Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Türk-İş Başkanı Atalay’a bir destek de sokağın emekçilerinden...
Türk-İş Başkanı Atalay’a bir destek de sokağın emekçilerinden...
5 adet araç kiralanacak
5 adet araç kiralanacak
Garsonluk hizmeti için ihale açıldı
Garsonluk hizmeti için ihale açıldı
EGO, ray bağlantı elemanı alacak
EGO, ray bağlantı elemanı alacak
Ersun Yanal Fenerbahçe'de
Ersun Yanal Fenerbahçe'de
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
10 Mart 2018 Cumartesi - 08:37

Eczacılar Mobil Öğrenim ile daha iyi hizmet verecek

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA TÜRK Eczacılar Birliği ve köklü ilaç firması Bayer, Dünya Kadınlar Günü Haftası'nda kadın sağlığı alanında eczacı danışmanlığı için ortak bir projeyi hayata geçiriyor.

Eczacılar Mobil Öğrenim ile daha iyi hizmet verecek

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

 

TÜRK Eczacılar Birliği ve köklü ilaç firması Bayer, Dünya Kadınlar Günü Haftası'nda kadın sağlığı alanında eczacı danışmanlığı için ortak bir projeyi hayata geçiriyor. Kadın Sağlığı Akademi Platformu ile eczacıların kadın sağlığı hakkında en güncel bilgilere sahip olması hedefleniyor. Eczacı odalarına üye 25 binden fazla eczacının kadın sağlığı konusunda bilgi düzeyi arttırılarak, daha iyi bir hizmet vermeleri amaçlanıyor.

Mobil Öğrenim uygulamasıyla dinamik bir eğitimin amaçlandığı projenin imzaları, düzenlenen basın toplantısında atıldı. Proje ile ilgili konuşma yapan Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, şunları söyledi: "Sözlerime 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlamak istiyorum. Kadına şiddette yıllardır kötü bir karnemiz var. 2018’in başındayız ve Ocak ayında 28, Şubat ayında 47 kadın şiddete kurban gitti. Bunun yanı sıra hemen her gün şiddet, taciz ve tecavüz haberleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Kadınların yaşam tarzlarına yönelik saldırılara maruz kaldığı, pek çok alanda baskıyla karşılaştığı, şiddete karşı ses çıkarmalarının önlendiği bu atmosferde her birimizin elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Yaşamın ve yaşatmanın önemini bilen bir sağlık meslek örgütü olarak şiddetin önüne geçecek kapsamlı politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

"MODERN AİLE PLANLAMASI YÖNTEMLERİNE BAŞVURANLARIN ORANI YÜZDE 47"

Kadın sağlığı konusunda toplumsal bilinç ne yazık ki istenen seviyede değil. Toplumun sağlık okuryazarlığının ilkokul 2 seviyesinde olduğu, okuma yazma bilmeyen kadın nüfus oranının erkeklerden 5 kat fazla olduğu ülkemizde, kadın sağlığı konusunda kolektif bir bilinç oluşmasının elzem olduğu kanaatindeyim. Bu noktada sizlerle ülkemize dair bazı istatistiki verileri paylaşmak istiyorum; Kadın istihdam oranı, erkeklerin istihdam oranının yarısından az. Her 10 kadından yaklaşık 4’ü yaşadığı çevrede kendini güvensiz hissediyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 buçuk milyonun üzerinde bebek dünyaya geliyor ve 2016 verilerine göre, bir canlı doğuma karşılık 10 bebek ölümü düşüyor. 2016 yılında 15-19 yaş grubundaki her bin kadın başına 24 doğum düştü. Modern aile planlaması yöntemlerine başvuranların oranı yüzde 47 civarında.

"ECZACILARI HALKA EN YAKIN SAĞLIK DANIŞMANI OLARAK TANIMLIYORUZ"

Gördüğünüz üzere tablo pek parlak değil. Bu noktada Bayer ile ortaklaşa geliştirdiğimiz Kadın Sağlığı Akademisi projesini çok kıymetli buluyorum. Kadın sağlığı konusunda toplumumuzun bilinçlenmesi amacıyla yapılan çalışmaların önemine inanıyorum. Eczane merkezli çalışmaların da bu alanda çok etkili olduğunu düşünüyorum. Bizler, eczacıları ‘halka en yakın sağlık danışmanı’ olarak tanımlıyoruz. Kadınlar eczaneye sıklıkla başvuruyor ve doğum kontrol yöntemleri, gebelikte ilaç kullanımı, gebelikte beslenme, üreme sağlığı gibi pek çok konuda eczacıya danışıyor. Projemizde de kadın sağlığı konusunda ilk danışılan merkezlerden birisi olan eczacıların konuya ilişkin bilgilerini tazelemesini hedefledik. Eğitim programının akademisyen, jinekolog ve eczacılar tarafından oluşturulduğu projeyle 26 binden fazla eczacımıza uzaktan eğitim yoluyla ulaşmayı amaçlıyoruz.

"ECZACILARIN BİLGİLERİ TAZELENECEK"

Güncel ve güvenilir bilgilerin yer aldığı eğitimlerimizin kadın sağlığı konusunda toplumun bilinçlenmesine katkı sağlayacağına inanıyorum. Eczacılarımız projede yer alan eğitimlerle bilgilerini tazeleyecek, üreme sağlığı alanındaki gelişmelerden ivedilikle haberdar olacak, danışanlarına güvenilir bilgilerle hizmet sunacak, toplum sağlığına daha fazla katkıda bulunacak.  Biz bu projenin hayata geçmesi için iki yıl boyunca canla başla çalıştık. Çünkü kadın sağlığına yapılan her yatırım, hem insan gücü hem de maliyet anlamında, toplumun geleceğine yapılan yatırımdır diye düşünüyoruz. Kadın Sağlığı Akademi projesinin benzeri projelerin önünü açması, benzeri projelerin artması ve kadına dair tablonun bir an önce düzelmesi, daha eşit bir toplumsal hayat diliyoruz.

"İKİ GEBELİK ARASI EN AZ 2 YIL OLMALI"

Projenin bir diğer paydaşı olarak söz alan Bayer Healthcare Kadın Sağlığı ve Erkek Sağlığı Pazarlama Müdürü Pelin İçil ise proje hakkına detaylı bilgiler paylaştı. İçil, kadın haklarının ve kadın sağlığının birbiriyle bağlantılı olduğunu belirtti. Aile planlamasının devletin dayatmalarından ziayde, eşlerin kanaatleri doğrultusunda olması gerektiğini söyledi. Kişisel istekler, ekonomik olanaklar gibi ölçütlerin çocuk sahibi olma hususunda önemli olduğunun altını çizen İçil, kadın doğum uzmanları tarafından kadınların sağlığı ve yeni bir gebeliğe hazır olması açısından en az 2 yıl ara olması gerektiğini söylüyor. İçil, sözlerine şöyle devam ediyor: "Ülkemizdeki istatistiklere bakıldığında, 2 kadından sadece 1 tanesi modern yöntem kullanıyor. Takvim yöntemi, geri çekme, laktasyon, ve duş almanın gebelikten koruyacağını düşünen kadınların sayısı oldukça fazla."

"HEDEF, 20 BİNDEN FAZLA ECZACININ BİLGİ DÜZEYİ ARTIRMAK"

Bu anlamda Bayer'in çalışmaları ve projenin kapsamından da bahseden İçil, şunları söyledi: "Türk ilaç pazarındaki faaliyetlerini 1954 yılında başlatan firmamız; bu süre boyunca her yıl başarılı işlere imza atmakta, kadın sağlığı konusunda yenilikçi bilimsel ve eğitsel çalışmalarını hayata geçirmektedir. Kadın Sağlığı alanının lideri olarak yaptığımız sosyal sorumluluk faaliyetleri çerçevesinde, tüm dünyada üreme sağlığı konusundaki eğitimlere destek vererek, özellikle gençlerin kendilerinin ve ailelerinin sağlığı ile ilgili daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı oluyoruz. Son dönemde teknolojinin verdiği olanakları da kullanarak, sağlık alanında mekan sınırlarını ortadan kaldıran yeniliklere imza attık. Bayer olarak 2014 yılında hayata geçirdiğimiz Kadın Sağlığı TV ile şu ana kadar 3 milyondan fazla kadın, başkalarına sormaktan çekindiği infertilite, gebeliğe hazırlık, adet dönemi, menopoz gibi A'dan Z'ye kendilerini yakından ilgilendiren tüm konularda hekimlerine canlı olarak danışma ve cevaplarını anında alma olanağı buldu. Bu projemiz ulusal ve uluslararası pek çok ödüle de layık görüldü. Yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki, konu özellikle kadın sağlığı olduğunda kadınlar eczanede üreme sağlığı ile ilgili konular gündeme geldiğinde diyalog kurmaktan çekiniyor. Oysa eczacılar, kadınları doğru yönlendirebilecek, sorularına cevap verebilecek ve gerekli durumlarda hekime yönlendirebilecek, çok önemli danışma merkezlerinden bir tanesidir. Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve Bayer'in işbirliği ile hazırlanan Kadın Sağlığı Akademi Platformu ile, 20 binden fazla eczacının kadın sağlığı konusunda bilgi düzeyinin arttırılmasını hedefliyoruz. Bu platformumuzda yalnızca medikal bilgi değil, kadınlara nasıl danışmanlık verilmesi gerektiği ile de ilgili eğitim programlarımız bulunuyor.

"MOBİL ÖĞRENİM İLE HEDEF ODAKLI VE DİNAMİK EĞİTİM"

Eczacılarımızın yoğun programlarında en verimli şekilde eğitim almalarını sağlayacak platformumuzun en önemli özelliği, mobil eğitim prensiplerini gündeme alarak tasarlanması. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, günde ortalama 2600 kez dokunduğumuz mobil cihazlarımızdan öğrenim, masa üstü cihazlara göre 45% daha hızlı gerçekleşiyor. Platformumuzda kullandığımız teknolojiyle, eczacılarımız istedikleri mekanda, istedikleri konuları önceliklendirerek bilgi ihtiyaçlarını karşılayabilecek, hatta ihtiyaçlarına göre ek konuları talep edebilecekler. Böylece eczacılarımızın çok daha hedef odaklı ve dinamik bir eğitim programı ile tanışmalarını sağlamış oluyoruz. Toplumun en önemli bilgi kaynaklarından biri olan eczacıların, Kadın Sağlığı Akademi ile uzaktan eğitim alarak bilgilerini tazeleyeceğini, üreme sağlığı ve diğer alanlardaki yeni gelişmelerden haberdar olarak, kadınlara daha iyi danışmanlık vereceklerini düşünüyoruz. TEB ile birlikte ve uzman hekimlerimizin desteği ile, kadınları sağlıkları konusunda bilinçlendirme misyonu ile yürüteceğimiz Kadın Sağlığı Akademi projesini hayata geçirdiğimiz için oldukça heyecanlı ve mutluyuz.

"BİRLİĞİMİZE ÜYE OLANLARIN YÜZDE 50'SİNDEN FAZLASI KADIN"

Türk Eczacıları Birliği Denetleme Kurulu Başkanı  Ecz. Aylin Çal Yalçınkaya ise yaptığı konuşmada: "Ben de herkesi selamlıyor, kadın gazetecilerimizin Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. Biz Türk Eczacıları Birliği olarak üye olan serbest eczacıların yüzde 50'sinden fazlasının kadın olduğu bir meslek örgütüyüz. Meslek örgütümüzün içinde de kadınların güçlendirilmesi için çalışıyoruz. Diğer yandan, sağlık çalışanları olarak, kadın sağlığının çok önemli ama genellikle ihmal edilmiş bir alan olduğunu değerlendiriyoruz. O nedenle bu açığı kapatmaya eczacılardan başlamak istedik. Biz eczacılar özellikle üreme sağlığı noktasında kadınların ilk başvurduğu merkezlerden birisiyiz. Çünkü onların aynı zamanda kapı komşusu, arkadaşı, sırdaşıyız. Bu danışmanlık hizmetini verirken güncel bilgilere dayanmak da bizim sorumluluğumuz. Kadın Sağlığı Akademi Projemiz, bu sorumluluğumuzu yerine getirmek için bize bir fırsat sunacak. Hem de eczanede ya da evde, uzaktan eğitim yoluyla bu eğitimlere ulaşabileceğiz. Benzer örneklerin artmasını, başta kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi olmak üzere kadın sağlığını ilgilendiren her konuda acil önlemler alınmasını temenni ediyorum" dedi.

 
“Şeker Fabrikaları halkın malıdır, ‘yerli ve millidir’, satılamaz!”
 
Tüketici Hakları Derneği'nden kadınlara yönelik eşitsizliğe tepki
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Şeker Fabrikaları halkın malıdır, ‘yerli ve millidir’, satılamaz!”
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA SON günlerde kamuoyunda yoğun tartışmalara ...
Microsoft Ankara Zirvesi'nde Dijital ve Teknolojik Gelişmeler Konuşuldu
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA “KAMUDA Güvenilir Teknoloji İş Ortağı" misyonuyla ...
Şehit ailelerimize ve gazilerimize “ücretsiz” özel ambulans hizmeti
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA DOĞUMDAN ölüme kadar geçen süre olarak ...
 
“8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN”
BEGÜM ARSLAN / ANKARA HER şey ABD'nin New York kentinde bir dokuma ...
Herkes deprem konusunda evini kontrol ettirsin
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ...
Duayen gazeteci Karacehennem, mezarı başında anıldı
ÖZGÜR ALTIN / ANKARA Duayen gazeteci, Gazeteciler Cemiyeti Başkan ...
 
Dünya kadınları büyük mağduriyet yaşıyor
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA MALİ Müşavir ve Bağımsız Denetçi ve ...
Ulusal Riskli Bebek Kongresi'nin ilki Ankara'da gerçekleştirildi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA YÜKSEK İhtisas Üniversitesi ve Koru Hastaneleri'nin ...
AGYD'den Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı'na ziyaret
M. UMUT KARAKÜLAH GAZETECİLER ve yazarlar başta olmak üzere ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SELVER AKAR
SELVER AKAR
Peynirli Zeytinli Kek ile Şekerpare Tarifi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Her Şeyden Sonra
CENGİZ ÖZER
CENGİZ ÖZER
Dindar Neslin Geldiği Son Nokta!
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
Bir Plastik Poşet Dünya’ ya Bedeldir!...
KUTLU TAMAY
KUTLU TAMAY
Ayıntap Sofrası
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Bir Garip Yolcuyum Hayat Yolunda
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri