Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Sağlık Bakanı twitterden paylaştı: Can kaybı 108'e yükseldi
Sağlık Bakanı twitterden paylaştı: Can kaybı 108'e yükseldi
AŞTİ'de otobüs seferleri durduruldu
AŞTİ'de otobüs seferleri durduruldu
Mamak’ın dört bir yanı dezenfekte ediliyor
Mamak’ın dört bir yanı dezenfekte ediliyor
Altınok: Her gün farklı videoyla vatandaşı bilgilendiriyoruz
Altınok: Her gün farklı videoyla vatandaşı bilgilendiriyoruz
Kalecik Belediyesi’nden Hayvan Evi Projesi
Kalecik Belediyesi’nden Hayvan Evi Projesi
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
15 Şubat 2020 Cumartesi - 10:07

Başkan Mansur Yavaş Başkent Mobil’i tanıttı: “Vatandaşlarla birlikte Ankara’yı yönetmenin kapısını sonuna kadar açıyoruz”

ANKARA Büyükşehir Belediye Başkan Mansur Yavaş, günler önce "Başkent'te Teknoloji Dönüşümü Başlıyor"  diyerek 14 Şubat 2020 tarihini işaret etmişti.

Başkan Mansur Yavaş Başkent Mobil’i tanıttı: “Vatandaşlarla birlikte Ankara’yı yönetmenin kapısını sonuna kadar açıyoruz”

ANKARA Büyükşehir Belediye Başkan Mansur Yavaş, günler önce "Başkent'te Teknoloji Dönüşümü Başlıyor"  diyerek 14 Şubat 2020 tarihini işaret etmişti. Akıllı Ankara için düğmeye basan Yavaş, 14 Şubat 2020 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'nda "Başkent Mobil" uygulamasını geniş katılımlı bir toplantıda tanıttı. Toplantıda; milletvekilleri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, kent konseyi üyeleri ve basın mensupları yer aldı. 
"BAŞKENT MOBİL KENDİ ALANINDA DÜNYANIN SAYILI UYGULAMALARI ARASINA GİRECEK"
Göreve geldiğimizden bu yana henüz bir yıl bile geçmemişken, gerek hizmet kalitesi, gerek teknoloji kullanımı ve gerekse de yerel demokrasinin seviyesi açısından, Büyükşehir Belediyesini dünya kentleriyle rekabet eder hale getirme hayali kurduklarını ve bunu gerçekleştirme adına önemli bir adım attıklarını ifade eden Başkan Yavaş, şu ifadeleri kullandı: "Sahip olduğu yazılım standardı açısından önümüzdeki 6 ay içerisinde dünyanın sayılı, Türkiye’nin ise ilk mobil Akıllı Belediye uygulamasının tanıtım törenine hepiniz hoşgeldiniz. Bazılarınızın aklına “niye 6 ay sonra” diye bir soru takılmış olabilir. Cevabı basit; çünkü projenin ikinci fazı Haziran ayında tamamlanacak ve Başkent Mobil kendi alanında dünyanın sayılı uygulamaları arasına girecek. 
"450’Yİ AŞKIN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNÜN KATILIMIYLA KENT KONSEYİ’Nİ YENİDEN CANLANDIRDIK"
25 yıl boyunca neredeyse tamamen keyfi biçimde yönetilen Ankara’da, seçmenlerin şeffaf, katılımcı, hesap veren, kısaca ifade etmek gerekirse yerel demokrasinin prensiplerine göre yönetilen bir şehir ve belediye arzu ettiğini gayet iyi biliyorduk. Ankaralıların bu talebi, bizim de vizyonumuz oldu. Göreve başladığımız ilk günden itibaren “Demokratik Yönetişim” anlayışını tesis etmek için hızlı adımlar attık. Belediyemizi şeffaflaştırmak, katılımcılığı arttırmak ve topluma her an hesap verebilir olmak en büyük önceliklerimiz oldu. Demokratik Yönetişim; şeffaflık, katılımcılık, hesap verebilirlik ve kamu kaynaklarının verimli kullanılmasının yanı sıra, siyasi çoğulculuk, aktif sivil toplum, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi demokrasinin farklı boyutlarını içselleştiren bir yönetim yapısı oluşturulması demektir. Bu bağlamda şimdiye kadar önemli atılımlar gerçekleştirdik.  Şeffaflığı sağlayabilmek için daha ilk günden itibaren ihaleleri ve Belediye Meclisinin toplantılarını canlı olarak yayınlamaya başladık. İhale duyurularını, Belediye Meclisi’nin kararlarını ve hizmet birimlerimizin yürüttüğü çalışmaları kurumsal iletişim kanallarımızdan tüm halkımıza duyurduk. Katılımcılığı güçlendirmek amacıyla, seçildikten sonraki ilk işimiz 450’yi aşkın sivil toplum örgütünün katılımıyla Kent Konseyi’ni yeniden canlandırmak oldu. Belediye işleyişi ve hizmetini ilgilendiren önemli konularda üniversiteleri, meslek kuruluşlarını ve diğer sivil toplum kuruluşlarını karar alma sürecine dahil ediyor, bir yönetişim kültürü geliştirmeye çalışıyoruz.
"BU ŞEHRİN TÜM BİREYSEL VE KURUMSAL HEMŞEHRİLERİNİN ANKARA’NIN YÖNETİMİNDE MUTLAK BİR SÖZ HAKKININ OLMASI" 
Hesap verebilirlik açısından da ciddi adımlar attık. Türkiye’de bir ilk olarak, 2019 yılı sonunda yayınladığım genelge ile belli verileri belli sürelerle hemşerilerimizle paylaşacağımızı ilan ettik. 2020 yılından itibaren, sosyal yardım ve hizmetlere ilişkin ölçütler ve yararlanan sayılarını, iç ve dış denetim raporlarını, stratejik plan ve bütçe gibi mali performansa ilişkin bilgileri ve kişisel malvarlığımdaki değişmeleri düzenli bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız. Demokratik yönetişimi tesis etmek için gerçekleştirdiğimiz işlerle gurur duymakla birlikte bunları yeterli görmüyoruz. Biz inanıyoruz ki, demokrasi 5 yılda bir yapılan seçimlerden ve siyasi partilerin Belediye Meclisinde temsil edilmesinden ibaret değildir. Demokratik yönetişim de vatandaşların belediyenin çağrı merkezine başvurması ve bu başvuruların işleme konulmasından ibaret değildir. Bu şehre yakışan bir demokratik yönetişim için, tek tek bireylerden başlayarak, mahalle birimleri olan muhtarlara, apartman/site yönetimlerine ve mahalle/semt derneklerine, hemşeri derneklerinden esnaf örgütlerine ve meslek kuruluşlarına ve üniversitelere kadar bu şehrin tüm bireysel ve kurumsal hemşehrilerinin Ankara’nın yönetiminde mutlak bir söz hakkının olması gerekiyor. Ankara’yı yönetirken en değerli paydaşlarımız olan ilçe belediyelerini burada bilhassa zikretmek isterim. Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin demokratik çoğulculuk, yetki ve görev yaklaşımı, kaynakların etkin kullanımı ve adalet prensiplerine göre uyumlu çalışması, Demokratik Yönetişim anlayışının olmazsa olmazıdır. Dolayısıyla her şeyden önce, görülen aksaklık ve sorunların, taleplerin, belediyenin yapmayı düşündüğü projelerle ilgili lehte ve aleyhte kanaatlerin belediyeye aktarılmasını sağlayan kanalların kurulmasına ihtiyaç var.
"VATANDAŞLARIN BÜTÇE İLE İLGİLİ KARARLARDA SÖZ HAKKI OLMASI MUTLAK SURETTE SAĞLANMALIDIR"
Ama bunlar da yeterli değil. Bilhassa Büyükşehir Belediyelerinin yönetimleri çok büyük miktarlarda bütçeleri idare ederler. Bu bütçeyi bazen dinozorlara, gereksiz kapılara, saat kulelerine veya kimsenin kullanmadığı spor tesislerine harcayabilirler.  Oysa ki belediye yönetimleri şehir halkına ait olan paraları harcarlar. Dolayısıyla bu bütçelerin nasıl kullanılacağı konusunda şehrin bireysel ve kurumsal hemşerilerinin söz hakkı olmalıdır. Bütçe kullanılması süreçlerine eğer şehir katılamıyorsa, orada bir katılımcılıktan ve demokratik yönetişimden bahsedilemez. Bu nedenle vatandaşların bütçe ile ilgili kararlarda söz hakkı olması mutlak surette sağlanmalıdır. Peki bu yeterli mi? Tabi ki hayır. Yaşam kalitesini arttıracak hizmetlere, dezavantajlı gruplar da dahil olmak üzere, herkesin eşit fırsatlarla erişim olanağına sahip olması da gerekir. İster Çankaya’da ister Nallıhan’ın uzak bir köyünde yaşasın, eğer şehrinizin sakinleri bilgi alma, kararlara katılma ve hizmetler gibi kent olanaklarından eşit yararlanma imkanına sahip değilse demokratik yönetişim yeterince olgunlaşmamış demektir.
"AKILLI BELEDİYECİLİKTEN AKILLI ANKARA’YA DOĞRU UZANAN YOLUN BAŞLANGICI"
Tüm bu hedefleri gerçekleştirebilmek için teknolojinin olanaklarından sonuna kadar yararlanarak önce Akıllı Belediye haline gelmemiz, sonrasında da nihai hedefimiz olan Akıllı Ankara’yı tesis etmemiz gerekiyor. Bu anlayış ve felsefe ile, Akıllı Belediyecilikten Akıllı Ankara’ya doğru uzanan yolun başlangıcını bugün sizlerle birlikte hayata geçiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Bugün size sunacağımız Akıllı Belediye uygulaması sadece bir teknolojik dönüşümü işaret etmemektedir. Bundan daha da önemlisi yerel demokrasi açısından önemli bir devrime de kapı aralamaktadır. Bu uygulamanın en büyük çıktısı E-Demokrasi’nin hayat bulmasıdır. E-demokrasi anlayışımız doğrultusunda, ismini dahi Ankaralıya sorarak kararlaştırdığımız yeni Akıllı Belediye uygulaması ile vatandaşlarla birlikte Ankara’yı yönetmenin kapısını sonuna kadar açıyoruz. Günümüzde büyük ölçüde içi boşaltılan; Şeffaflık, Eşitlik, Katılımcılık, Demokratik Yönetim gibi kavramları tozlu kitap sayfalarında unutmuyor; Başkent’imizde hayata geçiriyoruz. Mahalle muhtarlarından, apartman yöneticilerine kadar belediye yönetimine etki edecek hücresel demokrasiye yelken açıyoruz. Ankara 100 yıl önce bir milletin yeniden doğuşunun karargahı olduğu gibi, tabana yayılmış demokrasinin de öncüsü olacaktır." dedi. 
"VATANDAŞLAR ONLİNE KAMERALAR SAYESİNDE İŞ MAKİNALARININ ÇALIŞMALARINI İZLEYEBİLECEK"
Konuşmasından sonra Başkent Mobil'in sağladığı hizmetlerden bahseden Yavaş; Ankara Web TV, Acil Bildir, Başkent 153 (Yeni Mavi Masa), ASKİ Uygulaması, Durakta Bekleyen Engelli Modülü, Kent Kameraları, Belediye Hizmetleri, EGO Bilgi, Devam Eden Çalışmalar, Gönüllü Ol, Muhtar Ankara, Kültür Ankara, Pati Destek, Eczane, Afet ve Hava Durumu, Ücretsiz Wİ-Fİ, Ankara Kent Konseyi, Canlı Trafik, E-Demokrasi ve Görme Engelliler için Erişilebilir Uygulama başlıklarıyla uygulama hakkında bilgiler paylaştı. Başkan Yavaş ayrıca en geç yaza doğru bütün EGO otobüslerinde ve önemli park alanlarında ücretsiz Wİ-Fİ olacağını açıkladı. "Akıllı Belediye ve Akıllı Ankara bizim için bir hayal veya ütopya değil, gerçekleştirilecek bir vizyondur." diyen Başkan Yavaş konuşmasının devamında şunları söyledi: "Uluslararası standartlara uygun şeffaf yazılım altyapısı ile geliştirdiğimiz Başkent Mobil uygulamasını modellerken; New York’tan Paris’e, Seul’den Helsinki’ye kadar çok sayıda örneği inceledik. Neticede, tüm dünya kentleri ile rekabet edebilecek bir Akıllı Belediye uygulaması ortaya çıkarmayı başardık. Ancak, daha önce de belirttiğim gibi bununla yetinmeyeceğiz.  Esas hedefimiz Akıllı Ankara’yı hayata geçirmektir. Yani; iklim değişikliği eylem planından, sera gazlarının kontrolüne, akıllı enerji kullanımından, akıllı ulaşım planlamasına ve akıllı afet yönetimine kadar, 21. yüzyıl Türkiye’sinin başkentinde olması gereken birçok yeteneği geliştirmiş bir Ankara’ya ulaşmak istiyoruz. Önümüzde yapılması gereken çok iş olduğu bilinciyle, kararlı bir biçimde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kısa vadede, Haziran ayı sonuna kadar Başkent Mobil’in ikinci fazını tamamlayacağız. Bu faz tamamlandığında; bütün belediye otobüsleri ücretsiz Wİ-Fİ alanı haline gelecek. 
Otobüslerin iniş kapılarına yerleştireceğimiz ekranlar aracılığıyla sürücüler hakkında anketler yapabileceksiniz. EGO Sürücülerinin takacağı ve merkeze veri gönderen akıllı bileklik ile şoförün tansiyon ve kalp ritmini periyodik olarak ölçüp, stres seviyesini belirleyebileceğiz. Tüm iş makinelerimize takacağımız kamera ve online yayın sistemleri ile istediğiniz zaman belediyemizin yürüttüğü çalışmaları naklen izleyeceksiniz. Geldiğimiz noktada artık Akıllı Belediye ve Akıllı Ankara bizim için bir hayal veya ütopya değil, gerçekleştirilecek bir vizyondur."

 
Keçiören’de bocce oyunuyla engelsiz bir yaşam
 
Kemik iliği vericiliği genel anestezi dışında risk taşımıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
BAŞKENTTE BİKAP ALIŞVERİŞ VE EĞLENCE ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
BAŞARILI İş Kadınları Platformu (BİKAP) JW Marriott Hotel’de Sevgililer ...
İYİ Parti’den “Prof. Dr. İlber Ortaylı ile Tarih ve Gelecek” söyleşisi
İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in katılımlarıyla Nazım Hikmet ...
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nden “Abdal Musa Lokması”
ANKARA Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, 9 Şubat 2020 Pazar günü ...
 
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Kılıç:“Tüketiciler örgütlü olarak çevre dostu mallar ve hizmetler satın almalı”
TÜKETİCİ Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tüketici Dernekleri ...
Ressam Nilgün Salakozlu; “Sanat nefes alabilmektir”
GEÇTİĞİMİZ günlerde Göçebe Tuvaller Sanat Topluluğunca Ankara’da “Göçebe ...
TKİ ve GÜBRETAŞ arasında “TKİ- Hümas Başbayilik Anlaşması” imzalandı
TÜRKİYE Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Gübre Fabrikaları Türk A.Ş (GÜBRETAŞ), ...
 
AİLE HEKİMLERİ ÇAĞRIDA BULUNDU:“SAĞLIKTA ETKİN VE CAYDIRICI BİR ŞİDDET YASASI İSTİYORUZ”
AİLE Hekimleri Dernekleri Federasyonu’na (AHEF) bağlı 81 il derneği, Türk ...
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği “Kitabın Yeşerttiği Düşünceler” ile kitap okuma alışkanlığını geliştiriyor
ANKARA Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, “Kitabın Yeşerttiği Düşünceler” ...
Milli Eğitim Bakanı, EBA’yı anlattı:“Öğrencilerin farklılaşan ihtiyaçlarına alternatif çözümler ürettik”
MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çok sayıda eğitimcinin ve öğrencinin ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Korona Virüsü Sinemayı da Vurdu
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
Koronavirüs ve Tüketici Hakları
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Kim Ki Duk’un Gerçek Roman Filmi Analizi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
İki Şişe Ekmek
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
“Öğrenme Ortamı”
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Küresel Bankalar Fosil Yakıtlara 2,7 Trilyon $ Finansman Sağladı
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri