Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
AK Parti’den 27 Mayıs Darbesi’ne tepki
AK Parti’den 27 Mayıs Darbesi’ne tepki
ATİD, ‘Turizmin En’lerini ödüllendirdi
ATİD, ‘Turizmin En’lerini ödüllendirdi
BiK Genel Kurulu Toplantısı başladı
BiK Genel Kurulu Toplantısı başladı
ASMMMO Başkanı Bahadır’dan meslektaşlarına ‘birlik’ çağrısı
ASMMMO Başkanı Bahadır’dan meslektaşlarına ‘birlik’ çağrısı
ANKAmall’a üst düzey atama
ANKAmall’a üst düzey atama
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
26 Ocak 2022 Çarşamba - 09:26

ELDER kademeli elektrik tarifesine ilişkin merak edilenleri yanıtladı

Türkiye genelinde hizmet veren 21 elektrik dağıtım şirketinin çatı kuruluşu olan Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), Kademeli Elektrik Tarifesi ile ilgili tüketicilerden çok fazla soru gelmesi üzerine ‘Sıkça Sorulan Sorular’ı bir başlık altında toplayarak yanıtladı.

ELDER kademeli elektrik tarifesine ilişkin merak edilenleri yanıtladı

ALPER ŞAŞMAZ

Türkiye genelinde hizmet veren 21 elektrik dağıtım şirketinin çatı kuruluşu olan Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER); 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla ‘mesken tek zamanlı alçak gerilim abone grupları’ için başlatılan Kademeli Elektrik Tarifesi ile ilgili tüketicilerden çok fazla soru gelmesi üzerine ‘Sıkça Sorulan Sorular’ı bir başlık altında toplayarak yanıtladı.

“SINIR DEĞERİ GÜNLÜK 5 KİLOVATSAAT”

Kademeli Elektrik Tarifesi Nedir? sorunu yönelten tüketicilere ELDER; “Kademeli elektrik tarifesi; ‘mesken tek zamanlı alçak gerilim aboneleri’nin tükettiği elektriğin bedelinin iki kademe halinde belirlenmesini ifade eden bir tarife sınıfıdır. Bu tarifeye göre günlük 5 kWh (kilovatsaat) ve altında olan tüketimler düşük kademeli, bu miktarın üzerindeki kalan tüketimler ise yüksek kademeli tarife birim fiyatından hesaplanmaktadır” yanıtını verirken, tarifenin hangi abone grupları için geçerli olduğuna ilişkin soruya ise; “Kademeli elektrik tarifesi, sadece mesken tek zamanlı alçak gerilim abone grubunu kapsamaktadır. Mesken AG (alçak gerilim) Çok Zamanlı, Mesken OG (orta gerilim), Ticarethane, Tarımsal Sulama veya Sanayi abonelerinde kademeli elektrik tarifesi uygulaması bulunmamaktadır” yanıtını paylaştı. Kademeli Elektrik Tarifesi’nin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) 31.12.2021 tarihli 10707 no’lu kararı ile 01.01.2022 tarihi itibarıyla mesken tek zamanlı alçak gerilim abone grubunda olan tüm tüketiciler için geçerli olmak üzere başlatıldığı bilgisini paylaşan ELDER, kademeli tarifedeki tüketim sınırına ilişkin de; “EPDK, 2022 yılı için kademeli elektrik tarifesi sınırını günlük 5 kWh (kilovatsaat) olarak belirlemiştir. Bu tüketimin altında kalan bölüm düşük, üstünde kalan bölüm ise yüksek kademe olarak kabul edilmiştir. Belirlenen günlük 5 kWh (kilovatsaat) sınır değerinin okuma periyoduna esas gün sayısı ile çarpılması ile dönemsel düşük kademeli tüketim ve yüksek kademeli tüketim miktarları belirlenir” açıklamasını tüketicilerle paylaştı. Merak edilen sorular ve ELDER tarafından verilen yanıtlar şöyle devam ediyor:

“KADEMELİ ELEKTRİK TARİFESİNDE FATURA HESAPLANMASI NASIL YAPILIYOR?”

Abonelerin tüketim miktarları baz alınarak hesaplama yapılan bu tarifede, günlük ortalama 5 kWh’ya (kilovatsaate) kadar olan tüketimler birinci kademe olan Düşük Tüketimli Kademe'den, bu limitin üzerinde kalan tüketimler ise ikinci kademe olan Yüksek Tüketimli Kademe'den hesaplanarak faturalandırılmaktadır. İki tüketimin toplamına, dağıtım bedeli ve mevzuat gereği alınması zorunlu vergi kalemleri dahil edilerek toplam fatura oluşturulur.

“OKUMA PERİYOTLARI KAÇ GÜN OLARAK BELİRLENİR?”

EPDK mevzuatına göre okuma periyotları 25 ve 35 gün arasında olmak zorundadır. Örnek vermek gerekirse; 25 günlük okumalarda düşük kademeli tarife miktarı 25x5=125 kWh (kilovatsaat), 35 günlük okumalarda ise 35x5=175 kWh (kilovatsaat) olarak hesaplanır.

“VERGİ VE FONLAR KADEME HESABINA GÖRE Mİ HESAPLANACAK?”

Hayır; vergi ve fonlar için herhangi bir kademe hesabı yapılması söz konusu değildir. Bu kalemler toplam enerji bedeli üzerinden, Belediye Tüketim Vergisi (BTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) için belirlenen mevcut oranlar ile hesaplanmaya devam edecektir.

“KADEMELİ TARİFEDE TÜKETİM MİKTARI VE BİRİM FİYATLAR GÖRÜNÜYOR MU?

Kademeli elektrik tarifesi, elektrik faturalarının Fatura Detayı / Enerji Bedeli bölümünde, ‘Düşük Kademe’ ve ‘Yüksek Kademe’ olmak üzere iki ayrı şekilde gösterilmektedir. Bu bölümde, her iki kademede tüketilen elektrik kWh (kilovatsaat) miktarı ve uygulanan birim fiyatları yer almaktadır.

“KADEMELİ TARİFEDE ELEKTRİĞİN BİRİM FİYATINI KİM BELİRLİYOR?”

Elektrik birim fiyatlarını belirleme yetkisi mevcut yasa ve düzenlemelere göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) aittir. EPDK, elektriğin üretiminden, tüketiciye ulaşana kadar olan her aşamasındaki maliyetleri dikkate alarak kademeli tarife de dahil olmak üzere Türkiye genelindeki tüm tarifeleri oluşturmakta ve üçer aylık dönemlerde geçerli olmak üzere kamuoyu ile paylaşmaktadır. Elektrik Dağıtım ve Görevli Tedarik Şirketlerinin birim fiyatın belirlenmesi hususunda hiçbir tasarrufu bulunmamaktadır. Elektrik Dağıtım ve Görevli Tedarik Şirketlerinin faaliyetleri, özel sektör marifetiyle yürütülen kamu hizmeti niteliğindedir. Bu faaliyetler düzenlemeye tabi olup, şirketlerin gelirleri EPDK tarafından, rasyonel maliyetler ve tüketici faydası gözetilerek ‘şeffaf’ bir şekilde 5’er yıllık dönemler halinde belirlenmektedir.

“2021 VE 2022 DÖNEMİNDEN GÜNLERİ KAPSAYAN FATURALAR HESAPLAMA NASIL YAPILIYOR?”

Böyle bir durumda, toplam tüketimin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan bölümü 2021 4. Çeyrek boyunca geçerli olan eski tarife birim fiyatından, 1 Ocak 2022 tarihinden sonraki bölümü 2022 1. Çeyrek boyunca geçerli olan kademeli yeni tarife birim fiyatından hesaplanmaktadır. 1 Ocak öncesine ait dönem için herhangi bir fark yansıtılması söz konusu değildir.

“FATURA ARALIK 2021 VE OCAK 2022 DÖNEMİNİ KAPSADIĞINDA ARALIK FATURASINDA NEDEN İKİ KADEME GÖRÜNÜYOR?

Kademeli elektrik tarifesi 01.01.2022 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdiğinden faturalardaki tüketimler her koşulda kademeli olarak gösterilmektedir. Ancak 2022 öncesine ait tüketimler eski tarifeden, 01.01.2022 itibarıyla gerçekleşen tüketimler ise EPDK tarafından yeni uygulamaya alınan kademeli tarife birim fiyatlarından hesaplanmaktadır.

“GÜNLÜK ORTALAMA TÜKETİM NASIL HESAPLANIYOR?”

EPDK mevzuatı gereği elektrik sayaçları 25-35 gün aralığında okunur ve aylık toplam tüketimin okuma gün sayısına bölünmesi ile ortalama günlük tüketim miktarı belirlenir. Kademeli tarife hesaplamasında günlük ortalama tüketim miktarı baz alındığından okuma gün sayısından bağımsız faturalama yapılmaktadır. Örneğin faturada gün sayısı 28 ise toplam tüketim 28’e, 32 gün ise toplam tüketim 32’ye bölünerek ortalama günlük tüketim miktarı hesaplanmaktadır.

“GÜNLÜK ORTALAMA TÜKETİM 5 KWH’Yİ GEÇMEZSE FATURA HANGİ KADEMEDEN GELECEK?”

Günlük ortalama tüketiminizin 5 kWh’yi (kilovatsaati) geçmemesi durumunda, faturanız sadece “düşük kademe birim fiyatından” hesaplanacaktır.

“KADEMELİ TARİFEYE GEÇİŞ İÇİN BİR İŞLEM YAPMAK GEREKİYOR MU?”

01.01.2022 tarihinden itibaren devreye giren kademeli elektrik tarifesi, abonelerin tercihine bağlı olmayıp Türkiye genelindeki tüm mesken tek zamanlı alçak gerilim aboneleri için geçerlidir. Bu gruba dahil abonelerin geçiş için herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

“KADEMELİ TARİFEDEN ÇIKMA HAKKI VAR MI?”

Kademeli elektrik tarifesi; EPDK’nın 31.12.2021 tarihli 10707 no’lu kararı ile, 01.01.2022 tarihi itibarıyla mesken tek zamanlı alçak gerilim abone grubunda olan tüm tüketiciler için geçerli olmak üzere başlatılmıştır. Mesken alçak gerilim abonelerinin tek zamanlı tarifeden çok zamanlı tarifeye geçiş yapması durumunda kademeli tarife uygulaması sona erer. Çok zamanlı tarifede elektrik tüketimi, günün 3 ayrı zaman diliminde, 3 ayrı birim fiyat üzerinden hesaplanmaktadır. Bu nedenle tüketim zamanlarınızı dikkate alarak değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

 
Çelik boru satın alınacak
 
YİNE BİR İLK: ANKARA BÜYÜKŞEHİRDEN ÇOCUKLAR İÇİN AYLIK 1 KG ET DESTEĞİ
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sağlık-Sen’den yüzde 20 ek ödeme tepkisi
Sağlık-Sen: “Kadrosu merkez teşkilatında olanlar üvey evlat mı?”
Türk Eğitim-Sen Başkanı Geylan: “Eğitimde öncelikli yatırım öğretmen açığını gidermek olmalı”
Türk Eğitim-Sen, her yıl olduğu gibi 2021-2022 eğitim-öğretim yılında ...
Kılıçdaroğlu ve Babacan: “6 partili mutabakat son derece önemli”
Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için 6’lı Mutabakat
 
AK Parti’den ‘Sedef Kabaş’ tepkisi ve üç suç duyurusu
AK Parti Ankara İl Başkanlığı, Kabaş, Özkoç ve Erdoğdu hakkında suç duyurusunda bulundu
ILO tahminlerine göre 2022’de 207 milyon kişi işsiz olacak
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), işgücü piyasasının 2022 yılında toparlanması ...
Engelliler, tüketici taleplerini manifesto ile açıkladı
Engelli vatandaşların gereksinim duydukları her türlü tüketici haklarını ...
 
Duygusal Açlık Nedir? Nasıl Yönetilebilir? 
Midemiz dolu olduğu halde can sıkıntısı, gerginlik, öfke, üzüntü, yalnızlık ...
Sağlık emekçileri, gelirleri ve özlük hakları için sahada olacak
Sağlık meslek örgütleri, sağlık çalışanlarının gelirlerinin ve özlük haklarının ...
Sağlıkta acı tablo: 2021’de 316 sağlık çalışanı şiddet kurbanı oldu
Sağlık-Sen, 2021 Yılı Sağlıkta Şiddet Raporu’nu açıkladı.
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Aritmetik Sevdalı Rutin
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Rüzgarda Tedarik Zinciri Türkiye’ye Taşınacak
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
İnfertilite (Kısırlık)
EZGİ KIZILAY
EZGİ KIZILAY
Fıstık Ezmeli Çikolata
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Golf Kulübü 
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Cevapsız Sorular
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri