Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
PANDEMİDE KADINA ŞİDDET DAHA DA ARTTI
PANDEMİDE KADINA ŞİDDET DAHA DA ARTTI
7 Temmuz Koronavirüs Tablosu: '19 vatandaşımız daha yaşamını yitirdi'
7 Temmuz Koronavirüs Tablosu: "19 vatandaşımız daha yaşamını yitirdi"
Ankara Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekilliği, Mansur Yavaş’ın 1 yılını değerlendirdi
Ankara Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekilliği, Mansur Yavaş’ın 1 yılını değerlendirdi
“Tüketici Hakem Heyetleri’nin kapatılması, tüketicileri savunmasız bırakır”
“Tüketici Hakem Heyetleri’nin kapatılması, tüketicileri savunmasız bırakır”
Büro Emekçileri Sendikası (BES), enflasyon rakamlarını değerlendirdi:“2020 BÜTÇESİ REVİZE EDİLMELİ”
Büro Emekçileri Sendikası (BES), enflasyon rakamlarını değerlendirdi:“2020 BÜTÇESİ REVİZE EDİLMELİ”
s
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
6 Ağustos 2019 Salı - 10:49

Büyükşehir Belediyesi ve Yenimahalle Belediyesi desteğiyle “Kadın Kooperatifleri Çalıştayı” düzenlendi

ANKARA Büyükşehir Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) iş birliğinde ilk kez başkentte üreten kadınların ve kadın kooperatiflerinin desteklenmesi amacıyla “Kadın Kooperatifleri Çalıştayı” düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi ve Yenimahalle Belediyesi desteğiyle “Kadın Kooperatifleri Çalıştayı” düzenlendi

ANKARA Büyükşehir Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) iş birliğinde ilk kez başkentte üreten kadınların ve kadın kooperatiflerinin desteklenmesi amacıyla “Kadın Kooperatifleri Çalıştayı” düzenlendi. Kadınların üretime katılımını sağlayacak projelerin hayata geçirilmesine destek vermek için 'Yerel Eşitlik Eylem Planı' kapsamında ve Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Çalıştay'ın açılışını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yaptı.
“150 BİN AİLEYE YARDIMCI OLUYORUZ”
Çalıştay'a; Başkan Yavaş'ın yanı sıra UN Women, İlçe Belediye Başkanları, Büyükelçiler, Kadın Kooperatifleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Temsilcileri katılım gösterdi. Çalıştay'da; Büyükşehir Belediyesi ile Yenimahalle Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü, kadına ve kadın kooperatiflerine yönelik “Yerel Eşitlik Eylem Planı” projesinin uygulama alanı konusundaki çalışmalar ile kadın kooperatiflerinin ihtiyaçları ve sorunları da ele alındı. Açılışta konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş; "Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak 150 bin aileye yardımcı oluyoruz. Yakın zamanda kart sistemine geçerek yardım yapacağımız miktarı o ailenin kadınlarına vermek suretiyle başlatmak istiyoruz. Çünkü evinin ihtiyacını kadından iyi hiç kimse bilmez. Sosyal İşler Daire Başkanlığımız, yarım alan aileler ile ilgili de eğitim çalışmasına başladı. Meslek edindirme kurslarıyla birlikte ileride yardım almamaları için gerekli tedbirlerin alınması adına görüşmelere başladılar. İnsanların yardım alması ve başkasının eline bakması değil, alnının teriyle kazandığını harcamasından daha güzel bir şey olamaz." dedi. 
“BAŞKAN YAVAŞ'TAN HALK EKMEK'E: ŞİRKETLERİNDEKİ GÖREVLERİ KENDİLİĞİNDEN BIRAKMASI GEREKENLER BIRAKMADILAR”
Daha önce Beypazarı Belediye Başkanlığı döneminde kadınlarının gelirlerinin artmasını sağladıklarını ifade eden Başkan Yavaş; "Kadın eli değen her yere bereket geliyor. Akşamları turistlerin gidiş saatlerinde orada satış yapan kadınlarımızı görüyordum. Çok yoğun geçen bir saatin sonunda 'nasıldı işleriniz' diye soruduğumda, onların 'çok iyiydi başkanım' demesi, belki de bütün servetini bana verseler o kadar değerli değildir. Bunları yaşamış birisi olarak artık Ankara'da kadınlarımızın başkasının eline bakmasını istemiyoruz. Bu nedenle İzmir'e ve Aydın'a belediye ekiplerini göndererek oradaki başarılı kooperatif çalışmalarını bizzat yerinde gördük. Bundan sonra gidip başka yerlerden bitki, ağaç ve çiçek almak istemiyoruz. Kadınlarımıza alım garantisi verip sözleşmeli üreticilik yapmak suretiyle onların üretmesi sağlayıp destekleyip, üreticiden nakliye ücreti ödemeden direk tüketiciye ulaşan bir nakliye ağı kurmak için planlarımız devam ediyor. Seçimlerden sonra sebebi bilinmez bir şekilde şirketlerindeki görevleri kendiliğinden bırakması gerekenler bırakmadılar. Bunu Halk Ekmek için söylüyorum. Halk Ekmek bugün bıraksaydı, şu anda biz Halk Ekmek'te sadece ekmek satmayacaktık. Kooperatiflerin üreteceği malları da burada satmak suretiyle, her birini birer zincir mağaza yapmak suretiyle ve gerekirse markalaştıktan sonra bunların adını da alıp satmasını sağlayacak bir çalışmanın içerisindeyiz. Yüzlerce kadın kooperatifinin bir şeyler üretip Ankara Büyükşehir eliyle ve Halk Market adıyla Ankara'nın her yerine sattığını düşünün. Hem Ankaralı daha ucuz satın alabilecekler hem de kadınlarımız kendi emekleriyle geçinecekler. İnşallah bu projeyi gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı. 
“KADIN İŞ GÜCÜ İSE UCUZ İŞ GÜCÜ OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR”
Çalıştay'a destek veren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ise konuşmasında Yenimahalle Belediyesi'nin 'Kadın Dostu Belediye' unvanı alan üçüncü ilçe belediyesi olduğunu ve kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığa ve ötekileştirmeye karşı olduklarını ifade etti. 'Kadınlar gelişirse toplum da gelişir' diyen Başkan Yaşar, şunları söyledi: "Kadınlarımız Cumhuriyet sonrası haklarını Avrupa'daki gibi büyük mücadelelere girmeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde elde ettiler. Atatürk'ün çoğu Avrupa ülkesinde yokken kadına seçme ve seçilme hakkı vermesi, eğitim birliğini sağlayarak kız çocuklarının erkek çocuklarıyla aynı eğitimi almasının yolunu açması, çağdaş eğitimde kadınlarımızın önünü açmıştır. Ancak günümüzde bu noktadan çok daha ileriye gittiğimizi söyleyemiyoruz. Kadınların üretim döngüsü içindeki gücüne, siyasi mekanizmalar içinde sayısına baktığımızda bunu görüyoruz. Toplumumuzun büyük bir kesiminde hala kadınların eğitimi ve meslek edinmesi yerine çocuk yapması ve evinden dışarı çıkmaması özendirilmeye çalışılırken, kadına şiddet de her geçen gün tırmanıyor. Kadın iş gücü ise ucuz iş gücü olarak değerlendiriliyor. 
“TÜRKİYE'DE KADIN İSTİHDAM ORANLARI OECD ÜLKELERİNİN ÇOK ALTINDADIR”
Kadınların toplumun diğer yarısı olarak kabul edilmeleri için; ekonomi, eğitim, siyaset gibi alanlarda haklarını bir an önce teslim etmek gerekiyor. Çalıştayımızın da hedefi olarak kadınlarımızın ekonomik alanda güçlenmeleri ve bir erkek eline bakmadan kendi ayakları üzerinde durmaları toplumdaki diğer dinamikleri de harekete geçirecektir. Özellikle dayanışmayı örgütleyen kooperatifçiliğin özendirilmesi ve desteklenmesi bu anlamda önemli bir adım olacaktır. Türkiye'de kadın istihdam oranları OECD ülkelerinin çok altındadır. 30 milyon kadın iç gününe katılamıyor. Her 10 kadından sadece 3'ü istihdam edilirken, çalışan kadınların yüzde 41'i kayıt dışı ve güvencesiz koşullarda çalışıyor. Girişimci kadın oranı toplam girişimci sayısının sadece yüzde 8'ini oluşturuyor. Kadın işsizliği ise oldukça yüksek. Genç kadın işsizliği yüzde 32 gibi tehlikeli bir duruma gelmiştir. Son iki yıldır üniversite mezunu olup da işe giremeyen kadınların sayısı hızla artarken, işsizlik sigortasına başvuran kadınların sayısı 1 yılda yüzde 57.7 artış göstermiştir.
“TOPLUMUN KURTULUŞU, KADININ KURTULUŞUYLA GERÇEKLEŞECEKTİR”
Yenimahalle Belediyesi olarak bu konuda yıllardır çalışma yapan sosyal bir belediyeyiz. Yaptığımız tüm çalışmalarda kadın görünürlüğüne dikkat etmekteyiz. Yapılan ulusal ve uluslararası konuların çoğu kadın istihdamını içermektedir. OSİAD ile yapılan 'Sanayi'de Kadın Eli' projesiyle, sığınma evlerinde kalan kadınlara; kaynakçılık, lojistik, plastik enjeksiyon konularında eğitim verilmiş ve bu alanlarda kadınlar daha sonra sanayide istihdam edilmiştir. Kadın girişimlere öncelik tanıyarak KOSGEB eğitimi verilmiş ve iş yeri açmalarına destek verilmiş ve verilmeye de devam etmektedir. YENİMEK kursiyerlerinin yaptıkları ürünlerin satılması için stantlar açıyoruz. Hem kursiyerlerin hem de kadın sığınma evinde kalan kadınların ürünlerini daha geniş yelpazede satmak için kadın kooperatifi kurulması, web site üzerinde satılması için çalışma başlattık. Köylü pazarlarında kadınlardan işgaliye parası alınmamaktadır. Özellikle sanayi bölgesi olan OSTİM'de ve Yenimahalle'de 13 kreşi Yenimahalle'ye kazandırdık. 7/24 kreş açılması için planlamalar devam etmektedir. 1000'in üzerinde kadınımıza okuma yazma öğrettik. Zor durumdaki kadınlarımız için kadın sığınma evleri açtık. Geleceğin bugünden güzel olmasında kadınların ha ve özgürlük mücadelesi etkin olacaktır. Toplumun kurtuluşu, kadının kurtuluşuyla gerçekleşecektir.”

 
“Ankara’nın yüzde 38 olan şebeke kayıp ve kaçaklarını azaltması su yönetiminde öncelikli hedef olmalı”
 
Sağlık Bakanlığı yerli aşı üretimine odaklandı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Ankara’nın yüzde 38 olan şebeke kayıp ve kaçaklarını azaltması su yönetiminde öncelikli hedef olmalı”
SU Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız, nüfusu hızla artan ...
“Ulusal Su Planı, havza sınırlarıyla örtüşecek idari bir yapı öneriyor”
SU Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız, Ulusal Su Planı’nda ...
Tokat mutfağı ‘uluslararası akademi’ oldu
BAŞTEK Tokatlılar Eğitim Kültür Dayanışma Derneği, Tokat Mutfağı kültürünü, ...
 
TZOB Başkanı Bayraktar’dan Belediyelere çadır kirası tepkisi
TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, TZOB ...
DONDURMANIN EN ÖZELİ NEFİS BİR LEZZET
DAĞLARDAN toplanan kar ile bal ve meyve parçacıklarını kararak dondurmanın ...
Birleşik Kamu-İş üyeleri Çalışma Bakanlığı önünde TİS taleplerini yineledi
BİRLEŞİK Kamu-İş Konfederasyonu, 1 Ağustos tarihinde başlayan Toplu İş ...
 
“Gelir vergisi, stopaj ve SGK primlerinde düzenlemeye gidilmeli”
HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı mobilya, kâğıt ve ağaç sektöründe örgütlü ...
Ankaragücü “Yiğiner ile devam” dedi
BAŞKENT’İN köklü ekibi MKE Ankaragücü, Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nı ...
MEB Coğrafi Bilgi Sistemi ile eğitimde veriye dayalı yönetim dönemi
MİLLİ Eğitim Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemi (MEBCBS) tanıtım toplantısı, ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Yaz Tatilinde De Sosyal Mesafe Korunmalı
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Aidiyet Duygusu Kadın Çalışanların Bağlılığını Artırıyor
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Demirel’i Anarken… (3)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Ankara’nın Pavyonları Meşhurdur
SİNAN VARGI
SİNAN VARGI
Kıdem Tazminatı ve Bazı Gelecek Hesapları (Ailenin Altın Evlilik Yüzüğü Nasıl Bakıra Dönecek)
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Sosyal Medya Düzenlemesinde Z Kuşağının Fikri Alınmalı
ANKET
Surviovor 2020'de Şampiyon Kim Olur?

1- Cemal Can
2- Nisa
3- Barış
4- Berkan
5- Sercan
6- Elif
7- Yasin

Sonuçları göster Anket arşivi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri