Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan şehit ailelerine başsağlığı
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan şehit ailelerine başsağlığı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ahmet Tekdal’ın ailesine taziye telefonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ahmet Tekdal’ın ailesine taziye telefonu
Terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye'deki hain planı
Terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye'deki hain planı
Esnafa hijyen desteği
Esnafa hijyen desteği
Başkan Ertuğrul Çetin’den Pursaklar halkına teşekkür
Başkan Ertuğrul Çetin’den Pursaklar halkına teşekkür
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
7 Kasım 2019 Perşembe - 10:28

Bakan Dönmez:“Doğalgaz depolarının neredeyse tamamı dolu”

12. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı, 6 Kasım 2019 tarihinde ATO Congresium’da başladı. 8 Kasım’da sona erecek kongre ve fuarda, serbestleşen Türk enerji piyasasındaki paydaşlar bir araya geliyor. 

Bakan Dönmez:“Doğalgaz depolarının neredeyse tamamı dolu”

12. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı, 6 Kasım 2019 tarihinde ATO Congresium’da başladı. 8 Kasım’da sona erecek kongre ve fuarda, serbestleşen Türk enerji piyasasındaki paydaşlar bir araya geliyor. 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katıldığı fuarda ayrıca; TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, Ankara Valisi Vasip Şahin, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Birleşik Krallık Hükümeti Türkiye Ticaret Elçisi Lord Robin Berry Janvrin, ATO Başkanı Gürsel Baran, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Enerji Verimliliği Derneği Başkanı, Kongre Onursal Başkanı Murat Kalsın ve çok sayıda davetli katıldı. 
“ENERJİ BAĞIMSIZLIĞI SAĞLANMADAN GERÇEK BİR BAŞARIDAN ASLA SÖZ EDİLEMEZ”
12. düzenlenen Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nın açılışında konuşan Bakan Dönmez, önemli açıklamalarda bulundu. Karşıladığımız kış mevsimi öncesinde her bölgede doğalgazın tedarik edildiğini ifade eden Dönmez, ayrıca enerji konusunda da arz güvenliği sorununu çözdüklerini ifade etti. Dönmez konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Enerji gelecektir ve geleceğe dair en küçük umut kırıntısı dahi enerji denkleminin dışına düşünülemez. Buharlı makinelerde kömür kullanımıyla başlayıp, akıllı şehirler, elektrikli araçlar ve blok zincirlerine kadar ulaşan bu zihni süreç, enerji sektörümüze sürekli değişen ve dönüşen bir önem kazandırmıştır. Enerji tek boyutlu ya da tek katmanlı düşünülecek bir sektör değildir. Arz, güvenliği, yerleştirme, öngörülebilir bir piyasa ve tüm bunların ötesinde enerji bağımsızlığı sağlanmadan gerçek bir başarıdan asla söz edilemez.  Türkiye bu anlamda enerjide son yıllarda büyük bir başarı hikâyesi yazdı, büyük bir değişime ve dönüşüme uğradı. 20 önce enerji piyasası kamu hâkimiyetine dayanan bir yapıdayken, bugün hayata geçirdiğimiz serbest piyasa modeliyle pek çok ülke tarafından artık rol model bir ülke olduk. Üretimden dağıtıma kadar enerjinin her alanında yoğun bir alt yapı çalışmasıyla enerjide arz güvenliği sorununu çözmüş bulunuyoruz. Elektrik ve doğalgaz borsalarıyla hem piyasa hacminin derinleştiği hem daha fazla oyuncunun piyasaya entegre olduğu hem de daha fazla rekabetin yaşandığı kalite ve müşteri memnuniyeti odaklı bir piyasa oluşturmuş olduk. Enerji teknolojilerinin yerlileştirilmesi adına enerji ve hammadde üretimi yaptığımız her bir alanda enerji kümelenmesini sağlayacak yerli üretim, yerli teknoloji, yerli Ar-Ge ve know-how transferine ağırlık verdik. Son 20 yılda yaşadığımız bu süreç değişim, devamlılık ve derinlik ekseninde gelişti. Bu gerçekleri temel alarak kurduğumuz milli enerji ve maden politikamız doğrultusunda çok yönlü bir enerji anlayışıyla enerjiye ve geleceğe yeni bir şekil verme gayretindeyiz.
“AMACIMIZ ELEKTRİĞİN TÜKETİLDİĞİ NOKTADA ÜRETİLMESİ”
Enerji gelecektir ve gelecek milli enerjidedir diyoruz. Bu vizyonla hayata geçirdiğimiz her bir proje ile Türkiye’nin enerjide öz yeterliliği her geçen gün daha da artıyor. Bu yılın ilk 10 ayında elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların payının yüzde 64’e çıkardık. Yılı bu seviyelerde kapatabilirsek yaklaşık 1,5 milyar dolarlık tasarruf sağlamış olacağız. Güneşten, rüzgâra, hidrolikten jeotermale ve biyokütleye kadar her alanda yeni ufuklar çiziyoruz, yeni hedeflere ilerliyoruz. Eylül sonu itibariyle kurulu gücümüz 90 bin 720 megawat’a ulaştı. Bunun da yaklaşık yüzde 65’i yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor. Son 17 yılda kurulu gücümüz rüzgârda yaklaşık 400 kat, jeotermalde 78 kat, biyokütlede 38 kat, hidrolikte 2,5 kat arttı. 2008 yılına kadar güneşte kurulu gücümüz yoktu. Bugün 5 bin 600 megavat kurulu güçle Avrupa'da 6. dünyada 12. Sırada yer alıyor. “ Meskenlerin, küçük ya da orta ölçekli işletmelerin, çiftçilerin, kendi elektriğini üretmek isteyen her kişi ve kurumun önünü açtıklarını ifade eden Bakan Dönmez, amaçlarının elektriğin tüketildiği noktada üretilmesi olduğunu vurguladı. Doğalgaz depolarının neredeyse tamamının dolu olduğunu söyleyen Bakan Dönmez, doğalgazın 81 ile ulaştığını, 527 yerleşim yerinin şu anda doğalgaz kullandığını belirtti. 
“2 BİNDEN FAZLA EYNEZ İŞÇİSİNİN KIDEM VE İHBAR TAZMİNATLARI YENİ YILIN İLK ÇEYREĞİNDE ÖDENECEK”
Geçen hafta temeli atılan Balıkesir’deki bor karbür tesisi ile ilgili konuşan Bakan Dönmez; “10 yılda büyüme gerçekleşeceği öngörülen inşaat, biyoyakıt, ilaç ve medikal, seramik, yenilenebilir enerji yatırımları, havacılık ve uzay sanayi gibi bor tüketimini doğrudan etkileyen alanlara yönelik Ar-Ge projeleri yürütüyoruz. Cuma günü ikisi toz renkli ve beyazlar, diğer ikisi sıvı renkli ve beyazlar olmak üzere BORON'da 4 yeni ürünün lansmanını gerçekleştireceğiz. Geleneksel bor ürünleri pazarındaki sahipliğimizi sürdürülebilir kılmak ve ileri teknolojide kullanılan bor ürünlerine geçişi sağlamak için her türlü iş birliğine hazırız.” dedi. Sendikalar, işçi temsilcileri ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ile bir araya gelerek Soma’lı madencilerin sorunlarını çözdüklerini söyleyen Bakan Dönmez; “Eynez Yeraltı Kömür Ocağı'nda hizmet alım sözleşmesiyle çalışan 2 binden fazla madenci kardeşimizden çalıştıkları döneme ait kıdem ve ihbar tazminatları alamayanların ödemelerini önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde, birkaç ay içinde yapacağız. İşçi kardeşlerimizin dilekçeyle başvurmaları yeterli olacak. Işıklar ve Atabacası Yer Altı Kömür Ocağında rödovans usulüyle çalışanların kıdem ve ihbar tazminatlarına yönelik mağduriyetlerinin giderilmesi için de gerekli yasal zeminde çözüm arayışlarımıza devam edeceğiz.” diyerek konuşmasını noktaladı.
“TÜRKİYE’NİN RÜZGAR VE GÜNEŞTE YENİLENEBİLİR ENERJİ POTANSİYELİ YÜKSEK”
Açılışta konuşan Ankara Valisi Vasip Şahin, yenilenebilir enerji sektörünün altyapısına bilimsel ve teknik destek için sektörel yatırımlara talip olduklarını ve Ankara'nın sektörün ve Türkiye'nin ihtiyacı olan enerjinin karşılanmasında üzerine düşeni yapmaya hazır bulunduğunu söyledi. ATO Başkanı Gürsel Baran; Artan enerji ihtiyacının karşılanmasında milli kaynaklarımıza öncelik veren Milli Enerji ve Maden Politikası yaklaşımını destekliyoruz” dedi. Türkiye'nin "daha çok yerli ve daha çok yenilenebilir enerji" stratejisi doğrultusunda yeni kaynak oluşturmak için çalıştığını söyleyen Baran; “Enerjinin arz güvenliği konusu, bütün ülkelerin gündem sıralamasında en önde yer almaktadır. Özellikle fosil kaynaklara sahip olmayan ve enerjide dışa bağımlı sanayileşmiş ülkeler, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin yanı sıra, buna ilişkin teknolojileri de geliştirerek ‘temiz enerji ekonomisi’ adı altında bir de kaynak sağlıyorlar. Bu ülkelerde yenilenebilir enerji konusu, enerji arz güvenliğinin yanı sıra önemli bir yatırım, istihdam, teknoloji egemenliği alanı durumundadır. Milli Enerji ve Maden Politikası oluşturan Türkiye, daha çok yerli ve daha çok yenilenebilir enerji stratejisi doğrultusunda enerji üretiminde petrol ve doğalgazın payını azaltmaya, kömür, hidroelektrik, jeotermal gibi yerli yenilenebilir enerji kaynaklarının payını arttırma gayreti içinde. Son dönemde ortalama yüzde 5 büyüme gösteren ülkemizde yıllık elektrik tüketimi de yüzde 5’in üzerinde artıyor. 2002'de 132 milyar kilowatsaat elektrik tüketilirken 2018'de bu rakam 303 milyar kilowatsaat oldu. Talebi karşılamak için 110 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Yenilenebilir enerji santrali ihaleleri yerli ekipman üretilmesi şartıyla düzenleniyor.” dedi. Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynakları, rüzgar ve güneş açısından önemli potansiyele sahip olduğunu ifade eden Baran; “Ülkemiz jeotermal enerji açısından oldukça şanslı bir ülke. Nükleer enerji konusunda çok önemli adımlar atıldı. Akkuyu ve Sinop'ta nükleer santral kurma çalışmaları devam ediyor. Yerlileştirme kadar önemli bir diğer konu da enerji tasarrufu ve verimliliği. 
Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile 2033'e kadar toplam 30 milyar dolarlık bir tasarruf sağlanması bekleniyor. Enerjideki gelişmeler, kaynaklarını ithal eden ve yıllık 45 milyar dolar enerjiye harcayan bir ülke olarak bizi yakından ilgilendiriyor.” şeklinde konuştu. Açılışta ayrıca; TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Birleşik Krallık Hükümeti Türkiye Ticaret Elçisi Lord Robin Berry Janvrin ve Enerji Verimliliği Derneği Başkanı, Kongre Onursal Başkanı Murat Kalsın konuşma gerçekleştirdi.
 

 
Ankara Arguvanlılar Derneği’nden Kadınlar Buluşması
 
Böbrekteki işlev kaybı organ nakline kadar ilerleyebiliyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ankara Arguvanlılar Derneği’nden Kadınlar Buluşması
ANKARA Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin “Arguvanlı Kadınlar ...
Bülent Ecevit anısına “Yeniden Köykent ve Yerel Yönetimler Paneli” düzenlendi
TARIMSAL Gelişme Eğitim ve Sosyal Dayanışma Vakfı (TARGEV) tarafından, ...
“Son 17 yılda rüzgarda kurulu gücümüz neredeyse 400 kat arttı”
ALTERNATİF enerji kaynaklarının dünyanın gündeminde olduğu şu günlerde, ...
 
Kamu-özel işbirliği ile “YERLİ KÖMÜR” üretiminin arttırılması çalıştayı düzenlendi
ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, Türkiye Kömür İşletmeleri ...
Yazarımız Ferda Hekimci’ nin “mutlu günü”
GAZETEMİZ “Tüketicinin Sesi” Köşesi yazarı Ferda Hekimci ve Sibel Hekimci’nin ...
“Çevre jeolojisi kapsamında sorunlarımız gerçekten çok büyüktür”
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından 2. Çevre Jeolojisi Çalıştayı ...
 
KUĞU GÖLÜ BALESİ 13 YIL SONRA BAŞKENTTE
ÇAYKOVKSİ’NİN efsane bale yapıtı Kuğu Gölü, 13 yıl aradan sonra Ankara ...
Çankaya İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde “SINAV MESAİSİ”
GEÇTİĞİMİZ yıllarda Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) koordinasyonunda Anadolu ...
Yüzyılın En Şık Lideri “Atatürk” Panora’da
YÜZYILIN en şık lideri olarak kabul edilen Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
65 Yaşın Gönül Ahları...
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Genç İşsizlikte Dünya 4.’süyüz
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Ceset” Filmi Analizi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Bir Avluda Kulağa Vuran Melodi
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Kalkınmanın Temeli Sağlıktır (5)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Avrupa Erkeği Neden Daha Kibardır?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri