Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan şehit ailelerine başsağlığı
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan şehit ailelerine başsağlığı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ahmet Tekdal’ın ailesine taziye telefonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ahmet Tekdal’ın ailesine taziye telefonu
Terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye'deki hain planı
Terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye'deki hain planı
Esnafa hijyen desteği
Esnafa hijyen desteği
Başkan Ertuğrul Çetin’den Pursaklar halkına teşekkür
Başkan Ertuğrul Çetin’den Pursaklar halkına teşekkür
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
28 Eylül 2018 Cuma - 09:38

 “Genç Çiftçi Akademisi” ile gençler tarıma özendiriliyor

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ZİRAAT Bankası, ülke tarımının geleceğini şekillendirmek adına tarım finansmanındaki tecrübelerini “Genç Çiftçi Akademisi” ile gençlerle paylaşıyor.

 “Genç Çiftçi Akademisi” ile gençler tarıma özendiriliyor

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

ZİRAAT Bankası, ülke tarımının geleceğini şekillendirmek adına tarım finansmanındaki tecrübelerini “Genç Çiftçi Akademisi” ile gençlerle paylaşıyor. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile işbirliği yapan Ziraat Bankası, gençlerin tarıma olan ilgisini arttırmak, gençlere tarım alanında istihdam yaratmak amaçlarıyla kurulan akademiyi basına tanıttı. 26 Eylül 2018 tarihinde Ziraat Bankası Bankacılık Okulu Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen tanıtım törenine, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan, Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Genç, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş ve çok sayıda konuk katıldı. Tanıtımın ardından Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş Genç Çiftçi Akademisi'ni hayata geçiren protokole imzalarını attı.

“SANAYİLEŞMİŞ VE TEKNOLOJİ İHRAÇ EDEN ÜLKELERİN HEPSİ TRIM ÜLKESİ”

Programın sunumunu üstlenen ve değerlendirmelerde bulunan gazeteci ve ekonomist Cem Seymen şu ifadeleri kullandı: “Tarım tarım konusunda çok büyük potansiyeli olan bir ülke. Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen bir ülke. Böyle bir ülkeyi kalkındırmak için neler yapılması gerektiği konusunda herkese görev düşüyor. Gazetecilerin, kamu ve reel sektörün yani 80 milyon Türk insanının Türkiye'yi ilk 10 ekonomi arasına sokabilmek için neler yapmalıyı diye kendisine sorması lazım. Sanayi ülkelerini inceledim. Euro bölgesi ekonomilerine baktım, Japonya'ya baktım, Amerika'ya baktım. Çok çarpıcı bir şey farkettim. Bu sanayileşmiş ülkelerin teknoloji üreten ülkelerin, yüksek teknoloji ihracatı yapan ülkelerin, kişi başına milli geliri Türkiye'nin 5-6 katı olan ülkelerin ortak bir noktası var, ekonomiyi güçlendirmek için, ekonomiyi bütün saldırılara karşı dayanıklı hale getirmek için çok önemli bir zemin var. Bu ülkelerin hepsi tarım ülkesi. Almanya, Fransa, İtalya, Japonya, Amerika dediğimiz ülkeler tarım ve hayvancılık ülkesi. Özellikle Hollanda örneği çok çarpıcı. Hollanda'nın küçücük ülkesinin topraklarını denizden doldurarak tarım toprağı haline getirmesi, tarım üretimi yapması ve ihracat konusunda Amerika'nın ardından dünyanın ikinci büyük tarım ihracatçısı olması. Hollanda'nın Ar-Ge ile, inovasyon ile, 4. Sanayi Devrimi'nin getirdiği bilimsel çalışmalarla dünyanın ikinci büyük tarım ihracatçısı olması, aslında bizim gibi ülkeler için müthiş bir referans kaynağı. Çünkü 8 bin yıldır tarım yapılan toprakların çocuklarıyız ama tarımı örseledik, hayvancılığı önemsemedik, sanayileşmeye giden yolda temelin tarım olduğunu unuttuk. 100 liralık ham madenin 70 lirasının tarım ithalatına gittiğini görmemiz lazım. Yani bizim bir tarım ülkesi olarak temelimizi kurmamız ve sonrasında sanayiye ile teknolojiye geçmemiz lazım.

“TÜRKİYE'DE TARIMDA ORTALAMA YAŞ GİDEREK YAŞLANIYOR ÇÜNKÜ GENÇLER İLGİLENMİYOR”

Ben Türkiye'nin ilk 10 ekonomiye gireceğine emininm ve bunun topraktan geçtiğine ikna oldum. Benim gazeteci olarak görevim, Türkiye'nin bütün vatandaşlarını bu misyona ikna edebilmektir. Çünkcü tarım Türkiye'de eskisi gibi değer görmüyor, maliyet baskıları çok fazla, ithalat çok yüksek, çiftçi topraklarını terk ediyor. Toplam tarım topraklarımızın yüzde 12'sini kaybettik. Şimdi bunu geri döndürebilmek için inanılmaz bir çalışma var. Genç Çiftçi Akademisi, hem kooperatifleşme anlamında hem de güçlerin bir araya getirilmesi anlamında çok önemli. Üniversite olmadan bilim üretilemez. Tohularınızı kendinizin üretmesi için en önce üniversitelerinizin laboratuarlarının harıl harıl çalışması lazım. Dışarıdan alacağımız her bir tohum, gelecekte çocuklarımızdan çaldığımız bir yaşamdır. Onun için bizim her şeyden önce tarım üretimine, tohum üretimine ve hayvancılığa bir milli güvenlik olarak bakmamız lazım. Hayvancılık olmadan tarımsal üretim olmaz, tarımsal üretim olmadan hayvancılık sürdürülemez. İkisi bir arada olmalıdır. Türkiye'de tarımda ortalama yaş giderek yaşlanıyor çünkü gençler ilgilenmiyor. Gittiğim köylerde 'kız bile vermiyorlar abi, neden ilgileneyim' diyorlar. Tarımın diğer bütün sektörler gibi ilgi çekici, insanlara gelecek hazırlayıcı, gelir getirici ve Türkiye'nin bayrağını ihracatla dalgalandırıcı çok büyük bir güç olması lazım.

“GIDA FİYATLARI TÜM DÜNYADA DÜŞERKEN, TÜRKİYE'DE YÜKSELİYOR”

Bugün doların 7 liraya yürüdüğünü görüyoruz. Yeni ekonomik planda enflasyon yüzde 19,60. Bunun büyük bir kısmı gıda fiyatlarındaki dalgalanmadan geliyor. Gıda fiyatları tüm dünyada düşerken Türkiye'de yükseliyor. Çünkü çiftçi sayımız azalıyor, gençler ilgilenmiyor. Gençler gelir elde edemiyor. Gençler ilgilenmediği, maliyet baskısı altında eridiği için aracı, tefeci, komisyoncunun arasında kalan, bir üretim planlaması yapamayan çiftçi, çaresiz. Bu çiftçinin çaresizliğini güce dönüştürmek zorundayız. Ziraat Bankası'nın Genç Çiftçi Akademisi, gençleri eğiterek, bilinçlendirerek, bir üretim planlamasıyla neyi ne zaman ekeceğini öğretiyor. Türkiye tarımsal hasılada çok önemli bir yerde ama üretim bize yetmez. Tarımsal üretimin yaklaşık yüzde 40'ı yanlış hasattan ve ulaşım koşullarının kötülüğü gibi sebeplerden dolayı zayiat oluyor. Türkiye OECD ülkeleri arasında en genç nüfusa sahip ülke. Bu gençlerin tarıma girmeyi misyon edinmesi lazım. Tarımı para kaybettiren değil, ülkesini yükseltecek ve gelir arttıracak bir modelle birlikte sahiplenmesi lazım. Bizde gençler plazaları tercih ediyor. İtalya'da veya Fransa'da olduğu gibi katme değerli üretime geçmek, yani üretim planlamasıyla hangi ürünün ne zaman üretileceği, nasıl pazarlanacağı, uluslararası pazarlara nasıl kanalize edileceği konusunda kamu, bankalar ve bürokrasinin destek vermesi lazım. Özel sektöre de çok büyük bir görev düşüyor. Bankaların veridiği her bir  destek her bir teşvik ve her bir hibe, her bir gencimize bir gelcek demektir. 7 liraya yürüyen dolar, inanın bana 1 lira olur. Eğer Türkiye Hollanda'yı geçen bir tarım ihracatçısı, katma değerli üretim yapan bir ülke olmayı hedeflerse başarabilir.”

“KADIN ÇİFTÇİLERE ÖNCELİK VERİLECEK”

Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan ise yaptığı konuşmasında eğitim programından bahsetti. Gençlere tarımda yatırım ve üretim yapmayı öğretmeyi amaçladıklarını belirten Göğebakan, ülkemiz tarımında yatırım ve ara eleman ihtiyacına en fazla ihtiyaç duyulan alanlar olan Büyükbaş Süt Hayvancılığı, Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Örtüaltı Tarımı konusunda eğitimler verileceğini belirtti. Göğebakan, teknik eğitim ve staj aşamalarında oluşan 5 haftalık eğitimlerin Ziraat Bankası'nın belirleyeceği üniversitelerin teknik bölümleri tarafından verileceğini söyledi. Ayrıca eğitimlere katılanların barınma ve beslenme ihtiyaçları konusunda destek sunacaklarını belirten Göğebakan, son olarak kadın çiftçilereve adaylarına, tarımla ilgili teknik lise veya üniversite mezunlarına ve ailesine ya da kendisine ait tarım işletmesinde çalışanlara öncelik tanıyacaklarının altını çizdi.

 
Uyuşturucu Bedenimizi Değil, Geleceğimizi Uyuşturur!
 
Türk Eczacılarından “Dünya Eczacılık Günü”ne Özel Resepsiyon
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Uyuşturucu Bedenimizi Değil, Geleceğimizi Uyuşturur!
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA İÇİŞLERİ Bakanlığı ile Dünya İşitme ...
Yasak park ederseniz aracınız hasar görür
ANKARA büyükşehir olmasının ve başkentimiz olmasının yanı sıra ticaret ...
Ankara'da 4. Konsültasyon– Liyezon Psikiyatrisi (KLP) etkinlikleri başladı
ANKARA Üniversitesi ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından ...
 
Ankara’nın itfaiye araçları Güvenpark’ta
ANKARA Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Haftası münasebetiyle başlattığı ...
 “Sağlık Turizm Vizyon Toplantıları” Ankara'da gerçekleştirildi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA Günümüzde Sağlık Turizm konusunda yapılan çalışmalar ...
Çayyolu’nda dünya standartlarında anaokulu: “Happy Montessori Kids”
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA   DÜNYADAKİ en değerli varlığımız olan ...
 
Başkent'te Kadın Yazarlar Haftası'nın 2.si düzenleniyor
BEGÜM ARSLAN / ANKARA AYİZİ Kitap ve Çankaya Belediyesi'nin birlikte ...
Harleyciler Başkent Ankara’da gazilerle buluştu
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA TÜRKİYE’NİN dört bir yanından gelen ...
Ankara’da “Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor” Paneli düzenlendi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA İSTANBUL Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
65 Yaşın Gönül Ahları...
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Genç İşsizlikte Dünya 4.’süyüz
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Ceset” Filmi Analizi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Bir Avluda Kulağa Vuran Melodi
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Kalkınmanın Temeli Sağlıktır (5)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Avrupa Erkeği Neden Daha Kibardır?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri