Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
TGB:“Ulusal Egemenliğimiz ve Birliğimiz için Görev Başındayız”
TGB:“Ulusal Egemenliğimiz ve Birliğimiz için Görev Başındayız”
EMD, 2018’nin “Altın Kalem”lerini belirliyor
EMD, 2018’nin “Altın Kalem”lerini belirliyor
Cacabey Kervansarayı’nın yeniden restore edilmesi gerekiyor
Cacabey Kervansarayı’nın yeniden restore edilmesi gerekiyor
‘Geçmişin Sessiz Tanıkları’ Emin Antik’te sizi bekliyor
‘Geçmişin Sessiz Tanıkları’ Emin Antik’te sizi bekliyor
Demokratik Kitle Örgütleri’nden Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya kınama
Demokratik Kitle Örgütleri’nden Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya kınama
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
19 Ekim 2018 Cuma - 10:16

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, gıda ve kadın çiftçi sorunlarına değindi

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, 17 Ekim 2018 tarihinde parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, gıda ve kadın çiftçi sorunlarına değindi

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, 17 Ekim 2018 tarihinde parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Halkevleri, Ayşe Öğretmen, Gıda, Tarım, Meralar gibi konularla basın mensuplarının karşısına çıkan Sarıbal, ilk olarak Halkevleri konusundan bahsetti.

“HALKEVLERİ'NE DÜZENLENEN ARAMALARI VE TUTUKLAMALARI ELEŞTİRDİ”

Halkevleri'nin 87 yıldır Türkiye'nin kamu yararına çalışan ve halkın sesi olan bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Sarıbal; “Ankara'daki Halkevleri'nin 5'ine operasyon yapıldı, 4'ünün başkanları gözaltına alındı. Şebnem Kıymet Yar arkadaşımız Keçiören Halkevleri Şube Başkanı. 9 aylık çocuğu var ve TEM'e götürülüp çocuğu emzirtiliyor. Kamu görevlisi adı altında TEM'den geliyorlar şube başkanlarını bile içeri almadan arama yapıp çıkıyorlar. Savcıları göreve çağırıyoruz. Şubeler arandığında şube yetkilileri ya da avukatların orada olması lazım.” diyerek şube yetkililerinin olmadığı her türlü aramanın yasa dışı olduğunu belirtti.

“ANAYASA MAHKEMESİ AYŞE ÖĞRETMEN'İN BİREYSEL BAŞVURUSUNU İNCELEMELİ”

Ayşe Öğretmen konusuna da değinen Sarıbal; “Ayşe Öğretmen sadece çocuklar ölmesin dedi. Saray emir verdi, dava açıldı 1 yıl 3 ay suçlu bulundu. Bir kısmını yattığı için 6 ay sonra çıkardılar. Şimdi 6 aylık erteleme süresi 31 Ekim'de bitiyor. Ayşe Öğretmen çocuklar ölmesin demiş, barış kardeşlik bu toprakların en önemli ilacıdır demiş ama hakkındaki ceza şu anda duruyor. Ayşe Öğretmen Anayasa Mahkemesi'ne de bireysel başvuru hakkını kullanmış. Buradan en önemli çağrımız; Anayasa Mahkemesi Ayşe Öğretmen'in bireysel başvuru hakkını alsın ve incelesin. Aynı ülkede bir Rahip Brunson krizi üzerinden başkaları bu ülkenin adaletini idare ediyor. Ayşe Öğretmen başka bir ülkenin vatandaşı olsaydı, çoktan tahliye olmuş ve hatta ceza almamıştı. Adalet toplumun ekmeğidir, adalet insan haklarının temel koruyucusudur, adalet bireysel hak ve özgürlüklerin en önemli koruyucusudur.” dedi.

“TÜRKİYE'DE 20 MİLYON İNSAN YETERLİ BESLENEMİYOR, 10 MİLYON İNSAN DA AÇLIK SINIRINDA YAŞIYOR”

Konuşmasını gıda, tarım ve meracılık konularıyla devam ettiren Sarıbal; “Dün Dünya Gıda Günü'ydü. Gıda, temel insan hakkıdır. Bu ülkede ve dünyada insanlığın temel hakkı olan gıda bütün insanlara yeterli şekilde ulaşmalıdır. Dünya Gıda Örgütü'ne göre, şu anda yaşayan insanların yiyeceği miktar kadar gıda var. Sorun; adaletsiz, eşitsiz ve dengesiz gıda dağıtımıdır. Şu anda dünyanın gıda ve tarım sektörünü elinde tutan zengin ülkeler ve onların aracısı olan büyük şirketlerdir. Dünyadaki tohum ticaretinin yüzde 65'i, tarım kimyasalları ticaretinin yüzde 84'ü, gübre ticaretinin yüzde 21'i, hayvan ilaçları ticaretinin yüzde 56'sı ve tarım makinaları ticaretinin yüzde 54'ü sadece 4 ulus ötesi şirkete aittir. Dünyadaki gıda ve tarım ürünleri, büyük şirketlerin tekelindedir. Onlar istedikleri ülkelerin karnını yeterli ve dengeli doyururlar, istemedikleri ülkenin ise doyurmazlar. Dünya Gıda Örgütü diyor ki; her gün 830 milyon insan yatağa aç giriyor. Ayrıca Dünya Gıda Örgütü, son 3 yılda dünya gıda ürünlerine yüzde 83 zam geldi diyor. Bunun Türkiye'ye yansıması şudur; Türkiye'de yaklaşık 20 milyon insan yeterli ve dengeli beslenemiyor. 10 milyon açlık sınırında yaşıyor. Bu topraklarda 800 bin insan her gece karnı aç yatağa giriyor. Üretmeyen bir toplum haline geldik. Birçok üründe dışa bağımlıyız. Son 16 yılda yaklaşık olarak 74 milyar dolarlık tarımsal hammadde ithalatı yapmışız. Pamuk, tütün, ayçiçeği, buğday, arpa ve yulaf. Fırıncılar da ekmeğe zam için ciddi mücadele ediyorlar. Birçok fırın da kapanıyor. Öyle bir ekonomik politika uygulanıyor ki; gelecek yıl yeterli ürün bile bulamayacağız.” diyerek Türkiye'nin yakın zamanda büyük bir gıda sorunuyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

“KADIN ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINDAN BAHSETTİ”

Çiftçi kadınların sorunlarına da temas eden Sarıbal; “15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü'ydü. TÜİK'e göre 5.4 milyon tarım alanında istihdam edilen insan olduğu belirtiliyor. Tarım sektöründe 2,5 milyonun üzerinde kadın çalışanımız var. Bunu da ikiye ayırmak istiyorum. Bir tarafta; başka bir alanda çalışmayan, sigortası olmayan ve evini çekip çeviren, evine günlük gelir getiren tarım emekçi var. Öbür tarafta da; tarlası olan, bağı olan, bahçesi olan, bizzat tarımla ilgilenen kadınlar var. Bizim için kadın çiftçi, tarlası, bağı, bahçesi olup uğraşanlardır. Diğer taraftaki de kadın emekçilerdir.” dedi.

Kadın çiftçilerin büyük bir kısmının sosyal güvencesinin ve iş güvencesinin olmadığını belirten Sarıbal; “Özellikle mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı travmalar çok büyük. Tarlalarda doğum yapanlar, hastaneye gidip orada tedavi olamayanlar, hem evin işlerini yapıp hem de çocuklarının geçimini sağlayanlar. Kadın çiftçilerin en önemli sorunu düzenli bir gelirlerinin olmaması, sosyal sigortalarının olmaması, sağlık güvencelerinin olmaması, mesai saatlerinin olmamasıdır. Bizzat bu işin içerisinde olan bir çiftçi olarak söylüyorum; bu konuda ciddi bir sorunumuz olduğunu ve insanlığın tükendiğini bir kez daha sizlerle paylaşıyorum. Kadınlarımız mağdur, kadınlarımız perişan ve yardıma ihtiyaçları var” dedi.

“SUSURLUK ŞEKER FABRİKASI'NDAKİ POLAR ORANLARINA MÜDAHALE EDİLMEZSE, GELCEEK YIL ŞEKER PANCARI ÜRETİMİ OLMAYACAK”

Tarım Bakanı'nı da eleştiren Sarıbal, “Bakan şeker fabrikası fiyatından bahsetmiyor, pancar üreticilerinin sorunlarından bahsetmiyor, 48 saat olan randevu saatlerinin 8 saate düşmesinden bahsetmiyor, Susurluk Şeker Fabrikası'ndaki polar oranlarının 8'e 7'ye düşüp, 30-35 bin dönüm ekilen şeker pancarının gelecek yıl hiç ekilmeyeceğini görmüyor ama posayı 90 liradan 60 liraya düşürdük diyor. Posa şeker pancarının artan kısmıdır ve hayvanlara yem olur. Susurluk Şeker Fabrikası'na gittim ve orada bir basın açıklaması yaptım. Eğer oradaki polar oranlarına müdahale etmezlerse, gelecek yıl orada şeker pancarı üretimi olmayacak. 235 TL/ton yani 235 TL olarak açıklanmış fiyat, şu anda 130'lara düşmüş durumda. Bu zarar demektir. O yüzden Türk Şeker'in yüzde 22 şeker oranına göre ödeme yapabilir. Bunu yüzde 9'a kadar çıkarabilir. Şeker Kanunu'ndan önce yüzde 14'ün altında para ödenmiyordu. Eğer yüzde 8'lerle ödeme yapılırsa, o bölgedeki şeker pancarı üreticileri üretmeyecek. 2014'te bunu yaşadık. 135 kuruştu, yine polar düştü ve 90 kuruştan ödeme yaptılar. 2 yıl fabrika kapalı kaldı. 2 yıllık kapalı kalmanın masrafını da şeker fabrikaları zarar ediyor diye fabrikaları tek tek özelleştirdiler. Türk Şeker'i bir kez daha uyarıyoruz; lütfen şeker oranlarını yüzde 14'ten ödeyin.” dedi.

Son günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Hal Yasası'nın değiştirilmesine ilişkin açıklamalarına da değinen Sarıbal, iktidarın destekleri arttırması gerektiğini söyledi. AB bütçesinin yüzde 40'ının tarıma ayrıldığını belirten Sarıbal, bizde ise bütçenin yüzde 2'sini geçmediği için eleştirilerde bulundu. Sarıbal, hal ve nakliye masraflarını düşmesi, çiftçiyi örgütlendirip kooperatif ve birlikler üzerinden üretimi yönlendirmesi ve doğrudan desteğin arttırılması, ciddi bir planlamayla riskin düşürülmesi ve bölgesel üretim modelinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

“YÜZDE 65 SÜBVANSE TÜM ELEKTİRİK KULLANAN ÇİFTÇİLERE YAPILSIN”

Son olarak enerji konusunda bir soruna değinen Sarıbal, Bakanlığın yayınladığı Bakanlar Kurulu Kararı ile 14.06.2018 tarihinde bir yazı ile bir firmanın çalışma alanı içinde bulunan 6 şehrin elektiriğine yüzde 65 destekleme yapılmasını eleştirdi. Sarıbal, “Yüzde 65 destekleme yapacaklar. Kalan yüzde 35 elektrik parasını da ya çiftçi kendi ödeyecek ya da enerjiyi kullanan kimse o ödeyecek. Türkiye sadece 6 ilin oluşturduğu bir devlet midir? Sadece oradaki firmanın elektrik borcunu sübvanse ediyor. Yani firmayı koruma altına almışlar. Neden bunu kamuya açıklamadan gizli yapıyorsunuz? Neden Anayasa'daki eşitlik ilkesine uymuyorsunuz? Bütün çiftçilerin sulama amaçlı kullandığı elektrik maliyetlerine yüzde 65 sübvanse uygulamıyorsunuz? Bu firmaya bu güne kadar borçlar üzerinden bir ödeme yaptınız mı? Yaptıysanız ne kadar yaptınız? Firmanın sayaç denetimini kim yaptı? Hangi faturalar üzerinden yüzde 65 ödeme yapacaksınız? Bu sübvanse yardımı bütün Türkiye'ye yapın diyoruz.” dedi. Son olarak Meraların işgal edildiğini belirten Sarıbal, 7139 Sayılı Mera Kanunu'nun 37. maddesinde bir değişiklik yapıldığını belirtti. Sarıbal, meraların kendisini kullanan köylülere ait olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

 
“ANKÜSADER” çocuklar yararına sergi düzenleyecek
 
Mahkeme kararı ile satılık villa ve depo
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“ANKÜSADER” çocuklar yararına sergi düzenleyecek
BEGÜM ARSLAN / ANKARA Anadolu Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma ve ...
KESK üyelerinden zamlara ve enflasyona tepki
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA KAMU Emekçileri Sendikası (KESK) Ankara Şubeler ...
ÇSM’nin serüveninden kesitler sanatseverlerle buluşuyor
BEGÜM ARSLAN / ANKARA ÇANKAYA Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, ...
 
ANKARA’DA KONTROLLERİN  ARTTIRILMASINI DİLE GETİRMİŞTİK
GEÇTİĞİMİZ günlerde vatandaşların Kızılay Meydanına giriş hakkı olmayan ...
OĞUZHAN  KOÇ VE İBRAHİM BÜYÜKAK “YOL ARKADAŞIM 2”NİN ÖZEL GÖSTERİMİ İLE BAŞKENTLİLERLE BULUŞTU
SİNEMASEVERLERİN uğrak noktası Ankara Atlantis Alışveriş ve Eğlence Merkezi, ...
11 Çizer Karikatür Atölyesi'nde Buluştu
73 Kuşağı karikatüristlerinin 11 çizerinden oluşan sergi Ankara’da Karikatür Atölyesi’nde açıldı.
 
BİYONİK KULAKLI ÇOCUKLAR DERNEĞİ: “Hükümetten çocuklarımız için ses istiyoruz”
BİYONİK Kulaklı Çocuklar Derneği, SGK ile biyonik kulak (koklear implant) ...
Dünya El Yıkama Günü kapsamında “11 Adımda El Yıkama Yöntemi” anlatıldı
SAĞLIK Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından “Dünya ...
THD'den Başkent Doğal Gaz ve EPDK tepkisi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BAŞKENT Doğal Gaz'ın kartlı sayacını mekanik ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Alperen  Furkan  AYDIN
Alperen Furkan AYDIN
Onur Hareketi
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Al Aşkını Sok Gözüne...
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Mediha ŞEN SANCAKOĞLU (3)
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
Bitmeyen Masallara (1)
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Yenilenebilir Enerji Neden Daha Ucuz?
M. TURHAN İMAMOĞLU
M. TURHAN İMAMOĞLU
Gerçek Soyguncular Kim?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri