Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
SEÇİMLER İÇİN ÖZEL GÜVENLİK
SEÇİMLER İÇİN ÖZEL GÜVENLİK
“Omurgamı Seviyorum Skolyozdan Korkmuyorum”
“Omurgamı Seviyorum Skolyozdan Korkmuyorum”
Böbrek ağrısı deyip geçmeyin
Böbrek ağrısı deyip geçmeyin
Başkan Tuna'dan seçim öncesi değerlendirme
Başkan Tuna'dan seçim öncesi değerlendirme
Türkiye’nin, ‘kültürel ve mimari’ eserleri satılıyor
Türkiye’nin, ‘kültürel ve mimari’ eserleri satılıyor
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
14 Eylül 2017 Perşembe - 12:37

Başkentte yerel habercilik kültürünü oluşturuyoruz

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA GAZETECİ bir babanın ve gazeteciliğin içinde doğmuş, büyümüş ve yetişmiş birisi olarak Siyaset Bilimi okumasına karşın gazeteciliği seçen; www.haberankara.com ve VOM Medya şirketinin kurucusu ve sahibi Volkan Memduh Gültekin ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

Başkentte yerel habercilik kültürünü oluşturuyoruz

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA

 

GAZETECİ bir babanın ve gazeteciliğin içinde doğmuş, büyümüş ve yetişmiş birisi olarak Siyaset Bilimi okumasına karşın gazeteciliği seçen; www.haberankara.com ve VOM Medya şirketinin kurucusu ve sahibi Volkan Memduh Gültekin ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

4 yıllık kısa bir süreçte sıfırdan başlayıp şuan Ankara’da sayılır bir tanınma ve okunma oranına ulaşmış olan www.haberankara.com’un merkezinde bizleri makamında ağırlayan Gültekin, Başkent Ankara’da yerel habercilik yapmanın handikaplarından www.haberankara.com ve VOM Medya’yı kuruluşuna kadar birçok konuda bilgiler verdi.

Ankara’da kent kültürünün ve yerel olgunun tam olarak olgunlaşmadığını ifade eden Gültekin, medya sektörünün en büyük problemlerinden birinin gelir unsurların kısıtlı oluşundan bahsetti.

Gültekin, sorularımızı şu şekilde yanıtladı:

- Zafer Gazetesi: www.haberankara.com’u kurma amacınız neydi ve şuan itibari ile bu amaca ulaştığınızı düşünüyor musunuz?

- Volkan Memduh Gültekin: Babam emekli bir gazeteci. Çok küçük yaşlardan itibaren gazete kültürü yüksek olan bir ailede yetiştim. Her gün heyecanla babamın akşam gazete getirmesini beklerdim. Bu kültür, Siyaset Bilimi bölümünden mezun olmamla devam etti. Hep Ankara’da yerel bir internet haber sitesinin eksikliği olduğunu düşünüyordum. Birkaç iş denemesinden sonra riske girmeye, hayallerimin peşinde koşmaya karar verdim. Ankara riskli bir şehir, çünkü kozmopolit bir yapısı var ve “Ankaralılık” bilinci, kent gönüldaşlığını asgari düzeyde. Böyle bir şehirde yerel yayın için hayal kurmak zorlu ama bir o kadar da mutluluk verici bir süreç oldu. Bu bilinci her ortamda aşılamak, şehrin kendi değerlerini, kendi haberlerini ön plana çıkarmak bize çok heyecan veriyor. İnsanların büyük ve ulusal haber sitelerinde okudukları tarzda tasarımı, yalnızca kentlerinde yaşanan olaylar ve gelişmeleri içerecek şekilde görmeleri çok hoşlarına gitti. Bugün, yalnızca yerel haber yapan sitemizde aylık 650 binden fazla ziyaretçimiz var. Amacımıza ulaşmadık, hatta daha yolun başındayız. Ancak dört yıllık bir süreçte çok iyi bir mesafe kat ettik diyebilirim.

- Zafer Gazetesi: Özellikle Ankara’da yerel habercilik yapmanın sıkıntılarını bizler de yaşıyoruz. Başkentte yerel haberciliği kısaca değerlendirebilir misiniz? Haber alma ve yapma konusunda sıkıntılar yaşıyor musunuz?

- Volkan Memduh Gültekin: Bu aslında iki taraflı bir sorun. Kentimizde yerel habercilik bir dönem çok iyi yerlerdeyken, zamanla küçülmeye gitmiş. Küçülme gerçekleştikçe kent bilinci azalmış. Bu sefer kentin unsurları yerel haberciliği küçümsemeye başlamış. Bu durum da haber kaynaklarını azaltmış ve kalite düşmüş. Ortaya bir de, benim “500’lük” diye tabir ettiğim, 300-500 TL için yapışan, adeta taciz boyutunda rahatsızlık veren kişiler “gazeteciyim” diye çıkmaya başlayınca kent, yerel gazetecilerden soğumuş. Biz bu algıyı yıkmakta epeyce zorlandık. Adeta denizin ortasında batmamak için mücadele veren bir gemi gibiydi kurumumuz. Ama şükür ki bu fırtınayı atlattık. Haber Ankara bugün marka gücü ile birçok kapıyı açar duruma geldi. Yerel gazetecilerin de içinde fitne olmayan, habercilik kaygısı olan, dostluğa ve meslek birliğine önem veren sessiz çoğunluğu ses çıkarmaya başladı. Bu dostluk ortamı geliştiği sürece, iyilerin kazanacağını ve kenti yerele doğru zorlayacağını düşünüyorum.

- Zafer Gazetesi: Medya sektörü çok büyük bir kesime hitap ederken gelir kaynakları açısından düşünüldüğünde çok dar bir sektör. Sektörde gelir konusunda ne gibi handikaplar yaşanmakta?

- Volkan Memduh Gültekin: Yerel basının en büyük derdi bu. Basın İlan Kurumu ilanları alan gazeteler bu açığı kapatabilmekte. Ancak bizim gibi kurumların tek gelir kaynağı reklamlar ve “advertorial” denilen haber-reklamlar. Bizim gibi kuruluşların muhabiri var, editörü var, kira giderleri var, ekipman giderleri var… Böyle bir durumda bizler için yük büyük oluyor. Ve kentin algısı hala “Kamu görevi yapıyorsunuz” şeklinde. İyi de, biz devlet memuru değiliz ki. Burası da en nihayetinde işletme. Bu noktada kentin belediyelerinin, STK’larının, siyasilerinin ve önemli ticari markalarının devreye girmesi gerekiyor. Kim hak ediyorsa, kim işini düzgün yapıyorsa, kimin yayınladığı reklamın karşılığı varsa, hakkaniyetli bir şekilde yerel kanallara da yönelmeliler.

- Zafer Gazetesi: Yaptığınız haberlerde öncelik sıralaması veya konusu var mı? Haberlerin sitenizde yer almasında baz aldığınız unsurlar nelerdir?

- Volkan Memduh Gültekin: Ankara ile tarafımıza ulaşan çoğu haberi değerlendiriyoruz. Tabii bunların yeri farklı oluyor. Haber Ankara’yı bülten haberciliğinden çıkarmak için çok çabalıyorum. 5,5 milyonluk bir kentte hala haber kıtlığı yaşanıyor maalesef. Bunu aştıkça bizim yayınlarımıza da yansıyor. Önceden en ufak bir belediye haberini dahi manşetten verirken, şimdi manşet bölümümüzde daha önem arz eden, haber değeri yüksek olan, çarpıcı haberleri koymaya özen gösteriyoruz. Bu bir süreç. Kötü başlayan ama iyiye giden bir kent haber bilinci var. Sizler gazetelerde, bizler sitelerde; yerel tüm unsurlarla beraber bu iyiye geçiş aşamasını hızlandırmaya çalışacağız. Böylece daha kaliteli ve çoğunlukla özel haber olacak şekilde yayın yapacağız. Ama bu biraz da biraz önceki konu ile çok alakalı, gelir kaynakları da çok önemli. Şu anda iki muhabir daha çalıştıracak gücümüz olsa, dört kat büyüklüğünde hizmet sağlıyor olabilirdik.

- Zafer Gazetesi: İnternet haberciliğine ayak uydurmak ve yakalamak çok zor. Zamanla yarışarak habercilik yapıyorsunuz. Sabah yaptığınız bir haber akşama doğru güncelliğini yitirebiliyor. Bu hız ile habercilik yapmak nasıl bir duygu?

- Volkan Memduh Gültekin: Heyecanlı ve yorucu. Bazen bir haber geliyor ve onu ulusal haber sitelerinden bile önce girmeniz gerekiyor. Çünkü siz Ankara’nın yerelde en iyisi olmayı hedef edinmişseniz bunu yapmak zorundasınız. Elimizin ayağımıza dolaştığı, gece yarılarına kadar çalıştığımız, yanlış başlıklar attığımız oluyor. Bunları ez az seviyeye indirmemiz de gerekiyor; çünkü yaşayan bir mekanizma var, hataları anında okuyucularınız ya da takipçileriniz yüzünüze vuruyor. Tabi dört yıllık tecrübe artık bize avantaj sağlar konuma geldi.

- Zafer Gazetesi: İnternet haberciliğinde özellikle isim yapmış ve eski internet sitelerine baktığımız Ajanscılık diye tabir ettiğimiz Ajanslara abone olarak onların haber kaynaklarını kullanmanın sıklıkla yapıldığını görüyoruz. Sizin sitenizi bunlardan farklı kılan ayrıcalıklar ve yenilikler var mı?

- Volkan Memduh Gültekin: Ajans aboneliklerimiz var. Bültenleri kullanıyoruz. Ama farkındalık oluşturmak istiyorsanız doğru haber kaynakları oluşturmak ve okuyucu ile bağlantı kurmak zorundasınız. Bunu başarmak için çok çabaladık. Şu anda Haber Ankara’nın farkındalığını oluşturan durum hızı ve özel haberleri. Sayısını artırmak için her gün üzerine koyarak ilerliyoruz.

- Zafer Gazetesi: İnternet sayfanızın facebook, twitter ve instgram gibi sosyal paylaşım siteleri ile entegre halinde mi? Özellikle sosyal mecrayı kullanan kullanıcılar buralardan da sizleri takip edebiliyor mu?

- Volkan Memduh Gültekin: Instagram adresimiz var ama faal değil. Link kullanılamaması nedeniyle hesap olarak elimizde tutuyoruz. Yakında fotoğraf ve haber özetlerinden oluşan bir sistemi uygulayacağız. Facebook ve Twitter ile tam entegre olarak çalışıyoruz. Takipçi sayımız sosyal medyada, toplamda 50 bine yaklaştı ve organik bir rakam bu. Nitelikli bir takipçi kitlesi oluşturmayı hedefledik ve bunu başardık. Örneğin her gün Facebook aracılığıyla kentin çeşitli yerlerinden 3-4 özel haber çıkarabiliyoruz; çok önemli durumlarda muhabirlerimizi yönlendirebiliyoruz. Yeni kurduğumuz Whatsapp İhbar Hattı ile de bu ağı genişletmek için çalışıyoruz.

- Zafer Gazetesi: Yine sizin bünyenizde faaliyet gösteren “VOM Medya”nın faaliyetleri hakkında bizi kısaca bilgilendirir misiniz?

- Volkan Memduh Gültekin: VOM Medya, Haber Ankara’nın kardeş kuruluşu diyebiliriz. Daha önceden yaptığımız faaliyetleri kurumsal bir hüviyete büründürmek maksadı ile sene başından itibaren VOM Medya çatısı altında buluştuk. Şu anda 10’u aşkın kişi ya da kuruma itibar yönetimi, SEO arama motoru entegrasyon çalışmaları, web sitesi kurulumu, sosyal medya danışmanlığı, metin danışmanlığı, tasarım ajansı gibi hizmetleri sunuyoruz. Yeri geldiğinde drone çekimleri yaparken, yeri geldiğinde bir siyasinin konuşmasını da hazırlıyoruz. Ekibimiz bu alanda deneyimli. Hızla büyüyen bir yapı oluştu.

- Zafer Gazetesi: Son olarak gazetemiz aracılığı ile okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

- Volkan Memduh Gültekin: Tabii bir noktaya röportaj bitmeden değinmek istiyorum. Size ve ekibinize çok teşekkür ediyorum. Röportajda geçen “meslek birliği” açısından bu röportajın dahi çok değerli olduğunu düşünüyorum. Kentimizin değerli basın kuruluşu Zafer Gazetesi’nde yer almak, Haber Ankara ekibi olarak bizi çok mutlu etmiştir. Yayın hayatınızda başarılar diliyorum.

 
Amik Ovası'nda pamuk hasadı başladı
 
Yerel Yönetimler, yerel basınla birlikte daha da güçlenecek
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Karmaşadan uzaklaşmak isteyenler “MİNİMALİST YAŞAMI” deniyor
BEGÜM ARSLAN / ANKARA KİMİ zaman hayatınızdaki manasız kalabalıktan ...
“Askeri Müze” ve “Mehteran”
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA DÜNYANIN en eski “bandosu” olarak kabul ...
12 Eylül 1980 askeri darbesinin 37. yıldönümü
BEGÜM ARSLAN / ANKARA BUNDAN 37 yıl önce 12 Eylül 1980 tarihinde ...
 
Emekli özel harekatçılardan siyah çelenkli tepki
YASİN YILDIRIM / ANKARA TÜM Emekli Özel Harekatçılar Derneği Başkanı ...
Bilmediğiniz fikre karşı mücadele edemezsiniz
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA BAŞKENT Ankara’yı, Ankaralıyı çok iyi ...
Facianın 16. yılı “11 Eylül 2001”
bektaş selçuk / ANKARA BUNDAN 16 yıl önce 11 Eylül 2001 tarihinde ...
 
“Yüksek tansiyon, teşhisi konduktan sonra ömür boyu süren bir rahatsızlıktır”
BEGÜM ARSLAN / ANKARA ANKARA İlk Umut Tıp Merkezi'nde kardiyoloji ...
Çalışanlar şirketlerine güvenmek istiyor
AYHAN DEMİR / ANKARA ÖZEL sektörde çalışanlar, görev yaptıkları ...
Hande Kılıçarslan'dan “Dokumalar ve Dokumacı Kadın Fotoğrafları” Sergisi
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA AHİ Evran Üniversitesi Geleneksel Türk ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
LEYLA ŞAHİN
LEYLA ŞAHİN
Pul Biberli Diyet Olur Mu?
M. TURHAN İMAMOĞLU
M. TURHAN İMAMOĞLU
“Karaoğlan Destanı”
SELVER AKAR
SELVER AKAR
Perde Pilavı ve Çilekli Yaz Tatlısı Tarifi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
At Gözlükleri
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
Oyumuz Tüketici Haklarını En İyi Karşılayana...
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
cUKKa .cOm
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri