Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Paralı poşet uygulamasında kaybeden tüketici
Paralı poşet uygulamasında kaybeden tüketici
Yüzyılın Casusu “Çiçero” ANKAmall'de görücüye çıktı
Yüzyılın Casusu “Çiçero” ANKAmall'de görücüye çıktı
Mustafa Koç kabri başında anıldı
Mustafa Koç kabri başında anıldı
Sünneti ilk 1 yılda yaptırın
Sünneti ilk 1 yılda yaptırın
Mezgit fiyatı yarıya düştü, talep patladı
Mezgit fiyatı yarıya düştü, talep patladı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
12 Şubat 2018 Pazartesi - 12:58

2018 “Enerji Yılı” olacak

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA 2018, Türkiye’nin ‘yerli enerji’yi konuşacağı bir yıl olacak. Türkiye’nin ilk derin deniz sondajı, temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali, YEKA ihaleleri ve yerli kömür teşvikleri 2018’in en çok adından söz ettiren enerji yatırımları olacak.

2018 “Enerji Yılı” olacak

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA 2018, Türkiye’nin ‘yerli enerji’yi konuşacağı bir yıl olacak. Türkiye’nin ilk derin deniz sondajı, temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali, YEKA ihaleleri ve yerli kömür teşvikleri 2018’in en çok adından söz ettiren enerji yatırımları olacak.

"MİLLİ ENERJİ POLİTİKASI KALKINMADA KİLİT FAKTÖR"

Küresel enerji tüketiminin 2040 yılına kadar yüzde 28 artacağı öngörülürken, değişen coğrafi ve ekonomik dengeler enerji piyasalarını uzun dönemli çözümlere zorunlu kılıyor. Bu noktada yenilenebilir enerjinin dünyanın en hızlı büyüyen enerji kaynağı olarak ön plana çıkacağı öngörülüyor. Zaten geçtiğimiz aylardan düzenlenen IEF Enerji Kongresi'nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez; "Milli Enerji ve Maden Politikamız ile birlikte enerji politikamız, saf kaynaklara odaklı olmaktan çok, bir kalkınma politikasına doğru dönüşmüştür. Bu kalkınma politikasında en çok önem verdiğimiz konulardan birisi, kısa ve uzun dönemde enerji arz güvenliğini sadece kaynaklar yani petrol, doğal gaz ve kömür olarak bakmaksızın, kendi insanımızın zekasını, çalışkanlığını ve yenilikçiliğini de bir arz güvenliği ve kalkınma aracı olarak kullanmak olacaktır." diyerek bu çıkarımları desteklemişti.

"ELEKTRİK ÜRETİMİMİZİN EN ÖNEMLİ KAYNAĞI DOĞALGAZ'IN İTHALAT ORANI YÜZDE 99"

Ancak kömür, petrol ve doğalgazın 2040 yılına kadar ana enerji kaynağı kimliğini koruyacağı düşünülüyor. Türkiye’de ise 2018’e hükümetin yerli enerji politikası damga vuracak. KPMG Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen de reel sektörün duruma bakış açısını şu şekilde ifade etmişti “Türkiye’de gündem yerli enerji hamleleri üzerinde yoğunlaşıyor. 2017 yılının son günlerinde temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşaatı başladı. Nükleer enerji hayli konuşulacak. Bunun yanında Türkiye tarihindeki ilk deniz sondajı, ülkemizin kendi sondaj gemisiyle Akdeniz’de 2018 yılında gerçekleştirilecek. YEKA ihaleleri ve yerli kömür teşvikleri ile 2018’i ‘yerli enerji’yi hedefleyen adımlarla geçireceğiz” dedi. KPMG Enerji Sektör Raporu’ndan ön plana çıkan noktalar şöyle:

Dünyada enerji tüketimi artıyor. Küresel enerji tüketiminin 2040 yılına kadar yüzde 28 artacağı öngörülüyor. Hızla artan tüketime yanıt olarak yenilenebilir enerji yükseliyor. Yeşil enerji, yeni teknolojiler ve enerji politikalarıyla yenilenebilir enerjinin dünyanın en hızlı büyüyen enerji kaynağı olması bekleniyor. Ancak kısa vadede kömür, petrol ve doğalgaz 2040’a kadar ana enerji kaynakları kimliğini koruyacak. 2040 yılında küresel enerji tüketiminin yüzde 77’sinin hala fosil yakıtlardan sağlanması bekleniyor. 2018-2040 yılları arasında nükleer enerji tüketimi 1,5 kat artacak. Bu artışla birlikte dünyanın en hızlı büyüyen ikinci enerji kaynağı nükleer enerji olacak. Elektrikte kurulu güç artıyor Ülkemizde elektrik enerjisi kurulu gücü 2016’da 78 bin 599 MW iken, 31 Ekim 2017 itibariyle 82 bin 312 MW’a ulaştı. Türkiye’nin elektrik üretiminin en önemli kaynaklarından olan doğalgazın yüzde 99’u ithal ediliyor. Doğalgazda toplam rezervin yüzde 43’ü Ortadoğu ülkelerinde, yüzde 29’u Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde, yüzde 16’sı Afrika-Asya Pasifik ülkelerinde bulunuyor. Hidroelektrik santraller, ülkemizin elektrik üretiminin yüzde 34’ünü karşılıyor.

"TÜRKİYE'DE 17 MİLYAR TONDAN FAZLA AÇIĞA ÇIKMAYI BEKLEYEN KÖMÜR VAR"

Ülkemizin hidroelektrik potansiyeli, dünya toplamının yüzde 1’ini, Avrupa toplamının yüzde 16’sını oluşturuyor. Yerli kömürde teşvikler geliyor Ülkemizin elektrik üretiminde kömürün yüzde 21’lik payı bulunuyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2023’e kadar tüm yerel linyit ve taş kömürü rezervlerini enerji üretimi amaçlı değerlendirmeye yönelik çalışmalarda bulunuyor ve özel sektöre teşvik olanaklarıyla destek olmayı planlıyor. Türkiye’de 17 milyar tonun üzerinde açığa çıkarılmayı bekleyen yerli kömür rezervinin teknoloji ve çevreci kriterlerle ekonomiye kazandırılması hedefleniyor. Türkiye coğrafyası rüzgâr enerjisine uygun Yenilenebilir enerjinin en önemli kaynaklarından biri olan rüzgâr enerjisi hızla yükseliyor.

Dünyada 2000 yılında 17,4 GW olarak gerçekleşen rüzgar enerjisinden elektrik üretimi, 2015 yılında 432,0 GW oldu. 2030 yılında üretimin 1.749,8 GW’a ulaşması bekleniyor. Türkiye’de de rüzgar enerjisi yükseliyor. 2016’da rüzgar enerji santrallerinin kurulu gücü 5 bin 738 MW iken, 2017 yılı Ekim sonu itibariyle 6 bin 353 MW’a ulaştı. Ülkemizin 48 bin MW’luk rüzgâr enerjisi potansiyeli bulunuyor. Türkiye yüzölçümünün yüzde 1,3’üne denk gelen bu alan, rüzgâr enerjisinin verimli kullanılabilmesi için avantajlı bir coğrafyaya sahip olduğumuzu ifade ediyor. Güneş enerjisinin toplam üretime katkısı yüzde 2,5 Güneş enerjisi de çıkışta. Şebekeye bağlı güneş enerjisi üretimin toplam tüketime katkısı yüzde 2,5’e ulaştı. Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası’na (GEPA) göre Türkiye 2 bin 737 saat yıllık toplam güneşlenme süresi ve 1527 kWh/m² yıllık ortalama güneş enerjisi miktarı ile bu enerjiden çok daha verimli yararlanabilecek konumda. Güneş panellerindeki maliyet düşüşü ve panel verimliliğinin artması güneş enerjisi yatırımlarına hız kazandırdı. 2014’te sadece 40 MW olan güneş enerjisi elektrik üretimi, 2017 yılının ilk 10 ayının sonunda 2060 MW’a ulaştı. Jeotermal enerjide hızlanıyoruz Türkiye’nin yerli enerji kaynaklarından biri olan jeotermal enerjinin potansiyeli 31 bin 500 MW olarak değerlendiriliyor. 2016’da toplam kurulu güç içindeki payı yüzde 1 olan jeotermal enerji, 2017’nin ilk 10 aylık döneminde payını 1,2’ye yükseltti. Türkiye bu rakamla jeotermal enerjiden elektrik üretimi konusunda dünyada en hızlı büyüyen ülke durumuna geçti. Son yıllarda ön plana çıkan biyokütle enerjisi sektörün öncelikleri arasında yer alıyor.

"DÜNYANIN GERİ KALANINDAN FAZLA BOR REZEVİNE SAHİBİZ"

Türkiye’nin biyokütle atık potansiyeli 8,6 milyon ton petrole eşdeğer. 2016’da biyogaz, biyokütle, atık ısı ve pirolitik yağ enerjisi santrallerinden 467 MW elektrik enerjisi üretilirken, 2017’nin ilk 10 ayında toplam kurulu gücü 554 MW’a ulaştı. Petrol ithalatı 2016’yı yakalayacak 2016’da 40 milyon tonun üzerinde gerçekleşen toplam petrol ürünleri ithalatı, 2017 yılının ilk 9 ayında 32 milyon tonu aştı. Irak, Rusya ve İran, Türkiye’nin 2016 yılında olduğu gibi 2017’de de en fazla ithalat yaptığı ülkeler oldu.

Dünyanın bor merkezi Türkiye Yakın gelecekte, yakıt olarak hidrojenin yaygınlaşmasına paralel olarak sodyum borohidrürün enerji arenasında önemli bir noktaya gelmesi bekleniyor. Dünya bor rezervlerinin yüzde 72’i Türkiye’de bulunuyor. Türkiye, dünyanın geri kalanından fazla bor madenine sahip olmasına rağmen bor mamulü satışlarında ABD’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Türkiye 2016’da miktar bazında 1,78 milyon ton, değer bazında 711 milyon dolar bor satışı gerçekleştirdi. 2017 Temmuz sonu itibariyle bor satışları 1,16 milyon ton ve değer bazında ise 423 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektör oyuncuları ilk 100’de yer alıyor Türkiye’de 2016 yılında en yüksek kurumlar vergisi ödeyen ve bilgilerinin açıklanmasına izin veren 100 şirketin 11’ini enerji sektörü oyuncuları oluşturuyor.

 
Üniversiteler, mezunlarının başarıları ile markalaşır
 
Köyüne döndü, devlet desteği ile sürü sahibi oldu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Üniversiteler, mezunlarının başarıları ile markalaşır
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA ZAFER Gazetesi olarak bir süre önce başlattığımız ...
Sinemanın asi çocuğu “James Dean” 87 yaşında
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA BUGÜN erken ölümü ile hayranlarını ...
TRT TSM Personel Korosu sanatseverleri büyüledi
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA SANATIN her dalına ve sanatçıya verdiği ...
 
Envai çeşidi ile şifa deposu mantarlar
BEGÜM ARSLAN / ANKARA DÜNYA çapında birçok türü olan mantar, bağışıklık ...
3. Havalimanı için en az 1500 nitelikli özel güvenlik görevlisi ihtiyacı olacak
ALPER ŞAŞMAZ / BEGÜM ARSLAN ANKARA GÜVENLİK Servisleri ve Organizasyon ...
TÜSİAV Başkanı Sarıtoprak’tan “Gazililere” tam destek
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA SİVİL Toplum Kuruluşlarının ...
 
“Başkent Ankara” dergisinin tanıtım kokteyli gerçekleştirildi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA GAZETECİLER Cemiyeti, 6 Şubat 2017 Salı akşamı ...
Altındağ’da 10 yılda 10 bin kadın okur yazar oldu
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ALTINDAĞ Belediyesi, Okuma Yazma Seferberliği ...
Diyanet-Sen‘den Adnan Oktar hakkında suç duyurusu
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BİLİNDİĞİ üzere geçtiğimiz günlerde Diyanet ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
CENGİZ ÖZER
CENGİZ ÖZER
Tank Palet Fabrikası’nın Satılması!
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Sivas’tan Doğan Bir Yıldız; Kadri Şarman (5)
DENİZ TALİPOĞLU
DENİZ TALİPOĞLU
Cesaretin Bedeli
MÜJDE HAYAT
MÜJDE HAYAT
Festival Haftası
LEYLA ŞAHİN
LEYLA ŞAHİN
Güzel Bacakların En Büyük Düşmanı Varis
ZEYNEB NAHÇIVANLI
ZEYNEB NAHÇIVANLI
29’ncu Yılında Kanlı 20 Ocak Katliamı
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri