Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu:  “Resmi enflasyon ile emekçi enflasyonu arasında ciddi uçurum var”
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu: “Resmi enflasyon ile emekçi enflasyonu arasında ciddi uçurum var”
“Türkiye’nin dış politikasını açık ve net Putin belirliyor”
“Türkiye’nin dış politikasını açık ve net Putin belirliyor”
Restoran, kantin, okul ve hastane gibi yerlerde alerjen gıda bilgisi tüketiciyle paylaşılacak
Restoran, kantin, okul ve hastane gibi yerlerde alerjen gıda bilgisi tüketiciyle paylaşılacak
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Yerel Medya ile buluştu: “Neredeyse Ekrem Bey yuhalanacaktı, öyle bir ortam yaratıldı”
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Yerel Medya ile buluştu: “Neredeyse Ekrem Bey yuhalanacaktı, öyle bir ortam yaratıldı”
HAK-İŞ Başkanı Arslan, Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuştu: HAK-İŞ’ten yeni asgari ücret önerisi
HAK-İŞ Başkanı Arslan, Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuştu: HAK-İŞ’ten yeni asgari ücret önerisi
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
7 Eylül 2019 Cumartesi - 09:54

Eğitim giderleri yüzde 15 artmışken memur ve işçiye yapılan zam çok az

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, eğitimde yaşanan sorunların 2019 - 2020 eğitim öğretim döneminde de devam ettiğini ifade ederek değerlendirmelerde bulundu. 

Eğitim giderleri yüzde 15 artmışken memur ve işçiye yapılan zam çok az

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, eğitimde yaşanan sorunların 2019 - 2020 eğitim öğretim döneminde de devam ettiğini ifade ederek değerlendirmelerde bulundu. 
“EĞİTİM GİDERLERİ YÜZDE 15 ARTARKEN İŞÇİ VE MEMURA YAPILAN ZAM BU RAKAMIN ÇOK ALTINDA”
Eğitimde zengin aile çocuğu ile fakir aile çocuğunun sahip olduğu eğitim harcamaları farkını rakamlarla ifade eden Kaya; “Birçok velimiz ‘ben çocuğumu okula göndermek için neler harcıyorum biliyor musun?’ diyor. Biliyorum, farkındayım. 2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılı’nda okul öncesi eğitime başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 1198 TL.  Geçtiğimiz yıla göre yüzde 14 artmış. Memur-Sen Genel Başkanı senin aldığın zam 4 + 4. Türk’-İş Başkanı sen de duy. Yüzde 14’ün karşısında aldığın zam oranı yüzde 8. İlkokul 1’inci sınıfa başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 1813 TL. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 12 artmış. Ortaokul’a başlayan öğrencinin başlangıç gideri 1992 TL. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 17 artmış. Lise’ye başlayan öğrencinin gideri 2 bin 144 TL. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 17 artmış. Tüm eğitim kademelerindeki artış yüzde 15 olarak gerçekleşmiş. Doğalgaz’a yapılan zam yüzde 30. Eğitim’de kim ne kadar para harcıyor? 2018 yılında en yoksul, yüzde 20’lik dilimde bulunan aileler eğitime yılda 579 TL para harcamışlar. Yani yüzde 2. En zengin yüzde 20’lik dilimde bulunan aileler eğitime 18 bin 445 TL. Yani yüzde yüzde 63,7. Diğer yüzde 60’lık dilimde bulunan ailelerin eğitime 9 bin 932 TL kaynak ayırdığı görülüyor. En zengin yüzde 20’lik dilim ile en yoksul yüzde 20’lik dilimde bulunan ailelerin eğitime ayırdığı paranın arasındaki fark; 32 kat.”  dedi.
“ÖĞRETMEN YETERSİZ, OKUL VE DERSLİK YETERSİZ, EĞİTİME ERİŞİMDE BÜYÜK SORUNLAR VAR”
19 milyon öğrenci eğitim öğrenime, 1 milyonun üzerinde de öğretmenin de göreve başlayacağını ifade eden Kaya, eğitimdeki sorunların artarak devam ettiğini kaydetti. Kaya: “.Biz eğitimin içinde bulunduğu krizi anlatmaktan yorulduk, AKP girdiği karanlık yolda yürümekten vazgeçmedi. Sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Eğitimi bilinçli olarak bu çıkmazın içine sokanlardan, sorunu çözmelerini beklemiyoruz. Eğitimde o kadar çok sorunumuz var ki saymakla bitiremeyiz. Hangi sorun daha can yakıcı diye sorsak, birinci sıraya koyabileceğimiz onlarca sorun sayabiliriz. Öğretmen yetersiz, okul ve derslik yetersiz, eğitime erişimde büyük sorunlar var; laik, demokratik, bilimsel eğitim anlayışı yok” dedi.   
“ÖĞRETMEN ÖĞRETMENDİR. SÖZLEŞMELİ, ÜCRETLİ ÖĞRETMEN Mİ OLUR”
Atanamayan öğretmenler ile ilgili sorunları dile getiren Kaya; “Yeni bir eğitim-öğretim yılına daha girerken, atanmayan öğretmen sorunu hala devam ediyor. AKP 2002 yılında iktidara geldiğinde 72 bin atanmayan öğretmen vardı. Bu sayı 2019 yılında 700 bine dayandı. Sayıştay Denetim Raporuna göre öğretmen açığı yüz binlerce, Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a göre de 117 bin öğretmen açığı var. Bu rakamlara rağmen, öğretmen açığının kapanmayacağını bile bile AKP iktidarı sadece 40 bin öğretmen ataması yaptı. Bizim tespitlerimize göre acilen 200 bin atama yapılarak öğretmen açığının rahatlatılması gerek. Çocuklarımızı göz göre göre öğretmensiz bırakarak geleceğimizi karartıyorlar. Atama bekleyen 700 bin öğretmenimizin umutlarını yok ediyorlar. Öğretmenlerimizin kadrolu çalışma haklarını ellerinden alıp, iş güvencelerini yok ettiler, eşit işe eşit ücret alma haklarını gasp ettiler. Öğretmen öğretmendir. Sözleşmeli, ücretli öğretmen mi olur. CHP iktidarında atanmayan öğretmenlerimizin ataması yapılarak, öğretmen açığı derhal kapatılacak. Eğitim fakültelerinin kontenjanları, öğretmen ihtiyacına göre yeniden belirlenecek. Ataması yapılmayan 950 engelli öğretmenimizin de atamaları ivedilikle yapılacak. Çalışma koşulları engellerine uygun hale getirilecek. Öğretmenlerimizin tamamı kadrolu çalıştırılacak, eşit işe eşit ücret verilecek.” dedi. 
“ÖĞRENCİLERİMİZİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ YİNE CEMAAT VE TARİKATLARIN YURTLARINA MAHKÛM EDİLDİ”
17 bin köy okulunun kapatıldığını ve İstanbul Beşiktaş’ta eğitim öğrenim dönemine 1 hafta kala 7 okulun kapatıldığını söyleyen Kaya, taşımalı eğitim eleştirisi getirdi. Kaya; “Taşımalı eğitime geçen AKP, halkın ayağına kadar götürülen eğitim hakkını elinden aldı. Taşımalı eğitim adı altında çocuklarımızı yollarda, karda, kışta, çamurda, eşek sırtında perişan etti. Köylerimizi okulsuz ve öğretmensiz bıraktı. Çocuğunun elinden tutarak köyünde, kapısının önündeki okuluna götüren, sorunlarını köy öğretmeniyle paylaşan anneler, babalar; köy okulları kapatılınca çocuklarının yolunu endişeli gözlerle bekler oldu. Taşımalı eğitimi bitirme iddiasıyla iktidara gelen AKP 2001-2002 eğitim öğretim yılında 640 bin olan taşımalı öğrenci sayısını, 2017-2018 yılında 1 milyon 321 bine çıkardı. CHP iktidarında kapatılan köy okulları yeniden açılacak. Okul olmayan köylere okul yapılacak. Okulsuz öğretmensiz köy kalmayacak. Atanmayan öğretmenlerin çok büyük bölümü köy okullarının açılmasıyla öğrencilerine kavuşacak. Taşımalı eğitim gören çocuklarımızın büyük bir bölümü, devlet yurdu olmayan yerlerde, cemaat, tarikat ve bunlara bağlı vakıfların açtığı yurtlarda kalmaya mahkûm edildi. 17 yıldır bilinçli olarak yeteri kadar devlet yurdu yapmayan AKP çocuklarımızı cemaat ve tarikatlara yönlendiriyor. Cemaat ve tarikatlara bağlı vakıfların sıbyan mektepleri açmaları teşvik ediliyor. Henüz okula başlamamış çocuklar cemaat ve tarikatların eline teslim ediyor. Çocuklarımız buralarda tacize, tecavüze uğruyor, dayak ve kötü muamele görüyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu yapılarla protokol imzalamaya ve mevcut protokolleri uzatmaya devam ediyor. Kendi çocuklarını asla göndermeyecekleri izbe yerlerde çocuklarımızın geleceği karartılıyor. Aladağ’da cemaat yurdunda çıkan yangında yanarak can veren çocuklarımızın acısı hala yüreklerimizi yakıyor. Bu sene üniversiteye giden öğrencilerin sadece yüzde 17’si bir devlet yurduna yerleşebildi. Diğer öğrencilerimizin büyük bir bölümü yine cemaat ve tarikatların yurtlarına mahkûm edildi. CHP iktidarında, Milli Eğitim Bakanlığının cemaat, tarikat ve bunlara bağlı vakıflarla yaptığı protokoller derhal sonlandırılacak. Cemaat ve tarikatların Milli Eğitim Bakanlığı ve eğitimle olan bütün ilişkileri kesilecek. Sosyal devletin gereği, çocuklarımızın kalacağı devlet yurtları yapılarak, cemaat ve tarikatların bu alandaki faaliyetleri sonlandırılacak.” şeklinde konuştu.
“GEREKEN DERSLİK SAYISI 57 BİN,  2019 YILINA AYRILAN BÜTÇE İLE AÇILABİLECEK DERSLİK SAYISI İSE SADECE 17 BİN 500”
Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Her dört okuldan birinde ikili eğitim veriliyor. AKP’nin Milli Eğitim Bakanları ikili eğitimi bitireceklerini açıklasa da bütçe rakamları bunu doğrulamıyor. Çünkü ikili eğitimi bitirmek için yapılması gereken derslik sayısı 57 bin, 2019 yılına ayrılan bütçe ile açılabilecek derslik sayısı ise sadece 17 bin 500. Örneğin; Ortaöğretim Genel Müdürlüğü; 6 milyar 708 milyon TL yatırım projesi ödeneğinin, 6 milyar 134 milyon TL’sini (%91,44) çalıştay vb. etkinliklerin yolluk ve organizasyonları için kullandı. CHP iktidarında yeterli sayıda okul ve derslik yapılarak ikili eğitime ivedilikle son verilecek. AKP’nin açıkladığının aksine; İstanbul, Hakkâri, Şırnak, Diyarbakır gibi illerimizde 60-70 olan sınıf mevcutları hızla dünya standartlarına indirilecek. Dünya tarihinin, kültürünün mirası İstanbul’un ikili eğitimde başı çekmesi eğitimin içler acısı durumunu gözler önüne seriyor. İstanbul’da yakında üçlü eğitme geçilirse hiç şaşmayın. AKP eğitimde parasız, laik, demokratik, bilimsel eğitime büyük bir darbe vurdu. 
Türkiye’nin ihtiyacı kadar değil de bütün okullarımızı imam hatibe dönüştürme çabası içine girdi. İmam hatip sayısı 2002-2003 eğitim-öğretim döneminde 450iken, 2018-2019eğitim-öğretim yılında 1607’ye çıktı.17 yılda açılan imam hatip sayısı 1157 oldu. İmam hatip liselerindeki öğrenci sayısı ise 2002-2003 eğitim-öğretim döneminde 71 bin iken, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında bu sayı 504 bin 327’ye ulaştı.17 yılda imam hatipte okuyan öğrenci sayısı 433 bin 327 oldu. CHP iktidarında hedefimiz laik, demokratik, bilimsel eğitim olacak. Meslek liselerinin kontenjanları Türkiye’nin ihtiyacına göre belirlenecek. Ne bir eksik, ne bir fazla! Çağı yakalamanın, dünyayla rekabet etmenin, refah toplumu olmanın, katma değeri yüksek ürünler üretmenin yolu bilimsel eğitimden geçtiğine göre, biz de bu kulvarda hızla yerimizi alacağız. 
“LGS İLE GETİRİLEN TERCİH SİSTEMİ GENÇLERİMİZİ İMAM HATİP LİSELERİNİ TERCİHE ZORLADI”
Eğitim sisteminde sorun değil, büyük bir kriz var. Çocuklarımızı artık kendi mahallemizdeki bir okula dahi kaydedemiyoruz. Okullar toplumu kaynaştıran değil, ayrıştıran bir yapıya doğru sürükleniyor. LGS ile getirilen tercih sistemi gençlerimizi İmam Hatip Liselerini tercihe zorladı. En başarılı çocuklarımız istemedikleri halde zorlama tercihlerle İmam Hatip Liselerinde okumaya mahkûm edildi. Kontenjanları dolmamasına, okullar boş kalmasına rağmen bir yandan yeni imam hatipler yapmaya, bir yandan da köklü okullarımızı kapatarak imam hatibe dönüştürmeye devam ediyorlar. Çocuklarımız hayalini kurduğu lise türünde öğrenim göremiyor. Büyük bir dayatma ile karşı karşıyayız. Eğitim hakkının gasp edildiği bir süreci yaşıyoruz. Meslek ya da İmam Hatip Lisesine gitmek istemeyenlerden; parası olanlar özel okullara, parası olmayanlar da Açık Öğretim Liselerine, yani örgün eğitimin dışına itildi. Türkiye’de öğrencilerin yüzde 15.38’i açık öğretimde okuyor. Ortaokul ve lisede 2 milyon 300 bin öğrenci açık öğretimde okuyor. Açık liseye giden öğrencilerin sayısı 1 milyon 500 bini aştı. 700 bin’i aşkın öğrencide açık ortaokullarda okuyor. Ortaokul ve lisedeki öğrencilerin yaklaşık 5’te 1’i açık ortaokul ve lisede okuyor. CHP iktidarında, LGS ve benzeri sınavlar kalkacak. Sınav odaklı ezbere dayalı eğitim anlayışı terk edilecek. Çocukların yeteneklerini, ilgi alanlarını ortaya çıkartan bir eğitim sistemi getirilecek. Çocuklarımızın ilgi alanlarına, yeteneklerine uygun okullarda okumaları sağlanacak. Çocuklarımızı örgün eğitimin dışına iten baskıcı yöntemlere derhal son verilecek. Okul Aile Birlikleri okula para toplayan, okulun badana boyasını yapan, ancak eğitim konusunda söz hakkına sahip olmayan bir konumdadır. CHP iktidarında Okul Aile Birlikleri işlevsel statüye kavuşturularak, velilerimize de söz hakkı verilecek. İdareci, öğretmen, öğrenci ve veli temsilcilerinden oluşacak olan ““Okul Meclisleri” kurulacak. 
“OTOMATİK OLARAK OKUL KAYDI YAPILAN ÇOCUKLARIN YÜZDE 10’U NEDEN OKULA GİDEMİYOR?”
Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokullarda okullaşma oranını yüzde 91,5, ortaokullarda ise yüzde 94,47 olarak açıkladı. Bu rakamlar geleceğimiz için kaygı vericidir. 21. yüzyılda kabul edilebilir bir durum değildir. Biz şunu merak ediyoruz! Sisteme kayıtlı, okul yaşı geldiğinde otomatik olarak okul kaydı yapılan çocukların yüzde 10’u neden okula gidemiyor? Bunun mantıklı bir açıklaması var mı? AKP döneminde eğitime erişim imkânı her geçen yıl biraz daha kısıtlandı. 17 yıldır iktidarda olan AKP, ilkokul çağındaki çocukların yaklaşık yüzde 10’unu, ortaokul çağındaki çocukların yaklaşık yüzde 6’sını okula gönderemiyorsa, artık ömrünü tamamlamıştır! Türkiye’ye vereceği hiçbir şey kalmamıştır! Çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğinden çalıyor demektir. CHP iktidarında okullaşma oranı yüzde yüz olacak! Hiçbir çocuğumuz eğitime erişim sorunu yaşamayacak. Sosyal devlet, parasız, laik, demokratik ve bilimsel eğitimi her vatandaşımızın ayağına kadar götürecek. Kuş uçmaz, kervan geçmez dedikleri her yerde okulumuz, öğretmenimiz ve kaliteli eğitimimiz olacak. Hiç kimse eğitimden yoksun kalmayacak. Milli Eğitim Bakanı az önce de açıkladı; “okul yaşı gelen öğrencilerin kaydı “e-okul” üzerinde otomatik yapılıyor” dedi. Biz de okul kaydının otomatik olarak e-devlet üzerinden yapıldığını biliyoruz. Çocuklarımızı okuldan ve öğretmenlerimizden kopartmak istediğinizi biliyoruz. Sıbyan mekteplerine, cemaat ve tarikatların izbe mekânlarına mahkûm etmek istediğinizi biliyoruz. O yüzden yüzde 10 çocuğumuz ilkokula gitmemesine göz yumuluyor. 
“EĞİTİM SİSTEMİMİZİN İÇERİĞİ, EVRENSELLİKTEN, BİLİMSELLİKTEN, İNSAN HAKLARINDAN YOKSUN”
Türkiye’nin kanayan yaralarından biri de kadına ve çocuğa şiddettir. Türkiye’de günde ortalama üç kadın öldürülüyor. Çocuklarımız, tecavüze, tacize şiddete maruz kalıyor. Ancak işimiz çok kolay değil. AKP’li belediye başkanları 21. yüzyılda “kadın dövmenin incelikleri”ni anlatan kitapları halka dağıtabilme cüreti gösterebiliyor. Böyle bir anlayışın 17 yıldır Türkiye’yi yönettiğini düşündüğümüzde, kadınlarımıza uygulanan şiddetin nedenlerini daha iyi anlayabiliriz. Türkiye İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi”ni imzalayan ilk ülke olmasına rağmen, AKP sözleşmenin gereğini hayata geçirmedi. Kadına ve çocuğa şiddetin kökeninde eğitim sistemindeki eksiklikler yatıyor. Çünkü eğitim sistemimizin içeriği, evrensellikten, bilimsellikten, insan haklarından yoksun. Ailede, okulda, hayatın her alanında şiddet kültürünün yok edilmesi için eğitim sisteminde köklü değişikliklere ihtiyaç var. CHP iktidarında, toplumsal cinsiyet eşitliği kültürünün geliştirilmesi için eğitim sistemi uygun hale getirilecek.
“CHP’Lİ HALKÇI BELEDİYELERİMİZ İKTİDARA GELİR GELMEZ CEMAAT TARİKAT VE BUNLARA BAĞLI VAKIFLARA AKITILAN PARA MUSLUKLARINI KESMİŞTİ”
Milli Eğitim Temel Kanunu’ndaki “karma eğitim”in esas alınması gerektiğini görmezden gelip, cemaat ve tarikatların vagonuna binenler, kafalarını kuma gömenler var. Bu konuda bazı çabaların içine girildiğini görüyoruz, ancak bilimin emrettiği kuralların dışına çıkılamaz. 
CHP iktidarında karma eğitime devam edilecek, karma eğitimde seçme hakkı değil, pedagojik olarak doğru olan uygulanacak. 31 Mart seçimlerinden sonra, AKP’li belediyelerin cemaat, tarikat ve onlara bağlı vakıflara eğitime desteği adı altında halkın alın terini akıttığı bir kez daha belgeleriyle ortaya çıktı. CHP’li halkçı belediyelerimiz iktidara gelir gelmez cemaat tarikat ve bunlara bağlı vakıflara akıtılan para musluklarını kesmişti. CHP’li belediyelerimizde halkın alın teri yine halkın hizmetine harcanmaya başlandı. Şimdi CHP’li belediyelerimizde Eğitim Birliği Kanununa uygun bir şekilde gerçek eğitim seferberliği başlatılmıştır. Bu eğitim seferberliği, Okul Aile Birlikleri, Demokratik Kitle Örgütleri, sendikalar ve gönüllü kişilerle birlikte yürütülmektedir. Belediyelerimiz hızla kreşler, çocuk bakımevleri, yurtlar açmaya başlamıştır. 
Çocuklarımız cemaatlerin ve tarikatların açtığı sıbyan okullarından ve yurtlarından kurtarılarak belediyelerimizin parsız hizmetlerinden yararlandırılacaktır. AKP iktidarda kaldığı sürece, gelecek eğitim-öğretim yılında da aynı sorunları konuşacağız. Çocuklarımız cemaat ve tarikat yurtlarında tecavüze uğrayacak, kadınlarımız öldürülecek, çocuklarımız istemedikleri okullarda okumaya mecbur bırakılacak, taşımalı eğitim işkencesi devam edecek, atanmayan öğretmenlerimizin umudu daha da kararacak, öğrenciler öğretmensiz kalacak… Sözleşmeli öğretmenler ailelerinden ayrı yaşamaya devam edecek, ücretli ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan öğretmenlerimiz kölelik ücretiyle, açlık sınırı altında yaşamaya devam edecek. 
Laik, demokratik bilimsel eğitimin kırıntılarını dahi yok etmek için var güçleriyle çalışacaklar. Cumhuriyetle hesaplaşmak isteyenler durmayacak, iktidar güçlerini kullanacaklar. Eğitim sistemini işlemez hale getirip, rejim değişikliği için gedik açmanın hesabını yapan, AKP’den hiçbir beklentimiz yok. Öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize sesleniyorum.  Sorunun kaynağı, sorunu çözemez.  Eğitim sorununu biz çözeriz.”

 
Milli Piyango bileti satışına düzenleme
 
Konut satışlarını bu yıl ikinci el sırtlıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sağlık kalkanı “Kabak Çekirdeği”
BİR avuç yani yaklaşık 10 gramında 56 kalori bulunan mineral ve vitamin ...
CHP’li kadınlardan Mamak’ta yaşanan istismara tepki
CHP Ankara İl Kadın Kolları üyesi kadınlar, Mamak’ta 14 yaşındaki bir ...
Kendi ilacımızı üretemiyoruz, hammaddede dışa bağlıyız
TÜRK Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, bölge Eczacı Odası ...
 
Türkiye’ye gelen gurbetçiler ilaç mağduriyeti yaşayacak
TÜM Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Türkiye'ye ...
“Biz erken seçim istemeyeceğiz ama karşı taraf erken seçime gidiyoruz derse biz her zaman hazırız”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin genel ...
“Yerli aşımızın üretimi için çalışmalarımız devam etmektedir”
KORUYUCU sağlık hizmetleri çalışmalarının daha da yaygınlaştırması, sağlık ...
 
“Su yönetiminde yeni düşünce yapısı oluşturmalıyız”
SU Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız, TEMA Vakfı 2019 Saha ...
İshali Kesmek için İçilen Asitli İçecekler ve Kahve Şehir Efsanesi
“İSHAL, kişilere günlük hayatı sekteye uğratacak derecede rahatsızlık verebilir.
Barajlar ve maden çalışmaları Munzur Vadisi’ni yok olmanın eşiğine getiriyor
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi çalışmaları kapsamında ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Gül ile Bülbül
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
Tam “Ekmek Aslanın Ağzından Midesine İnerken...”
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Reha Erdem’in Kaç Para Kaç Filmi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Boşluğu Dolduruyorum ve Unutuyorum
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Elektrikli ve Hibrid Otomobil Satışları 2019 Yılında Üç Kat Arttı
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
Yavaşlamak, Durmak…
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri