Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Gelişen dünya ile değişen meslekler
Gelişen dünya ile değişen meslekler
Onlar Özel Çocuklar
Onlar Özel Çocuklar
I-TECH Teknoloji ve Kongre Fuarı’na başkentlilerden yoğun ilgi
I-TECH Teknoloji ve Kongre Fuarı’na başkentlilerden yoğun ilgi
Energo-Pro Türkiye’de Türbin Fabrikası açtı
Energo-Pro Türkiye’de Türbin Fabrikası açtı
SPORUN DEVLERİ Başkentte buluştu
SPORUN DEVLERİ Başkentte buluştu
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
5 Ekim 2018 Cuma - 09:50

Dava sürelerinin kısaltılması, yargı sistemimizi rahatlatır

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA Özgürlük, eşitlik gibi adalet kavramı da birçok anlama sahiptir. Felsefi, hukuki ve güncel manalarıyla ele alınabilir.

Dava sürelerinin kısaltılması, yargı sistemimizi rahatlatır

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA

 

Özgürlük, eşitlik gibi adalet kavramı da birçok anlama sahiptir. Felsefi, hukuki ve güncel manalarıyla ele alınabilir. Günümüzde adalet kavramı sosyal adaleti de içine almaktadır. Sosyal adalet, ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerin dağılımındaki dengesizliklerin giderilmesini, toplumdaki zayıf ve güçsüzlere devletçe yardım edilmesi anlamına gelmektedir.

Ülkemizde adalet sistemi denice de akla ilk olarak avukatlar gelir. Yargı karşısında kişi kurum ve kuruluşları adaletin o ince çizgisinde çok hassas şekilde savunan avukatlar ve yargı sistemimizi; sektöründe öncü bir marka haline gelmiş “Temel Eken Hukuk Bürosu” kurucusu avukat Temel Eken ile konuştuk.

Adalet sistemimiz ve yargımızın son durumunu bize en ayrıntılı bir şekilde değerlendiren Eken, sorularımızı içtenlikle yanıtladı:

- Zafer Gazetesi: Temel Bey öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

- Av. Temel Eken: 1979 yılında Ankara’da dünyaya geldim. İlkokulu Hasan Özbay İlkokulunda, Ortaokul ve Liseyi Ömer Seyfettin Lisesinde, lisans eğitimimi Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladım. 2002 yılında Ankara Barosuna kayıt oldum ve Temel Eken Hukuk Bürosunu kurdum. 2002 yılından bu yana serbest Avukatlık yapmaktayım. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında başkanlık ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundum. Evli ve bir kız çocuk babasıyım. İyi bir Beşiktaş taraftarıyım. Ülkemizde Hukukun üstün kılınabilmesi için Avukatlık mesleğinin son derece önemli olduğuna inanmaktayım.

- Zafer Gazetesi: Temel Eken Hukuk Bürosu ne zaman ve nasıl kuruldu?

- Av. Temel Eken: Temel Eken Hukuk Bürosu alanında uzman, hukukun üstünlüğüne gönül vermiş avukatları bir araya getirmiş bir organizasyondur. Aynı zamanda mesleğin staj aşamasında olan hukukçular için de bir akademi niteliğindedir. Hukuk büromuz dinamik ve çalışkan kadrosu ile yerli ve yabancı şahıs ve şirketlere ulusal ve uluslararası hukuk alanlarında kaliteli avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Ülkemizin birçok noktasında konusunda deneyimli çözüm ortağı ofislerle iş birliği yapmaktadır. Ofisimizde; ticaret hukuku, borçlar hukuku, iş hukuku, şirketler hukuku, icra iflas hukuku, sosyal güvenlik hukuku, idare hukuku, enerji hukuku,  vergi hukuku, gayrimenkul hukuku ve ceza hukuku alanında uzman avukatlar tarafından profesyonel hizmetler sunulmaktadır. Birçok yerli ve yabancı şirketlere hukuki danışmanlık hizmeti de verilmektedir. Hukuk büromuzca verilen hizmetlerde;  yürürlükteki kanunlar,  her türlü yerli ve yabancı hukuk kuralları ve gelişen dünyanın teknik, bilişim ve yönetsel ihtiyaçları dikkate alınmaktadır. Sunduğumuz hizmetlerde yegâne amacımız; ihtiyaçlara hızlı, kaliteli ve güvenli cevap verebilmek, müvekkillerimiz ve ofisimiz yönünden en üst düzey verimliliği ve memnuniyeti sağlamaktır.

- Zafer Gazetesi: Ekonomideki gelişmeler gün geçtikçe anlık hareketlilik arz ediyor. Bu bağlamda iş adamları ve sanayiciler size özellikle hangi konularda danışıyorlar?

- Av. Temel Eken: Ticari şirketler mal ve hizmet üretmek, üretilen mal ve hizmeti satmak ve ondan kazanç sağlamak amacıyla hareket ederler. Hiçbir şirket zarar etmek amacı ile hareket etmez. Eş söyleyişle şirketlerin amacı kâr elde etmektir. Türkiye’de şirketler genelde bir bütçe ve nakit akış disiplini ile hareket etmemekte, sermayesinden daha fazla borçlanmaktadır. Ofisimize başvuran şirketlerin önündeki fırsat ve riskler arasında ki bağlantıları iyi okuyamaması nedeniyle borç ve alacak ilişkilerini yönetirken sorun yaşadıkları, özellikle alacakların tahsili noktasında ciddi tıkanıklıklar yaşadığını görmekteyiz. Hal böyle olunca şirketlerin son dönemde, icra iflas hukukundan kaynaklanan sorunlar nedeni ile ofisimize yoğun şekilde başvurduklarını gözlemekteyiz.

Ofis olarak yoğun olarak çalıştığımız bir diğer alan iş hukukudur. İş hukuku, iş adamlarımızın en yoğun hukuki danışmanlığa ihtiyaç duyduğu alanlardan birisidir. Günümüzde,  geleneksel işçi-işveren ilişkisini sürdürmeye çalışan işverenler, uyuşmazlık mahkemeye yansıdığında ciddi bedeller ödemek zorunda kalabilmektedir. Kanun gereği işçi lehine yorum yapan mahkemelere uyuşmazlık yansımadan sorunları çözmek çok önemli bir hal almıştır. Yine de uyuşmazlık mahkemeye yansıyacaksa yapılacak savunmaların hukuki altyapısı yeterli ve sağlam olmalıdır. Aksi durumda haklılığı iddia etmenin işverene faydası olmayacaktır.

- Zafer Gazetesi: Ülkemizde adalet sistemi nasıl işliyor?

- Av. Temel Eken: Davalar maalesef kısa sürmemektedir. Hatta birçok davayı bitirdiğimizde müvekkillerimizin bize ilk getirdikleri önemi taşımadıklarını görmekteyiz. “Geç gelen adalet, adalet değildir.” sözünün ne kadar doğru olduğunu yaşayarak görmekteyiz. Ankara’da duruşma aralığı 3-4 ay civarındadır. Yasa gereği tarafların yaptığı işlemler genelde iki haftalık kesin süreye bağlanmıştır. Taraflar 2 haftada işini bitirdikten sonra 2-5,3-5 ay duruşma günü beklemektedir. Hal böyle olunca davaların kısa sürmesi mümkün olmamaktadır. Son dönemde yargılamaların kısa sürede bitirilmesi adına yapılan çalışmaları yakından takip etmekteyiz. Temennimiz yapılan çalışmaların yargılama sürelerini ciddi şekilde kısaltmasıdır.

- Zafer Gazetesi: Sizce yargıdaki en büyük sıkıntılar nelerdir?

- Av. Temel Eken: Bence adli yargının en büyük sıkıntısı,  hâkimlerin uzmanlaşmasına izin veren bir sistemin yokluğudur. Örneğin; bugün ceza hâkimi olan bir yargıç, bir sonra ki tayininde iş mahkemelerine atanabilmektedir. Hâkimlerin ve mahkemelerin uzmanlaşmasını sağlamak,  davaların kısa sürede bitmesini sağlayacak, en adil kararlar uzman hâkimler tarafından verilebilecektir.

Bir diğer sıkıntı son yıllarda yaşanan toplumsal dejenarasyon sonucu her uyuşmazlığın adliyeye taşınması sonucu oluşan iş yoğunluğudur. İş mahkemesi ile sınırlı “zorunlu arabuluculuk” müessesesinin diğer mahkemeleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi, uyuşmazlık mahkemeye taşınmadan önce bu davalarda çözüm olabilecek, davaları daha da kısaltabilecektir. Yine Ankara ya özgü bir başka sorun da; çok fazla adliye olması nedeniyle oluşan zaman kaybıdır. Adliyelerin tek bir çatı altında toplanması bu sorunu çözebilecektir.

- Zafer Gazetesi: Son dönemde üniversitelerin hukuk fakültesi sayılarında artışlar olduğunu biliyoruz. Bunun sektöre yansıması nasıl oldu? Avukatlık mesleği şuan ne durumda?

- Av. Temel Eken: 2002 yılında mesleğe başladığımda çok cezbedici bir meslek kabul edilen avukatlık,  günümüzde aynı cazibeyi taşımamaktadır. Maalesef, kuruluş maliyeti çok düşük olan Hukuk Fakültesi açmak,  yeni kurulan her üniversitenin ilk tercihi olmuştur. Bunun sonucunda her yıl ülkenin ihtiyacından daha fazla hukukçu yetiştirilmektedir. İnsanların temel hak ve özgürlüklerini savunma noktasında hizmet verecek avukatların, alt yapısı iyi olmayan üniversitelerde, kaliteli öğreticiler tarafından şekillendirilmeden,  alelade bir şekilde mesleğe atılmaları avukatların “ne kadar mesleki yeterliliğe haiz olabilirler ki!” sorunsalını gündeme getirmektedir.  Bu konuda ki takdirleri sizlere bırakıyorum.

- Zafer Gazetesi: Ülkemizdeki avukatların sorunları neler? Bu sorunları aşma konusunda ne gibi çözüm yolları için önerirsiniz?

- Av. Temel Eken: Türkiye’de Avukatların en büyük sorunu Avukata tanınan haklara saygı duyulmamasıdır. Haklarımızı bazen aynı okuldan mezun olduğumuz arkadaşlarımız olan; hakim ve savcılara karşı bile savunmamız gerekmektedir. Genelde Devlet daireleri ile olan işlerimizi yürütürken, kamu personelinin Avukatların hakları konusunda yeterli eğitimi almamış olması, keyfi davranışları beraberinde getirmektedir. Bu durum ise mesleğimizin ifasında biz avukatların sorunlar yaşamasına neden olmaktadır.  

Çok sayıda Hukuk Fakültesinin açılması ülkemizin bir başka sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün itibari ile Hukuk Fakültelerinde 90.000 e yakın öğrenci bulunmaktadır. Çok sayıda avukatın her yıl mesleğe katılması, aslında yeni avukata ihtiyaç olmayan ülkemizde başka sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan en önemlisi; avukatlık sınavı bulunmayan ülkemizde mesleğe yeni başlayan arkadaşların, mesleki yeterliliğinin  bulunup bulunmadığıdır.

Mesleki yeterliliği sorgulamaya açık olan meslektaşlarımızın tüm mahkemelerde avukatlık yapabiliyor olması,  temsil edilen kişilerin haklarının gereği gibi savunulup-savunulmadığı sorunsalını beraberinde getirmektedir. Uzmanlık yeteneğine sahip olmayan çok sayıda avukatın bulunması; bir an önce para kazanmak isteyen avukat arkadaşların uzman olmadığı birçok konuda dava kabul etmesine, bunun sonucu olarak mesleğin itibarsızlaşmasına yol açmaktadır.

Çözüm Olarak; Hukuk Fakültesi öğrencisi alırken ülkemizin ihtiyacı oranında planlar yapılması, mesleğe kabul için mutlaka avukatlık sınavı getirilmesi, meslekte oluşan kıdeme ve uzmanlığa bağlı olarak mahkemelerde görev yapabilme konusunda sertifikasyon planlamasının yapılması, kamu personellerine,  avukatların sahip olduğu hakların,  Adalet Bakanlığı ile Türkiye Barolar Birliğinin birlikte hareket ederek planlayacağı meslek içi eğitimler ile anlatılması şeklinde çalışmaların çözüm olabileceğini değerlendirmekteyiz.

- Zafer Gazetesi: Dünyaya bir daha gelseydiniz yine avukat olur muydunuz?

- Av. Temel Eken: Tekrar dünyaya gelse idim yine hukukçu olur muydum? Bu soruyu birçok kez kendime sorduğumu hatırlıyorum. Her seferinde verdiğim cevap “evet olurdum” şeklinde olmuştur. Mesleğin tüm zorluklarına rağmen Adaletin tesisine katkıda bulunmak benim için apayrı bir mutluluk kaynağı, sanırım dünyaya yeniden gelsem bu mutluluktan asla vazgeçmezdim.

 
Son 16 yılda 53 atanamayan öğretmen yaşamına son verdi
 
CSO konser sezonunu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açacak
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Son 16 yılda 53 atanamayan öğretmen yaşamına son verdi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA EĞİTİM ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim ...
İcradan satılık Peugeot
İcradan satılık Peugeot
Garanti Kavaklıdere Şubesi bekletmede iddialı
F. ÖZGÜR ALTIN / ANKARA ÇANKAYA bölgesi özellikle yabancı yatırımcı ...
 
Okuma alışkanlığı çocuk yaşta kazandırılmalı
BEGÜM ARSLAN / ANKARA KÜTÜPHANECİLİK mesleğinin ve kütüphanecilerin ...
Ekmek fiyatlarına zam yapılmaması bakkalları çileden çıkarttı
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA GEÇTİĞİMİZ günlerde Türkiye Fırıncılar ...
DİSK/Genel-İş Ankara 2 No’lu Şube “Eşit Kadro İstiyoruz” dedi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA DİSK/ Genel-İş Ankara 2 No’lu Şube, 3 Ekim ...
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sınır güvenliğimiz ile ilgili konuştu
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA I. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi, 2 Ekim'de başladı.
“Kuru temizleme, yağ ve lekeleri en güzel çıkaran temizleme şeklidir”
BEGÜM ARSLAN / ANKARA          Ankara'nın Batıkent semtinde 10 yıldır ...
Kızılay’da bir traktör eksikti
F. ÖZGÜR ALTIN / ANKARA KIZILAY trafiği Ankara’nın merkezi olması ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
ALPEREN FURKAN AYDIN
ALPEREN FURKAN AYDIN
İstanbul’da Pirus Zaferi
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Kaht-I Rical (Adam Kıtlığı)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Norveç’te Kadın Olmak
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Kutlu Payaslı (Sanatla Geçen Yıllarım) (7)
MEHMET SALİH ÖZELER
MEHMET SALİH ÖZELER
BATI’DAN ESİNTİLER
KUTLU TAMAY
KUTLU TAMAY
Tavolo Mio
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri