Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
“1. Sanal Sanayi Fuarı' gün sayıyor
“1. Sanal Sanayi Fuarı" gün sayıyor
Kahvehane esnafı okeye dördüncü için çözüm bekliyor
Kahvehane esnafı okeye dördüncü için çözüm bekliyor
MKE Ankaragücü sezonu açtı
MKE Ankaragücü sezonu açtı
Ankara’nın yüksek eğitimli Nüfusunu iyi değerlendirelim
Ankara’nın yüksek eğitimli Nüfusunu iyi değerlendirelim
ASKİ’den endüstriyel atıksu  ve kaynak sularına sıkı denetim
ASKİ’den endüstriyel atıksu ve kaynak sularına sıkı denetim
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
1 Ağustos 2019 Perşembe - 11:00

“Gelir vergisi, stopaj ve SGK primlerinde düzenlemeye gidilmeli”

HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı mobilya, kâğıt ve ağaç sektöründe örgütlü olan Öz Ağaç İş Sendikası tarafından 'Mobilya Sektöründeki Sorunlar ve Çözüm Yolları Paneli' düzenlendi.

“Gelir vergisi, stopaj ve SGK primlerinde düzenlemeye gidilmeli”

HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı mobilya, kâğıt ve ağaç sektöründe örgütlü olan Öz Ağaç İş Sendikası tarafından 'Mobilya Sektöründeki Sorunlar ve Çözüm Yolları Paneli' düzenlendi. Türk mobilya sektöründen çok sayıda firma temsilcisinin ve Hak-İş ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’ndan (TİSK) isimlerin yer aldığı panelde sektörün sorunları anlatıldı. Panelde söz alan Mobilyacı işverenlerin sorunları arasında istihdam edilen işçileri muhafaza etmek, kayıt dışı istihdam, vergi yükleri, teşvikler, ihracatta yaşanan sıkıntılar, tazminat sıkıntısı, Ar-Ge faaliyetlerinin yetersizliği gibi konular paydaşlar tarafından dile getirildi. 
“KDV İNDİRİMİNİN HAMMADDE, MAMUL VE YARI MAMUL ÜRÜNLERİN ALIMINI DA KAPSAYACAK ŞEKİLDE SÜREKLİ HALE GETİRİLMESİNİ ÖNCELİKLİ OLARAK DEVLETİMİZDEN TALEP EDİYORUZ”
Öz Ağaç İş Sendikası Başkanı Av. Tuncay Dolu da mobilya sektöründeki sorunların giderilmesi adına devletten beklentileri sıraladı. Dolu şunları söyledi: “Öncelikli olarak, hükümetimizin ekonomik reform planlamalarında yer alan ve ülkemize uluslararası ve ulusal pazarda önemli seviyede katma değer sağlayan Mobilya sektörü ekonomik olarak zor günlerden geçmektedir. Mobilya sektörü temsilcileri olarak, sektörün büyümesi, gelişmesi ve 2023 hedeflerine ulaşması için devletimizden, ilgili kurum ve kuruluşlardan taleplerimiz şunlardır; Sektörümüzde kullanılan hammadde ve yarı mamul maddelerin yüzde 40’ı ithal edilmekte buna bağlı olarak döviz kurundaki dalgalanmalar ve faiz oranları dolayısıyla maliyetlerdeki artış sektörümüzü büyük bir çıkmaza sokmuştur. Üreticiler mecburen küçülmeye gitmekte hatta üretim durma fabrikalar kapatılma noktasına gelmiştir. Özellikle küçük ölçekli esnafta dayanma gücü kalmamıştır. Bu sebeple sektörde istihdam, üretim ve satışların artması için 2009, 2017 ve son olarak Kasım 2018’de başlayıp 2019’un Haziran ayında son bulan, sektörü hem satış hem üretim hem de istihdam açısından yüzde 30 büyüten KDV indiriminin hammadde, mamul ve yarı mamul ürünlerin alımını da kapsayacak şekilde sürekli hale getirilmesini öncelikli olarak devletimizden talep ediyoruz. Ayrıca üretimin teşvik edilmesi için yeni fonların ve kaynakların oluşturulmasını, tüm bunların yapılırken de uluslararası uygulamalar ve ülke gerçeklerinin dikkate alınmasını talep ediyoruz. Üreticiye kamu yükü oluşturan gelir vergisi, stopaj ve SGK primlerinde yine ülke gerçekleri dikkate alınarak mobilya üretimi gibi emek gücü yoğun olan sektörlerde yeniden düzenlemeye gidilmesini kaçınılmaz bir gerçek olarak görüyor ve kamu yükünün en aza indirgenmesini istiyoruz. 
“DEVLETİMİZDEN ÖZELLİKLE KAMU BANKALARI ARACILIĞIYLA FİRMALARIMIZI FİNANS KAYNAKLARI KONUSUNDA DESTEKLEMESİNİ TALEP EDİYORUZ”
Şuan için, yüzde 1’lerde olan Türkiye’nin dünya mobilya pazarından aldığı payın artması adına, sektörün ve ürünlerinin tanıtılmasına yönelik faaliyetler yapılmalı, firmaların yatırım ve ihracat teşviklerinden yaygın olarak yararlanmalı ve sektörün gerçek potansiyeli ihracata yansıtılmalıdır. Bunun için ise Türkiye mobilya ihracatçılarının rekabet gücünün desteklenmesi, uluslararası finansman ve fuar imkânlarından yararlandırılması gerekmektedir. Yine bunda da devletimizden özellikle kamu bankaları aracılığıyla firmalarımızı finans kaynakları konusunda desteklemesini talep ediyoruz. Buna bağlı olarak iç ve dış Pazar da firmalarımızın markalaşma, AR-GE ve tasarım çalışmaları hem devlet hem de firmalar tarafından desteklenmelidir. Bu çalışmalar bireysel olmaktan çıkıp ulusal ve uluslararası beklentilere hitap etmelidir. Türkiye’nin iç ve dış pazara kendi markalarıyla girmesi, kendi üretim stratejilerini oluşturması ve kendi ürünlerini pazarlaması gerektiğinden Şehir içlerinde düzensiz, dağınık ve uygun olmayan merdiven altı dediğimiz mekânlarda imalat yapan firmalar için yaptırım uygulanmalı, altyapısı tamamlanmış küçük sanayi siteleri ve organize sanayi bölgeleri oluşturulması en acil alınması gereken önlemlerdendir. 
“KAYIT DIŞI ÇALIŞMA EN BÜYÜK SORUNLARIN BAŞINDA GELİYOR”
Kayıt dışı çalışan merdiven altı ve fason üretim yapan imalathanelerde sektörümüzün dışa açılmasında ve marka değerinin yükseltilmesinde engel teşkil etmekte olup bu tür imalathaneler bir an önce kayıt altına alınmalıdır. Kayıt dışı üretim oranının yüzde 60’lara, buna bağlı olarak da yine kayıt dışı istihdamın büyük oranlara ulaştığı Mobilya sektöründe, üretimde ve istihdamda mutlaka uluslararası standartlar yakalanmalıdır. 
Üretimin daha kaliteli hale getirilmesi için nitelikli elemanlar ve yöneticiler yetiştirilmelidir. Tüm dünya da etkili olan ancak en çok ülkemizin etkilendiği kaçak göçmenlerin çalıştırılması ve istihdam edilmesi konusunda mutlaka bir acil eylem planı yapılmalıdır. Ülkemizin ev sahipliği yapmasına karşı olmadığımız göçmenlerin, kaçak olarak düzensiz göç etmesi ve buna bağlı olarak oluşan kayıt dışı göçmen istihdamı global olarak yaşanan ekonomik savaşta bir silah olarak kullanılmamalı ve üreticiler tarafından kaçak göçmenlerin çalıştırılması için tercih sebebi olmamalıdır. Tüm sektörlerde olduğu gibi sektörümüzde de istihdam sorunu açısından büyük önem arz eden düzensiz kaçak göçmenlerin kayıt dışı çalıştırılması, hem kalifiye çalışan işçi hem de milli iş gücü potansiyeli açısından ülke ekonomisine ve istihdama büyük zarar vermektedir. Ucuz iş gücü düşüncesiyle kaçak göçmenlerin çalıştırılması ülkemize katma değer sağlayan sektörümüz ve üretim kalitesi için büyük tehlike arz etmektedir. Bu durum ayrıca ülkemize kaçak göçmen akımını da daha da arttırmaktadır. Çalışma Bakanlığı verilerine göre 2017 yılındaki KDV indirimi ile artış gösteren ve 242 bine ulaşan sektörde çalışan sayısı ve TİM verilerine göre artan ihracat oranları, 2019 yılı ilk yarısında açıklanan verilere göre yaklaşık yüzde 10 azalmıştır. Yani 20 bin kalifiye eleman işsiz kalmıştır ve buna bağlı üretim ve ihracatta ciddi boyutta daralma yaşanmış, birçok üretici firma üretimini durdurmuştur. 
“10 MİLYAR DOLARLIK MOBİLYA İHRACATI İLE İLK BEŞ MOBİLYA ÜRETİCİ ÜLKE ARASINA GİRME HEDEFİNE ZOR”
Tüm bunlar üretim kalitesini etkilemekte ve hedeflediğimiz 2023 büyüme planlarımıza ulaşmamızda önemli engel teşkil etmektedir. Bunun en büyük somut örneği ise şuan itibari ile resmi istatistik oranlarına göre Mobilya sektörü 2023 hedefleri kapsamında yüzde 50 geride kalmıştır. Verilerde de görüldüğü üzere faiz oranları, kur savaşı ve yavaş büyüyen ekonomik göstergeler neticesinde sektörümüzün 2023 hedefleri kapsamında açıklanan; 25 milyar dolarlık mobilya üretimi, mobilyamızın kilogram değerinin 7 dolara yükseltilmesi, en az 50 tasarım merkezinin oluşturulması,10 milyar dolarlık mobilya ihracatı ile ilk beş mobilya üretici ülke arasına girme hedefine ulaşılması zor görünmektedir. Bizler mobilya üreticileri olarak hep daha iyisini üreterek ülkemizi daha iyi temsil etmeyi, ekonomik olarak kalkındırmayı hedefliyoruz. Bu düşünce ile başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip erdoğan olmak üzere, ilgili bakanlıklarımıza, kurum ve kuruluşlara sektörümüz ile ilgili gerçekleştirdikleri yapıcı reformlar için teşekkür ediyor, ülke ekonomimizin zor zamanlardan geçtiği bugünlerde taleplerimizin bir an önce gerçekleştirilmesinin büyük önem arz ettiğini, siz değerli basın mensupları aracılıyla tüm kamuoyuna duyururuz.”

 
Sincan’da kurban bayramı hazırlıkları tamam
 
Altındağ’dan Ankara turizmine destek
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ankaragücü “Yiğiner ile devam” dedi
BAŞKENT’İN köklü ekibi MKE Ankaragücü, Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nı ...
MEB Coğrafi Bilgi Sistemi ile eğitimde veriye dayalı yönetim dönemi
MİLLİ Eğitim Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemi (MEBCBS) tanıtım toplantısı, ...
Su Politikaları Derneği “Ulusal Su Planımızı” masaya yatırdı
SU Politikaları Derneği (SPD) 27 Temmuz 2019 tarihinde yapılan Geleneksel ...
 
“2020 için ücretlerde yüzde 50 zam ve büyümeden pay bekliyoruz”
BİRLEŞİK Kamu-İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, Eğitim-İş Genel ...
Sanki içiyormuş gibi biriktirdiği sigara parasıyla balkan turuna çıktı
Memur emeklisi Hepşen Doğan, üç yıl önce bıraktığı sigara parasını sanki ...
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Meclis’te daha fazla kanun çıkarttık
TBMM Başkanı Şentop, Parlamento Muhabirleri Derneği üyelerine 27. Dönem ...
 
Türkiye’nin Ulusal Su Yönetimi Yol Haritası’nda Neler Var?
SU Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız, Türkiye’nin ulusal ...
KESK’li kadınlar: “kapatılan kamu kreşleri yeniden açılmalıdır”
KESK’li kadınlar, düzenledikleri basın toplantısı ile 1 Ağustos’ta başlayacak ...
“Kaş ile Göz arası” şarkılarıyla sezon sonu konseri yaptılar
ANADOLU Halk Müziği Derneği bünyesinde çalışmalarını sürdüren Başkanlıklarını ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
E-İmza Sayısı 5 Milyona Yaklaştı
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Koronavirüs Hakkında Çıkan Haber Sayısı 34 Milyonu Aştı
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Kapılar ve Olasılıklar
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Candyman”
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
İkinci Dalga, Ekonomik Kaygılara Yol Açtı
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Demirel’i Anarken… (8)
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri