Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
29 Ocak 2019 Salı - 10:22

Çocuk Yazarlar “Yade Çocuk Kulübü’nde”

BEGÜM ARSLAN / ANKARA   GEÇTİĞİMİZ günlerde Yade Kitap’ın basın toplantısı gerçekleşti. Toplantıda, yeni yayınlar, vizyon ve misyon yenilikleri ve çocuk yazarlar konuşulurken toplantının moderatörlüğünü yapan Yade Kitap’ın çocuk yazarı Tuğçe Yalçınkaya da ilgi odağı oldu.

Çocuk Yazarlar “Yade Çocuk Kulübü’nde”

BEGÜM ARSLAN / ANKARA

 

GEÇTİĞİMİZ günlerde Yade Kitap’ın basın toplantısı gerçekleşti. Toplantıda, yeni yayınlar, vizyon ve misyon yenilikleri ve çocuk yazarlar konuşulurken toplantının moderatörlüğünü yapan Yade Kitap’ın çocuk yazarı Tuğçe Yalçınkaya da ilgi odağı oldu.

YADE KİTAP'IN MOTTOSU “HER KİTAP BİR ANI”

Yade Kitap'ın Koordinatörü Neslihan Gürsoy konuşmasında Yade Kitap hakkında bilgi verdi. “Yade Kitap, 2017 yılının Mart ayında Aren Tanıtım'ın tescilli markası olarak kuruldu. Bu süreden beri yayıncılık alanınca kendimizce iyi işler yaptığımızı düşünüyoruz. Aren Tanıtım ise 2002 yılından beri Ankara'da reklam ajansı olarak faaliyet göstermektedir. Ajansımız özellikle tasarım alanında bilinen bir ajanstır. Bunun yanı sıra diğer ajanslarından kendimizce ayrıldığımız kısım editörlük hizmetimizdir. Bu alanda farklı işler yapabileceğimizi düşünerek Yade Kitap'ı kurduk. Bu süre içinde şuanda aramızda olan büyüklerimiz bize çok destek oldu. Vizyon olarak kendimize yaratıcı ve yenilikçi fikirleri ülkemizin fikir dünyasına taşımayı seçtik. Böyle bir hedefimizin olmasına rağmen yolun henüz çok başında olduğumuzun farkındayız. Ezber bozan işlere imza atmak, klişelerden uzak durmak ama en önemlisi de yaptığımız her işte önce kendimizi geçmek daha sonra da rakiplerimizi geçmek gibi fikirlerimiz var. Yaptığımız işlerde bu özelliklere dikkat ediyoruz. Yayınevimizin mottosu her kitap bir anı” dedi.

EDEBİYAT DÜNYASINA KAZANDIRACAĞIMIZ YENİ ESERLERLE YERİMİZİ SAĞLAMLAŞTIRACAĞIZ

Yayınevine ismini veren “Yade”nin anlamı ile ilgili konuşan Gürsoy, “Yade; anı, hatıra anlamına geliyor. Onun dışında bizim açımızdan güzel bir anlamı daha var. Allah'tan gelen kutsal hediye anlamına da geliyor. Edebiyat dünyasına kazandıracağımız yeni eserlerle yerimizi sağlamlaştıracağımızı düşünüyoruz.

Bununla birlikte şuanda “Yade Kitap” çatısı altında 4 markamız daha bulunuyor. Bunlar, Lirik Yayıncılık, Sinova Yayıncılık, Yade Akademi ve Yade Çocuk. Lirik Yayıncılıkta özellikle şairlerimiz ile buluşuyoruz. Burada şiir kitapları çıkarıyoruz. Şiir kitapları, satış ve insanların ilgisi bakımından üst sıralarda değil. Ömrünü şiire adamış insanlarla Lirik yayıncılıkta buluşuyoruz. Sinova yayıncılık ise özellikle tarih alanında kendine yer edinmeye çalışacak. Önümüzdeki yıllarda adını oldukça duyacaksınız” dedi.

YAPACAĞIMIZ FAALİYETLERLE ÇOCUKLARA EDEBİYATI SEVDİRMEK VE ONLARI EDEBİYATA KAZANDIRMAK İSTİYORUZ

Konuşmasını sürdüren Gürsoy, Babaannemin Kızkardaşleri ve Metanoia'yı tanıtma amacı ile ir araya geldiklerini vurgulayarak; “ Aynı zamanda Yade Çocuk'u tanıtmak için de burada bir araya geldik. Yade Çocuk, şuanda birkaç kitap ile yayında. Ancak, hazırlık sürecinde olan çok farklı projeleri de var. Bahsedeceğimiz en önemli şey çocuk yazarlığı. Tuğçe, Yade Çocuk'un çocuk yazarı. Bu yaşta yazı yazan ve kitabı olan insanımız ülkemizde fazla yok. Yayınevi olarak bu yazarlarımızın sayısını artırmaya çalışıyoruz. Çünkü onlar edebiyat dünyasında farklı yerdeler. Biz yetişkinler olarak onlar için bir şeyler hazırlıyoruz. Çocuk edebiyatında farklı bir yön ortaya çıkıyor. Büyükler çocuklar için bir şeyler hazırlıyor. Çocukların dünyasına ne kadar inebiliyoruz? Neler yapabiliyoruz bundan çok fazla haberimiz yok. Çocuk yazarlarımızı bir araya getirmek için “Çocuk Yazarlar Kulübünü” kurduk. Bu çatı altında çocuklarımıza kitaplar çıkarmayı istiyoruz. Bu çocuklar sadece kitap çıkardıkları için bu kulübün üyesi olmayacak. Biz yapacağımız faaliyetlerle de onlara edebiyatı sevdirmek ve onları edebiyata kazandırmak istiyoruz. Kısa bir süre sonra bu kulüp etki gösterecek” ifadelerini kullandı.

METANOIA, RUHUN DÖNÜŞÜMÜ ANLAMINA GELİYOR

Kitabı Metanoia hakkında da bilgiler veren Gürsoy, “ Metanoia aslında ilk kitabımdan önce yazmaya başladığım bir çalışma. Kitabın giriş bölümünde de bahsettiğim gibi yaklaşık on yıl önceydi. Birkaç kadın, yuvarlak bir mutfak masası etrafında bir araya gelmiştik. Güzel güzel kahvelerimizi yudumlarken ilişkilere dair aramızda konuşmalar geçiyordu. Sonra o kadınlardan biri, “Yaz bunları yaz ama olduğu gibi yaz!” dedi ve ardından ilk kitabım “Erkeklerin Ölmeden Önce Söylediği 101 Yalan” ortaya çıktı. Kadınlar ne yaşadılarsa anlattım. Bence yaşananlar kadar duygular ve hissedilenler de önemliydi. Çünkü geriye dönüp baktığımda bu kadınların hiç biri o zamanki duygu ve hatta düşüncelerinde bile değiller. Metanoya’da bu duyguları metaforik cümlelerle anlatmaya çalıştım. Metanoia, kişinin kendini değiştirmesi, ruhunu arındırması, ruh dönüşümü anlamına geliyor. Son sayfalara kadar aldatılan, karşılıksız seven, sevilmekten vazgeçilen, sevmekten bir türlü vazgeçemeyen ve sadece bekleyen beş kadının duyguları var. Son bölümde anlattığım ise hepsinin geldiği son nokta yani tecrübelerle yoluna daha sağlam devam eden kadınların hislerini yansıtmaya çalıştım” şeklinde konuştu.

BÜYÜKLER, ÇOCUK KİTAPLARINI KENDİ GÖZLERİNDEN YAZIYOR

Çocuk yazar Tuğçe Yalçınkaya, ise okuma ve yazmayı öğrendiği yıl yazı yazmaya başladığını kaydetti. Yalçınkaya, “ Hep okuduğum kitaplarda şunu fark ettim. Büyüklerin çocuk kitabı var. Çocukların daha fazla kitap okumaya ihtiyacı var. Ben de neden çocukların okuyabileceği bir kitabım olmasın diye düşündüm. Kitabımı elime aldığımda artık ben bir yazarım dedim. Büyükler çocuk kitabını kendi gözünden yazıyor. Çocuk ise kendi hayal dünyasından kaleme alıyor. Her çocuğun kitap çıkarması lazım. Bu insanı mutlu ediyor hem de insana özgüven getiriyor. 15-24 Şubat tarihlerinde Yade Kitap, Ankara Kitap Fuar'ında olacak. Ben de orada olacağım. Bununla birlikte  yazarlarımız da kitapları ile birlikte fuarda olacak” dedi.

YADE KİTAP OLARAK KADIN TEMELLİ YAYINLARA AYRICALIK VERECEĞİZ

Yade Kitap Editörü Atlas Arslan Babaannemin Kızkardeşleri'yi tanıttı. Arslan, önümüzdeki günlerde Ankara Kitap Fuar'ında olacaklarını belirterek; “ 13. Ankara Kitap Fuar'ında Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonnası, Küçük Prens gibi raflarımızdan eksik olmayan vazgeçemediğimiz yazarları ve kitaplarını Yade olarak bizde basıyoruz. Elimizden geldiğince bu kitapları basmaya daha çok gayret edeceğiz. Aynı zamanda yetişkinlerimizinde yazdığı Pembe Eldivenler, Çiftlik Masalları gibi çocuk kitaplarımız var. Bunların hepsi çocuk okurlarımıza uygun. Pedagog eşliğinde yazılmış ve onaylanmış olmasına dikkat etmeye çalışıyoruz. Dodo diye bir kitabımız olacak. Yadenin simge karakteri olacak. Bizim için burada değinmeden geçemeyeceğimiz önemli bir konu da kitaplarımızın tüm değerinin içeriğinde, yazarında olmasıdır. Yani ortalama 15-35 lira arasında fiyat aralıklarıyla okurla buluşan kitaplardır ki fuarda farklı setler ve indirimlerle olacağız. Öyle 2500 liralık kitaplarımız yok. O kitaba itiraz edilince; “doğalgaz faturası değil, alma!” diyen yazarlarımız da yok. Çünkü Yade Kitap olarak, Yaşar Kemal’e ve birçok değerimize kulak veren yazarlarımız ve yayıncılık anlaşımız var. Benim burada özellikle altını çizeceğim bir diğer başlık ise, Yade Kitap olarak kadın kitaplığına, kadın yazarlara ve kadın hak temelli yayınlara ayrıcalık vererek farkındalıklara katkı sunmayı amaçlıyoruz. Erkek yazarlarımızın da toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde bir yazarlıkla eserler üretmesi bizim önemli değerlerimizden biri haline geliyor” dedi.

BABAANNEMİN KIZ KARDEŞLERİ HEM RÖPORTAJ HEM DE KADIN HİKAYELERİNDEN OLUŞUYOR

“Altı yıl önce babaannemin ölümüyle yola çıkışımla başlayan kitabımda sekiz ayrı röportaj ve birçok kadının hikayesi yer alıyor. Habercilik yıllarımda öğrendiğim, gördüğüm, bildiğim kadın haberlerinde aranan dram, trajedi, vahşet, kan ve bunların ne kadar çoksa o kadar haber değerinin yüksek olması oldu. Kız çocukları, kadın hakları haberlerinde verilerin yüksekliği haber olma olasılığını arttıran bir unsurdu. Babaannemin Kızkardeşleri tüm bunların itirazıdır. Babaannemin Kızkardeşleri’nde; acı, dram ve vahşet yok. Aksine kadınların gerçek hikayelerinde acılar da olsa nasıl güçlü oldukları ve yaşamı yeniden kurabildikleri hikayeler var. Ve o hikayelerden biri de benim babaannemin hikayesidir. Ben “kirpiğin yere düşmesin kızkardeşim” çığlığını ilk babaannemden öğrendim ve onun taşıyıcısı olarak bu kitabı yazdım. İlk kitabım Kişer Pari Mama da ikinci kitabım Babaannemin Kızkardeşleri de hem röportaj hem de kadın hikayelerinden oluşuyor. Esasında yazarlığın ötesinde bir gazetecilik

bilinciyle yapılan çalışmalardır” şeklinde konuştu.

 
Kronik ağrılarla baş etmenin yolları
 
“Ankara’da Sanayi 4.0 Projesi” hayata geçirildi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Akciğer kanserinde güncel gelişmeler Başkent'te konuşuldu
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   BAŞKENT'TE geçtiğimiz günlerde “Akciğer ...
Toplumumuzda cinsellik utanma duygusu ile baskılanıyor
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA GÜNÜMÜZ toplumlarında sağlık, ülkelerin ...
“Hayvanlara yönelik uygulanan şiddet suç kapsamına alınacak”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA TARIM ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kamu ...
 
Sevenleri Uğur Mumcu’yu andı
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BUNDAN 26 yıl önce evinin önünde kendisine düzenlenen ...
Türk Eğitim-Sen'den “sözleşmeli öğretmenlere” destek
BEGÜM ARSLAN / ANKARA TÜRK Eğitim-Sen, eş ve sağlık özrü mağduru ...
Ataması yapılmayan öğretmenler: “Susma haykır, atama haktır”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BRANŞ Öğretmenleri Atama Mücadele Platformu ...
 
“Geçmiş – Gelecek Bağlamında” Retrospektif Resim Sergisi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA ANKARA Çağdaş Sanatlar Merkezi, Ressam Nurtaç ...
Mansur Yavaş’tan Temel Karamollaoğlu’na ziyaret
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA MİLLET İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye ...
“Ankara için kolları sıvadık”
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA KURULUŞ çalışmaları süren İhtisas Medya ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Zahidem
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
İşletmenizde Veri Güvenliğini Sağlamak İçin 5 Kolay Yöntem
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Kryztof Kieslowski Dekalog Dizi Filmleri
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Zaman Kendi Çocuklarını Yutar
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Zamansız Ayrılıklar
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
TARİHİN İLK ŞAİRİ BİR KADIN
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri