Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Sahurda kahvaltı yapın, süt için!
Sahurda kahvaltı yapın, süt için!
Kırım Tatar Sürgünü 75’inci yılında anıldı
Kırım Tatar Sürgünü 75’inci yılında anıldı
Ankara Üniversitesi ve TÜSİAV’dan “VAKIFLAR HUKUKU PANELİ”
Ankara Üniversitesi ve TÜSİAV’dan “VAKIFLAR HUKUKU PANELİ”
Yeni Mucize ‘siyah sarımsak’
Yeni Mucize ‘siyah sarımsak’
ATAMIZ 100 YAŞINDA “YAŞASIN MİLLİ MÜCADELE YÜRÜYÜŞÜ”
ATAMIZ 100 YAŞINDA “YAŞASIN MİLLİ MÜCADELE YÜRÜYÜŞÜ”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
9 Mart 2019 Cumartesi - 11:29

“Ankara’ya barışı ve huzuru getirecek isim Mansur Yavaş’tır”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ile birlikte Ankara’nın ilçeleri ve köylerinde bulunan çok sayıda muhtarla bir araya geldi.

“Ankara’ya barışı ve huzuru getirecek isim Mansur Yavaş’tır”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ile birlikte Ankara’nın ilçeleri ve köylerinde bulunan çok sayıda muhtarla bir araya geldi. JW Marriott Hotel’de düzenlenen etkinliğe CHP Milletvekilleri ile Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de katıldı.
“BİR MAHALLE, BİR KÖYLE İLGİLİ KARAR ALINACAKSA ÖNCE O MAHALLENİN MUHTARINA SORACAKSINIZ”
Mansur Yavaş’a destek için muhtarlara hitap eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Muhtar arkadaşlarım seçildiler halkın desteğini aldılar. Sizlerin desteği ile Mansur Yavaş'ı başkanlık koltuğuna oturtacağız. Sonra da gidip kahvesini içeceğiz. Hükümet destek vermezse belediye bir şey yapamaz diyorlar. İzmir'e, destek mi veriyorlar? Eskişehir'e destek mi veriyorlar?  Aydın'a destek mi veriyorlar? Tekirdağ’a destek mi veriyorlar? Kanunlar var, kanunların gereği yerine getirilir. Ankara'nın bir bütçesi var mı var. Bu bütçedeki mali yapıyı oluşturan kim Ankara halkı. Yani hükümetin değil halkın desteği önemli. Kentin ekonomisi büyüdükçe belediyenin de büyüyor. İzmir'in bütçesi Ankara'dan küçük. İzmir kendi metrosunu kendi yapıyor. Kilometresini 50 milyon liraya yapıyor. Ankara kaça yapıyor, 100 milyon liraya yapıyor. Nasıl oluyor da birisi 50 milyona yapıyor da birisi 100 milyona yapıyor? Demek ki birisi hakkıyla hukukuyla yapıyor, öbürü 50’sini götürüyor. Mansur başkan buna izin vermeyecek. Tam tersine bizim belediyelerimiz merkezi hükümete destek veriyor. Tekirdağ'ın ilçelerindeki okullar yetersizdi, MEB param yok dedi. Ne yaptı Tekirdağ Belediyesi her ilçeye okul yaptı gitti bakanlığa teslim etti. Devasa bir bütçesi var Ankara'nın. İzmir'i ikiye katlıyor. Para var, parayı siz ödüyorsunuz. Ankaralı musluğu açtığında 5 çeşit vergi ödüyor, elektrik düğmesini açtığında 4 çeşit vergi ödüyor. Dolayısıyla para yok, hizmet gitmez bunların hepsi hikâye. Parayı veren halk. Yollara dikilen fidanlar İtalya'dan geldi. Bu memlekette fidan mı yok? Muhtar olarak sormanız lazım. Ne oldu dünya çapında ünlü Ankara keçisine. Angora buranın markasıdır, dünyanın bildiği markayı unutturdular. Ankara'nın dört beyazını unutturmayacak. Bir fidanı 1 liraya almak var onlar 500 liraya aldık diyorlar. Ceplerine atıyorlar. Mansur başkanımın böyle bir alışkanlığı yok Allah da vermesin. 1 liralık fidanı 1 liraya alıyor, halka da hesap veriyor Muhtarlarımız seçimle geldi. Sizlerle ilgili büyük projelerimiz var. Muhtarların bütçesi var mı yok. Sizin diğer seçilenlerle ne farkınız var. Niye siz demokrasinin 3. sınıf insanları olarak bir kenarda tutuluyorsunuz. Sizleri yüceltmemiz lazım. Elbirliği ile çalışmamız, birlikte yürütmemiz gerekiyor. Bir mahalle, bir köyle ilgili karar alınacaksa önce o mahallenin muhtarına soracaksınız. Sorunu en iyi bilen kişi muhtar. 
“ANKARA'YI YÖNETECEK KİŞİLERİN DÜRÜST OLMASI LAZIM, KUL HAKKINA TECAVÜZ ETMEMESİ LAZIM”
2002'den beri siyasetteyim. Bir vatandaş bakana ulaşamaz, yardımcısına ulaşamaz, genel müdüre ulaşamaz, vekile ulaşamaz, belediye başkanına ulaşamaz en rahat ulaştığı kişi muhtardır. Vatandaş gider muhtara derdini anlatır. Böyle bir ortam içerisinde vatandaş derdini size anlatıyorsa, sizin de bu derdi çözme konusunda yetkiliye ulaşabilmeniz lazım. Kırsal oldu mahalle. Bu yükü nasıl çeksin vatandaş. Ankara Eskişehir yoluna doğru büyüyor. Niye büyük fuarlar yapılmaz, neden Ankara'ya turist gelmez. Neden Ankara akşamları sessizleşir, neden 24 saat canlı değildir. Ankara dünyanın ilk planlı başkentlerindendir. Ankara'yı kuranlar güçlü bir planlama yapmışlardır. Geniş caddeler, güzel binalar yapmışlardır. Bakın "Cumhuriyeti biz böyle kazandık" fotoğrafı Ankara'da çekilmiştir. Ankara'yı yönetecek kişilerin dürüst olması lazım, kul hakkına tecavüz etmemesi lazım. Siyaseti bir zenginleşme aracı olarak görmemesi, eşe dosta rant sağlamaması lazım. Mansur Yavaş bunu yapmayacak insanlardandır. Aday oldu benim mal varlığım bu diye açıkladı. Bu harama el uzatmayacağım demektir. 
“MİLLİYETÇİ OLAN ADAM KALKAR DA FABRİKASINI SATAR MI?”
Herkesin hakkını koruma konusunda sizin destekleriniz çok önemlidir Sizin alacağız tavır Ankara'nın büyümesine katkı verecektir. Birlikte üretmek, birlikte çalışmak 17 yıldır tek başlarına yönetiyorlar. Vergi dediler aldılar, sizlerin vergileri ile kurulan fabrikaları sattılar. Şimdi geldi silah fabrikalarına ya bir devlet kendi fabrikasını yabancılara satar mı? Milliyetçilik vatanseverliktir. Milliyetçi olan adam kalkar da fabrikasını satar mı? Sen önce benim köylüm kazanacak demezsen hangi milliyetçilikten bahsediyorsun. Tank palet fabrikası sıradan bir fabrika değil. Bir uçak için devasa bir fabrika Katar ordusuna peşkeş çekilir mi ya! Rahmetli Ecevit "Biz milliyetçiliği Kıbrıs'ın Beşparmak dağlarına yazdık" derdi. Milliyetçilik budur. Vatanına sahip çıkanın başımızın üzerinde yeri vardır. Ayrıştırdılar neredeyse millet birbirini boğazlayacak nedir bu. Ankara'ya barışı ve birlikteliği getirecek kişinin adı Mansur Yavaş'tır. Su vergi, elektrik vergi, kefen bezi alırsın vergi. Ne yaptılar biliyor musunuz? Kürkte vergiyi sıfırladılar bu mudur adalet! Kefen bezine vergi var kürke vergi yok. Nasıl bir vergi politikası. Niye Saray sosyetesi kürk alacak da onun için. Bir kişi 3 bin kişilik koruma ordusuyla geziyorsa vatandaşından kopmuş demektir. Bakmayın millet edebiyatına. Biz size kul hakkına el uzatmayız. Bir çocuk yatağa aç giriyorsa o dert benim derdimdir. Bir babanın çocuğuna okula giderken harçlık verememesinin dramı nedir biliyor musunuz? Bir annenin çocuğu açken rahat uyuyabileceğini düşünüyor musunuz?  17 yıldır memleketi yönetecekler, 17 yılın sonunda milleti soğan kuyruğuna sokacaklar, bunun adı da olacak varlık kuyruğu. Bu milletin aklıyla dalga geçmektir. Soğanı Mısır'dan alıyoruz. Kızıyordu ya Sisi sisi diye, şimdi gittik Mısır’ın soğanına muhtaç hale geldik. Devlet akılla yönetilir, mantıkla yönetilir, liyakat ile yönetilir. Hamaset ile devlet yönetilmez.”
“PROJELERİMİZİ ELE ALIRKEN ÖNCELİKLİ OLARAK ANKARA'NIN EKONOMİSİNİ NASIL CANLANDIRIRIZ BUNA BAKTIK”
“Muhtarın söz sahibi olmasını istiyoruz, muhtara sorulmadan bir iş yapılmasın istiyoruz.” diyerek söze başlayan ve muhtarları yönetimde söz sahibi yapacaklarını belirten Mansur Yavaş projelerinden bahsettiği konuşmasında şunları söyledi: “Merkez kuracağız. Bu merkezimize müracaat yaptığınızda sonuçlarını takip edebileceksiniz. Ankara'da en büyük sorunun ulaşım, trafik, işsizlik ve ekonomi olduğunu gördük. Projelerimizi ele alırken öncelikli olarak Ankara'nın ekonomisini nasıl canlandırırız buna baktık. 'Projesi yok' diyorlar, proje kitapçığını dağıttık. Yıllardır Ankaralının paralarını boşa, çılgın projelerine harcadıkları için sosyal projeleri, Ankara ekonomisi canlandırma projelerini proje olarak görmüyorlar. Salon toplantıları ile halkın nabzı ölçülmez. Ben rakibime söyledim korumalarınızdan sıyrılıp halkı dinleyin dedim, yapamadı. Salon toplantıları da önce aramalar, yüksek güvenlik önlemleri altında yapıyor. Mansur Yavaş ile ekran karşısına çıkar mısınız diyorlar, sormam lazım diyor. O zaman siz belediye başkanlığını nasıl yapacaksınız? Rakibimiz televizyonlarda bütün projeleri yaptım diyor. Şehr-i Derya diye bir projesi var, yapmamış. Central Park yapacağım diyor o da yok. Bir diğer projesi de Kızılırmak'ı şehir içinden geçireceğim diyor. Kızılırmak razı olmamış herhalde onu da yapamamış. 
“ANITKABİR'E GELENLERİ BİR GÜN KONAKLATMA PROJESİ GİBİ PROJELERİMİZ VAR”
Ankara'da ilk işimiz fuar alanını yapmak olacak. Ankara'daki sanayicimiz, üreticimiz mallarını sergileyecek ki yurtdışında satabilecek. Organize sanayi bölgelerini destekleyeceğiz, yenilerinin kurulmasını sağlayacağız. Turizmi teşvik edeceğiz, termal sağlık projesi bir yıl içinde hayata geçirilebilecek bir proje. Ulus Kent Tarihi, Anıtkabir'e gelenleri bir gün konaklatma projesi gibi projelerimiz var. Kızılırmak projesi boşa çıktı biliyorsunuz. 1 milyar dolarlık yatırım var boşa gitmesin diye Gölbaşı-Bala arasında bu suyu sulu tarımda kullanacağız. En az 200 dönümlük bir alanda kullanılabilecek. Üreticilerimize buradan ciddi bir katkı sunacağız. 5 milyar gibi bir katkı bekliyoruz. Bu gelir önce çiftçimize sonra Ankara'ya kazandıracak. 
“KÖYLERDEKİ SU PARALARINI SEMBOLİK ÜCRETLERLE VERECEĞİZ”
Ankara'nın suyu Türkiye'nin en pahalı suyu idi. Köylerdeki su paralarını sembolik ücretlerle vereceğiz. Zaten bizim oralarda bir hakkımız yoktu. Köylünün hepsine güneş enerjisi takacağız, tarım için kullanılan elektrik için para ödemeyeceksiniz. Sizlere sera desteği vereceğiz, sözleşmeli üreticilik yoluyla çiçeklerimizi sizden satın alacağız. Ankara Büyükşehir 500 trilyon ödeyerek ağaçlarını dışardan alıyordu. Sayın Mustafa Tuna bunu kaldırdı, İzmir'den aldırdı. Biz şimdi Ankara çevresine fide, fidan dağıtarak sizlerden temin edeceğiz. Biz Hans'ı değil Ankara'nın Ahmet'ini zengin etmek istiyoruz. Ankara'da hayvancılığı teşvik edeceğiz. Tesisler kuracağız, sütü üreticimizden temin edeceğiz. Çocuklarımıza dağıtacağız, halk ekmek büfelerinde satılmasını sağlayacağız. Asıl proje budur Köy yollarının hepsinde sorun var, tankerle su taşınan köyler var. 
“ARTIK MİLLETİN KARNI BU ÇILGIN PROJELERE DOYDU”
Metroyu gelişmiş ülkeler 120 yıl önce yaptı. Bizde hala düzgün bir metro yok. Derler ki bizim arkamızda hükümet var, siz hükümet olmadan hiçbir şey yapamazsınız. 17 yıldır hükümetimiz var, 17 yıldır da aynı partiden bir başkan var. Eğer hükümetle olsaydı bu işler ulaşım, nefes alacak alanlar, içilebilir su gibi en temel sorunlar çözülürdü. Muhalefet partisinden olan Eskişehir'in nasıl yönetildiği ortada. Ben de görev yaptığımda muhaliftim yaptıklarım ortada. Demek ki hükümetle olmuyor hizmet. Benim maaşım da, dökülen asfaltın da parası halkın cebinden çıkıyor. Artık milletin karnı bu çılgın projelere doydu. Anka Park gibi, kaleler gibi projelerin yarattığı yıkım görüldü. Biz televizyonlarda anlattık hafriyat gelirleri, bilbordları aktaracağız dedik. Mustafa Tuna geldi hafriyat gelirlerini aktardı belediyeye aktı. Bizim seçim için bilboardlara verdiğimiz parayı duysanız aklınız şaşar. Tabi rakibimiz bizim kampanya boyunca harcadığımız para bir günde harcıyor. Biz bu kriz zamanında bunu da doğru bulmuyoruz.”
 

 
Başkentlilerin buluşma noktası tarihe karışıyor
 
Cumhur İttifakı AK Parti Yenimahalle Belediye Başkan Adayı Veysel Tiryaki:
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkentlilerin buluşma noktası tarihe karışıyor
GEÇTİĞİMİZ yıl Temmuz- Ağustos döneminde döviz kurlarındaki artışın etkili ...
“DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” KUTLU OLSUN
Cinayetlerin, tacizlerin, tecavüzlerin, istismarların gölgesinde “Kadınlar Günü”...
Dünya Emekçi Kadınlar Günü mü yoksa tüketim günü mü?
TAKVİMLER 8 Mart 1857’yi gösterdiğinde, New York’ta tekstil işçisi kadınlar, ...
 
İhtiyaç sahibi ailelere elektrik tüketim desteği verilecek
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu ve ihtiyaç sahibi ailelere ...
Mimarlar Odası Ankara Şubesi “Çoban Mektebi” için çağrıda bulundu
MİMARLAR Odası Ankara Şubesi, düzenlediği basın toplantısında AOÇ’deki ...
Kırım Tatarlarından “işgal protestosu”
KIRIM Tatar Teşkilatları Platformu, Kırım'ın İşgalinin 5. yılı basın açıklaması yaptı.
 
231 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının ataması gerçekleştirildi
ŞEHİT ve gazi yakınları ile gaziler için atama kurası, 4 Mart 2019 tarihinde ...
“Zeytinin ve zeytinyağının anavatanı Türkiye’dir”
ZEYTİNDOSTU Derneği, 2 Mart 2019 tarihinde Ankara Ticaret Odası’nda ’’Dünya’da ...
İş Makinacıları gözünü Çin’e dikti
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
Hayatın Kanunu; Denge
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
Ulusal Süt Konseyinde Neden Hala Tüketicinin Adı Yok ?...
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Adalet Konusunda Dünya Sözleri
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Yan Gelir
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
Küçük Ev’in Çocukları
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Kutlu Payaslı (Sanatla Geçen Yıllarım) (4)
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri