Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu’nda Yakup Karaca’dan bayrağı devraldı
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
20 yılın ardından 17 AĞUSTOS
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
“Kola, kahve ve kafein bağımlılığına dikkat”
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
“Yeni lastiklerle hemen uzun yola çıkılmamalı, en az bir hafta alıştırma yapılmalıdır”
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”
“Kaz Dağları’nda su kaynaklarının kirlenme olasılığı çok yüksek”
HABERLER>POLİTİKA
7 Şubat 2019 Perşembe - 12:18

Bakan Turhan: "3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projelendirmelerini tamamladık"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin projelendirme faaliyetlerini de tamamladıklarına değinerek, bu projeyle İstanbul Boğazı'nı 3. defa denizin altından geçmeyi planladıklarını belirtti. 

Bakan Turhan:  3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projelendirmelerini tamamladık

ANKARA (İHA) - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin projelendirme faaliyetlerini de tamamladıklarına değinerek, bu projeyle İstanbul Boğazı'nı 3. defa denizin altından geçmeyi planladıklarını belirtti. 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Geleneksel Ulaştırma Muhabirleri Toplantısı'nda başkentte alanı takip eden muhabirlerle bir araya geldi. Bilgi Teknolojileri Kurumunda (BTK), Bakanlığın 2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılı hedeflerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Turhan ilk olarak karayollarını ele aldı. 
Karayollarında bugün 76 ile bölünmüş yol giden bir ülke konumuna gelindiğini ifade eden Turhan, yapılan bölünmüş yolların yakıt ve zaman tasarrufuna katkısının yıllık toplam 17 milyar 771 milyon liraya ulaştığını söyledi. Turhan, 2018 yılında 185 kilometre otoyolun YİD olarak tamamlandığını ve 777 kilometrede ise çalışmaların devam ettiğini aktardı. Turhan, son 16 yılda bin 560 kilometre de çevre yolu yapıldığını ifade etti. "Geçilmez denilen dağları da geçtik" diyen Turhan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin projelendirme faaliyetlerini de tamamladıklarına değinerek, bu projeyle İstanbul Boğazı'nı 3. defa denizin altından geçmeyi planladıklarını kaydetti. 

Hizmete açılacak projeler 
Devam eden projelere ilişkin bilgi veren Turhan, "426 kilometrelik İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu ve Osmangazi Köprüsü Projesi'nde toplam 312 kilometrelik kısmı tamamladık. Geriye kalan 114 kilometrelik kısmı da tamamlayıp projenin tamamını hizmeti açmayı planlıyoruz . Kuzey Marmara Otoyolunda ise toplam 175 kilometrelik kesimi trafiğe açtık. Önümüzdeki ay da Çatalca - Yassıören arasında kalan 15 kilometrelik kesimi trafiğe açarak özellikle İstanbul'un Avrupa tarafındaki trafiği önemli ölçüde açacağız. Ankara'yı Aksaray-Nevşehir-Niğde üzerinden Akdeniz ve Güneydoğu bölgesine bağlayacağız. Ayrıca bu yıl 205 kilometre bölünmüş yol, 92 adet köprü ve 9 adet tüneli tamamlayarak hizmete açmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu. 

Havayolu sektörü 
Havayolu ulaşımında gelinen noktayı ele alan Turhan, 124 ülkede 318 noktaya uçulduğunu aktardı. Uçak sayısının 515'e çıkarıldığını belirten Turhan, havacılık sektöründe sertifikasyon işlemlerinin de artık milli olarak yapılmaya başlandığının altını çizdi.Turhan, HÜRKUŞ'un sertifikalandırıldığını anımsattı. Turhan, "2019 yılı sonunda uçak sayımızı 550'ye çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu. 

Demiryolu sektörü 
Demiryolu hatları ve Yüksek Hızlı Tren (YHT)'de gelinen noktaya ilişkin değerlendirme yapan Turhan, "Elektrikli hat uzunluğunu 2 bin 82 kilometreden 5 bin 467 kilometreye çıkarttık. Hizmete açtığımız Yüksek Hızlı Tren hatlarında 45 milyara yakın kişiyi taşıyoruz. Yenilenen İzmir-Aydın hattı da dahil olmak üzere tüm ana hatlarımızın yenilemesini tamamladık. Ayrıca Kars Lojistik Merkezi yapımına da devam ediyoruz. Türkiye'nin dört bir yanını yüksek hızlı ve hızlı tren hatlarıyla birbirine bağlıyoruz. Ankara Sivas yüksek hızlı tren hattında 2019 yılında test sürüşlerine başlayacağız" ifadelerinde bulundu. 

Denizcilik sektörü 
Deniz taşımacılığının önemine değinen Turhan dünyanın en eski taşımacılık yöntemlerinden birisi olduğunu dile getirdi. Denizciliği geliştirmeye işin mutfağından başladıklarını söyleyen Turhan, "Yaptığımız atılımlarla tersane sayısını 78'e çıkarttık. Denizcilikte 28,6 Milyon DWT’luk Türk sahipli filo kapasitesi ile Dünya’da 15. sıraya yükseldik. Türk sahipli gemi filomuzu da 569’dan bin 511’e yükselttik. Türk bayraklı filonun, başta AB ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin taraf olduğu Paris Memorandumu uyarınca beyaz listeye geçmesini sağladık. Hatta 2018 yılında Türk bayraklı gemiler tüm yılların en iyi performansını gösterdi ve tutulma oranları Avrupa Birliği üyesi devletlerin bile altında yer aldı. 16 yılda inşa ettiğimiz 51 adet balıkçı barınağı ile sahip olduğumuz balıkçı barınağı sayısını 229’da yükselttik. Yurtiçi taşımacılığımızın denizyoluna kaydırılması için kabotaj hattında çalışan gemilerimize 2004 yılında ÖTV’siz yakıt uygulamasına başladık. Yakıttan ÖTV’yi kaldırarak sadece 2018 yılında 383 bin ton ve 649 milyon TL’lik ÖTV’siz yakıt desteği sağlandı" ifadelerini kullandı. 

Haberleşme Sektörü 
Haberleşme sektörüne baktığımızda da yine çarpıcı gelişmeleri görüyoruz" diyen Turhan konuşmasına şu şekilde devam etti: 
" Telekomünikasyon sektörünü tam rekabete açtık. Şimdi sektörde 450 farklı işletmeci faaliyet gösteriyor. 2003’de 28 Milyon olan GSM abone sayısı bugün 80 milyonu aştı. Internet erişimine ivme kazandırdık. Genişbant erişim yoktu, şimdi 74 Milyon civarında abone var. Fiber altyapı uzunluğu 87 bin kilometreden 345 bin km’ye çıkardık. 
Makineler arası haberleşme (M2M) ) abone sayısı 5 milyona ulaştı. Okullarımızın tamamına genişbant internet götürdük. Yükseköğrenim yurtlarına da ücretsiz internet sağladık. İnsanların yaşadığı her noktaya telefon ve internet hizmetini götürüyoruz. 
Evrensel Hizmet kapsamında kırsal kesimdeki 2.300 yerleşim yerine 4.5G kapsaması sağlayarak kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza mobil genişbant internet hizmeti ulaştırdık. Bugüne kadar, 1.623 yerleşim yeri ve 431 askeri karakola kablosuz teknoloji ile sabit telefon ve genişbant internet hizmeti götürdük. Bilgi ve iletişim sektöründe Ar-Ge desteğini başlattık. Gören Göz, Hayatın İçinde Bende Varım Projeleriyle engelli vatandaşlarımızın engellerini kaldırıyoruz. e-Devlet uygulamasını başlattık. Bugün 41,2 milyon kullanıcı, 493 kuruluşun 4 bin.145 hizmetini buradan alıyor ve bir ayda ortalama 210 milyon işlem yapılıyor. Ticaret Bakanlığı ile başlattığımız proje ile e-Devlet Kapısı’ndan artık şirketlere de hizmet sunulmaya başlandı. Yaygınlaştırılması için kurumlarla çalışmalar devam ediyoruz. PTT işyerlerini yenileyerek çağdaş bir çehreye kavuşturduk ve yaygınlaştırdık. PTTBank'ı kurduk. Hizmeti ülkemizin en ücra köşelerine götürdük. Hiçbir banka şubesi olmayan bin 323 yerleşim yerinde sadece PTT var. Artık 5 bin 60 PTT işyerinde aylık 30 milyon işlem yapılıyor. Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi Fizibilite Etüdünü bu yıl içerisinde tamamlayacağız. 2018 yılı içerisinde, anlık mesajlaşma platformu bazı kamu kurumlarının kullanımına açılmıştı. 2019 yılı içerisinde yaygınlaştıracağız. Ulusal Elektronik Tebligat Projesi ile 2019 yılında tebligatların bu sistem üzerinden gönderimi de başlatacağız. Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı da yine bu yıl içerisinde uygulamaya alacağız. akıllı Şehir uygulamalarına devam ediyoruz ve bu projelerinin 2019 yılında sayısını artıracağız. PTT’nun bu yıl içerisinde Dron ile teslimatlarına başlamasını da planlıyoruz. Yine PTT tarafından başlatılan Türkiye Kart projesini 2019 yılında hayata geçireceğiz. Ulaşım kartı özellikli yerli ve milli yemek kartı projesi 2019 yılında yine PTT’nin iştiraki olan şirketimiz tarafından hayata geçirilecek. Ücte ikisi dağlık ve engebeli olan ülkemizin, coğrafi zorluklarına ve iklimsel şartların olumsuzluğuna sığınmadık. Demiryolu yaptık, bölünmüş yol yaptık, havalimanı yaptık, liman yaptık, tünel yaptık, viyadük yaptık, fiber kablo döşedik, uydu fırlattık. Türk Milletine ve çalışanımıza güvendik, işe koyulduk. Ülke insanımızı layık olduğu yaşam seviyesine çıkarmaya ve modern bir ulaştırma ve haberleşme altyapısı sunmaya devam ediyoruz. Tüm olumlu gelişmelere rağmen her işi bitirdik diyemeyiz. Demiryolunda, Karayolunda, Havayolunda, denizcicilikte ve Haberleşme sektörlerinde, Uzay ve Havacılık alanında daha çok yapacak işimiz olduğunu biliyoruz. Ülkemizin rekabet gücünün artırılmasına ve halkımızın hak ettiği refahı yaşamasına imkan verecek projelere öncelik vererek yolumuza devam ediyoruz." 

 
Meyve ve sebze fiyatlarının yüksekliğinin altında yatan nedenler
 
Rus savaş gemileri Çanakkale Boğazı'ndan geçti
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Soyer’den babası ve PKK'ya yönelik iddialara yanıt
İZMİR (İHA) - CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, ...
Yunanistan Başbakanı Çipras Heybeliada'ya hareket etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelen ...
İYİ Parti açıkladı, Millet İttifakı’nın Manisa adayı Orkun Şıktaşlı
İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) oluşturduğu Millet İttifakı’nın ...
 
Zeybekci, 25. kan bağışıyla gümüş madalyalı oldu
25. kez kan bağışında bulunan Zeybekci’ye, Türk Kızılay Ege Bölgesi Kan ...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biberiydi, domatesiydi, patatesiydi biz gerekirse bunların fiyatlarına ayar çekme kararı aldık, adımlarımızı atıyoruz" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biberiydi, domatesiydi, patatesiydi ...
Bakan Soylu, Arnavutluk İçişleri Bakanı Lieshaj ile bir araya geldi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Arnavutluk İçişleri Bakanı Sander Lieshaj ...
 
Bakan Kasapoğlu: “Spor salonlarını gençler dolduracak, bizler yenilerini yapacağız”
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, spor salonlarının gençlerle ...
Maduro iç savaş konusunda uyardı
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendisine uygulanan baskı nedeniyle ...
AK Parti'li Kurtulmuş: "Biz ana dillerinin, ana sütü kadar helal olduğuna inanırız”
Zeytinburnu'ndaki Doğu ve Güneydoğulu seçmenle buluşma programına katılan ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Zahidem
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
İşletmenizde Veri Güvenliğini Sağlamak İçin 5 Kolay Yöntem
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Kryztof Kieslowski Dekalog Dizi Filmleri
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Zaman Kendi Çocuklarını Yutar
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Zamansız Ayrılıklar
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
TARİHİN İLK ŞAİRİ BİR KADIN
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri