Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
SPORUN DEVLERİ Başkentte buluştu
SPORUN DEVLERİ Başkentte buluştu
“Kentlerde sadece krizi yöneterek taşkın riskleri azalmaz”
“Kentlerde sadece krizi yöneterek taşkın riskleri azalmaz”
CHP Parti Sözcüsü Öztrak, bazı illerin valilerinin iktidarın il örgütü yöneticisi gibi çalıştığı iddiasında bulundu
CHP Parti Sözcüsü Öztrak, bazı illerin valilerinin iktidarın il örgütü yöneticisi gibi çalıştığı iddiasında bulundu
Yavuz Alatan 30’uncu fotoğraf sergisiyle sanatseverlerle buluştu
Yavuz Alatan 30’uncu fotoğraf sergisiyle sanatseverlerle buluştu
I-TECH, teknoloji ve eğitimi Başkentte bir araya getiriyor
I-TECH, teknoloji ve eğitimi Başkentte bir araya getiriyor
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
5 Ocak 2019 Cumartesi - 11:12

“Batıkentliler, Havaş servislerini geri istiyor”

BEGÜM ARSLAN / ANKARA   2004 Yılından beri başarı ile sürdürdüğü görevinde Kentkoop Mahallesi'nin “Şükran Ablası” olarak anılmaya başlayan Kentkoop Mahallesi Muhtarı Şükran Ayaz ile söyleşi gerçekleştirdik.

“Batıkentliler, Havaş servislerini geri istiyor”

BEGÜM ARSLAN / ANKARA

 

2004 Yılından beri başarı ile sürdürdüğü görevinde Kentkoop Mahallesi'nin “Şükran Ablası” olarak anılmaya başlayan Kentkoop Mahallesi Muhtarı Şükran Ayaz ile söyleşi gerçekleştirdik. 3 dönemdir yürüttüğü görevinde başarılı işlere imza atan Ayaz, yeşile önem veren ve Batıkentlilerin sorunlarını can kulağı ile dinleyen Çağdaş bir Türk kadını.

Ayaz ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide Kentkoop Mahallesi'nin sorunlarını konuştuk. Sokak köpeklerinin çokluğu ve saldırganlığının Batıkentlileri tedirgin ettiğini belirten Ayaz, kısa bir süre önce Havaş'ın Batıkent'ten servislerini çekmesine ilişkin konuştu. Yerel seçimlerde kadın muhtar adaylarının siyasete farklı bir duruş getireceğini vurgulayan “Şükran Abla” yeşil alan projesinin olduğu yerde hızlı bir şekilde devam eden betonlaşmaya ilişkin görüşlerini bizimle paylaştı.

- Zafer Gazetesi: Sizi tanıyabilir miyiz?

- Şükran Ayaz: Batıkent Kentkoop Mahallesi'nin 2004 yılından beri muhtarıyım. 3 dönemdir yürüttüğüm görevim sayesinde mahallemizin “Şükran Ablası” oldum. Kentkoop Mahallesi'nin eli, kolu, gözü olarak 3 dönemdir çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bununla birlikte Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği'ni kurduk. Kurucusu olduğum dernek sayesinde 200-300 kadın muhtar bir araya geliyoruz.

- Zafer Gazetesi: Kentkoop Mahallesi'nin sorunlarından bahseder misiniz?

- Şükran Ayaz: En önemli sorunlarımızın başında yeşil alan problemi geliyor. Mahallemizin içinde bulunan Medical Park Hastanesi'nin çevresinde “Göksu Parkı Projesi” gibi bir projemiz vardı. Maalesef 3 dönemdir mücadele vermemize rağmen oranın betonlaşmasını değiştiremediğimiz için o bölge köpeklerin yuvası haline geldi. Bizde hayvanseveriz. Ancak, o bölgede oturanların köpeklerden dolayı çok  mağdur olduğunu ve sıkıntılar yaşadığını biliyoruz. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere biz bu sorunları dile getirdik. Onların kalabileceği bir yeri ortaklaşa bir şekilde halletmek istiyoruz. Küçük barınaklar çözüm değil. Sonuçta onlarda bir canlı. Onları küçük bir alana kapatmak olmaz. Buna karşıyız. Geniş bir alanda hayvanseverlerinde gidip bakacağı şekilde bir ortamın hazırlanmasını düşünüyoruz. Hayvan aç kalınca insanlara saldırmaya başlıyor. Dolayısıyla sokak köpekleri mahallemizin en büyük sorunlarından biri olarak ön plana çıkıyor. Eskiden o bölgede bu kadar yoğunluk ve sıkıntı yoktu. Söz konusu arazide yalnızca Mehmet Sağlam İlköğretim Okulu'nun olduğu zamanlar sakindi. Şuanda çevresine 700 personel ile hizmet veren SSK data bank geldi. Bu sayının artacağı ve 5 bin personele çıkacağı ifade ediliyor. Bunun dışında orada Doğa Koleji ve Medical Park Hastanesi var. İmam Hatip Lisesi'nin inşası devam ediyor. Bunun dışında aynı bölgede kız yurdu ve özel sığınma evi yapılıyor.

Batıkent için çok kıymetli olan ve Batıkentlilerin nefes aldığı bir yerde atıl durumda olan arazimizde artık nefes almak istiyoruz. Her yer konut olduğu için artık insanların nefes almak için gideceği bir yer kalmadı.

Bunun dışında Yenimahalle Belediyesi tarafından Meydan AVM'nin yapılması Batıkent'in bir kalbi oldu. Fethi Başkan bize verdiği sözü tuttu. Kendisine teşekkür ediyoruz. Batıkent'in bu kadar değerleneceği kimsenin aklına gelmiyordu. Turgut Özal Mahallesi'nin hızlı bir şekilde gelişmesi ve Meydan AVM'nin yapılması ile birlikte Batıkent oturulacak, gözde bir semt haline getirildi. Bölgemizin yeşil alan projesi “Göksu” gibi. Bunun geliştirilmesini istiyoruz. Oturmuş ve güzel bir mahalleye sahibiz. Yenimahalle Belediyesi bizden desteğini hiç esirgemiyor. Fethi Başkan bizim en büyük desteğimiz. Kaymakamımız çok duyarlı. Her ay toplantı yapıyoruz ve sorunlarımızı dile getiriyoruz. İletişim güzel kurulursa ufak tefek sorunlarda çözülüyor.

- Zafer Gazetesi: Muhtarlıkta kadın olmanın dezavantajını yaşadınız mı?

- Şükran Ayaz: Yaşadım. Seçime girdiğimde de kadından muhtar mı olur? diyorlardı. Göreve geldikten sonra mahallemiz için ilkleri gerçekleştirdim. İlk göreve geldiğimde teknoloji bu kadar gelişmiş değildi. Ben teknolojide ilkleri kullandım. İlk resimli evrağı Kentkoop Mahallesi olarak kendi bölgemizde verdik. O zamanlar bilgisayarda kayıtta yoktu.

- Zafer Gazetesi: Muhtar olmaya nasıl karar verdiniz?

- Şükran Ayaz: Kültür Bakanlığı'nda çalışıyordum. Emekliliğim dolduğunda muhtar olmaya karar verdim. Yerelde ben de var olayım istedim. Kadının gücünü burada anlamak gerekiyor. Gerçekten çok kadın desteği aldım. Bazı beylerden bana oy vermeyenler olmuş. Seçildiğimde geldiler dediler ki muhtarım sen kaleyi içten fethettin. Benim hanım sana oy vermiş ama ben sana oy vermedim. Bizi utandırdın çok güzel çalıştın dediler. Mahallemizde çok güzel insanlar var. Beni sahiplendiler. Bizde onları sahiplendik. Elimizden geldiğince teknolojiyi kullanarak onlara hizmet verdik. Herkesin her şekilde yanında olmaya gayret gösterdim. Ben Batıkent'te model oldum. Sloganımda da “Kentkoop'a kadın eli değsin” demiştim. Bu sloganla da çıkarak bunu mahallemde hissettirdim. Öyle olunca diğer mahallelerde benden sonra kadın muhtarlar aday oldu. Model teşkil ettiğimi düşünüyorum. Kadınların her yerde olmasını istiyorum. Kadının olduğu yerde daha çok nezaket oluyor. Daha çok derli toplu oluyor.

- Zafer Gazetesi: Yerel seçimlere az zaman kala kadın muhtar adaylarına ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

- Şükran Ayaz: Bütün kadınlarımız kendine güvensin. Kazanmakta var kaybetmekte. Ama şanslarını denesinler. Kadınlarımız ayaklarının üzerinde dursun. Ben burada çok kadın kazandım. Elinden tuttuğum kadınların bazısını ben bile tanıyamıyorum. İntihar düşünen kadınlarımız şuan o kadar güzel ayaklarının üzerinde duruyor ki. Kadın kadının halinden anlıyor. Yerel yönetimlerde kadınların olması gerektiğini düşünüyorum. Çağdaş, modern, Atatürkçü kadınlara ihtiyacımız var.

- Zafer Gazetesi: Kentkoop Mahallesi için ne gibi planlarınız var?

- Şükran Ayaz: Çocuklara ve gençlere yönelik projelerimiz var. Yenimahalle Belediyesi ile birlikte yaratabileceğimiz güzel projelerimiz var. Çünkü, gençlerimizin gidebileceği alanlar yok. Yenimahalle Belediyesi ile gençlerimizi eğiterek daha çok sosyal etkinliklerin içinde yer alabilecekleri projeler içindeyiz. Belediye başkanımız gençlik merkezleri kurdu. Havuzları, BELMEK kursları, kütüphanemizin olması bize çok artı kattı. Bundan sonrada gençlere, çocuklara ve kadınlara yönelik projelerimiz olacak.

- Zafer Gazetesi: 2018 yılının sonuna yaklaşırken Havaş'ın Batıkent'ten servislerini çektiğini öğrendik. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

- Şükran Ayaz: Batıkent halkı 450-500 bine yaklaşan nüfusu ile bu durumdan dolayı mağdur oldu. Havaş'ın servislerini Sincan'a çektiler. Ama biz bu konuda da sesimizi duyurmak istiyoruz. Bu sorunu toplantılarda da dile getirerek Vali Bey başta olmak üzere sorunu kendilerine ilettik. Havaş'ın servislerini tekrar Batıkent'e istiyoruz. Bu kadar yoğun bir nüfus varken Batıkentliler neden sıkıntı çeksin? Henüz bir sonuç alamadık ama bunun peşini bırakmayacağız.

Buna paralel olarak Batıkent metrosu ile de sorunlar yaşanıyor. Eskiden Batıkent halkı son durak olmasından dolayı rahatlıkla ulaşım sağlayabilirken Sincan hattına bağlanması ile birlikte büyük sıkıntılar başladı. Batıkentliler özellikle işe gidiş saatlerinde metroda büyük sıkıntılar yaşadıklarını bize iletiyor. Sefer sayısının artırılması, vagon sayısının fazlalaştırılması gibi çözümlerle bu sıkıntıların giderilmesini talep ediyoruz.

- Zafer Gazetesi: Gazetemiz aracılığı ile okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

- Şükran Ayaz: Mahallelere kadın eli değsin. Kadınlarımız kendilerine güvensin her yerde kadınlar olsun. Herkesi kucaklıyor ve herkesi seviyoruz. Güçlü, çağdaş, aydın, demokrat kadınlara bu ülkenin ihtiyacı var. Burada görev yaptığım 3 dönem boyunca para ve pulla ölçülmesi mümkün olamayacak dualar aldım. Çok insan kazandık.

 
Pezük Dede antrenör oldu
 
Yargı’dan AOÇ’de yüksek yapılaşmaya iptal kararı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için imzalar atıldı
?ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA MİLLİ Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim ...
Zerdeçal ve karabiberin mucizesi “Altın Süt”
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   MUCİZE içecek olarak adlandırılan altın ...
Dostlar şimdi rakip oldu
ALPER ŞAŞMAZ / M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA GEÇTİĞİMİZ günlerde Cumhurbaşkanı ...
 
Toplumda engellilerimize karşı suçluluk kompleksi var
BEGÜM ARSLAN / ANKARA TÜRKİYE Körler Federasyonu ve Engelliler Konfederasyonu ...
KESK’ten “basın özgürlüğü” açıklaması
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA KESK Ankara Şubeler Platformu, basın özgürlüğü ...
Yöresel lezzetlerin tek adresi: “Şarküt”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ÇANKAYA Yıldız’da bulunan Nişantaşı Pazarı, ...
 
Milli Piyango’da hayaller bugün gerçek oluyor
BEGÜM ARSLAN / ANKARA FARABİ Sokak'ın köşe başında 40 yılı aşkın ...
Sanatçı ve şairlerden Keçiören Huzurevi Sakinleri’ne ziyaret
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA ANKARA Yaren Sofrası Kültür Sanat ...
ATO’dan üyelerine “ferdi kaza sigortası”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ANKARA Ticaret Odası (ATO), 28 Aralık 2018 ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Ankara’da Gezilecek Yerler (2)
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
Babalar ve Kızları
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Boşlukla Dost Olunan Saatler
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Kieslowski’nin Beyaz Filmi
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
Bayram!...
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
Üniversite Sınavına Yüklediğimiz Anlam
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri