Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
1 Şubat 2019 Cuma - 12:08

Gazeteciler “Ömer Uzun’la devam” dedi

ANKARA Gazeteciler ve Yazarlar Derneği’nin 2. Olağan Genel Kurulu 26 Ocak 2019 Cumartesi günü Etimesgut Kent Konseyi’nde gerçekleştirildi.

Gazeteciler “Ömer Uzun’la devam” dedi

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA

ANKARA Gazeteciler ve Yazarlar Derneği’nin 2. Olağan Genel Kurulu 26 Ocak 2019 Cumartesi günü Etimesgut Kent Konseyi’nde gerçekleştirildi. Genel Kurul, ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları ve tüm şehitlerimize saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Divan Kurulu Başkanlığı’na Murat Ertan, Divan üyeliklerine ise Gülcan Küçükoğlu, İlyas Orhan ve Aydın Tufan seçildi. Divan Başkanı Ertan; Genel Kurulu başlatarak Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Ömer Uzun’a söz verdi. Başkan Uzun, yaklaşık yarım asırlık gazetecilik mesleğinin içinde olduğunu ve mesleğin en alt kademelerinden en üst kademelerine gelene kadar birçok zorlukları ve güçlükleri habercilik aşkı ve isteği sayesinde yendiğini belirtti. Uzun, gazetecilerin başta yerel yöneticiler olmak üzere o şehrin sorunlarını ve bu sorunlara çözüm yolları bulmada kamuoyunu en tarafsız ve en hızlı şekilde bilgilendirme görevini üstlendiğini dile getirdi.

ANKARA GAZETECİLER VE YAZARLAR DERNEĞİ BAŞKANI ÖMER UZUN: “MEDYA MENSUPLARININ HAKLARINI KORUMA ADINA ÇOK ÖNEMLİ İŞLER YAPTIK”

Başkan Uzun; basın mesleğinde zorlu ve meşakkatli çalışma ortamında yer alan muhabirinden Yazı İşleri Müdürü’ne kadar her kademede çalışan birçok sorun ve sıkıntı ile karşılaştıklarını ancak bu sorunları çözme yolunda bir merciinin bulunmaması eksikliğini görerek Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği’ni kurduklarını belirtti.

İlk olarak Anıtkabir ziyareti ile başlayan ve 2 yıllık kısa bir süre içerisinde çok önemli bir mesafe kat ettiklerini dile getiren Başkan Uzun, şöyle devam etti: “İki yıl önce kurulan derneğimiz, isminden de anlaşılacağı gibi, gazetecilerden, yazarlardan, televizyonculardan, radyoculardan ve sosyal medya kuruluşu arkadaşlarımızdan oluşmaktadır. İlkemiz ise, Ulu Önder Atatürk’ün söylediği gibi, “Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır..” Vatan, millet, Türk Bayrağı, olmazsa olmazlarımızdır. Şantajdan uzak, yalansız, riyasız, objektif, tarafsız ve doğru haberciliktir. Kuruluşumuzun ilk yılında, Anıtkabir ziyareti ile başlayan etkinliklerimiz, Valimize, Kaymakamlarımıza, Belediye Başkanlarımıza, sivil toplum kuruluş başkan ve yöneticilerine misafir olarak, fikir alışverişinde bulunduk. Medya olarak, bulunduğumuz bölgeye nasıl yararlı olabilirizi konuştuk. Çeşitli toplantılarla, medya mensuplarının sorunlarını ilgili kurum ve kuruluşlarıyla görüşüp, çözüm yolları aradık.

Derneğimiz mensubu arkadaşlarımızla kültür gezileri tertip ederek, stres atmalarını sağladık. Ankara Ticaret Odası Kongre salonunda, “Ankara’ya Değer Katanlar” ödül töreni düzenleyerek, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, iş adamlarımıza, sanayicilerimize, eğitimcilerimize sunduğumuz plaketler ile onlara ne kadar değer verdiğimizi hatırlattık. Yazılı, görsel ve sosyal medyada çok büyük yer alan “Ankara’ya Değer Katanlar Ödül” programı her yıl düzenli olarak yapılacak.

Terzi söküğünü dikemez misali, biz medya mensupları ne kadar etkili olsak da, kendi sorunlarımızı çözmekte zorlanıyoruz. Ne yazık ki; Ankara'da yerel gazetecilik istenilen düzeyde değildir. Yaşanan ekonomik sıkıntılar, değişen medya anlayışı biz gazetecileri olumsuz etkilemektedir. Birçok ulusal yayın, Ankara eki çıkarmaktan vazgeçmekte; yerel gazeteler bir bir kapanmaktadır. Böyle olduğunda da, yerel gazeteler sayfa sayısını azaltırken, gazeteci arkadaşlarımız işten çıkarılmakta ve “Gazeteci işsizler kervanına” katılmaktadırlar. Tabii, gazetecilerin sorunları bununla kalmıyor. Ancak, sizleri sıkmamak adına sorunlara fazla girmeyeceğim.

Medyayı hafife alanlara sadece şunu hatırlatmak istiyorum. 15 Temmuz hain Darbe girişiminde, Sayın Cumhurbaşkanımız halkı medya kanalları ile sokağa çağırmış, kahraman halkımız da tankların önüne kendilerini atmış ve ülkemiz, uçurumun dibinden dönmüştür. Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği olarak, medya mensuplarının haklarını koruma adına çalışmalarımıza herkesin destek vermesini istiyoruz.”

Başkan Uzun’un ardından kürsüye çıkan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel sözlerine basın mensuplarının demokrasiler adına son derece önemli olduğundan bahsederek başladı. Demirel, medyanın yerel yöneticilerin işlerini yapma konusunda yönlendirici ve kontrol edici bir güce de sahip olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

ETİMESGUT BELEDİYE BAŞKANI ENVER DEMİREL: “KANUNLARIN VE YASALARIN UYGULANIRLIĞINI İSE BASIN VE MEDYA YOLUYLA SAĞLAYABİLİRSİNİZ”

Bizler yerel yöneticiler olarak öncelikle yaptıklarımızın halka doğru olarak duyurulması konularında ve yapılmayan eksikliklerin de belirlenmesi hususunda en önemli etken belirleyici unsur basındır, medyadır. Dolayısıyla basının güçlenmesi, özgür ve tarafsız bir şekilde gazetecilerin haber yapması, aynı şekilde gazetecilerin haberi doğru ve kaynağından alabilmesinin sağlanması son derece önemlidir. Bu yönüyle basına, medyaya önemli görevler düşmektedir. Yoksa yöneticileri nasıl takip edeceksiniz, nasıl kontrol altına alacaksınız? Birinci olarak kanunlarla ve yasalarla kontrol altına alacaksınız, ancak kanunların ve yasaların uygulanırlığını ise basın ve medya yoluyla sağlayabilirsiniz. Bizler biliyoruz ki; hem yerel basınımız hem de ulusal basınımız kamuoyu açısından çok önemli bir görev üstlenmektedir.

Ben çok uzun dönemdir siyaset yapan kardeşlerinizden birisiyim. Yani 1990 yılında Etimesgut’umuz ilçe oldu, Milliyetçi Hareket Partisi’nde teşkilatında 10 yıl görevim oldu, daha sonra 15 yıl Belediye Başkanlığı görevini yürüttüm yani yaklaşık göreve başladığımız o günden bugüne 29 yıl geçti. Allah böyle takdir etti ve bu vazifemizin devam ettiriyoruz. Nasipte ne vardır bilemem ancak çok şeyler gördüğümü söyleyebilirim. Yerel siyasetin içinde bulunan bir kardeşiniz olarak çok şeylerin mücadelesini verdiğimi ve sonuçta kamuoyu adına, insanımız adına birçok mücadelenin içinde bulunduğumu, bu mücadeleler içerisinde karşı karşıya kaldığımız sıkıntıları zaman zaman sizlerle paylaştığım olmuştur. Bu süreçte birçok insanımızla yan yana, kol kola, omuz omuza yürüdüğümüz olmuş, birçok insanımızla karşı karşıya geldiğimiz olmuştur. Bu yaşadığım ve gördüklerimden çıkarttığım tek sonuç vardır ki; insanları kırmaya hiç gerek yok.

Elbette ki insansınız, elbette ki hata yaparsınız, el betteki eksikleriniz vardır ama hiç kimsenin aleyhine konuşmayınız. Bendeniz bu uzun sürelik siyasi yaşamımda hiç kimsenin aleyhinde yanlış ve iddiaya dayalı konuşmadım. Hatam elbette ki olmuştur, eksik tarafım elbette ki olmuştur ama sonuç itibarıyla bu eksikliklerimi ve hatalarımı tespit ettiğim nokta basındır, yerel medyadır. Yerel yöneticiler olarak bizler basınla çok iç içe olmak zorundayız, özellikle de yerel basınla iç içe olmak zorundayız. Bu süreç içerisinde bir kaç basın yayın organı karşıma aldım. Kendi şahsım adıma ve üstlendiğim görevim ve kurumum adına eksikliklerimi, hatalarımı gördüm ve almam gereken dersleri aldım. Yapılması gerekenleri yaptım ve yoluma devam ettim. Bu görevleri yürütürken yanınızdakiler bazen sizlere ayaklarınızı yere bastırmayabilirler, siz her şey çok güzel zannedersiniz ve birden birisi bir iğne batırıp yere düşüverirsiniz. Bunu yaşamamak için gerçekçi olmak lazım, eleştirileri doğru bir şekilde almak lazım. Aksi takdirde yanlış yaparsınız, yanlış yapmakla da kalmayıp insanlara haksızlık yaparsınız, adaletsizlik yaparsınız. Adaletsizlik ise kul hakkını ortaya çıkartır. Etimesgutumuzda 600 bini aşkın hemşehrimiz yaşıyor. Bunun içerisinde inanmışı var, inanmamışı var, genci var yaşlısı var, her kesimden ve düşünceden insanı var. Siz her kesimden ve düşünceden insana eşit bir şekilde hizmetleri götürmek zorundasınız. Götürmediğiniz takdirde tüm bu insanların kul hakkını yemiş olursunuz. Kul hakkı yemeden eşit ve adaletli hizmet sunabilmek için hatalarınızı ve eksikliklerinizi çok iyi görmeniz gerekir. Bunun için özellikle de bölgenizdeki yerel basının dediklerini kulak vereceksiniz.

Önümüzde önemli bir seçim var, buradan tüm siyasi partilerimizin yöneticilerine ve adaylarına başarılar diliyorum. Lütfen bir kez daha söylüyorum; çalışmalarımızı, işlerimizi yaparken lütfen kırmayalım, lütfen dökmeyelim, lakin tamiri çok zor. Birbirimize karşı saygılı olmalıyız. Bu bağlamda; gazeteciler ve basınımız hem kamuya hizmet verenler hem de kamuoyu adına çok önem arz etmektedir. Yeni seçilecek arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.”

SİNCAN BELEDİYE BAŞKANI MURAT ERCAN: “BASIN DEMOKRATİK SİSTEMLERDE DÖRDÜNCÜ GÜÇTÜR”

“Gazetecilik mesleği çok zor bir meslek. Kimi zaman bir çatışma ortamından, kimi zaman bir afet ortamından doğru haberi ve vatandaşın haber alma hakkını sağlamak için her türlü zorluğa göğüs geren bir meslek grubu gazetecilik. Demokratik sistemlerde de dördüncü güç olarak kabul ediliyor basınımız. Yani yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü bir erk olarak kabul ediyor. Hem baskı unsuru olması açısından hem de kamuoyunu yönlendirme açısından medya dördüncü bir güçtür. Bir yönüyle bahsettiğim gibi zorluklarla güçlüklerle görevlerini yerine getiriyorlar. Çoğunun sosyal güvencesi açısından güvencesi bile yoktur, yarının ne olacağını bilemeyen bir patronun iki dudağı arasında kaderi sıkışmış olan çok sayıda gazeteci, medya mensubu arkadaşlar var. Bunların sosyal güvencesinin daha sağlam bir şekilde oluşturulması, özlük haklarının düzenlenmesi çok önemli. Bir yandan da bu meseleyi suiistimal eden elindeki fotoğraf makinesini, kamerayı hatta bugün akıllı telefonlar ile telefon üzerinden gazetecilik yapan ve bunları bir şantaj aleti yapan, iftira ile yalan ile kendilerine bir takım çıkarlar sağlamaya çalışan insanlar da kendilerine gazeteci diyorlar. Onlarla da tabi gerek bizlerin gerek gazeteci arkadaşların mücadele vermesi lazım, yasal düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi lazım. Sincan ve Etimesgut Ankara’da yerel basınımızın en kuvvetli olduğu bölgelerin başında geliyor. Hem sayı olarak hem de görünürlük ve etkinlik bakımından, kamuoyu üzerindeki algı bakımından. Tabi bu çokluk kaliteyi ne derecede arttırıyor veya azaltıyor, bunun da öz eleştirisini kendi içimizde yapmalıyız. Benden önce çok önemli bir tecrübe konuştu. Ben kısa süreli Başkanlık görevimden şunu anladım; Belediye Başkanı sivil toplumun, basının, medyanın, kamuoyunun gözü önünde sınırsız bir kaynağın üzerinde oturan istediğine istediğini veren biriymiş gibi algılanıyor. Bunun hiç böyle olmadığını, Belediye Başkanının o temsil ettiği kurumu ve bütçesinin ateşten bir top olduğunu, bir emanet olduğunu anladım. Bu duygu ve düşüncülerle görevimizi yapmamız gerekiyor.”

YENİMAHALLE BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ MEHMET KARTAL: “HESAP VEREBİLİR OLMA KONUSUNDA BASINIMIZ HER ZAMAN TETİKLEYİCİ BİR UNSURDUR”

Yenimahalle Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal da ülkenin birliği ve bütünlüğü için medya mensuplarını çok büyü görevler düştüğünü belirtti. Kartal, Yenimahalle Belediyesi olarak basına her zaman destek verdiklerini dile getirerek, “Günümüzde medya demokratik ülkelerde dördüncü bir güç haline geldi Murat Başkanımızın da söylediği gibi ancak bu gücü çok kötüye kullananlar da var. Ama savaşın, gözyaşının içinden haber üretenler de var. Onları selamlıyorum, esas selamlanması gereken basının gerçek emekçileri. Gazeteciliğin ne kadar zorlu olduğunu çok iyi biliyorum. Yerel gazeteciliğin de sorunlarının çok büyük olduğunu biliyorum. Biz Yenimahalle Belediyesi olarak elimizden geldiğince yerel gazeteciliği destekliyoruz. Bizi eleştirsinler, yanlışlarımızı söylesinler istiyoruz. Bizler halkın hizmetkarlarıyız, ötekileştirmeden, ayrıştırmadan. Türküyle, kürdüyle, alevisiyle, sunnisiyle, lazıyla, çerkesiyle herkesi kucaklama zorunluluğumuz var. Çünkü hepimiz Türk milletiyiz. Kurucu Öndermiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir. Bugün birileri Suriye’den namlusunu bize uzatmış sizi öldürürüz diye tehdit ediyorlar. İşte belki de buralarda basınımız gerçek görevini yapmalı ve milletimizin yanında durmalı. Milletimizin birliği ve dirliği her şeyden önemli. Bir yerel seçimlere gidiyoruz. Hiçbir vatandaşımızın burnu bile kanasın istemiyoruz, nefret dilinden uzak durmalıyız iktidarıyla muhalefetiyle. Ötekileştirmekten ayrıştırmadan uzak durmalıyız iktidarıyla muhalefetiyle. Öz eleştirmeliyiz. Madem bu milletin bir ferdiyiz, bu milleti anlamaya çalışmalıyız. Hesap verebilir olmalıyız. Biz Yenimahalle Belediyesi olarak yerel medyaya hep destek olmaya çalıştık ve hep destek olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

YENİ YÖNETİM KURULU GÖREVE HAZIR”

Konuşmaların ardından, Divan Kurulu Başkanı Murat Ertan, Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkan Yardımcısı Umut Karakülah’tan 2017- 2019 yılları Faaliyet Raporu’nun ibrasını istedi. Karakülah, 2 yıllık süreçte yapılan faaliyetleri ve Derneği İşletme Hesabı Tablosu’nu Genel Kurul’a ibraz etti. Ardından Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği’nin yeni Yönetim Kurulu oybirliği ve çokluğu ile seçildi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından Genel Kurul son buldu.

 
56 şehir ihracat fazlası verdi, dış ticaret açığı yüzde 28 azaldı
 
Mustafa Çakırcalı Sergisi Karikatür Atölyesi’nde
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
TTB: “2018 yılında da kızamık vakalarında artış var!”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA TÜRK Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, düzenlediği ...
 “2019 enflasyonu yüzde 14.6, gıda enflasyonu yüzde 13”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA TÜRKİYE Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ...
Arabuluculukta “yeni dönem”
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA HUKUK sistemi gelişmiş ülkelerde ...
 
Ressam Muharrem Aygün’den “Yine Yeniden” Resim Sergisi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA MUHARREM Aygün’ün 1990 yılında Hacettepe ...
Şiddete karşı “tek yürek” oldular
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ŞİDDETSİZ Toplum Derneği, şiddetsiz bir Türkiye’de ...
“Ankara’da Sanayi 4.0 Projesi” hayata geçirildi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ANKARA Sanayi 4.0 Hazırlıkları Yerel İzleme ...
 
Çocuk Yazarlar “Yade Çocuk Kulübü’nde”
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   GEÇTİĞİMİZ günlerde Yade Kitap’ın basın ...
Akciğer kanserinde güncel gelişmeler Başkent'te konuşuldu
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   BAŞKENT'TE geçtiğimiz günlerde “Akciğer ...
Toplumumuzda cinsellik utanma duygusu ile baskılanıyor
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA GÜNÜMÜZ toplumlarında sağlık, ülkelerin ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Zahidem
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
İşletmenizde Veri Güvenliğini Sağlamak İçin 5 Kolay Yöntem
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Kryztof Kieslowski Dekalog Dizi Filmleri
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Zaman Kendi Çocuklarını Yutar
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Zamansız Ayrılıklar
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
TARİHİN İLK ŞAİRİ BİR KADIN
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri