Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
TGB:“Ulusal Egemenliğimiz ve Birliğimiz için Görev Başındayız”
TGB:“Ulusal Egemenliğimiz ve Birliğimiz için Görev Başındayız”
EMD, 2018’nin “Altın Kalem”lerini belirliyor
EMD, 2018’nin “Altın Kalem”lerini belirliyor
Cacabey Kervansarayı’nın yeniden restore edilmesi gerekiyor
Cacabey Kervansarayı’nın yeniden restore edilmesi gerekiyor
‘Geçmişin Sessiz Tanıkları’ Emin Antik’te sizi bekliyor
‘Geçmişin Sessiz Tanıkları’ Emin Antik’te sizi bekliyor
Demokratik Kitle Örgütleri’nden Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya kınama
Demokratik Kitle Örgütleri’nden Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya kınama
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
27 Ekim 2018 Cumartesi - 09:34

“Dijital Kalkınma Bakanlığı biran önce kurulmalı”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ANKARA Dijital Dönüşüm Çalıştayı, 24 Ekim 2018 tarihinde Ankara Üniversitesi Rektörlük 100. Yıl Salonu’nda gerçekleştirildi.

“Dijital Kalkınma Bakanlığı biran önce kurulmalı”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

ANKARA Dijital Dönüşüm Çalıştayı, 24 Ekim 2018 tarihinde Ankara Üniversitesi Rektörlük 100. Yıl Salonu’nda gerçekleştirildi.

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM TRENİNE YETİŞMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Ankara Üniversitesi Akıllı Sistemler ve Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ASTAM), Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) ve Webolizma tarafından düzenlenen çalıştayda kamu ve reel sektörün dijital dönüşüm konusunda attığı adımlar ve yol haritası paylaşıldı. Açılış konuşmasını yapan Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, şunları söyledi: “Her sabah uyandığımda yeni tabirler duyuyorum. Endüstri 4.0, sanal gerçeklik, yapay zekâ, dijital dönüşüm, büyük veri, bulut bilişim, dijital transformasyon gibi. Tüm gelişmeler bir tren gibi gidiyor ve biz de bu trene yetişmeye çalışıyoruz. Bilindiği üzere dünya artık veri dünyası haline geldi. Veriye sahip olan, verileri kullanan ve istatistik okur-yazarlığı olanların kazandığı bir dünyadayız. Ne kadar veri üretip onları topluma ve dünyaya sunabiliyorsanız, o kadar başarılısınız. Dijital transformasyon da tüm teknolojik değişimlerin birleştiricisidir. Hepsini entegre olarak birbirine bağlıyor. Dijital dönüşüm hususunda yaratmamız gereken farkındalık, sosyal sorumluluk bilinci ile adım atmamızı gerektiriyor. Önemli olan nitelikli nesillerle uluslararası arenada değişimi ortaya koyabilmektir. Biz de Ankara Üniversitesi olarak bu değişimi seferberlik düzeyine getirdik. İş birliklerini arttırarak sadece topluma veya kamuya hizmeti değil, aynı zamanda üniversitemizin içine de yansıtmaya çalışıyoruz.”

“DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZIN YÜZDE 98’Sİ İLERİ TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİNDEN KAYNAKLANIYOR”

Çalıştayda bir konuşma yapan TÜSİAV Başkanı ve Ankara Üniversitesi Akıllı Sistemler ve Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Danışma Kurulu Başkanı Veli Sarıtoprak da, uzun süredir belirttiği dijital dönüşüme yönelik bir bakanlık kurulması gerekliliğini bir kez daha gündeme getirdi. “Dijital bir tsunami geliyor” diyen Sarıtoprak, şunları söyledi: “Patatesin bir kilosunun ihracat fiyatı 1 lira. Bir iPhone 8 satın alabilmek için 1 buçuk ton patates ihraç ediyoruz. ASO’nun araştırmasına göre de, 670 tır demir satıp, 1 tır cep telefonu alabiliyormuş. 2 bin 612 tır çimento satıp, 1 tır bilgisayar alabiliyormuşuz. Çimentonun kilosu 6 cent, bilgisayarın kilosu 380 dolar. Dış ticaret açığımızın yüzde 98’si ileri teknoloji ürünlerinden kaynaklanıyor. Yaptığımız ihracatın ancak yüzde 3’ü ileri teknoloji ürünü. Gelişmiş Avrupa ülkelerinde bir Avrupalı 2 yılda bir cep telefonu değiştiriyormuş. Türkiye’de bu durum 6 ile 9 ay arasında değişiyor. Temmuz 2018 itibariyle Türkiye’de 79 milyon cep telefonu varmış. Sabit telefon abone sayısı da 11 buçuk milyonmuş. TÜİK verilerine göre Türkiye, 2007-2017 yılları arasında ithal ettiği cep telefonlarına 24 milyar ödemiş.

“TÜSİAV OLARAK DÜNYAYI SARAN BU DİJİTAL FIRTINAYA DİKKATİ ÇEKMEK VE FARKINDALIK YARATMAK İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ”

Çok beğendiğim bir söz var: “Kendi öngörüsü olmayan uluslar, başka ulusların öngörüsünü yaşarlar” İşte en iyi örnek cebimizdeki akıllı telefonlar. Maalesef Türkiye; Ar-Ge’de, inovasyonda, marka sayısında, patent sayısında, bilişim ve iletişim teknolojilerinde özetle dijitalleşen bir bilgi toplumu olma yolunda bir öngörü ortaya koyamadı. Yaklaşan dijital tsunamiyi hala fark edemedi. Eğitim sistemini çağın gereklerine göre dönüştüremedi. Bilim ve teknolojideki hızlı gelişime adapte olamadı. Milletlerin yükselişlerinin de geri kalmalarının da ardındaki en önemli faktör, bilim ve teknoloji alanındaki başarı ve başarısızlıklardır. Önceliklerini ve kaynaklarını bu alana ayıran milletler başarılı oldular ve kendi öngörülerini bizlere yaşatıyorlar. Bizim esamemiz bile okunmuyor. Akıllı evleri, akıllı iş yerlerini, 24 saat 365 gün çalışan fabrikaları, akıllı belediyeleri, şebekeleri saymıyorum bile. Dünya akıllanıyor, biz ise şaşkınlıkla izliyoruz. Hala fırsatı kaçırmadık diye düşünüyorum. TÜSİAV olarak dünyayı saran bu dijital fırtınaya dikkati çekmek ve farkındalık yaratmak için çaba gösteriyoruz. Türkiye bugün, jeopolitik konumu, jeo stratejik konumu ve genç nüfusu ile muazzam bir büyüme potansiyeline sahip. Bu genç nüfusa teknolojik bilgiyi aşılayabilirsek, küresel anlamda konumumuz değişir ve bir zirve devlet oluruz. Bölgemizde teknolojinin merkezi oluruz. Bundan en ufak bir kuşkum bile yok.

“SÜRATLE TÜRKİYE’Yİ DİJİTAL EKONOMİYE HAZIRLAMALIYIZ”

Dijital teknolojiler, hayatımıza dokunan tüm alanları dönüştürüyor. Bizi geleceğe taşıyor. Bu gelişmeleri çok iyi değerlendirmemiz lazım. 2023’e 5 yıl kaldı. Bu 5 yıl içerisinde Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alması hedefleniyor. Bu misyona ulaşmak için inovasyona, dijital alt yapı ve üst yapının güçlendirilmesine, özellikle de Ar-Ge’ye odaklanmamız hayati önem taşıyor. Dünya ekonomisinin yüzde 25’inin 2020 yılına kadar dijital olması bekleniyor. Biz bu noktada kamu, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları olarak iş birliği yaratmalıyız. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Yerelden ulusala Türkiye’nin dijital geleceği için milli bir yol haritası belirlemeliyiz. Hatta Bilim, İnovasyon ve Dijitalleşme Bakanlığı kurmalıyız. 4 yıldır bunu söylüyorum; dijital kalkınma için bir bakanlık kuralım diye. Ülkemizin tüm kaynaklarını bu konuda seferber etmeliyiz. Türkiye’nin tek önceliği, bilgili insan gücü yetiştirmek olmalıdır. Dünyanın teknolojik dönüşümü bizi de etkiliyor. Bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte çok büyük bir dönüşüm oluşuyor. Sanayi sektöründe değişimi ifade eden Sanayi 4.0, tarımda dönüşümü ifade eden Eğitim 4.0, eğitimde dönüşümü ifade eden Eğitim 4.0, sağlıkta dönüşüm Sağlık 4.0 ve KOBİ’lerin dönüşümünü ifade eden KOBİ 4.0 ve daha fazlası. Artık hayatımıza bilgisayarlar ve robotlar yön verecek. Bilim kurgu filmlerinin gerçekleşeceğine inanıyorum.

Bütün bu dönüşüm süreçleri yakın iş birliği ve bilgi paylaşımından geçiyor. Dünyanın en ileri dijitalleşmiş ekonomilerinin oluşturduğu elit bir grup; Dijital 5, 2014 yılında İngiltere, İsrail, Güney Kore, Yeni Zelanda ve Estonya tarafından kuruldu. İngiltere, 5-10 yaş aralığındaki çocuklara kod yazmayı zorunlu tutuyor. Estonya’da ilkokul çocukları kod yazmayı öğreniyor. Yeni Zelanda’da kod yazma zorunlu ders olarak öğretiliyor. İsrail’de dünyanın en zor kod yazma eğitimi veriliyor. Keza Güney Kore’de kod yazma eğitimi zorunludur. Söz konusu bu Dijital 5 ülke, yakın iş birliği ve güç birliği içerisinde yoğun bilgi ve deneyim paylaşımı yapıyor. AB ülkeleri, dijital dönüşüm ve becerilerin desteklenmesi hususunda yoğun çabalar içerisinde. Fransa’da hem dijital ilişkilerden sorumlu bir bakanı var hem de teknoloji ve veriden sorumlu bir bakanı var. İsveç son 5 yıldır Dijital Kalkınma Bakanı Peter Eriksen’e her türlü yetkiyi vermiş durumda. Bizler de süratle Türkiye’yi dijital ekonomiye hazırlamalıyız.”

 
Et ve Süt Kurumu "güvenlik hizmeti" alacak
 
“Mamografi ve Muayene”nin önemi konuşuldu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ANKÜSADER'den anlamlı sergi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   ANADOLU Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma ...
Meme kanserinde mamografi ve muayenenin önemi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA MEME Cerrahı Prof. Dr. Semih Görgülü, “Kanserden ...
Fujitsu Dijital Dönüşüm Etkinliği düzenledi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA KÜRESEL olarak etkilerini her an hissettiğimiz ...
 
KOMÜNİST BAŞKAN ANKARA’DA ŞUBE AÇTI
F. ÖZGÜR ALTIN / ANKARA TUNCELİ’NİN Ovacık Belediyesi’nde yaptığı ...
Onur Tümer’den 29 Ekim’de Anıtkabir’de “Andımız” okumak için STK’lara çağrı
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA TÜRKİYE Gençlik Birliği (TGB) öncülüğünde ...
Uluslararası Çocuk Gelişim Kongresi'ne yoğun ilgi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   BU yıl 4.sü düzenlenen Uluslararası Çocuk ...
 
Ceviz-  badem fidanı üretimi ve ihracatı ile Türk tarımının gücüne güç katacağız
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA ÜLKEMİZİN kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa ...
Alzheimer Halk Bilgilendirme Toplantısı’nın Ankara ayağı gerçekleştirildi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA SANTA Farma'nın katkılarıyla gerçekleştirilen ...
Yasal düzenlemeler ile sendikaların kuruluşunu kolaylaştırdık
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Alperen  Furkan  AYDIN
Alperen Furkan AYDIN
Onur Hareketi
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Al Aşkını Sok Gözüne...
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Mediha ŞEN SANCAKOĞLU (3)
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
Bitmeyen Masallara (1)
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Yenilenebilir Enerji Neden Daha Ucuz?
M. TURHAN İMAMOĞLU
M. TURHAN İMAMOĞLU
Gerçek Soyguncular Kim?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri