacıyım…
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri