Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Kovid-19 testi pozitif çıkan Yılmaz Vural, yoğun bakıma alındı
Kovid-19 testi pozitif çıkan Yılmaz Vural, yoğun bakıma alındı
Çankaya’dan kent merkezine asfalt
Çankaya’dan kent merkezine asfalt
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk gemisinin aranması nedeniyle resen soruşturma başlattı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk gemisinin aranması nedeniyle resen soruşturma başlattı
Malatya'da 4,7 büyüklüğünde deprem
Malatya'da 4,7 büyüklüğünde deprem
Keçiören’in yeni mahalle konağı Şehit Kubilay’da yükseliyor
Keçiören’in yeni mahalle konağı Şehit Kubilay’da yükseliyor
HABERLER>YEREL GÜNDEM
30 Ekim 2020 Cuma - 11:25

Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’na coşkulu açılış

Başkent Ankara 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’nın açılışıyla coşkulu kutlamalara ev sahipliği yaptı.

Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’na coşkulu açılış

HABER MERKEZİ

 

BAŞKENT Ankara 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı’nın açılışıyla coşkulu kutlamalara ev sahipliği yaptı. Çubuk-1 Barajı’nın tarihçesinin anlatıldığı ışıklandırma gösterileri geceye damgasını vururken, ABB TV ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanan açılış ilgiyle izlendi. Yağmura rağmen Başkentlilere verdiği sözü tutan ve Cumhuriyet Bayramı’na özel açılış töreni düzenleyen Başkan Yavaş, “Ankara halkının bir kuruşunu heba etmemeye çalışıyor ve yeni bir Ankara inşa ediyoruz. Cumhuriyetimize ve Ankara’mıza layık olmaya çalışıyoruz” dedi. Ankara Kalesi de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Atatürk’ün sözleri ve resimleriyle aydınlatıldı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıl dönümünde açılışı gerçekleştirilen Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı, coşkulu kutlamaların adresi oldu. Cumhuriyet döneminin ilk barajı olan ve yeniden restore edilerek çevre düzenlemesi yapılan Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı ile 42 noktanın temel atma ve toplu açılışına ev sahipliği yapan Başkan Yavaş, Başkentlilere verdiği sözlerin çoğunu yerine getirmiş oldu.
    CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekilleri Adnan Beker ve Yaşar Neslihanoğlu, Siyasi Parti Genel Başkan Yardımcıları, Ankara Milletvekilleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Oda Başkanları ile sınırlı sayıda davetlinin katıldığı toplu açılış ve temel atma töreninde konuşan Başkan Yavaş, “Ankara halkının bir kuruşunu heba etmemeye çalışıyor, yeni bir Ankara inşa ediyoruz. Cumhuriyetimize ve Ankara’mıza layık olmaya çalışıyoruz” dedi.
GENEL BAŞKANLARDAN BAŞKAN YAVAŞ’A ÖVGÜ DOLU SÖZLER
Yağmura rağmen Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı içinde yer alan Tek Yürek Etkinlik Alanı’nda rengarenk aydınlatmalar eşliğinde barajın tarihçesinin anlatıldığı adeta görsel şölene dönüşen açılış töreni, ABB TV ve sosyal medya hesapları üzerinden de canlı olarak yayınlandı.
Eşi Nursen Yavaş ile davetlileri kapıda karşılayan Başkan Yavaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Baysal, Belediye Başkanları ve diğer davetlilerle birlikte restore edilen Atatürk Evi’ni ve rekreasyon alanını birlikte gezdi.
Toplu açılış ve temel atma törenini birlikte gerçekleştiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Başkan Yavaş’a teşekkür ederek, “İYİ Parti Genel Başkanı olmanın dışında Meral Akşener olarak ben Mansur Başkan’dan razıyım. İnşallah Ankaralılar da razı olur. Allah da razı olur. Başarılarının devamını diliyorum” dedi. Açılışta konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise şu açıklamalarda bulundu:
“Bu baraj Cumhuriyetin Ankara’da kendisini kanıtladığı bir eser. Baraj belki bugün görevini yapamıyor ama akşam sanatçıları izlerken dedim ki neden bu barajda Çubuk Barajı Konserleri yapılmadı? İstanbul’da var konserler. Ankara’da da Çubuk Barajı Konserleri yapılabilir. Ankara’nın bir kültür kenti, bir müzik kenti, bir sanat kenti olmaya ihtiyacı var. Bunu büyük bir keyifle ifade edeyim, bunu yapacak kişi de Mansur Yavaş. Bunu yapacaktır, yürekten inanıyorum. Bizleri buluşturan, yaptığı güzel çalışmaları bize ve topluma anlatan Sayın Mansur Yavaş’a ben de yürekten teşekkür ediyorum. Çok daha güzel bir Ankara’yı hep birlikte inşa edeceğiz.”
Törende konuşan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da yaptığı konuşmada şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu barajın gövdesine sırtımızı dayayarak yeniden çoğulcu cumhuriyeti inşa etmek hepimizin vazifesidir. Ben Ankara’nın üzerinden kara bir örtüyü kaldıran değerli Başkan Mansur Yavaş ve çalışma arkadaşlarına başta bu büyük başarının elde edilmesine vesile olan çok kıymetli genel başkanlara müteşekkir olduğumu ifade ediyorum.”
“BAŞKENTİMİZE VE CUMHURİYETİMİZE LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Konuşmasına Cumhuriyet’in ilanının 97. yılını “İyi ki varsınız, iyi ki Cumhuriyet var, iyi ki aziz Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet’i sonsuza dek yaşatma irademiz var” sözleriyle kutlayarak başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’nın milli mücadeledeki önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Dün büyük Türk milletini bu topraklardan atmaya çalışan işgalcilere karşı milli mücadelenin karargahıydı Ankara. Sonra kurtuluşumuzun ve yeniden kuruluşumuzun başkenti oldu. Bugün de hem gururumuzun hem ümidimizin hem de milletçe geleceğe yürüyüşümüzün Başkent’i Ankara. Ankara’mız bir milletin tarihe ve coğrafyaya tutunmasına ev sahipliği yaptı. Ana rahminde büyütür gibi milli mücadeleyi büyüttü. İşgalcilere karşı tırnaklarını kayalara burada geçirdi, tutundu. Ardından bir mucizeye imza attı, bozkırın ortasından bağımsızlık, cumhuriyet ve medeniyet inşa etti. Bizler Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bir yandan Başkentimize diğer yandan cumhuriyetimize layık olmak için büyük bir gayret sarf ediyoruz. Halkımızdan aldığımız güçle hiçbir yılgınlığa düşmeden, hiçbir mazerete sığınmadan Başkentimizi, Cumhuriyetimize yakışır bir kent haline getirmek için çaba gösteriyoruz.”
BAŞKAN YAVAŞ’TAN TASARRUF VE HESAP VEREBİLİRLİK VURGUSU   
Büyükşehir Belediyesi olarak tasarruf anlayışını benimsediklerini, ortak akıl, adalet ve şeffaflıktan taviz vermeden çalıştıklarını dile getiren Başkan Yavaş, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bugün Ankara’yı tüm ülke için model oluşturabilecek bir belediyecilik anlayışına kavuşturduk. İsrafa karşı tasarrufu hakim kılarak Ankara halkının bir kuruşunu heba etmemek için uğraşıyoruz. Canlı yayın ve açık ihaleler ve bu ihalelerdeki kırım miktarları geçmiş yıllarla mukayese edildiğinde Ankara’mızın nasıl bir talandan kurtarıldığını belgelemektedir. Biz bu belediyeyi kutsal bir emanet olarak görüyor ve onu titizlikle koruyoruz, korumaya da devam edeceğiz. Hem tasarruf ederek sizlerin hakkını koruyacağız hem de sizlerin hayat kalitesini arttırmak için hizmetleri aralıksız sürdüreceğiz.”
Çubuk 1 Barajı’nın büyük maddi sıkıntılar altında yapıldığına dikkat çeken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Ankara’mıza kazandırılan bu barajı ve çevresini yeniden düzenleyerek yine Ankaralının hizmetine sunmak istedik. Bu büyük günde açılışını yapmak ne mutlu ki bizlere nasip olmuştur. Atatürk Evi’ni müze haline getiriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün sık sık dinleyeme geldiği alan orijinal hale getirilerek, düzenlendi. Alandan iki kamyon çöp attık, arkadaki hafriyat alanının bir kısmını temizledik, inşallah oranın tamamını temizlemek suretiyle oraya da eskisi gibi su tutup baraj haline getireceğiz. Biz yaptığımız tüm harcamaların hesabını veriyoruz. Öncelikle parayı harcarken şeffaf oluyoruz, daha sonra hesabını veriyoruz. Bugüne kadar buraya Çevre Koruma, Fen İşleri, ASKİ ve diğer birimlerin harcadığı para 14 milyon 616 bin TL. İmkânlarımızdaki daralmaya rağmen, sızlanmadan, şikayet etmeden yeni bir Ankara inşa ediyoruz” açıklamasında bulundu.
“YARDIM KAMPANYALARIYLA İNSANIMIZ BİRBİRİNİN HIZIRI, ANKARA’MIZ DAYANIŞMANIN BAŞKENTİ OLDU”
Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Başkent’e ve Cumhuriyet’e lâyık olmak için büyük bir gayret sarf ettiklerini belirten Başkan Yavaş, iyilik bulaşıcıdır sloganıyla hayata geçirdikleri toplumsal dayanışma kampanyalarına Ankara’nın öncülük ettiğini ve örnek olduğunu anlattı: “Cumhuriyetin Başkentinin önce güven duygusuna ve kardeşliğe ihtiyacı vardı. Biz betondan, demirden, ranttan önce bu ihtiyaç için elimizi taşın altına koydu ve başardık. Yardım kampanyalarıyla insanımız birbirinin hızırı oldu. Sosyo-kültürel mesafelerin doğurduğu mesafeler kısaltıldı, semtler ve mahalleler arasında duvarlar yıkıldı. Kardeşlik duygusu, siyasi ayrılıkların önüne geçirildi. Özellikle bu pandemi döneminde neler başarılabileceğini herkese gösterdi. Ankara’mız sadece cumhuriyetimizin değil, kardeşliğimizin ve bu zor günlerde dayanışmamızın da başkenti oldu.”

Etiketler:
 
Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz hayatını kaybetti
 
BEYPAZARI ALTINKÖY’DE
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Doğalgaz patlayan binada incelemelerde bulundular
Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, önceki gün Mamak Kutlu Mahallesi’nde ...
Keçiören Belediyesi’nden sağlık çalışanlarına anlamlı ‘29 Ekim’ desteği
Keçiören Belediyesi ile VM Medical Park ve Medical Park Ankara hastaneleri ...
Altındağ’a "Sıfır Atık Ödülü"
Altındağ Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen, ...
 
Kalecik’e soğuk hava deposu kuruluyor
Kalecik'te Kuru Meyve ve Sebze Üretim Tesisi ve Soğuk Hava Deposu kuruluyor. ...
Yavaş, Çubuk-1 Barajı'nı medya temsilcilerine ve büyükelçilere tanıttı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, açılış öncesinde Çubuk-1 ...
Ankara’da yılbaşından bu yana 58 bin litre sahte ve kaçak içki ele geçirildi
Ankara'da yılbaşından itibaren 427 alkollü eğlence mekanı, 162 tekel büfe ...
 
Başkentli anneler çifte bayram yaşayacak
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkentli annelere verdiği ...
Sincan Belediyesi’nin gururlu günü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ...
Cumhuriyet mirasımızı muasır medeniyetlerin ötesine taşıyacağız
Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek yayınladığı mesajında 29 Ekim ...
 
casino siteleri-en iyi bahis sitesi-bitcoin-siber güvenlik-dijital ajans-yat kiralama-
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Guguk Kuşu” Filmi Analizi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Kafatasında İki Kişi
DENİZ DİNÇER
DENİZ DİNÇER
Günce, Müzik Listelerini Alt Üst Edecek!
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
7.8 Milyar İnsan Coronavirüs Aşısı Bekliyor!
S. ERTUĞRUL KOYUNCU
S. ERTUĞRUL KOYUNCU
Hepitalizm
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
Son Sözü Ebeveynler Mi Söyler?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri