Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
SPORUN DEVLERİ Başkentte buluştu
SPORUN DEVLERİ Başkentte buluştu
“Kentlerde sadece krizi yöneterek taşkın riskleri azalmaz”
“Kentlerde sadece krizi yöneterek taşkın riskleri azalmaz”
CHP Parti Sözcüsü Öztrak, bazı illerin valilerinin iktidarın il örgütü yöneticisi gibi çalıştığı iddiasında bulundu
CHP Parti Sözcüsü Öztrak, bazı illerin valilerinin iktidarın il örgütü yöneticisi gibi çalıştığı iddiasında bulundu
Yavuz Alatan 30’uncu fotoğraf sergisiyle sanatseverlerle buluştu
Yavuz Alatan 30’uncu fotoğraf sergisiyle sanatseverlerle buluştu
I-TECH, teknoloji ve eğitimi Başkentte bir araya getiriyor
I-TECH, teknoloji ve eğitimi Başkentte bir araya getiriyor
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
10 Ocak 2019 Perşembe - 13:45

BAKAN ALBAYRAK'TAN KOBİLERE MÜJDE

BEGÜM ARSLAN / ANKARA MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından “Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı” Ankara'da gerçekleştirildi. 2018 yılı ekonomik gelişmelerinin değerlendirildiği ve 2019 yılı beklentilerinin açıklandığı bir toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

BAKAN ALBAYRAK TAN KOBİLERE MÜJDE

BEGÜM ARSLAN / ANKARA

MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından “Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı” Ankara'da gerçekleştirildi. 2018 yılı ekonomik gelişmelerinin değerlendirildiği ve 2019 yılı beklentilerinin açıklandığı bir toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Türkiye'nin 86 noktasından şube başkanları katıldı.

2018 YILI SADECE ÜLKEMİZDE DEĞİL DÜNYANIN PEK ÇOK ÜLKESİNDE YENİ BAŞLAYAN SÜRECİN HABERCİSİ OLDU

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan gerçekleştirdiği konuşmada sadece Türkiye'de değil, dünyanın pek çok ülkesinde 2018 yılının yeni başlayan bir sürecin habercisi olduğunu söyledi. Kaan, 2018 yılının anlık değişimlere anlık ekonomik, siyasi ve diplomatik refleksler verebilme yeteneklerinin sınandığını ifade ederek, “ 2008 sonrası dünyanın gelişmiş ekonomileri, piyasalarındaki aşırı para stokunu temizleyip küçülmeye ve ekonomilerini ulusallaştırmaya doğru gitti. Parasal daralma politikasının gelişmekte olan ülkelerde genişlemeci bir stratejiye bürünmesi elbette dünya global ticaret hacminde bir büyümeye ve dengelenmeye sebep oldu. Gelinen noktada meselenin dolarizasyon hakimiyetine karşı ayakta kalma ve meydan okuma kimliğine bürünmesinin nihai bir sonucu değildir. Bu sonuca giden yolda geçiş sürecidir. Gelecek süreçte sürdürülebilir etkin bir kalkınma için öncelikle bağımlılıkların doğru tespitinin yapılması gerekmektedir. Milli para birimiyle ticaretin artarak taraftar bulması, bir bakıma her ülkenin ulusal ekonomilerini korumak adına, parasal tabanlarını bir başka ülkenin ulusal para biriminden uzaklaştırma çabalarıdır." ifadelerini kullandı.

DÜNYA, YENİ BİR PARASAL SİSTEME HAZIRLANMALI

Dünyanın yepyeni bir parasal sisteme hazırlanması gerektiğini belirten Kaan, "Para kavramı 2019-2025 hattında çok ciddi paradigmal değişimlere maruz kalacak. Bizler bunun hazırlığına şimdiden başlamalıyız. Bizler, ekonominin en önemli makro paydaşlarından biri olarak yönümüzü kısa vadeli stratejiler yanında uzun vadeli politikalara da çevirmek zorundayız. Türkiye, bugün gelinen noktada büyük bir sosyal, iktisadi, kültürel ve yönetsel dönüşüm içindedir. Büyük dönüşümler, beraberinde büyük sorumluluklar ve sancılar da getirir. Bu değişimin doğal bir sonucudur. Ekonomide dengelenme süreci, 'tüketim merkezli' ekonomiden, 'üretim odaklı' ekonomiye geçişe yoğunlaşılması adına iyi değerlendirilmelidir” dedi.

MÜSİAD OLARAK ÇAĞRIMIZ “BİRLİKTE HAREKET ETME” YÖNÜNDEDİR

Türkiye'nin 2018 yılı genelinde, döviz kurunda gözlenen artışları lehine çevirerek 168,1 milyar dolar gibi bir düzeyde mal ve hizmet ihracatı gerçekleştirdiğini belirten Kaan, Türkiye ekonomisinin bu performansını aşması için üretim odaklı politikaları artırarak yola devam etmesi gerektiğini vurguladı. Konuşmasını sürdüren Kaan, “Gerek finans kesiminin gerek reel sektörün yeni ekonomi yönetiminden aceleci ve günü kurtaran açıklamalar beklemek yerine yeni iletişim stratejisine yönelik sürecin şekillenmesinde sabır göstermeleri daha yerinde olacaktır. Kurumlar arası senkronizasyonun ve iletişimin hayati önem kazandığı bir virajda MÜSİAD olarak çağrımız "birlikte hareket etme" yönündedir. Devlet yapılanmasındaki kurumsal ve yapısal dönüşümlere toplumun her kesiminden kurum ve kuruluşun eşlik edebilmesi esastır. Dönüşüm sürecini sadece kamudan beklemek yeterli değildir. Her sektörün kendi yol haritasını iyi belirlemesi ve üretim esaslı bir planlama içine girmesi gerekiyor." dedi.

EN ÖNEMLİ GÖREV POLİTİKACI VE SANAYİCİLERE DÜŞÜYOR

En önemli görevin politikacı ve sanayicilere düştüğüne dikkati çeken Kaan, sanayicinin önünü açacak politikaların, teşvik ve desteklerin artırılması kadar sanayicilerin geleneksel sektörlerde rekabet güçlerini artırıp stratejik sektörlere de geçiş konusunda daha istekli olmaları gerektiğini söyledi. “ İlk iki çeyrekte yüzde 7,9 ve yüzde 4,2 artış kaydeden toplam yatırımların geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 3,8 oranında daraldığı da göz önüne alındığında stratejik sektörlere yönelik yatırımlara odaklanmamız gerektiği daha iyi anlaşılacaktır. Yeni Ekonomi Programı kapsamında açıklanan yol haritasının üretimde millileşme hareketine verdiği katkıyı cesaret verici buluyoruz. Cari açığı doğrudan etkileyen sektör kalemlerine de vurgu yapması ve bu itibarla biyoteknoloji, petrokimya, yazılım, enerji ve makine-teçhizat gibi katma değeri yüksek sektörlerde yatırımın öncelik kazanması da yine iş dünyası adına umut verici. Ekonominin konvansiyonel sektörlerinde kümelenmiş reel kesim için ise Emlak ve Kalkınma bankalarının yeniden yapılandırılması hem mevcut dalgalanmanın dengeye kavuşmasını sağlayacak hem de 3 yıllık üretim planlamalarında verimliliği artıracak. İhracat Teşvik Sistemi'nin iyileştirilmesi ve Taşınmaz Değerleme Sistemi de dengelenme sürecine katkı sağlayacak” açıklamasında bulundu.

YENİ EKONOMİ PROGRAMI'NDA HEDEFLERİMİZDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Toplantıya katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuşmasında, Makro ekonomik göstergelerle elde edilen iyileşmeleri vatandaşa ve sektörlere yansıtmayı sürdürdüklerini söyledi. Bu adımlar sayesinde dengelenme sürecinin değişim sürecinin de altyapısını hızlı bir şekilde hazırlandığını belirterek, “Hiçbir şekilde, Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) ortaya koyduğumuz hedeflerden taviz vermek yok. Bütçe disiplini konusundaki sıkı duruşumuzu sürdürmeye devam edeceğiz." dedi.

MERKEZ BANKASI'NIN OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL KARARI ALMASIYLA BİRLİKTE ÇOK SAYIDA ASILSIZ İDDİAYA ŞAHİT OLDUK

Merkez Bankası'nın Olağanüstü Genel Kurul kararı almasıyla ilgili çok sayıda asılsız haber ve iddiaya şahit olduklarına vurgu yapan Albayrak, “Nisan ayında Hazineye devredilecek Merkez Bankası karının Ocak ayında Hazineye devredilmesi için atılan bu adımın amacı, hedefi çok açık ve nettir. Bütçe kapsamında biz Merkez Bankasından Hazineye devredilecek karı 20 milyar lira civarı olarak öngördük. Ama geldiğimiz noktada yılsonunda ortaya çıkan tablo bu rakamın 37 milyar lira seviyesinde olacağını gösteriyor. Yani bütçede koyduğumuz rakamın çok daha üzerinde ve beklentimizin çok daha üzerinde bir rakam. İşte bu kaynağın çok önemli bir kısmı Ocak ayında devreye girecek. Nisan yerine Ocak'ta bu karın Hazineye devredilmesinin temel amacı, etkin nakit yönetimi kapsamında kamu yatırımı, kamu ödemeleri, piyasaya ödemeleri ve KDV iade ödemelerinin bu ekonomik koşullarda çok daha hızlandırılarak piyasaya likiditenin çok daha hızlı şekilde sunulmasıdır. Birileri bundan rahatsız oluyor. Bütçede öngördüğümüz ya da bütçede ortaya koyulan esneme alanları dışında hiçbir yeni alan yoktur. Bunun altını çok net çizmemiz lazım." şeklinde konuştu.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ VE 12 BANKANIN KATILIMI İLE ÇOK ÖNEMLİ BİR KREDİ PAKETİNİ AÇIKLAYACAĞIZ

Albayrak, 10 Ocak tarihine işaret ederek KOBİ'ler için özellikle Türkiye Bankalar Birliği ile 12 bankanın katılacağı çok önemli bir kredi paketinin açıklanacağı müjdesini vererek, “Bu da yine reel ekonomimiz açısından çok önemli. Çünkü özellikle son çeyrekte yaşanan piyasadaki belirsizlik kaynaklı bu likidite daralmasını gerek kamu tarafından, gerek finansal piyasalarda oluşacak bu likidite ile piyasanın yavaş yavaş çok daha etkin ve aktif bir şekilde toparlanması ve daha iyi bir konuma gelmesini hep birlikte el ele vererek daha iyi noktaya gelmesini sağlayacağız” dedi.

 
BTS’den “tren faciası” raporu
 
Kar yağışı balık fiyatlarını vurdu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
BTS’den “tren faciası” raporu
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BİRLEŞİK Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), ...
Ankara Üniversitesi ve TÜSİAV’dan “Marka ve Patent Paneli”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ANKARA Üniversitesi ve TÜSİAV işbirliği ile ...
Kargo kamyonu yaya kaldırımını işgal etti
AYHAN DEMİR / ANKARA CİNNAH Caddesi’nin en işlek sokaklarından ...
 
Şiddetsiz Toplum Derneği, şiddete karşı forum düzenleyecek
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ŞİDDETSİZ Toplum Derneği, Uğur Mumcu Araştırmacı ...
Mustafa Necati Ankara’da Anıldı
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA Cumhuriyetimizin İlk Milli Eğitim ...
“Özhaseki’nin Ankara’yı bilmediği çok açık”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA MİMARLAR Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş ...
 
TED Ankara Kolejliler, Banvit’in yenilmezliğine son verdi
AYHAN DEMİR / ANKARA BASKETBOL Genç Ligi’nde (BGL) TED Ankara Kolejliler ...
Yeni yılın ilk karikatür sergisi Mustafa Saryal’dan
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA KARİKATÜRİST Mustafa Saryal, kişisel karikatür ...
Kış aylarının korkulu rüyası “egzama”
?BEGÜM ARSLAN / ANKARA   TOPLUMDA yaygın olarak görülen genellikle ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Ankara’da Gezilecek Yerler (2)
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
Babalar ve Kızları
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Boşlukla Dost Olunan Saatler
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Kieslowski’nin Beyaz Filmi
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
Bayram!...
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
Üniversite Sınavına Yüklediğimiz Anlam
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri