Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
“Sığınmacı sorunu için Şam  yönetimiyle tekrar görüşmeye başlanmalı”
“Sığınmacı sorunu için Şam yönetimiyle tekrar görüşmeye başlanmalı”
Kosova’nın bağımsızlığının 12’nci yılı Ankara’da kutlandı
Kosova’nın bağımsızlığının 12’nci yılı Ankara’da kutlandı
SPD Başkanı Dursun Yıldız: Tarım ve Orman Şurası Eylem Planı’nı değerlendirdi: Mevzuatta düzenleme yapılması faydalı olur
SPD Başkanı Dursun Yıldız: Tarım ve Orman Şurası Eylem Planı’nı değerlendirdi: Mevzuatta düzenleme yapılması faydalı olur
Bu proje ile kadınların politikada temsillerinin güçlendirilmesi hedefleniyor
Bu proje ile kadınların politikada temsillerinin güçlendirilmesi hedefleniyor
EMO Ankara Şubesi seçimleri sonuçlandı
EMO Ankara Şubesi seçimleri sonuçlandı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
17 Ocak 2020 Cuma - 10:56

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Yerel Medya ile buluştu: “Neredeyse Ekrem Bey yuhalanacaktı, öyle bir ortam yaratıldı”

ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentin yerel medya mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Yerel Medya ile buluştu: “Neredeyse Ekrem Bey yuhalanacaktı, öyle bir ortam yaratıldı”

ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentin yerel medya mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gecikmeli de olsa yerel medya mensuplarıyla buluşan Yavaş, Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi’nde yaşananlar, Güvenpark dolmuş duraklarının durumu, yapılması gündemde olan yeni metro ağları, Anka park ve yerel medya gibi çeşitli konularda açıklamalarda bulundu. 
Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediyesi olarak başkentin yerel medya kuruluşlarına her zaman destek olduklarını vurgulayarak; “Eğer biz gerçekten Ankara’ya hizmet yapacaksak, yaptığımız hizmetleri Ankaralılara duyurmamız genel medyadan daha çok yerel medya sayesinde olacak. Halkın bizden taleplerini duymanın bir tek çaresi kaldı, yerel medya. Biz genel siyaset yapmıyoruz, yaptığımız hizmetleri ve talepleri içeren yerel medyadır. Aile hayatımıza ve iftiraya girilmediği sürece ayırmadan desteğimizi sürdüreceğiz. En son ‘doğalgazda Büyükşehir’in kazığı’ diye bir haber yapıldı. Bunu yapanların doğalgazın 10 yıldan fazla süre önce özelleştirildiğinden haberi yok. Sizler eleştirin biz nasibimiz alalım. Ayırmadan istisnasız herkesi destekleyeceğiz” dedi. Yavaş ayrıca yerel gazetelerin vatandaşlara daha rahat ulaşması için talimat vereceğini söyledi.
“AKILLI ŞEHİRLERİ KONUŞMAYA GİTTİK, KANAL İSTANBUL KONUŞULDU”
15 Ocak 2020 tarihli Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nde yaşanan Kanal İstanbul konusunu ve CHP’li Belediye Başkanları’nın kongreyi terk etmesini değerlendiren Yavaş; “Fatma Hanım beni aradı, ‘biz sizin orada mutlaka konuşma yapmanızı istiyoruz, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yapılıyor’ dedi. Ben de peki dedim. Daha sonra tekrar aradılar ’20 tane belediye başkanına ödül verilecek, Sayın Cumhurbaşkanımız size de ödül verecek’ dediler. Bizim bir mobil uygulamamız var tahminen 14 Şubat’ta açıklayacağız. Başka çalışmalarımız da var, bizden önce yapılanlar da var. Bunları sunumunu yaparız, anlatırız, bütün belediye başkanları birbirinden etkileşir diye düşündük. Eğer böyle bir şey planlanmışsa gitmemek nezaketsizlik olur diye düşündüm. Ekrem Beyi de aynı şekilde aramışlar. 11 belediye başkanını aynı sebeple aramışlar, akıllı şehirler ve teknolojiler konuşulacak denmiş ama böyle bir şey olmadı. Kanal İstanbul tartışıldı. Bu tartışılırken bir bakan Kanal İstanbul’dan bahsederken döndü ve Ekrem Bey’e zoom yapıldı. Şunun suratına bakın der gibi. Bunlar hoş şeyler değil. Biz oraya akıllı şehirleri konuşmaya gittik. Ödül de yok. Karşılama sırasında da bütün belediye başkanları karşılayacak dediler. Sonra sadece Ankara gelsin dediler. Sürekli karar değiştire değiştire acayip bir organizasyon oldu ve bu hale geldi. Şimdi oraya AK Parti teşkilatları toplanmış. Yani neredeyse orada Ekrem Bey yuhalanacaktı, öyle bir ortam yaratıldı. Bizi davet etmeseler de olurdu, bu program biz olmadan da yapılabilirdi. Biz bundan sonra konuşmanın bir anlamı olmayacağını düşündük ve ayrıldık yoksa katılmak istemeyen baştan katılmaz. Biz orada Türkiye Belediyeler Birliği’nin organizasyon eksikliğini protesto ettik.” dedi.
“İŞ YAPMAMANIN MAZERETİ YOK”
Yolsuzluk dosyalarıyla ilgili konuşan Yavaş; “Dosyalar önümüze gelmişken bakıyoruz yoksa devr-i sabık yapalım dersek gerçekten çalışamaz hale geleceğiz. Bunlar bir şekilde gündeme geliyor. Emsal fiyatlarını kıyaslıyoruz. Bu işleri yapanlar birbirlerini ihbar ediyor. İsraf çok fazla. Mesela elektronik bir alet var tanesi 1 milyon lira üzerinde. Bilgisayardan bir şey göstermek üzere alınmış bir kol, paketi bile açılmamış duruyor. Bu tür işler önümüze gelince değerlendiriyoruz.” dedi. Mamak Belediyesi’nin 25 milyon lira tutarında Büyükşehir Belediyesi’nden alacağı olduğuna ilişkin iddialarla ilgili konuşan Yavaş; “Ne kadar alacağı var bilmiyorum. Daha önceki dönemlerde Büyükşehir kendi partisinden olanlara asfalt vermiş ama Yenimahalle ve Çankaya Belediyesi’ne tek kürek vermemiş. Yenimahalle ve Çankaya Belediyesi’nin de hep Büyükşehir’den alacağı olmuş. Eskiden öyle yaptılar diye siz de mi öyle yapacaksınız? Şimdi bir izin verin de öncelikle adaleti gerçekleştirelim. Siz iktidarınızda Yenimahalle ve Çankaya’ya asfalt vermeyeceksiniz sonra siz bize vermiyorsunuz diyeceksiniz ama ben bakacağım, alacağı var mı yok mu bakacağım. Mamak’tan başka şikâyet eden yok, iş yapmamanın da mazereti yok.” dedi. Anka park konusuna değinen Yavaş; “Bu iş başlamadan önce çok eleştirildi, yeri yanlış, iş yanlış, turist gelmez diye ama dinlemediler ve oraya en az 750 milyon dolar gömüldü. Nasıl değerlendirebiliriz, bir kısmını park olarak kullanabilir miyiz, o para boşa gitmesin diye neler yapabiliriz, diye kamuoyunun fikrine açacağız. Oranın öyle batık durması hoşumuza gitmez.” değerlendirmesinde bulundu.
“EN AZ 300 OTOBÜS ALACAĞIZ”
Başkentgaz’a daha önce açtığı davanın Danıştay’da devam ettiğini söyleyen Yavaş, şimdi açtığı davanın da aldığı bir gaza ilave ücret istemelerinden dolayı olduğunu söyledi. Yavaş; “Bunun hem Anayasa’ya hem de hukuka aykırı olduğunu düşünerek bir menfi tespit davası açtık. Bu teknik bir konu, hukukçular daha iyi bileceklerdir. Normalde alacakları olanlar Tüketici Mahkemesi’ne gidiyor ama şimdi mahkemeden 2-3 yıla çıkmıyor. Benim böyle bir borcum yok diye dava açarsak daha çabuk sonuç alabileceğimizi düşünüyoruz, aşağı yukarı 900 bin kişiyi ilgilendiriyor.” dedi. Yılbaşından önce otobüslerin yatırım programına alınması için gerekli başvuruyu yaptıklarını ama yatırım programına alınmadığını vurgulayan Yavaş; “Tekrar başvuracağız. Önce yatırım programına alınması lazım. Genel Müdürümüzü yetkilendirdik, süreç devam ediyor. Ulaşımla ilgili bazı sorunları çözmek için Akıllı Şehirler, Akıllı Ankara projesi çerçevesinde bir Avusturya bir İstanbul firmasına, hangi duraktan saat kaçta kaç kişi biniyor? Bunun çözümünü yaptırıyoruz. Birkaç rakam vereyim: Günlük Batıkent Metrosu 150 bin kişi, Keçiören 40 bin, Çayyolu 35 bin, Sincan’dan gelen banliyö sistemi günlük 51 bin kişi. Rakamlar hep aynı. Hangi duraktan saat kaçta kaç kişi biniyor bunu görmek istiyoruz. Trafikte kaç kişi taşınıyor görmek istiyoruz. Böyle olursa otobüsleri masrafları çok daha az şekilde kullanacağız. Bir diğer çalışmamız da otobüsün büyüklüğünü daha iyi ölçeceğiz. Zararımız 600 milyon lira. Ankara’da yüzde 30 ücretsiz taşıyoruz. Bu akıllı uygulamalarla bunu biraz düşürmek istiyoruz. Duraklarla ve hatlarla ilgili çözümlemeler yapıyoruz. Otobüs yaş ortalamamız 10 yaş üzerinde. Dünyada bu 6,5. 1999 model otobüslerimiz bile var şu an hatlarda. Zaman zaman arızalandığını ve yandığını da görüyorsunuz. İnsan hayatı olduğu ve acil olduğu için biz en az 300 tane alarak bunu çözmeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı.
“BAKANLIKTAN OSMANLI STADI KARŞILIĞINDA ANITTEPE SPOR TESİSLERİNİ ALACAĞIZ”
Ankara’da kültür faaliyetleri için her kesimden her kültüre uygun sanatsal çalışmaların devam ettiğini söyleyen Yavaş; “Kale’nin restorasyon ihalesi hazırlanıyor. Kale’nin birinci etap ihalesi çıktı ona başlıyoruz. Spor Bakanlığı ile protokol imzalamak üzereyiz. Osmanlı Stadı’nı onlara veriyoruz, karşılığında Anıttepe Spor Tesisleri’nin belediye alacak. Anıtkabir’e geçen yıl 6,5 milyon kişi geldi, oralarda doğru dürüst tuvalet yok. Bir de orada gelenlere broşür dağıtacağız. Konaklamamız yetersiz. Turizm Çalıştayı yaparak bu sorunu çözmemiz lazım. Kaleyi ışıklandıracağız. İki tane elektrikli araçla ulus’tan başlayıp kale ve saman pazarından geçerek ücretsiz taşıyarak gezdireceğiz. Ankara’nın belediye başkanlarının birçoğu hala biz bir bütünüz şeklinde hareket edemiyorlar, gelmeye, telefon açmaya korkuyorlar. Biz Ankara’nın kültürünü Ankaralılara tanıtmalıyız. Ankara’da bir Ankara Sergisi yapabiliriz. Bu şimdiye kadar ihmal edilmiş. Ankara’da coğrafi işaretli ürün çok az. Belediye Başkanlarıyla bu diyalog kurulamıyor.” dedi.
“EĞER BİZ BU DOLMUŞLARI YERİN ALTINA ALACAKSAK, BİR DAHA DİKMEN TARAFINA VEYA KIZILAY’DAN İLERİ METRO YAPMA ŞANSIMIZ KALMIYOR”
Güvenpark dolmuşlarının durumu ile konuşan Yavaş; “Güvenpark dolmuşçuları şu anda bulundukları yerin altına garaj yapmakla çözüm bulmuşlar. Keçiören metrosu için gelen TBM cihazı oraya yaklaştı. Eğer biz bu dolmuşları yerin altına alacaksak, bir daha Dikmen tarafına veya Kızılay’dan ileri metro yapma şansımız kalmıyor. İleride çocuklarımızın, torunlarımızın ihtiyacı olan bir şeyi engellemiş oluruz. Diyanet İşleri Başkanlığı ile konuştuk sıcak baktılar. Hem Güvenpark’ı daha güzel yapacağız hem de TBM denen aracın sökülüp dışarı çıkarmadan orada kalması sağlanacak.” dedi. Metro hatları ve Polatlı’daki su sorunu ile ilgili açıklamalar yapan Yavaş, şunları söyledi: “Keçiören’den Havalimanı’na giden metroyu biz Siteler üzerinden geçirmek için proje hazırlatıyorduk. Ulaştırma Bakanlığı bunu biz yapacağız dedi, biz de tamam o zaman o hattan çekiliyoruz dedik. Mamak’a Dikimevi’nden 6 duraklı metronun projesini yaptırıyoruz. Bunun yanında ele alacağımız bir metro olursa bunu halka soracağız. Neden halka soracağız; biz 15-20 yıl borçlanacağız aşağı yukarı 1 milyar dolar. Şu kadar müşteri var, siz bu kadar borca girip bunu yapmamızı istiyor musunuz diye soracağız. Şu anda 2 tane raylı sistem planladık. Birisi Bent Deresi’nden başlayıp Kuğulu’dan dönecek bir hat. Bir tanesi de Siteler içerisine girerek Karapürçek’ten dolanan raylı sistem. Aşağı yukarı her hat 300 milyon dolara mal olacak yani metrodan çok daha ucuz. Polatlı’da su konusunda daha önce yanlış işler yapılmış ama o su sorununu çözmek için biz bazı peyzaj projelerinden vazgeçebiliriz. Bu yıl içerisinde Polatlı’nın tüm etapları ihale edeceğiz. 1 yıl içerisinde su gelecek.”

 
Türkiye Kamu-Sen üyeleri, memur maaş zammını bordro yakarak protesto etti
 
Restoran, kantin, okul ve hastane gibi yerlerde alerjen gıda bilgisi tüketiciyle paylaşılacak
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
HAK-İŞ Başkanı Arslan, Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuştu: HAK-İŞ’ten yeni asgari ücret önerisi
HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, 14 Ocak 2020 tarihli Başkanlar Kurulu Toplantısı ...
Ankara’daki Balıkesirlilerden “geleneksel kahvaltı” buluşması
BAŞKENT Ankara'nın en aktif sivil toplum kuruluşlarından biri olan Ankara ...
Tunalı Rotary Kulübü’nden “Meslek Hizmetleri Başarı Ödülleri”
ANKARA Tunalı Rotary Kulübü tarafından Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Hakan ...
 
Göbeklitepe Operası 3 boyut esintileriyle 19 Şubat’ta görücüye çıkacak
DEVLET Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Murat Karahan, Ankara Opera ...
TÜMFED’DE BAYRAĞI “KADRİ ŞARMAN” DEVRALDI
TÜRK Musikisi Federasyonu'nda (TÜMFED) 11 Ocak 2020 Cumartesi günü Ankara ...
TTB, 2020 yılı içinde şiddete karşı bir dizi etkinlik yapacak
TÜRK Tabipleri Birliği’nin (TTB) 11 Ocak’tan başlayarak Dr. Ersin Arslan’ın ...
 
Haberimiz ses getirdi, Ankara’da ekmeğe zam yok
GEÇTİĞİMİZ hafta, Başkent Ankara’da 200 gramlık ekmeğe zam yapılarak 1 ...
Opera Sahnesi’nde Gangster Rüzgarı esti
EKONOMİK buhranda halkın yaşadığı sıkıntıların sorumlusu olarak gördüğü ...
Etimesgut Belediye Başkanı Demirel, Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği üyesi gazetecilerle buluştu
ETİMESGUT Belediye Başkanı Enver Demirel, Ankara Gazeteciler ve Yazarlar ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
“Başkent’in Boğalgazı (!)”2*
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Jeotermal Yatırımların Geliştirilmesi İçin Destekler Artıyor
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Zeki Demirkubuz Filmlerinde Kadın Karakterler Temsili
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Dünyaya Veda
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Dünyanın İlk Katlanabilir Çatı Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimine Başladı
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
SIM Değişimi Saldırılarına Dikkat
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri