Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
TGB:“Ulusal Egemenliğimiz ve Birliğimiz için Görev Başındayız”
TGB:“Ulusal Egemenliğimiz ve Birliğimiz için Görev Başındayız”
EMD, 2018’nin “Altın Kalem”lerini belirliyor
EMD, 2018’nin “Altın Kalem”lerini belirliyor
Cacabey Kervansarayı’nın yeniden restore edilmesi gerekiyor
Cacabey Kervansarayı’nın yeniden restore edilmesi gerekiyor
‘Geçmişin Sessiz Tanıkları’ Emin Antik’te sizi bekliyor
‘Geçmişin Sessiz Tanıkları’ Emin Antik’te sizi bekliyor
Demokratik Kitle Örgütleri’nden Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya kınama
Demokratik Kitle Örgütleri’nden Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya kınama
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
5 Aralık 2018 Çarşamba - 10:20

2019 bütçesinde işçi, emekçi ve emekli yok

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BİRLEŞİK Kamu-İş Konfederasyonu ve bağlı sendikalar, 1 Aralık Cumartesi günü, Ulus Atatürk Heykeli önünde kitlesel bir basın açıklaması yaptı.

2019 bütçesinde işçi, emekçi ve emekli yok

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

BİRLEŞİK Kamu-İş Konfederasyonu ve bağlı sendikalar, 1 Aralık Cumartesi günü, Ulus Atatürk Heykeli önünde kitlesel bir basın açıklaması yaptı.

“2019 BÜTÇESİ EMEKÇİLERİN, İŞÇİLERİN, KAMU ÇALIŞANLARININ VE EMEKLİLERİN EKONOMİK SIKINTISINI GİDERMİYOR”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık’ın yaptığı basın açıklaması şu şekilde: “Ülkemizde ekonomik kriz derinleşmekte yurttaşların yaşam şartları zorlaşmaktadır. Yurttaşlar; ekonomik krizi çarşıda, pazarda, marketlerde ve alışverişin yapıldığı tüm noktalarda ağır şekilde hissetmektedir. Ekonomik krizin her geçen gün ağırlaştığı koşullarda AKP iktidarı sadece krizi izlemekle yetinmekte ve ekonomik krizin sorumluluğunu stokçulara, yükünü de zabıtalara ve yurttaşlara çıkarmaktadır. Ülke genelinde enflasyonla mücadele adı altında yüzde 10 indirim kampanyalarının bir aldatmaca olduğunu son 15 yılda 25.50’ye çıkan enflasyon rakamları ve 11,1 oranıyla Ağustos ayındaki 3 milyon 670 bin işsize anlatmaya yetmektedir. AKP iktidarının; kalkınma, istikrar, ekonomik refah propagandası hem seçimlerin hem de Başkanlık rejiminin ardında kalmıştır. Başkanlık rejimi istikrar ve kalkınmayı sağlamadığı gibi siyasi, ekonomik, sosyal bir hüsran yaratmıştır.  Ülkemizdeki Başkanlık rejimi, yardımcıları ve bakanları ülke sorunlarını görmezlikten yurttaşlardan gelen çığlıkları duymazlıktan gelmektedir. Son Sayıştay raporları ülkemizde vatandaşlardan toplanan vergilerin nerelere harcandığını bilinmediğini bakanlıklara ayrılan paraların ise doğru şekilde vatandaşlara hizmet olarak dönmediğini ortaya koymuştur. 2019 Bütçesi TBMM komisyonunda görüşülmekte ancak emekçilerin, işçilerin, kamu çalışanlarının ve emeklilerin ekonomik sıkıntısını giderecek bütçeler içermemektedir. 2019 Bütçesinde bakanlıkların lüks harcamalarına kaynak ayrılmakta ve aslan payı saraya verilmektedir. 2019 Bütçesi Başkana vergi koymak, keyfi harcama imkânı vermektedir. Ancak 2019 Bütçesinde emekliler, işçiler, aileler, çocuklar, kamu çalışanları bulunmamaktadır.

“BÜTÇE ARTMASINA RAĞMEN EĞİTİM VE SAĞLIKTA SIKINTILAR YAŞANIYOR”

2018 yılında 762 milyar 753 milyon TL olan merkezi yönetim bütçesinin 2019 yılında yüzde 16'lık bir artışla 885 milyar 204 milyon TL'ye yükseltilmektedir.  Yeni bütçe tasarısıyla birlikte en büyük değişimlerden biri Cumhurbaşkanlığı bütçesinde yaşanacak. 2018'de 845 milyon TL olan Cumhurbaşkanlığı bütçesinin 2019 yılında yüzde 233 artışla 2 milyar 818 milyon TL'ye yükseltilmesi planlanıyor. Bir diğer yüksek artış Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinde gözlemlenmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesinin 7 milyar 774 milyon TL'den 10 milyar 445 milyon TL'ye çıkarılması planlanıyor. Artış oranı ise % 34. Yani Diyanete aktarılan ödeneğin ardı arkası kesilmiyor. İşsizlik fonu yağmalanırken, emekçiler yüksek enflasyon oranlarına karşısında savaş verirken Diyanet Bütçesindeki yüksek artışı ülkemizde milyonlarca açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan yurttaşımızın takdirine bırakıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesi de yüzde 23'lük artışla 92 milyar 528 milyon TL'den 113 milyar 813 milyon TL'ye çıkarıldı ancak eğitim-öğretimin durumu yine içler acısı daha da önemlisi eğitim çalışanları geçim sıkıntısı yaşamaktalar. Ülkemizde eğitime daha büyük bütçeler ayrılmalı ve eğitim-öğretimin sorunları acilen çözülmelidir. Hazine ve Maliye Bakanlığının, kamuda tasarruf tedbirlerini bahane ederek önümüzdeki dönemde belediyelere aktarılacak kaynağı yüzde 30 düşürmesi yerel yönetimlerde hizmetlerin aksamasına neden olacaktır. Sağlık Bakanlığı'nın bütçesi ise yüzde 28'lik artışla 37 milyar 571 milyon TL'den 48 milyar 335 TL'ye yükseltilmesi planlanmaktadır. Buna karşılık ataması yapılmayan genç hekimlerin çeşitli zorluklarla tıp fakültelerinde okuduktan sonra işsiz kalması sağlık politikalarını gözden geçirilmesini gerektirmektedir.

ÜLKEMİZDE SON ON AYDA EN AZ 1640 İŞÇİ VE EKİM AYINDA İSE 177 İŞÇİ ÇALIŞIRKEN İŞ CİNAYETİ NEDENİYLE HAYATINI KAYBETMİŞTİR”

Siyasi partilerin seçimlerden önce dile getirdiği 3600 ek gösterge, tüm kamu çalışanları için hayata geçirilmelidir. Partilerin secim öncesindeki vaatleri seçimler sonrasında unutulmakta ve görmezden gelinmektedir.  Büro, Bankacılık ve Sigortacılık, Eğitim, Öğretim ve Bilim, Sağlık ve Sosyal, Yerel Yönetim, Basın Yayın ve İletişim, Kültür ve Sanat, Bayındır İnşaat ve Köy, Ulaştırma, Tarım Ormancılık, Enerji Sanayi ve Madencilik hizmetleri kollarındaki çalışanların beklentilerinden biri 3600 ek göstergesinin hayata geçirilmesidir. Bütün iş koşullarında çalışan emekçilerin beklentileri özlük haklarına ilişkin düzenlemeler ve ekonomik şartlarının iyileştirilmesidir.  Ülkemizde hem kamuda hem de özelde çalışanların beklentisi özlük haklarının ve ekonomik sorunlarının çözülerek gerçekçi enflasyon beklentisi üzerinde zam yapılmasıdır. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz yurttaşları geçim sıkıntısına sürüklemektedir. Krizi fırsata çevirmek isteyen sermayenin ve siyasi bağlantılarının kar hırsı da işçiyi ölüme sürüklemektedir. Son günlerde madenlerde, ulaşım alanında çalışanlar da, organize sanayi bölgelerinde, gaz dolum tesislerinde ve çeşitli çalışma ortamlarda güvenliksiz çalışma koşulları nedeniyle işçiler hayatını kaybetmektedir. Üzülerek belirtmeliyiz ki işçiler ya beton blokların altında ya patlama ya da düşme sonucu iş cinayetine kurban gitmektedirler. Ülkemizde AKP döneminde işçiler en güvensiz koşullarda çalıştırılmakta ve can güvenlikleri gözetilmeden çalıştırılmaya zorlanmaktadır. Bu dayatmalar nedeniyle ülkemizde son on ayda en az 1640 işçi ve Ekim ayında ise 177 işçi çalışırken iş cinayeti nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

“EĞİTİM VE SAĞLIK BAŞTA OLMAK ÜZERE YURTTAŞLARIMIZIN KAMUSAL HAKLARINI KISITLAMAKTADIR”

Gelinen son noktada artan hayat pahalılığı ve faturalara yansıyan fahiş zamlar yurttaşlarımızın cebindeki paraları eritmeye geçim derdindeki emekçileri ölüme sürüklemeye devam emektedir. Son bir yılda konutlarda elektriğin tüketiciye satış fiyatı yüzde 33, doğal gazın fiyatı ise yüzde 24 artmıştır. Son zamlarla birlikte dört kişilik bir ailenin aylık elektrik ve doğal gaz gideri ortalama 301 TL olmuştur. Bu duruma göre, 4 kişilik bir ailenin bir aylık elektrik ve doğal gaz gideri ortalama 301tl olmuştur. Eşi çalışmayan 2 çocuklu asgari ücretlinin eline geçen paranın yüzde 17.93’ü elektrik ve doğal gaz tüketimine gidecektir. Tabi ki, bundan sonraki zamlarla bu oran daha da artacaktır. Sonuç olarak 2019 Bütçesi; Yurttaşlarda kemer sıkma politikası öngörmekte AKP iktidarına, mutlu azınlığına ve yandaş sermayesine destek olarak hazırlanmaktadır. Yurttaşlarımızın mutfağındaki temel besin maddelerini karşılamasını değil açlık ve yoksullukla boğuşmasını hızlandırmasına yöneliktir. Sermaye örgütlerinin yıllardır her fırsatta kıdem tazminatının varlığını dile getirmesini ve özelliklede kriz dönemlerinde kıdem tazminatını hedef alması doğrultusundadır. Eğitim ve sağlık başta olmak üzere yurttaşlarımızın kamusal haklarını kısıtlamaktadır. Memurun, işçinin, emekçinin eğitim çalışanlarının, büro çalışanlarının, sağlık çalışanlarının, çiftçinin, esnafın adının olmadığı mutsuz ve umutsuz milyonlar üretecektir. Enflasyonu ve işsizliği büyütmeye zamları artırmaya yöneliktir. İşçileri ölüme çocukları yetim bırakmaya yöneltecektir. Krizi fırsata çevirenlerin karını artırmaya dönüktür. Bütçenin özeti Başkanlık rejiminin istekleri ve beklentileridir! Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Siyasal iktidarın, savurganlığının ve bitmez tükenmez lüks hevesinin bedelini bu ülkenin yoksul yurttaşları ve kamu emekçilerinin ödemesine karşı çıkıyoruz. Toplumun tüm kesimlerini oluşturan işçi, memur, emekli, esnaf ve emeğiyle geçinenlerin ortak talebi 2019 Bütçesinde yeterli payı almak, tüm zamların geri çekilmesi ve maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesidir.”

 
Özel çocuklara özel sınıf
 
“Ankaralılar, zeytinyağlı yemekleri ve mezeleri seviyor”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Mamak'ta büyük bir aileyi temsil ediyorum
2019 Yerel seçimleri yaklaşırken birçok farklı kesimden aday adayları ...
Türkiye’nin “engelli karnesi” kırıklarla dolu
3 ARALIK Dünya Engelliler Günü kapsamında Güvenpark Anıtı önünde basın ...
Doğacan Kaşıkara’dan “Neş’e-i Muhâbbet Solo Konseri”
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA TRT Ankara Radyosu’nun Türk Sanat Müziği ...
 
İSGAP ile iş sağlığı ve güvenliği kültürü oluşturuluyor
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA TÜRKİYE Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ...
Menberi Halk Müziği Topluluğu’ndan “örnek konser”
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA ORTOPEDİK Özürlüler Dayanışma Derneği, ...
Başkent'te “Şiddete Dur” konferansı
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası ...
 
Yenimahalle’de Z-Kuşağı ve Teknoloji Bağımlılığı semineri
haber merkezi YENİMAHALLE Belediyesi, günümüzün en önemli sorunlarından ...
“İzel Rozental Sergisi” Karikatür Atölyesi’nde
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA KARİKATÜRİST, Yazar ve İş Adamı İzel Rozental’in ...
TEMA Vakfı ve MEB “Doğa Eğitimleri” için işbirliği yaptı
BEGÜM ARSLAN / ANKARA TEMA Vakfı, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Alperen  Furkan  AYDIN
Alperen Furkan AYDIN
Onur Hareketi
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Al Aşkını Sok Gözüne...
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Mediha ŞEN SANCAKOĞLU (3)
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
AYŞE GÜLÇİN İLHAN
Bitmeyen Masallara (1)
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Yenilenebilir Enerji Neden Daha Ucuz?
M. TURHAN İMAMOĞLU
M. TURHAN İMAMOĞLU
Gerçek Soyguncular Kim?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri